Տունը կորցրած ընտանիքը արդեն 5 տարի սպասում է Եվրոպական դատարանի վճռին
2005 թվականի հուլիսի 7-ին փոքրիկ Դանիելը պետք է տոներ իր առաջին տարեդարձը, սակայն այդ օրը մայրը տորթ չէր թխել, հյուրեր չէին հրավիրել, եւ ընդհանրապես փոքրիկին առանձնակի ուշադրության չէին արժանացնում: Դանիելը չէր հասկանում, թե ինչո՞ւ են իր ծննդյան օրը ծնողները տխրել, իսկ Լեւոն պապիկը քիչ է մնում` արտասվի:
Այդ օրը փոքրիկ Դանիելենց տան «հյուրերը» դատական ակտերի հարկադիր կատարողներն էին, որոնք եկել էին Ղասաբյանների ընտանիքին վտարելու: «Մենք գիտեինք, որ գալու են, որոշ իրեր նախօրոք տեղափոխել էինք, մնացածն էլ հարկադիր կատարողները տարան,- պատմում է Դանիելի հորաքույրը` Գոհար Ղասաբյանը,- եւ հենց այդ օրը սկսեցին տունը քանդել: Պատուհանները հանեցին, հատակը քանդեցին: Մեր տունը լավ սարքած չէր, վերանորոգումը հին էր, բայց ամեն դեպքում դա մեր հարազատ տունն էր, եւ շատ դժվար էր տեսնել, թե ինչպես էին այդ տունը քո աչքի առաջ քանդում: Ամենավատ վիճակում հայրս էր, ով ապրել էր այդտեղ 60 տարի»: Բուզանդի 25 հասցեում գտնվող շենքը հայտնվել էր «պետական կարիքների համար» վերցված տարածքների ցանկում: Այդ շենքը 1939 թվականին կառուցել են Լեւոն Ղասաբյանի տատն ու պապը` հարեւանների հետ միասին: Եռահարկ շենքի ամեն հարկում եղել է ընդհանուր մեծ պատշգամբ, իսկ 2-րդ հարկի բնակարանները նկուղ են ունեցել: Բուզանդի 25 շենքի 1-ին բնակարանում են բնակվել Գոհար Ղասաբյանը` եղբոր ընտանիքի եւ հոր` Լեւոն Ղասաբյանի հետ:
«Մենք երբեք էլ դեմ չենք եղել, որ մեր տան տեղը նոր շենք կառուցվի, բայց այդ ամենը պետք է արվեր օրինական եւ քաղաքակիրթ ձեւով: Բայց իրենք ամեն ինչ իրենց հարմար գներով են հաշվարկել, մեկ քառակուսի մետրը գնահատել էին մոտ 300 դոլար եւ որպես փոխհատուցման գումար առաջարկում էին 23 հազարից մի փոքր ավելի գումար: Իսկ անկախ գնահատողները հրաժարվում էին աշխատել այն հասցեների հետ, որոնք իրացման գոտում էին գտնվում, նրանք պարզ ասում էին, որ կզրկվեն աշխատանքից, եթե գնահատում անցկացնեն»,- հիշում է 28-ամյա Գոհարը:
Փոխհատուցումը հաշվարկելիս կառուցապատողը 2-րդ հարկի բնակարանների նկուղն ապօրինի է համարել եւ դրա դիմաց չի փոխհատուցել քաղաքացիներին: Նաեւ չեն հաշվարկել ընդհանուր տարածքները, որոնք եւս բնակիչներն էին կառուցել:
«Եթե 5 օրում ստորագրում էիր պայմանագիրը, որպես խրախուսանք լրացուցիչ գումար էին տալիս: Ոմանք ստորագրեցին, որպեսզի խնդիրներ չունենան եւ այդ խրախուսական գումարից չզրկվեն, որովհետեւ կառուցապատող «Գրիառ» կազմակերպությունը զգուշացնում էր, որ եթե կամովին չստորագրեն, կդիմեն դատարան եւ կստիպեն»,- պատմում է քաղաքացին:
Ղասաբյանների ընտանիքը կամովին պայմանագիր չի կնքել կառուցապատողի հետ, սակայն դատարանի վճռով ստիպված է եղել լքել իր տունը եւ ստանալ 23 հազար դոլարին համարժեք գումարը: «Մեր դատավարությունները շատ արագ են տեղի ունեցել, երեք ատյանում էլ մեզ մերժել են: Նույնիսկ դատավորներից մեկն ասաց, որ ես համաձայն եմ, որ դուք ճիշտ եք, բայց ես չեմ կարող նման վճիռ կայացնել: Եթե կայացնեմ, դուք հետո իմ երեխաներին կպահե՞ք,- հիշում է Գոհարը:- Մենք որոշեցինք, որ Եվրադատարան պիտի դիմենք եւ առանց ժամանակ կորցնելու կազմեցինք փաստաթղթերը»: Բնակարանն ազատելուց հետո Ղասաբյանների ընտանիքը տարիներ շարունակ բնակարան է վարձակալել, սկզբում ամսական 80, այնուհետեւ` 120 հազար դրամով, քանի որ անհնար է եղել հարմար բնակարան գտնել 23 հազար դոլարով:
«Մենք մեծ վնասներ ենք կրել վարձով ապրելով, հաճախ տան վարձը 23 հազար դոլարից էինք մուծում, իսկ հիմա եղբայրս ընտանիքով կնոջ ծնողների տանն է ապրում, իսկ մենք մյուս եղբորս տանն ենք ապրում»,- ասում է Գոհարը:
