«Դեմքով դեպի հարկատուն» շարքի բարեփոխումները շարունակվում են
Անցած երկու շաբաթների ընթացքում ՀՀ հարկային պետական ծառայության պետի տեղակալները մեկը մյուսի հետեւից ասուլիսներ էին հրավիրում` ներկայացնելով հարկային ոլորտում ընթացող բարեփոխումներն ու իրադարձությունները:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի «դեմքով դեպի հարկատուն» հայտնի արտահայտությունը դարձել էր ասուլիսների կարգախոսը:
«Մեր երկրում նախագահը կամ վարչապետը պետք է ասի, որ բարեփոխումներ ենք սկսում, որից հետո պաշտոնյաները հայտարարում են, որ «այսուհետեւ պետք է ուրիշ ձեւ աշխատենք» եւ գործի են անցնում»,- նկատում է «Թի ըքաունթ» հաշվապահական ընկերության տնօրեն Տիգրան Մարտիրոսյանը:
Տոնավաճառներում կտեղադրվեն ՀԴՄ-ներ
Օգոստոսի 8-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հարկային ծառայության պետի տեղակալ Քաջավան Նուրիջանյանը հայտարարեց, որ մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը բոլոր տոնավաճառներում եւ սպասարկման կետերում պետք է դրվեն հաշվիչ- դրամարկղային մեքենաներ (ՀԴՄ): Դրանցով հարկային ծառայությունը ստուգում է առեւտրի շրջանառության չափը:
«Իսկ մարմնավաճառները նույնպե՞ս պետք է աշխատեն ՀԴՄ-ներով», «Շուտով շարժական սանհանգույցներ են բացվելու Երեւանում, որտե՞ղ է դրվելու հաշվիչ- դրամարկղային մեքենան»,- հարցնում էին լրագրողները:
Հարկային ծառայության պաշտոնյան պնդում էր, որ բացառություններ չեն լինելու. «Եթե կարողանանք գտնել մարմնավաճառների կազմակերպիչներին, ապա նրանց էլ ՀԴՄ կպարտադրենք»:
ՀԴՄ- ներով աշխատելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել: Հնարավոր է, որ առեւտրականներից մի քանիսը միավորվեն եւ ստեղծեն իրավաբանական անձ կամ էլ գործեն անհատ ձեռնարկատիրոջ կարգավիճակով: Հարկային ծառայության ղեկավարները հավաստիացնում են, որ գրանցման գործընթացը շատ հեշտ է լինելու: «Փաստաթղթեր չենք պահանջելու: Ընդամենը 1 լուսանկար, անձնագրի պատճե, դիմում (դիմումի ձեւը կտրվի պետռեգիստրում) եւ 3 հազար դրամ պետական տուրք»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է հարկային պետական ծառայութան պետի առաջին տեղակալ Ահարոն Չիլինգարյանը:
«Ամենախոշոր 8 տոնավաճառներում մոտավորապես 5 հազար տնտեսվարող կա: Այդ տոնավաճառներից մեկում, որտեղ մոտ 1150 մարդ է աշխատում, գրանցված էին միայն 50-ը: Ստվերը շատ է, դրա վրա աչք փակելն անիմաստ է»,- ասել է պրն Չիլինգարյանը:
Առանց պետական գրանցման ձեռնարկատիրական գործունեությունն առաջացնում է վարչական եւ քրեական պատասխանատվություն:
Դեռեւս 2007 թ. ապրիլին տոնավաճառներում ՀԴՄ-ներ տեղադրելու կառավարության որոշման հաջորդ օրը տոնավաճառների աշխատակիցները հավաքվեցին կառավարության շենքի դիմաց` բողոքելով այդ որոշման դեմ: «Ժամանակները փոխվում են: Հիմա բիզնեսով զբաղվող մարդիկ գումար ունեն եւ կարող են իրենց թույլ տալ աշխատել հարկային դաշտում: Մարդիկ ոչ թե չեն ուզում հարկ վճարել, այլ ուզում են հավասար պայմաններում գործել: Մեր խնդիրը հավասար պայմանների ապահովումն է»,- ասում է պրն Նուրիջանյանը:
