Հայկական հեռուստաեթերում չկա սուրդոթարգմանությամբ գեթ մեկ հաղորդում
ՀՀ ցանկացած քաղաքացի իրավունք ունի ստանալ տեղեկատվություն: Այդ հարցում նա չպետք է ունենա խանգարող հանգամանքներ: Ֆիզիկական խնդիրները նույնպես չպետք է խանգարեն: Բայց այսօր, օրինակ, լսողության պրոբլեմ ունեցող մարդիկ մեր երկրում զրկված են հեռուստատեսության միջոցով տեղեկատվություն ստանալու իրավունքից:
Անկախության 20-ամյակի առիթով հռչակված «Հայաստանը դու ես» կարգախոսը ենթադրում է, որ քաղաքացին պետք է ծառայի իր պետությանը, պետությունն էլ պետք է ապահովի քաղաքացու լիարժեքության զգացողությունը: Յուրաքանչուրս պետք է մեզ լիարժեք զգանք և չպետք է լինենք անտեսված:
Դրանում պետք է օգնեն նաև ԶԼՄ-ները: Այդ ամենը կախված է պարզ մարդկային ցանկությունից և հոգատար վերաբերմունքից: Ցավոք, հայկական հեռուստաեթերում չկա գեթ մեկ հաղորդում, որը կուղեկցվի սուրդոթարգմանությամբ:
«Խոսքի իրավունքը» համարում է, որ կոպիտ ոտնահարվում են հասարակության մի հատվածի իրավունքները, և մարդիկ չեն զգում,որ Հայաստանը իրենք են:
Հեռուստաընկերությունների ղեկավարները պետք է անհապաղ ձեռնարկեն այս գործը: Գոնե լրատվական ծրագրերը պետք է մատչելի լինեն բոլորին:

В армянском телеэфире нет ни одной передачи с сурдопереводом
Любой гражданин Республики Армения имеет право на получение информации. В этом вопросе не должно быть мешающих обстоятельств, помехой не должны служить даже физческие проблемы. Однако сегодня в нашей стране люди с проблемами слуха лишены права получать информацию посредством телевидения.
Лозунг "Армения – это ты", выдвинутый в связи с 20-летием независимости Республики Армения, предполагает, что граждане должны служить своему государству, а государство обязано обеспечивать ощущение полноценности для каждого гражданина. Помощь в этом деле могут оказать также СМИ.
К сожалению, в армянском телеэфире нет ни одной передачи, которая сопровождалась бы сурдопереводом.
Организация "Право на слово" считает, что права части нашего общества грубо попираются, люди не чувствуют, что Армения – это они.
Руководители телекомпаний должны незамедлительно решить эту проблему, доступными для всех должны быть хотя бы информационные передачи. Об этом говорится в сообщении организации "Право на слово".