Ղասաբյանների ընտանիքը մոտ 3 տարի գրեթե ամեն հինգշաբթի բողոքի ակցիաների է մասնակցել Կառավարության շենքի դիմաց: Այս ընթացքում վարչապետեր փոխվեցին, երկրի նախագահը փոխվեց, սակայն քաղաքացիների դրությունը նույնը մնաց: «Ամեն մեկը, որ գալիս էր, խոստումներ էր տալիս, թե մեր խնդիրներին լուծում կտա, մենք նրանց չէինք վստահում, բայց գոնե սկզբում փոքրիկ հույս ունեինք, սակայն արդյունքը միշտ նույնն է եղել»,- ասում է հայրենի կառավարությունից հուսահատված Գոհարը: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայաստանի կառավարությանը հնարավորություն է տվել բանակցել Ղասաբյանների ընտանիքի հետ:
«Մենք պատրաստ էինք համաձայնության գալու, բայց լավ պայմաններ չէին առաջարկում, իսկ մեր առաջարկները չէին ընդունվում: Օրինակ` առաջարկեցին տարածք, որը մենք պետք է ստանայինք 2010 թվականին, մեր տնից մոտ 200 մետր այն կողմ կառուցվելիք շենքում, որը մինչեւ օրս չի կառուցվել: Պատկերացրեք` եթե մենք համաձայնեինք, Եվրադատարանը գործը կփակեր, մենք տունը չէինք ստանա, եւ ստիպված կլինեինք կրկին դիմել Եվրադատարան եւ եւս 5 տարի վճռի սպասել: Մեր կառավարության հանդեպ մենք վստահություն այլեւս չունեինք, այդ պատճառով էլ չհամաձայնեցինք»,- ասում է Գոհարը:
Կառավարությունը մեկ այլ առաջարկ է արել Ղասաբյանների ընտանիքին, որը եւս մերժվել է: Գոհարի ասելով` այն ավելի վատ առաջարկ էր, քան նախորդը: Ղասաբյանները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին ուղարկված հայցադիմումում դրամական փոխհատուցման կոնկրետ չափ չեն նշել:
«Մենք պատրաստ ենք վերցնել կառավարության կողմից մեզ առաջարկվող տան համարժեք գումարը, որը կազմում է 400 հազար դոլար: Մենք այդ մասին տեղեկացրել ենք նաեւ Եվրոպական դատարանին, բայց կոնկրետ փոխհատուցման չափը մենք չենք նշել, որովհետեւ դատարանն ինքն է որոշելու»,- ասում է Գոհար Ղասաբյանը:
«Ղասաբյաններն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործը գտնվում է վերջնական փուլում, որի վերաբերյալ Եվրոպական դատարանը վճիռ կկայացնի մոտ ժամանակներս:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին չէր ցանկանա, որ իրենց խնդիրները երկրից դուրս գործող դատարանում լուծվեին, սակայն արդարության հասնելու այլ ճանապարհ չի եղել. «Ես շատ եմ սիրում Հայաստանը եւ ուզում եմ, որ այն լինի իրավական երկիր, որտեղ քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանված կլինեն եւ ոչ թե վտարվեն հենց կառավարության կողմից: Դրա համար պետք է կառավարությանը ցույց տալ, որ իրենք սխալ են, Եվրադատարանի վճիռները կառավարությանը մտածել կտան, որ իրենք սխալ են եղել եւ կվերանայեն իրենց մոտեցումները, այնպես որ, մենք Հայաստանին ոչ թե վատություն, այլ լավություն ենք անում»,- վստահ է հայրական տնից վտարված Գոհարը: Փոքրիկ Դանիելն արդեն 5 տարեկան է, դպրոց է գնում, սակայն բնակարանի դիմաց համարժեք փոխհատուցման հարցը դեռ չի լուծվել:
«Չենք կասկածում, որ Եվրադատարանն արդար վճիռ կկայացնի, բայց շատ դժվար է 5 տարի սպասել արդարության վերականգնմանը»,- ասում է Դանիելի հորաքույրը:

Ghasabyan Family: Evicted From Yerevan Home; Seeking Justice from European Court
Little Daniel should have celebrated his first birthday on July 7, 2005. However, on that special day, his mom didn’t bake a birthday cake, no guests arrived and no one paid the wee boy any special attention. Daniel couldn’t understand why his parents were so sad on his birthday and why Grandpa Levon was on the verge of tears.