Հարկային ծառայության հաշվարկներով` ՀԴՄ-ներով առեւտրի իրացման դեպքում տարեկան 15- 20 մլրդ դրամ ավելի գումար կգանձվի:
«Ոսկու շուկա» ԲԲԸ-ում վարձակալության հիմունքով գործում է 4800 տնտեսվարող: «Ոսկու շուկա» ընկերության տնօրենի տեղակալ Արմեն Բաղդասարյանը կողմ է ՀԴՄ-ների կիրառմանը, սակայն չի բացառում, որ դա կազդի ոսկու գների վրա: «Անշուշտ, գները կբարձրանան, բայց տարբերությունն աննշան կլինի»,- ասում է նա:
Հաշվիչ - դրամարկղային մեքենաներն արժեն 40 - 70 հազար դրամ: Չի բացառվում, որ դրանց ձեռքբերման համար ընկերությունը վարկեր տրամադրի իր վարձակալներին:
Տոնավաճառների ՀԴՄ-ները պետք է իրար հետ կապված լինեն միասնական համակարգչային ցանցով: Հաշվետվություններն ամենօրյա կտրվածքով պետք է հանձնվեն հարկային մարմիններին, ավելացված արժեքի հարկը նույնպես պետք է վճարվի ամեն օր: (Ամսական ԱԱՀ վճարող համարվելու չափն առաջարկվում է 2009 թ. հունվարից բարձրացնել ամսական 100 մլն դրամի` ներկայիս 60 մլն-ի դրամից):
Սուպերմարկետները հարկայինից զարգացած են
Տոնավաճառներում եւ սպասարկման կետերում ՀԴՄ-ներ տեղադրելու որոշմանը նախորդել էին Երեւանի սուպերմարկետներում անցկացված ստուգումները: Հարկային ծառայության աշխատակիցները 5-10 օրով փակել էին ստուգման ենթարկված 23 սուպերմարկետներից 8-ը` «Արբատ», «Պարմա», «Սալեքս Գրիգ», «Զովք», «Բակալեա», «Հայր եւ որդի Արամյաններ», «Դավիթ 60» եւ «Փունջ» խանութները:
Այս խանութներում հսկիչ- դրամարկղային կտրոն չտրամադրելու դեպքը մեկ տարվա ընթացքում կրկնվել էր երկու կամ երեք անգամ: Նշված խանութներից դուրս է բերվել շուտ փչացող սննդամթերքը, որից հետո հարկայինի վերահսկողության վարչության աշխատակիցները փակել են խանութները:
«Նախքան խանութները փակելը մենք ամեն խանութում 3-10 օր չափագրումներ ենք անցկացրել: Եթե որեւէ խանութի առեւտրի օրական շրջանառությունը մեր չափագրումներով կազմել է միջինը, ասենք, 2 մլն դրամ, ապա մենք ենթադրել ենք, որ ամսական նրանց միջին շրջանառությունը պետք է 50- 60 մլն դրամ լինի: Սակայն, նրանց ներկայացրած հաշվետվություններում խանութը միջին ամսական շրջանառությունը 3- 4 անգամ պակաս է ցույց տվել»,- ասում է Հարկային պետական ծառայության պետի տեղակալ Քաջավան Նուրիջանյանը:
«Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» օրենքով տարվա ընթացքում առաջին անգամ խախտման դեպքում նախատեսվում է 75 հազար դրամ տուգանք, երկրորդ անգամ` 150 հազար տուգանք եւ խանութի գործունեության կասեցում 5 օրով, երրորդ անգամ խախտում արձանագրելիս` 300 հազար դրամ տուգանք եւ աշխատանքային կասեցում 10 օրով:
«Սթար» ընկերության գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը կողմ է այն միջոցառումներին, որոնք կարող են ազատել տնտեսությունը ստվերից, սակայն նշում է, որ հարկային ծառայությունը խնդիրները միակողմանի է լուծում:
«Մենք պատրաստ ենք մասնակցել բոլոր բարեփոխումներին եւ առաջարկել մեր գիտելիքներն ու փորձը` արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար, սակայն ունենք օբյեկտիվ խնդիրներ, որոնք հարկային ծառայողները չեն ցանկանում հաշվի առնել»,- ասում է պրն Քերոբյանը:
Հարկային ծառայության կողմից թույլատրված մոտ 100 ՀԴՄ- ների տիպերից եւ ոչ մեկը հարմար չէ սուպերմարկետներում օգտագործելու համար. դրանք նախատեսված են փոքր խանութների համար:
«Եթե մենք առաջնորդվենք հարկայինի պահանջներով, ապա պետք է հրաժարվենք սուպերմարկետներից,- ասում է Վահան Քերոբյանը,- մենք միլիոնավոր դրամ արժեցող տեխնոլոգիաներ ենք ներկրում` մեր բիզնեսում լավագույնը ներդնելու համար, սակայն միաժամանակ ստիպված ենք օգտագործել հարկայինի պարտադրած հնադարյան սարքավորումները»:
«Սթար» ընկերության ղեկավարությունը բազմիցս դիմել է հարկային ծառայություն` խնդրելով օրինականացնել կամ թույլատրել այդ տեխնոլոգիաների կիրառումը, որը նաեւ կհեշտացնի հարկայինի վարչարարությունը, բայց ընկերության դիմումներին հարկայինը չի արձագանքել:
«Հիմա մենք զուգակցում ենք մի քանի գործողություն. օգտագործում ենք մեր տեխնոլոգիաները եւ տալիս ենք ֆիսկալ կտրոն, որ հարկայինը բավարարված լինի»,- բացատրում է պրն Քերոբյանը:
Հարկային ծառայությունը պահանջում է նաեւ, որ կտրոնը լինի հայերեն, սակայն հայերեն կտրոն տպող հսկիչ- դրամարկղային մեքենաները շատ հին են սուպերմարկետների համար: «Սթար» ընկերությունն արդեն պատվիրել է գրել համակարգչային ծրագիր, որով հնարավոր կլինի հայերեն կտրոն տպել: Այդ պատվերն իրականացնում է արտասահմանյան ընկերություն եւ որոշակի ժամանակ է պահանջում աշխատանքն ավարտելու համար:
Դրվագներ հարկային ծառայության բարեփոխումների շարքից
Ստեղծվել է հարկային վարչարարության 2008- 2011 թթ. ռազմավարության փաստաթուղթ, որում ներառված են հարկային վարչարարության քաղաքականության յոթ հիմնական նպատակներից բխող 29 ծրագրեր եւ դրանց կատարման ժամանակացույց: Հստակեցվել է շուրջ 109 բարեփոխումների միջոցառումների ցանկ:
«Չեմ կարող ասել, որ որեւէ էական փոփոխություն եմ տեսնում: Զգում եմ, որ պետությունը հասկացել է հարկային համակարգի բարեփոխման կարեւորությունը, բայց լուրջ փոփոխություններ դեռ չեմ տեսնում»,- ասում է «Թի ըքաունթ» հաշվապահական ընկերության տնօրեն Տիգրան Մարտիրոսյանը:
Հարկայինը դեռ շարունակում է հարկատուների վրա ճնշում գործադրել հին մեթոդներով: Մասնավորապես մոտ երկու շաբաթ առաջ «Թի ըքաունթ» ընկերության հաճախորդներից մեկին զանգահարել է հարկային տեսուչը եւ պահանջել կանխավճար տալ, թեպետ առեւտրի իրացում դեռ չէր եղել եւ, հետեւաբար, հարկը չէր գոյացել: Հարկատուն պատասխանել է, որ վճարման ժամկետը հոկտեմբերին է, եւ նա չի կարող հիմա վճարել: Հարկային տեսուչը պատասխանել է արդեն սովորական եւ ընդունված բառապաշարով. «Եթե այդպես է, ուրեմն հանձնարարագիր կբացենք եւ կգանք ստուգման»:
Նման կամայականություններից խուսափելու համար հարկային պետական ծառայությունը մշակում է ռիսկային ցուցանիշների հաշվարկման համակարգչային ծրագիր: Բացառելով մարդկային գործոնը` այն ընտրելու է այն հարկատուներին, որոնց մոտ կատարվելու են ստուգումներ: Ծրագիրն աշխատելու է` հիմք ընդունելով հարկատուի ներկայացրած փաստացի տվյալները, եւ ընտրելու է այն հարկատուներին, որոնք ծրագրի մեջ ներդրված չափանիշների հիման վրա դիտվում են որպես ռիսկային: Հիմա ծրագիրը փորձնական փուլում է:
Հարկային ծառայության վարչարարության բարեփոխումների շարքից է նաեւ «թեժ գծի» ստեղծումը:
««Թեժ գծով» ստացված հարցերը նույն օրը փոխանցվում են վերադաս հարկային մարմնի համապատասխան վարչությանը կամ տվյալ հարցին առնչվող հարկային տարածքային տեսչություններին: Պատասխանների տրման համար սահմանված է եռօրյա ժամկետ: Գործնականում այս ամբողջ գործընթացը սովորաբար տեւում է ոչ ավել, քան մեկ շաբաթ, սակայն, եթե տրված հարցն առաջացնում է հարկային հսկողության անհրաժեշտություն (ուսումնասիրություն կամ ստուգում), ապա նշված ժամկետը երկարում է»,- նշված է հարկային ծառայությանն ուղղված մեր հարցման գրավոր պատասխանում:
Գործնականում պատկերը մի փոքր այլ է: Համենայն դեպս, այդպիսի տպավորություն ստեղծվել է Տիգրան Մարտիրոսյանի մոտ` «թեժ գծից» օգտվելու առաջին փորձառությունից հետո:
«Մոտ մեկ ամիս առաջ ես հարցով զանգել եմ «թեժ գիծ» եւ մինչեւ այժմ պատասխան չեմ ստացել: Խնդիրն այն էր, որ մեր հաճախորդ ընկերություններից մեկում պետք է ուսումնասիրություն կատարվեր, որի անցկացման կարգը հաստատում է կառավարությունը: Ես փորձեցի «թեժ գծի» միջոցով ճշտել` արդյոք կա՞ հաստատված կարգ, սակայն մինչեւ հիմա պատասխան չեմ ստացել»:
Հաշվապահական ոլորտում աշխատող մասնագետները որպես աշխատանքի հիմնական խոչընդոտ նշում են տեղեկատվության պակասը: «Ես ունեմ գործընկերներ, ովքեր հաշվետվություններ հանձնելու համար գերադասում են գնալ հարկային տեսչություններ եւ հերթ կանգնել: Նրանք ասում են, որ հերթի մեջ ժողովուրդը խոսում է օրենքներից, փոփոխություններից: Դա էլ մի միջոց է` իմանալու, թե որտեղ ինչ է տեղի ունեցել: Բայց կարծում եմ, որ դա քաղաքակիրթ մոտեցում չէ»,- ասում է Տիգրան Մարտիրոսյանը:
Տեղեկատվության պակասը լրացնելու համար հարկային ծառայությունը խոստանում է մինչեւ 2009 թ. վերջը Հայաստանում բացել հարկատուների սպասարկման 5 կենտրոններ: Այդտեղ կաշխատեն մասնագետներ, որոնք հարկատուներին խորհրդատվություն կտրամադրեն նրանց հետաքրքրող հարցերի վերաբերյալ:

Reforms Continue Under the Motto, “Facing the Taxpayer”
Tigran Martirosyan, Director of “The Account” accounting company, observes that, “In our country the President or Prime Minister must state that reforms are being started in order that officials can later claim that ‘henceforth work will be done differently’ and that we are getting done to work.”
