Ոստիկան-վկան ժխտում է, որ ինքն է հարվածել Փաշինյանին
Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի «ապակեպատ» դահլիճում շարունակվում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի դատավարությունը: Այսօր որպես վկա հարցաքննվեց Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի հրամանատար, մայոր Խաչատուր Հովակիմյանը:
Վերջինիս պատմելով` 2007 թ. հոկտեմբերի 23-ի երթի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ ինքը եղել է դեպքի վայրում, քանի որ վերադասից հրաման էր ստացել մոտենալ Կորյուն-Տերյան խաչմերուկին:
Վկան նշեց, որ հիշյալ վարում երթի մասնակիցների մեջ տեսել է Նիկոլ Փաշինյանին` բարձրախոսը ձեռքին, և լսել է վերջինիս կողմից արված «Ժղովուրդ միայեք մեզ» և այլ «հրահրող» արտահայտություններ: Խ. Հովակիմյանի խոսքով` ինքը չի նկատել է, որ Փաշինյանը որևէ մեկին հարվածի, սակայն տեսել է, որ նա ոստիկաններին քաշքշում է:
Պաշտպան Լուսինե Սահակյանը վկային խնդրեց մանրամասնել, թե Փաշինյանից հատկապես ի՞նչ կոչեր է լսել, որին ի պատասխան` մայոր Հովակիմյանը հայտարարեց, թե դրանք ուղղված են եղել ոստիկանությանը և Հանրապետության նախագահին, օրինակ` «Ո՛չ սերժանտացմանը»: Պաշտպանի այն հարցին, թե կոնկրետ ո՞ր նախագահին է այդ կոչը հասցեագրվել, վկան պատասխանեց` Սերժ Սարգսյանին:
«2007 թ. հոկտեմբերի 23-ին Ձեր նախագահը Սերժ Սարգսյա՞նն էր»,- հարցրեց պաշտպանը: Գնդի հրամանատար Հովակիմյանը մանրամասնեց, թե ուղղակի շփոթվել է և իրականում նկատի ուներ այդ ժամանակվա երկրի ղեկավարին: Մինչդետ տվյալ շրջանում Հանրապետության ղեկավարը Ռոբերտ Քոչարյանն էր:
Խ. Հովակիմյանի վարած ծառայողական մեքենայով մի քանի հոգու, այդ թվում` Նիկոլ Փաշինյանին, «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շողեր Մաթևոսյանին և «Ժողովրդավարություն և հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանին տեղափոխել են ոստիկանության Կենտրոնի բաժին:
Վկան դատարանում նշեց, թե Մակեյանին ինքը չի ճանաչել: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց հրապարակել նրա նախաքննական ցուցմունքը, որտեղ Հովակիմյանը հստակ նշել է, որ իր մեքենայում եղել է նաև Պետրոս Մակեյանը, ում ևս ինքը բաժին է ուղարկել:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն այս հակասությունը համարելով « ոչ էական» և գտնելով, որ այն գործին «ըստ էության չի վերաբերում»` ընդունեց մեղադրող-դատախազ Կորյուն Փիլոյանի առարկությունը և մերժեց փաստաբանի միջնորդությունը:
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը մայոր Հովակիմյանին հարցրեց, թե արդյոք նա՞ է 2007-ի հոկտեմբերի 23-ին հարվածել Փաշինյանի աչքին, կամ տեսե՞լ է հարվածողին: Վկան հավաստիացրեց, որ ո՛չ ինքն է հարվածել, ո՛չ էլ տեսել է, որ ինչ-որ մեկը լրագրողին հարվածեր: Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հարվածողը եղել է հենց ինքը` Խաչատուր Հովակիմյանը:

The trial of jailed "Haykakan Zhamank" editor Nikol Pashinyan continued today at the Shengavit District Court. Major Khachatur Hovakimyan, a company commander with the National Security Service took the witness stand.The witness stated that on October 23, 2007, the day when it is alleged that Mr. Pashinyan struck a law enforcement officer during an opposition march, he had been ordered to the intersection of Koryun and Teryan Streets and saw Nikol Pashinyan exhort the crowd to join the protestors via a megaphone he was carrying. Major Hovakimyan stated that while he actually didn’t see Pashinyan strike anyone he did witness a shoving match between the newspaper editor and police.
Under questioning from defense attorney Lusineh Sahakyan, the witness testified that Pashinyan had been shouting out slogans against the police and the president. When asked to be more specific, Major Hovakimyan replied, "No to Serzh". When the lawyer pointed out that Serzh (Sargsyan) wasn’t the president of Armenia at the time, the witness said that he had been momentarily gotten Serzh Sargsyan mixed up with then president Robert Kocharyan.
The police car driven by Major Hovakimyan was used to transfer several of the protestors, including Pashinyan, "Chorrord Ishkhanutyun" editor Shogher Matevosyan and "Zhoghovrdavarutyun and Hayrenik" party leader Petros Makeyan to the central police station.
Attorney Yervand Varosyan asked Major Hovakimyan if he was the one who punched Mr. Pashinyan in the eye on the day in question or id he saw the person that did. The witness claimed that neither was he the one who hot Pashinyan nor did he see who did.