On that day, bailiffs from the Compulsory Enforcement Service (CES) came to pay little Daniel’s family a “visit”. They came to evict the Ghasabyan family. “We knew that they were coming so we moved out some belongings in advance. The CES guys carted off the rest,” recounts Daniel’s aunt Gohar, “They started to rip the place apart that day. They removed the windows and pulled up the floor. Our house wasn’t in the best of shape but it was our own. It was tough watching how they tore the house apart right in front of you. It really crushed my father who lived in that house for 60 years.” The building at 25 Buzant Street appeared in a list of property to be “appropriated for state usage”. The house was built in 1939 by Levon Ghasabyan’s grandparents, along with some neighbors. There was a large balcony on each of the three floors and the second floor apartments had basements. Gohar Ghasabyan, her brother’s family and her father, Levon Ghasabyan, all lived in Apt 1 at 25 Buzant Street.
Independent appraisers feared retribution
“We were never opposed to a new building going up on the site of our house, but it all should have been done according to the law and with a degree of courtesy. But they were “bean-counters” and saw everything purely in dollars and cents. They evaluated our house at $300 per square meter and offered us just over $23,000. Independent appraisers would simply refuse to touch property in the seizure zone since they were afraid of losing their jobs. They told me this outright,” recounts 28 year-old Gohar. When calculating the compensation allowances, the contractor considered the basements of the second floor apartments to be illegal construction and the residents didn’t get anything for them. The contractor also didn’t take into account general sites that the residents also erected. “They would offer you a bonus as an incentive to sign the contract within 5 days. Some signed and took the bonus money. They didn’t want to pass it up since the contractor, “Griar” told us that if we didn’t voluntarily sign, they would force us to,” she explains. The Ghasabyan family never entered into an agreement with the contractor, but they nevertheless were forced out in return for $23,000 by a court order. “Our court proceedings were rushed through and our petitions were rejected by all. Even one of the judges agreed that we were in the right but confessed that his hands were tied. ‘If I find in your favor will you take care of my children?’ Gohar remembers the judge asking. “We decided to take the matter to the European Court and we wasted no time getting our papers in order.” After being evicted, the Ghasabyan’s lived in rented apartments for many years since they couldn’t find anything suitable to purchase for just $23,000. At first they were paying 80,000 AMD in rent and then 120,000. “We incurred some losses by renting a place to live. Oftentimes, we paid the rent out of the $23,000 compensation money. Now, my brother and his family live with the wife’s parents and we’ve moved in with our other brother,” Gohar says.
3 years of futile protest
Almost every Thursday for the three years, the Ghasabyan family staged a protest outside the Government Building in downtown Yerevan. During that time, prime ministers and presidents came and went, but the situation of these evicted families remained the same. “All the officials that came to speak to us promised a solution to our plight. We really didn’t take them at their word but, at the beginning, we held out a ray of hope. In the end, nothing happened,” Gohar says, evidently disappointed by the inaction of the government. The European Court of Human Rights afforded the RoA government the opportunity of negotiating with the Ghasabyan family. “We were ready to enter into negotiations with the government and reach some agreement but what they offered wasn’t adequate. And they rejected what we put on the table. For example, the government offered us some property that we would take title to in 2010. It located in building that’s supposed to be built not some 200 meters away from our old house. However, construction on the building has yet to start. Imagine if we agreed to this offer – the European Court would have closed the case, we wouldn’t have gotten the apartment a nd we’d be forced to apply to the Court once again and wait another five years for a verdict. We no longer have any confidence in our government. That’s why we didn’t accept their latest offer,” says Gohar. The government made another offer to the Ghasabyan’s which the family also rejected. Gohar said it was even worse than the first offer. In their application to the European Court of Human Rights, the Ghasabyan family didn’t state a specific compensation amount they were demanding. “We are ready to accept an amount from the government reflecting the true value of the house, which is $400,000. We informed the European Court of this but failed to note a specific compensation amount, since that is something for the Court itself to decide,” says Gohar Ghasabyan. The case of “Ghasabyan v. the Republic of Armenia” is winding up and the European Court will declare its verdict in the near future. It’s not normal for citizens of the RoA to have to take their problems to a foreign court to receive fair adjudication. Sadly, there is no alternative at the present time. “I really love Armenia and long for the day when it becomes a country where the rights of citizens are respected, the laws work, and people aren’t thrown out of their homes by the very government sworn to protect them. For this to happen, we must show that they are in the wrong. These decisions of the European Court will hopefully make the government think twice and mend their ways so that it performs a positive, not negative role, in the lives of the nation’s citizens,” argues Gohar. Little Daniel has since turned five and goes to school. The little boy’s family still faces the unresolved compensation issue. “We are sure that the European Court will pass a just sentence on our behalf. It’s just that it’s been hard to have to wait five years for justice to be done,” say’s the boy’s aunt Gohar.