Ախալքալաքում տեղի ունեցած վերջին դեպքերի կապակցությամբ միջազգային հանրությանն ուղղված «Երկիր» միության դիմումը
2008թ. հուլիսի 17-ին Վրաստանի Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանի Ախալքալաք քաղաքում ոստիկանության պետ Սամվել Պետրոսյանի տան մոտակայքում տեղի ունեցավ պայթյուն, որի արդյունքում որեւէ տուժված չգրանցվեց:
Պայթյունից անմիջապես հետո ոստիկանությունը նախաձեռնեց հալածանքների մի աննախադեպ ալիք` ուղղված «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք» քաղաքական շարժման ակտիվիստների դեմ: Այսպես, Դաշինքի անդամ 10-ից 15 հոգի ծեծի եւ բռնության գործադրմամբ բերման ենթարկվեցին ոստիկանություն: Ոստիկանները ներխուժեցին Դաշինքին պատկանող Երիտասարդական ռադիոյի շենքը` ջարդելով մուտքի եւ սենյակների դռները եւ պատճառելով այլ ավերածություններ: Շենքում որեւէ զենք կամ զինամթերք չգտնվեց:
Հուլիսի 17-ին, ժամը 20:00-ի սահմաններում, ոստիկանության աշխատակիցները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հագուստով զինված անձիք, թվով շուրջ 40 հոգի, ներխուժեցին «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք»-ի անդամ Գուրգեն Շիրինյանի տուն: Գուրգենի հոր նկատմամբ բռնություն կիրառվեց, իսկ Արթուր Բերուջանյան անունով ոստիկաններից մեկը սպանվեց: Ոստիկանությունը հայտարարեց, որ Գուրգեն Շիրինյանը դիմել է փախուստի. նրա հայրն ու հորաքույրը ձերբակալվեցին:
Հուլիսի 18-ին, «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք»-ը տարածեց հայտարարություն, որտեղ տեղի ունեցածը որակեց որպես սադրանք` ուղղված իրենց կառույցի կազմալուծմանը: Դաշինքը պահանջեց իշխանություններից տեղի ունեցածի անաչառ եւ մասնագիտական հետաքննություն, որը կբացահայտի կատարվածի իրական մեղավորներին:
Հուլիսի 20-ի կեսօրին սպանվեց Արմեն Գաբրիելյան անունով մեկ այլ ոստիկան: Այս անգամ իշխանությունները հայտարարեցին, որ սպանված ոստիկանը ինքնասպանություն է գործել:
Հուլիսի 21-ին վաղ առավոտյան ժամը 4:00-ի սահմաններում զինված եւ դիմակավորված վրացի հայտուկջոկատայիններ ներխուժեցին «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք»-ի առաջնորդ Վահագն Չախալյանի տուն եւ ձերբակալեցին ընտանիքի բոլոր անդամներին: Ժամը 5:00-ի սահմաններում Վահագն Չախալյանի մայրը ազատ արձակվեց, բայց Վահագնը, նրա հայրը եւ նրա անչափահաս եղբայրը տեղափոխվեցին Ախալցխա նահանգային կենտրոն: Ավելի ուշ նրանք տեղափոխվեցին Թբիլիսի, որտեղ նրանք շարունակում են պահվել կալանքի տակ առ այսօր: Վահագն Չախալյանի, նրա հոր եւ եղբոր նախնական կալանքի ժամկետը անմիջապես երկարացվեց երկու ամսով:
Սրան զուգահեռաբար, հատուկջոկատայինները եւս մեկ անգամ ներխուժեցին Երիտասարդական ռադիոյի շենքը, բայց այս անգամ այնտեղ «գտնվեց» եւ առգրավվեց զենք եւ զինամթերք:
Ներկա դրությամբ իշխանությունները կալանքի տակ են պահում Գուրգեն Շիրինյանի հորը` Հարություն Շիրնյանին, Գուրգեն Շիրինյանի հորաքրոջը` Կարինե Շիրինյանին, ինչպես նաեւ` Վահագն Չախալյանին, Վահագն Չախալյանի հորը` Ռուբեն Չախալյանին եւ եղբորը` Արմեն Չախալյանին: Երիտասարդական ռադիոյի շենքը փակված ու կնիքված է, այնտեղ գտնվող բոլոր համակարգիչները եւ այլ գույքը առգրավված է:
Հուլիսի 23-ին Հայրենադարձության եւ հիմնավորման «Երկիր» հասարակական կազմակերպությունների միությունը, Վրաստանում գործող իր «Երկիր-Վրաստան» մասնաճյուղի հետ համագործակցաբար, փաստաբանից, օպերատորից եւ Միության անդամներից կազմված փաստահավաք խումբ ուղարկեց Ախալքալաք: Խումբը հարցազրույցներ անցկացրեց կալանավորված անձանց բարեկամների եւ հարեւանների, ինչպես նաեւ ոստիկանության աշխատակիցների հետ: Խումբը նաեւ այցելեց եւ նկարահանումներ կատարեց դեպքերի հիմնական վայրերում:
Արձանագրվեցին հետեւյալ փաստերը.