Cash registers will be placed in all markets
During his press conference on August 8th, Kadjavan Nuridjanyan, Deputy Chief of the Tax Service declared that cash register machines (CRM’s) must be located in all markets and retail/service outlets as of September 1st. The Tax Service uses these machines to check the amount of business done at each point of sale.
When reporters asked if those engaged in the sex trade would be using the CRM’s and if portable toilets soon to be put into operation throughout Yerevan would also use the machines, the tax service official declared that there would be no exceptions. “If we can identify the business organizers of the sex trade we will demand that they use the registers as well.”
One must register in order to conduct business with the CRM’s. It is necessary that a number of traders band together to form a legal corporation or otherwise register as a sole proprietor. Tax Service authorities give assurances that the registration process will be simple. Aharon Chilingaryan, First Deputy Chief of the STS, during a governmental session, declared that, “We will not be requiring documentation; just one photo and a passport copy, an application form to be given at the State Registry, and a 3,000 dram state fee.”
Mr. Chilingaryan stated, “There are some 5,000 businesses operating in the eight largest market spaces. In one of these markets, where some 1,150 individuals are conducting business, only 50 had been registered. It doesn’t make sense to close a blind eye to such a degree of unreported trade.”
In cases where businesses continue to operate without state registration the owners will face administrative and criminal sanctions.
Back in April of 2007, a day after the government passed legislation to have CRM’s located in the markets, employees at such establishments gathered in front of the Government Building in Yerevan to protest the decision. Mr. Nuridjanyan states, “Times are changing. Those engaged in business have the resources to be able to operate in the legal tax sector. It’s not that people don’t want to pay taxes but rather that equitable conditions are created for all. The issue we face is to create that set of equitable conditions.”
According to STS calculations, an extra 15-20 million drams will be collected yearly with the addition of the CRM’s.
4,800 individuals rent business space from the “Vosku Shuka” company. Armen Baghdasaryan, Director of “Vosku Shuka”, agrees that CRM’s should be placed into operation but doesn’t rule out the possibility that such a move will affect prices. “Of course prices will rise but the change will be minute” he says.
CRM’s cost between 40,000 - 70,000 drams a piece. In order to obtain the machines the company might possibly offer credit to those businesses it leases space to.
CRM’s operating in such market spaces must be linked together through a computer network. Daily accounts must be delivered to the tax authorities and VAT taxes must be paid on a daily basis as well. (It has been proposed to increase monthly VAT figures from the present 60 million drams to 100 million as of January 2009)
Supermarket technology more advanced than the Tax Service
Inspections of Yerevan supermarkets preceded the decision to place CRM’s in markets and commercial outlets. Of the twenty-three that were audited, employees of the STS closed the following eight stores for a period of 5-10 days; Arbat, Parma, Saleks Girg, Zovk, Bakalya, Father and Son-Aramyan’s, Davit 60 and Pountch.
In these stores the instances of not providing the customer with a CRM receipt doubled and even tripled within the course of a year. Perishable items were removed from these locations after which STS employees locked down the stores.
Mr. Nuridjanyan stated that, “Before shutting down the stores we conducted 3-10 day surveys at each. If our average surveys showed, for example, an average of 2 million drams in turnover, we then estimated that on a monthly basis the store’s average turnover was in the vicinity of 50-60 million drams. However, the figures the stores presented to us showed amounts 3-4 times less turnover than our estimates.”
According to the law passed regarding the implementation of CRM’s a fine of 75,000 drams is envisaged for the first violation. Those violating the law a second time would be slapped with a fine of 150,000 drams and their place of business closed for 5 days. A third violation would result in a 300,000 dram fine and a 10 day business closure.
