Ջավախքում հրատապ երեք խնդիր՝ Վիկիլիքսի գաղտնազերծած փաստաթղթում
Օրերս Վիքիլիքս կայքում զետեղված ԱՄՆ դիվանագիտական փաստաթղթերից մի քանիսը տեղեկություններ են պարունակում վրացահայության և ջավախքահայության խնդիրների և դրանք լուծելու ուղղությամբ Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից առաջ քաշվող օրինական պահանջների վերաբերյալ:
Երկիր միությունը հայտնում է, որ Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հետ Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Թեֆթի հանդիպման մանրամասները պարունակող ԱՄՆ դեսպանատան 2009թ. հունիսի 16-ի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Եպիսկոպոսը առանձնացրեց երեք գլխավոր չլուծված խնդիր, որոնք կարևոր են Վրաստանի հայերի համար: Դրանք են՝ հայերենը որպես պաշտոնական լեզու տեղական մակարդակներում օգտագործելու հնարավորությունը, էթնիկ հայերի համար կրթական հնարավորությունների ստեղծումը և վիճելի եկեղեցական ունեցվածքի վերադարձը»:
Նշվում է, որ Վազգեն եպս. Միրզախանյանը առաջարկեց Ախալքալաքում ստեղծել համատեղ հայ-վրացական համալսարան, ինչը կբարձրացնի վրացերենի իմացությունը տարածաշրջանում և որակյալ կրթության ապահովման միջոցով կօգնի հայերին լինել ավելի մրցունակ Վրաստանի տնտեսության մեջ միջին և բարձր մակարդակի աշխատատեղեր զբաղեցնելու համար: ԱՄՆ դեսպանը խոստացավ բարձրացնել նշված խնդիրները վերաինտեգրման նախարար Թեմուր Յակոբաշվիլու մոտ (09TBILISI1100, http://wikileaks.ch/cable/2009/06/09TBILISI1100.html):
2009թ. սեպտեմբերի 29-ով թվագրված Վրաստանի ԱՄՆ դեսպանատան մեկ այլ հաղորդագրության մեջ ասվում է հետևյալը. «Սամցխե-Ջավախքի Ախալցխայի և Ախալքալաքի քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչները և ՀԿ-ները լավատեսորեն էին տրամադրված Վրաստանում իրենց ապագայի հանդեպ, սակայն անհանգստանում էին իրենց մշակութային և լեզվական ժառանգության պաշտպանության կապակցությամբ: Վրաստանի 300.000 հայ բնակչության գերակշիռ մասը ապրում է երկրի հարավ-կենտրոնական մասում տեղակայված այս երկու շրջանում: ... Սամցխե-Ջավախքի հայ համայնքի ինտեգրմանն ուղղված ջանքերում լեզուն մնում է կարևորագույն խոչընդոտը: Հայ համայնքը շարունակում է հայերենը որպես տարածաշրջանային լեզու ճանաչման, եկեղեցու ունեցվածքի խնդիրների լուծման և տեղական ինքնակառավարման մակարդակի բարձրացման կոչեր հնչեցնել»:
Հաղորդագրության «Ինչպես կառավարությունը կարող է ամրապնդել վստահությունը» բաժնում ասվում է հետևյալը. «Սամցխե-Ջավախքի մեր զրուցակիցները ընդգծեցին երեք հարց, որոնց ուղղությամբ, նրանք հուսով են, իշխանությունները քայլեր կձեռնարկեն: Առաջին և ներկա դրությամբ ամենաշեշտվողը հայերենի՝ որպես տարածաշրջանային լեզու ճանաչելն է: Դե յուրե միայն վրացերենը կարող է օգտագործվել տեղական ինքնակառավարման մեջ և դպրոցներում, դե ֆակտո հայերենն ու ռուսերենն են օգտագործվում: (2009թ.) սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Վրաստանը պետք է ճանաչի հայերենը որպես տարածաշրջանային լեզու՝ «ինտեգրում առանց ձուլման» սկզբունքի հիման վրա: Երկրորդ խնդիրը Հայ և Վրաց ուղղափառ եկեղեցիների կողմից վիճարկվող եկեղեցական կառույցներին վերաբերող ունեցվածքային հարցերի լուծումն է: Աղգոմելաձեն (ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցչի կողմից հարցված փորձագետներից մեկը - ԵՄ) ասաց, որ խնդիրը «նման է հրաբխի. չգիտես, թե երբ է այն ժայթքելու»: Երրորդ խնդիրն առավել լայն տեղական ինքնակառավարման պահանջն է: Մարդիկ բողոքում են, որ իրենք ստիպված են սպասել Թբիլիսիից պաշտոնյաների գալուն կամ ինքնուրույն մեկնել Թբիլիսի՝ ծախսելով մեծ գումարներ, որպեսզի լուծում տան տարրական վարչական գործերին, ինչպիսիք են անձնագիր ստանալը կամ իրենց գույքը գրանցելը (09TBILISI1781, http://wikileaks.ch/cable/2009/09/09TBILISI1781.html):
ԱՄՆ դիվանագիտական վերոնշյալ փաստաթղթերը գալիս են ևս մեկ անգամ փաստելու հետևյալը.
1. Ջավախքահայությունը և նրա շահերը ներկայացնող բոլոր հասարակական-քաղաքական կառույցները վրաց իշխանություններից պահանջում են հետևյալ հիմնական խնդիրների լուծումը.