1. Ոստիկանության կողմից իրականացված բոլոր ձերբակալություններն ուղեկցվել են կոպիտ խախտումներով: Բերման ենթարկված անձանցից եւ ոչ մեկը չի տեղեկացվել իր իրավունքների եւ իր դատավարական կարգավիճակի մասին.
2. Ձերբակալվածներից շատերը ենթարկվել են ծեծի ինչպես ձերբակալման պահին, այնպես էլ կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում.
3. Հարկադրաբար ոստիկանության բաժին բերման ենթարկված անձինք հարցաքննվել են, ոմանք մի քանի ժամ շարունակ, սակայն նրանց ցուցմունքները չեն արձանագրվել համապատասխան քննչական գործողությունների արձանագրություններում.
4. Գուրգեն Շիրինյանի տան խուզարկության ընթացքում ոստիկանությունը զինամթերք էր «հայտնաբերել», սակայն այդ փաստը հաստատելու համար ընթերականներ չեն հրավիրվել.
5. Գուրգեն Շիրինյանի հորը չէր ներկայացվել խուզարկություն կատարելու վերաբերյալ դատարանի համապատասխան որոշում եւ չի տրամադրվել դրա օրինակը:
6. Ոստիկանության աշխատակիցները նվաստատուցիչ վերաբերմունք են ցուցաբերել Գուրգեն Շիրինյանի հարազատների նկատմամբ. մասնավորապես, Գուրգեն Շիրինյանի հորը ապտակ է հասցվել, նա այնուհետեւ դաժան ծեծի է ենթարկվել:
7. Գուրգեն Շիրինյանի հայրը եւ հորաքույրը ձերբակալվել, ապա նաեւ կալանավորվել են անօրինական, առանց որեւէ հիմքի եւ այն պատճառաբանությամբ, որ իբր իրավապահ մարմինները պետք է պարզեն, թե նրանց տնից հայտնաբերված զինամթերքը ու՞ մ է պատկանում:
8. Չախալյանների տան խուզարկության ընթացքում եւս զենք-զինամթերք է «հայտնաբերվել», ինչը առիթ է հանդիսացել նրա եւ նրա ընտանիքի անդամների ձերբակալման համար: Սակայն այստեղ եւս ընթերականներ խուզարկությանը չեն մասնակցել:
9. Ո՛չ Վահագն Չախալյանին, եւ ո՛չ էլ նրա ընտանիքի որեէ անդամին ցույց չի տրվել խուզարկություն կատարելու համապատասխան որոշումը:
10. Չախալյանի ընտանիքի անդամների ձերբակալությունը եւս ուղեկցվել է բռնությամբ, իսկ Ռուբեն, Վահագն եւ Արմեն Չախալյանների նկատմամբ ծեծ եւ սպառնալիքներ են գործադրվել:
11. Չախալյանի մայրը` Գայանե Չախալյանը եւս ձերբակալվել է: Նա ձերբակալվածի կարգավիճակով շուրջ մեկ ժամ պահվել է ոստիկանությունում, նրան հարցաքննել են, սակայն ցուցմունքը չեն արձանագրել: Վերջապես, նրան սպառնացել եւ այնուհետեւ ազատ են արձակել առանց որեւէ բացատրություն տալու:
12. Արմեն Չախալյանը, որը անչափահաս է, հարցաքննվել է առանց իր ծնողների կամ որեւէ անկողմնակալ չափահաս անձի մասնակցության:
13. Վերոնշյալ անձանցից բացի, որոնք շարունակում են մնալ կալանքի տակ, բազմաթիվ այլ անձիք ձերբակալվել էին, հարցաքննվել էին, նրանց բոլոին սպառնացել էին, շատերը ծեծվել, եւ այնուհետեւ ազատ էին արձակվել առանց որեւէ բացատրության եւ նրանց ցուցմունքների համապատասխան կարգով արձանագրման:
«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինքը 2006թ. հոկտեմբերին մասնակցել էր տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, որի արդյունքում նրանց հաջողվել էր հավաքել ձայների 30%-ը եւ դրան համապատասխանաբար ստանալ 3 տեղ Ախալքալաքի սակրեբուլոյում (տեղական ինքնակառավարման մարմին): Այնուամենայնիվ, Դաշինքը չընդունեց ընտրությունների արդյունքները` հայտարարելով, որ դրանք կեղծված են: Դաշինքի առաջնորդները, եւ հատկապես Վահագն Չախալյանը հետեւողական պայքար են մղում հայ փոքրամասնության իրավունքների համար: Հիմնվելով վերոնշյալ փաստերի վրա` «Երկիր» միությունը հաստատապես համոզված է, որ Չախալյանի ձերբակալությունը եւ դրան հաջորդած կալանքը բացառապես քաղաքական դրդապատճառներից են բխում:
«Երկիր» միությունը գտնում է, որ Ախալքալաքում տեղի ունեցած վերջին դեպքերը փոքրամասնությունների խնդիրներին իրական լուծումներ տալու վրացական իշխանությունների չկամության արդյունք են: Փոխարենը վրացական իշխանությունները օրինական բողոքի ցանկացած դրսեւորում ճնշելու նպատակով գերադասում են բռնի ուժ կիրառել:
Արդ, «Երկիր» միությունը կոչ է անում վրացական իշխանություններին
- երաշխավորել Ախալքալաքի վերջին դեպքերի արդար եւ անկողմնակալ հետաքննությունը,
- անհապաղ ազատ արձակել Վահագն Չախալյանի եւ Գուրգեն Շիրինյանի բոլոր ազգականներին,
- անհապաղ հետաքննել մարդու իրավունքի խախտման բոլոր դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել Ախալքալաքի վերջին իրադարձությունների ընթացքում, եւ, հատկապես, մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք տեղի են ունեցել ձերբակալությունների, հարցաքննումների եւ կալանավորման ժամանակ,
- իրականացնել ազգությամբ հայ երկու ոստիկանների սպանության դեպքի արդար եւ անկողմնակալ հետաքննություն,
- երաշխավորել արդար եւ անկողմնակալ դատավարության Վահագն Չախալյանի իրավունքը:
«Երկիր» միությունը նաեւ կոչ է անում Վրաստանում օտարերկրա ներկայացչություններին, միջազգային կազմակերպություններին եւ կառույցներին, միջազգային եւ տեղական իրավապաշտպան կազմակերպություններին եւ Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան պրն Սուբարիին.