Vahan Kerobyan, Executive Director of the Star Corporation agrees with the implementation of measures which can bring the economy out of the illegal realm but notes that the STS is trying to resolve the issues on a one-way track.
“We are ready to participate in all reform and offer our expertise in the mater in order to come up with effective solutions but we face objective problems that the STS doesn’t wish to take into account” states Mr. Kerobyan.
Of the some 100 models of CRM’s permitted by the STS not one is suitable for use by supermarkets. All were intended for us by small businesses.
“If we were to follow the directives of the tax authorities we would have to get out of the supermarket business, states Mr. Kerobyan. We have spent millions on getting the latest technologies for our stores but at the same time we are obligated to use the out-dated machines forced on us by the STS.”
Star Company management has petitioned the STS on several occasions to permit the implementation of such technologies, which will also facilitate the work of the tax authorities, but have received no response to date.
Mr. Kerobyan explains, “Now we have combined several processes and are utilizing the technologies we possess in order to supply the customer with a “fiscal” receipt and thus satisfy the requirements of the STS.”
The STS also requires that the receipt be in Armenian but the CRM’s that print such Armenian receipts are quite outdated for supermarket use. The Star Company has already placed an order for a computerized system that will be capable of printing out an Armenian receipt. A foreign concern is working on this order and some additional time is needed for its completion.
Cases from the annals of Tax Service reforms
A document outlining the administrative strategy for the Tax Service for 2008-2011 has been completed that details the 29 projects, with timetables, which are envisaged to fulfill the seven essential targets included in the document. A list containing some 109 reform measures has been made public as well.
“I can’t say that I see any meaningful change. It seems that the government has understood the importance of reforming the tax system but I still don’t see any serious changes”, states Tigran Martirosyan, Director of “The Account” company.
The tax authorities continue to exert pressure on tax payers according to the old methods. One case in point is that about two weeks ago the Tax Department telephoned a client of “The Account” firm and demanded a tax deposit even though no business had been conducted and thus, no actual taxes accrued. The taxpayer answered that the deadline for payment was in October and that he wasn’t able to make payment at the moment. The Tax Service Supervisor retorted by utilizing the accepted and customary parlance - If that’s the case we’ll initiate an audit of your operation.
To avoid such arbitrary acts the STS has formulated a computer program to calculate such risk indices. Ruling out the human factor, it will select those taxpayers to be audited. The program will work on the basis of the actual figures presented by the taxpayer and will select those taxpayers who are deemed to be risks according to the parameters included in the program. The program is now in the testing phase.
One of the administrative reforms at the STS is the creation of the “hot-line”.
In a written response to our query, the STS noted that, “Questions received by way of the “hot-line” will be transferred to the appropriate divisions or responsible departments the very same day. A three day period has been specified for answers to be supplied. In practice, this entire process doesn’t take more than a week but if a certain query necessitates further study by the STS (research or inspection), naturally the noted deadline will be lengthened.”
In actual practice the picture is somewhat different. This is the impression that Mr. Tigran Martirosyan came away with after availing himself of the “hot line” for the first time.
“I called up the ‘hot line” with a question over a month ago and still haven’t received an answer. The question concerned one of our client companies about to undergo an investigation. The protocol for such procedures is defined by the government. All I wanted to know was what the accepted protocol was but no answer has been forthcoming.”
Specialists working in the accounting field note that the lack of information is the major stumbling block they encounter in their practice. “I have colleagues who prefer to stand in line at the tax department and personally submit accounting reports. They state that while waiting in line people discuss the various tax codes and changes to the law. It’s just a way to find out what’s really going on. However, I don’t think it’s a rather civilized way to get things done”, says Tigran Martirosyan.
In order to overcome the present lack of information the STS has promised to open five taxpayer service centers in Armenia by the end of 2009. The centers will be manned with specialists able to offer expert advice to those seeking clarification to a variety of tax issues.