ա. Դադարեցնել ջավախքահայության նկատմամբ քաղաքական հալածանքները, ընդլայնել ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները՝ բարձրացնելով ինքնակառավարման մակարդակը,
բ. Տարածաշրջանային պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տալ հայոց լեզվին Սամցխե-Ջավախքում,
գ. Գրանցել Հայ առաքելական եկեղեցին, վերադարձնել խորհրդային իշխանության տարիներին բռնագրավված եկեղեցական կառույցները,
դ. Ախալքալաքում հիմնադրել համատեղ հայ-վրացական համալսարան:
2. Վերոնշյալ պահանջները բխում են մարդու և ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության ոլորտում Վրաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններից: Դրանից ելնելով՝ բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովն ու Եվրախորհուրդը վրացական իշխանություններին հորդորում են լուծում տալ խնդիրներին:
3. ԱՄՆ կառավարությունը՝ ի դեմս Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների, գիտակցում է, որ վրացահայության և ջավախքահայության պահանջները օրինական են և արդարացի: Գիտակցվում է, որ վրաց իշխանությունների կողմից դրանց կատարումը Ջավախքում վստահության հաստատման և ինտեգրման միակ նախապայմանն է:

Три актуальные в Джавахке проблемы – в материалах WikiLeaks
Несколько из размещенных на днях на сайте Викиликс американских дипломатических депеш содержат сведения о проблемах грузинских и джавахкских армян и о законных требованиях, направленных на их решение, выдвигаемых представителями армянской общины Грузии.
Как сообщает Союз общественных организаций «Еркир», в докладе, который содержит подробности встречи главы Грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви епископа Вазгена Мирзаханяна с послом США в Грузии Джон Тефтом 16 июня 2009 года, в частности, говорится следующее: «Епископ выделил три основных вопроса, которые имеют значение для армян Грузии: возможность использования армянского в качестве официального языка на местном уровне, создание возможностей получения образования для этнических армян и возвращение спорного церковного имущества».
Далее в депеше отмечается, что епископ Мирзаханян предложил создать в Ахалкалаки совместный армяно-грузинский университет, что позволит повысить знание грузинского языка в регионе и предоставит качественное образование и этим поможет этническим армянам быть более конкурентоспособными для занятия рабочих мест среднего и верхнего уровня в экономике Грузии. Посол США пообещал обсудить данные вопросы с министром по вопросам реинтеграции Темуром Якобашвили (09TBILISI1100, http://wikileaks.ch/cable/2009/06/09TBILISI1100.html).
В дипломатической депеше от 29 сентября 2009 года отмечается следующее: «Представители местных властей и неправительственные организации городов Ахалцихе и Ахалкалаки региона Самцхе-Джавахк были настроены оптимистично относительно своего будущего в Грузии, но выразили беспокойство по вопросу сохранения своего культурного и языкового наследия. Большинство 300000 этнических армян в Грузии живут в этих двух областях, расположенных в юге центральной части страны. ...Языковая проблема остается наиболее серьезным препятствием в усилиях по интеграции армяноязычной общины Самцхе-Джавахка. Армянская община продолжает требовать принятия армянского в качестве регионального языка, решения вопросов церковной собственности и большей местной автономии.
В разделе депеши, озаглавленном «Как правительство может укрепить доверие», отмечается следующее: «Наши собеседники в Самцхе-Джавахке выделяли три вопроса, в направлении которых, как они надеялись, правительство предпримет шаги. Первым, и на сегодняшний день наиболее подчеркиваемым вопросом, является принятие армянского в качестве регионального языка. Де-юре, только грузинский может быть использован местными органами власти и в школах; де-факто используются армянский и русский. 3 сентября (2009թ.) президент Армении Саркисян заявил, что Грузия должна признать, армянский качестве регионального языка на основе принципа «интеграция без ассимиляции». Вторым вопросом является разрешение вопросов собственности, касающихся тех церквей, на которые претендуют как Армянская, так и Грузинская Православные Церкви. Ахгомеладзе (один из
экспертов, опрошенных представителем посольства) отметил, что данный вопрос «похож на вулкан - никогда не знаешь, когда начнется извержение». Третим вопросом является призыв к представлению более широкого местного самоуправнения. Люди жаловались на то, что им приходится ждать должностных лиц из Тбилиси или того или ехать в Тбилиси самостоятельно, тратя большие суммы денег, чтобы решать простые административные вопросы, такие как получение паспорта или регистрация имущества» (09TBILISI1781, http://wikileaks.ch/cable/2009/09/09TBILISI1781.html).
Американские дипломатические депеши в очередной раз свидетельствуют о следующих реалиях:
1. Армяне Джавахка и представляющие их интересы социальные и политические структуры требуют от властей Грузии:
a. Прекращения политических преследований армян Джавахка, расширения полномочий органов местного самоуправления,
a. Предоставления армянскому языку официального статуса регионального в Самцхе-Джавахке,
b. Регистрации Армянской Апостольской Церкви и возвращения конфискованных в годы советской власти религиозных строений,
c. Создания совместного армяно-грузинского университета в Ахалкалаки.
2. Вышеизложенные требования основаны на международных обязательствах Грузии по защите прав человека и нацменьшинств. Исходя из этого, ряд авторитетных международных организаций, в том числе Комитет ООН по правам человека и Совет Европы призывают грузинские власти Грузии решать данные проблемы.
3. Правительство США, в лице сотрудников совего посольства в Грузии, осознает, что требования грузинских и джавахкских армян являются законными и справедливыми. Также осознается, что их удовлетворение властями Грузии является единственным предусловием для укрепления доверия и успеха интеграционных процессов в Джавахке.