- ճանաչել Վահագն Չախալյանին եւ նրա բոլոր կալանավորված ազգականներին, ինչպես նաեւ Գուրգեն Շիրինյանի ազգականներին որպես քաղբանտարկյալ,
- համապատասխան քայլեր ձեռնարկել դեպքի առիթով կալանավորված բոլոր անձանց կալանքի պայմանների դիտարկում կատարելու ուղղությամբ, որպեսզի այլեւս ապահովվի խոշտանգումների եւ նվաստացնող վերաբերմունքի չենթարկվելու, ինչպես նաեւ` մարդասիրական վերագերմունքի եւ մարդկային անհատին ներհատուկ արժանապատվության հարգման նրանց իրավունքները:
«Երկիր» միությունը դիմում է վրացական լրատվամիջոցներին` վրացական եւ միջազգային հանրության տեղեկացված լինելու իրավունքը հարգելու, այս գործի շուրջ տեղեկատվական շրջափակումը ճեղքելու եւ անկողմնակալ եւ մանրամասն լուսաբանումն ապահովելու կոչով:
«Երկիր» միությունն իր մտահոգությունն է հայտնում այն տագնապալի սոցիալ-քաղաքական եւ հոգեբանական հնարավոր հետեւանքների կապակցությամբ, որոնք կարող են ունենալ Ջավախքի հայ փոքրամանսության վրա վերջին իրադարձությունները: Մենք կոչ ենք անում վրացական իշխանություններին, ինչպես նաեւ միջազգային եւ տեղական կազմակերպություններին անհապաղ գործուն միջոցներ ձեռնարկել այս վերջին ճգնաժամային զարգացումների բոլոր բացասական հետեւանքները վերացնելու ուղղությամբ:

“Yerkir” Union’s Appeal to International Community With Respect to the Recent Events in Akhalkalaki
On July 17, 2008 a blast took place in the town of Akhalkalaki, regional center of the Akhalkalaki district of the Samtskhe-Javakheti region of Georgia, near the house of the Chief of Police Samvel Petrosyan. There were no casualties.
Immediately after the blast, the local police forces initiated an unprecedented wave of arrests within the ranks of the activists of the “United Javakhk Democratic Alliance” the local political movement. Thus, up to 15 activists were brutally arrested, some were fiercely beaten. The police also entered the building of the Youth radio station which belonged to the same political movement. For this purpose, the entrance door was crushed and internal doors and windows were damaged. No arms were found however on the premises.
On July 17, around 8:00 p.m., some 40 persons regrouping both police forces and civilians,
stormed into the house of the local activist, Gurgen Shirinyan. During this operation, Gurgen’s father was fiercely beaten and one local policeman, Arthur Berudjanyan, was shot dead. Police sources declared that Gurgen Shirinyan fled, while his father and aunt were arrested.
On July 18, “United Javakhk Democratic Alliance” issued a statement describing both the blast and the incidents that followed as provocations aiming the destruction of their organization. The statement required from the authorities the holding of an impartial investigation.
In the afternoon Of July 20, another policeman - Armen Gabrielyan was shot dead. According to a declaration on behalf of the authorities, the dead policeman had… committed suicide.
At 4:00 am on July 21, armed and masked Georgian special forces intruded the house of the “United Javakhk Democratic Alliance” political movements’ leader, Vahagn Chakhalyan, and arrested all the members of his family. At 5:00 am, Vahagn Chakhalyan’s mother was set free, but he, his father and his adolescent brother were detained in Akhaltsikhe, the center of the province. Later on they were taken to Tbilisi, where they continue to remain in custody up to now. Chakhalyan’s, his father’s and brother’s preliminary detention was immediately extended to two months.
Parallel to these events, the police stormed once again the building of the Youth radio station, but this time… arms and ammunition were “found” and confiscated.
Currently, authorities keep under arrest Gurgen Shirinyan’s father (Harutyun Shirinyan), Gurgen Shirinyan’s aunt (Karine Shirinyan), as well as Vahagn Chakhalyan, Vahagn Chakhalyan’s father (Rouben Chakhalyan) and Vahagn Chakhalyan’s brother (Armen Chakhalyan). The building of the “Youth Radio” is closed and sealed, all computers and other furniture are confiscated.
On July 23, “Yerkir” Union of NGOs for Repatriation and Settlement, in collaboration with its Georgian chapter “Yerkir-Georgia”, has sent a fact finding mission to Akhalkalaki; including a cameraman, a lawyer and members of the UNGO. The delegation interviewed relatives and neighbors of the detained persons, as well as policemen. The Main places where the incidents occurred were also visited and filmed.
The following facts were noted:
1. All arrests were conducted with flagrant violations. None of the arrested persons was informed of his legal rights, his legal status, or of his possibilities for self- protection.
2. Many of the arrested were beaten both at the time of the arrest and during the detention period.
3. Detained persons were interrogated, (some, for several hours) however written reports on the interrogations were not kept.
4. During the search of Gurgen Shirinyan’s house, the police has discovered ammunition, however no external witnesses were present to verify and register the facts.
5. An official search warrant was not presented to the father of Gurgen Shirinyan.
6. The police officers used degrading treatment toward Gurgen Shirinyan’s relatives, and in particular, Gurgen Shirinyan’s father was slapped and then brutally beaten.
7. Under the pretext that an investigation has to ascertain as to whom the discovered ammunitions belong, Gurgen Shirinyan’s father and aunt were arrested and detained without any warrant.
8. During Chakhalyan’s house search, arms and ammunitions were “found” and caused the arrest of Chakhalyan and his relatives. However no external witnesses participated to the search or noted the results of the search.
9. Neither Vahagn Chakhalyan, nor any of the members of his family were shown a search warrant.
10. The arrest of the members of Chakhalyan\'s family was accompanied with violence, Rouben, Vahagn and Armen Chakhalyan were beaten and threatened.
11. Chakhalyan’s mother (Gayane Chakhalyan) was also arrested. She was questioned for more than a hour, but no written record was kept of her interrogation. She was threatened and freed without any explanation.
12. Armen Chakhalyan, who is a minor, was interrogated without the presence of his parents or of any impartial adult.
13. In addition to the above mentioned persons who continue to still remain in police custody, numerous other persons were arrested and interrogated, they were all threatened, many were beaten, but all were released without any explanation and with no written record of the on-going interrogations which concerned them personally.
The “United Javakhk” Democratic Alliance” political movement participated in the local elections in October 2006, in which they got about 30% of the Akhalkalaki district votes and took 3 seats in Akhalkalaki sakreboulo (local self-governing body). Yet, the movement rejected the election results as far as it was concerned, dubbing those results as a flagrant fraud. The leaders of this political movement, and especially Chakhalyan, struggles for a long time now for the fulfillment of the Armenian minority rights. Based on this fact, “Yerkir” Union strongly believes that Chakhalyan’s arrest and subsequent detention were purely motivated by political reasons.
“Yerkir” Union considers the recent incidents in Akhalkalaki to be the Georgian government’s unwillingness to solve minority issues, preferring instead to resort to brutal force to suppress expressions of legitimate complaint.
“Yerkir” Union therefore calls upon the Georgian government:
- to guarantee a fair and unbiased investigation of the recent incidents in Akhalkalaki,
- to immediately release from detention all relatives of Vahagn Chakhalyan and Gurgen Shirinyan,
- to immediately investigate all human rights’ abuses which took place during the recent incidents in Akhalkalaki, and in particular, the human rights’ abuses which occurred during the arrests, the interrogations and the detentions,
- to hold a fair and impartial investigation of the assassination of the two ethnic Armenian policemen,
- to guarantee Vahagn Chakhalyan’s rights for a fair and impartial trial.
“Yerkir” Union also calls upon foreign missions in Georgia, international organizations and
institutions, international and local human rights organizations and Georgia’s human rights public defender, Mr. Subari
- to recognize Vahagn Chakhalyan and all his detained relatives, as well as Gurgen Shirinyan’s detained relatives as political prisoners
- to take appropriate steps for monitoring the conditions of detention of all the political prisoners, to secure their right not to be subjected to torture and ill-treatment any more, and to assure their right to be treated with humanity and with respect for the inherent dignity of the human person.
“Yerkir” Union urges the Georgian mass-media to respect the right of the Georgian and international communities to be informed and to break the information blockade around this case by providing objective and full-length coverage.
“Yerkir” Union also expresses its concern about the alarming socio-political and psychological impact which will have the recent incidents on the Armenian minority of Javakheti. We call upon the Georgian government, as well as upon the international and local organizations and institutions to take appropriate and efficient steps for eliminating the possible negative impacts of these recent critical developments.