2.5-ամյա դուստրը կանխազգացել է հոր մահը
14-ամյա Սաթենիկը հորը թեեւ կյանքում չի տեսել, բայց նրա մասին գիտի ամեն ինչ: Իմացել է ինչպես մոր, այնպես էլ հարազատների ու հայրիկի ընկերների պատմածներից: Սաթիկը ծնվել է հոր մահից 8 ամիս անց: Հայրը նույնիսկ չի էլ իմացել, որ կինը հղի է ու պետք է երկրորդ երեխան ունենա:
«Սամվելի թաղումից հետո է պարզվել, որ երեխայի եմ սպասում»,- պատմում է Սամվելի կինը` Նունեն: Փոքրիկ քույրիկի լույս աշխարհ գալու հավանականությունը յուրովի է զգացել 2.5-ամյա քույրը` Գեղանուշը: «Մի օր առավոտյան նա, արթնանալով քնից, ասաց` հայրիկն ասել է` մայրիկը թող խանութից քեզ համար մի քույրիկ բերի»,- հիշում է Նունեն ու ավելացնում, որ Գեղանուշն այդպես զգացել էր նաեւ հոր մահը, երբ կեսգիշերին քնից արթնանալով` սկսել է ուժեղ լալ ու ասել. «Պապային թուրքերը սպանել են»:
Սամվել Սաֆարյանին Ղարաբաղում շատերը գիտեն: Նրա շնորհիվ են ոչնչացվել թշնամու բազմաթիվ կրակակետեր: Նրան «հրետանու ուղեղ» էին անվանում: Սամվելին հետմահու շնորհվել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշան եւ փոխգնդապետի զինվորական կոչում:
Սամվելի անունով է կոչվում նրա ծննդավայրի` Մարտունու շրջանի Ավդուռ գյուղի միջնակարգ դպրոցը, իսկ Ստեփանակերտի Շախմատի կենտրոնական տանն արդեն երկար տարիներ նրա հիշատակին նվիրված հուշամրցաշար է անցկացվում:
1961 թվականին ծնված Սամվելը, ավարտելով հայրենի գյուղի դպրոցի 8-րդ դասարանը, ուսումը շարունակել է Երեւանում` նախ ֆիզիկամաթեմատիկական թեքումով դպրոցում, այնուհետեւ` Երեւանի պետհամալսարանի մեխանիկա-մաթեմատիկական ֆակուլտետում: Այնուհետեւ նա վերադարձել է Ստեփանակերտ, որտեղ ֆիզմաթ դպրոցում եւ շախմատի մանկապատանեկան դպրոցում աշխատել է որպես ուսմասվար եւ մարզիչ:
Հենց շախմատի դպրոցում աշխատելու ժամանակ է նա ծանոթացել ապագա կնոջ` Նունեի հետ: Ամուսնացան 1990 թվականի դեկտեմբերի 1-ին: Հարսանիքը երկու օր տեւեց: Ավդուռից Սամվելի հարազատները ժամանեցին Ստեփանակերտ, որտեղ միջոցառումն ավարտվելուց հետո պետք է գնային գյուղ` շարունակելու հարսանյաց հանդեսը, սակայն Ստեփանակերտի մոտակայքում գտնվող Մալիբեյլու գյուղում բնակվող ադրբեջանցիներն անընդհատ կրակում էին հրացաններով, իսկ գյուղ տանող ճանապարհն այդ բնակավայրով էր անցնում: Սպասեցին հաջորդ օրվան եւ, շրջանցելով Մալիբեյլուն, հասան հայրենի Ավդուռ:
Մեկ ամիս գյուղում մնալուց հետո վերադարձան Ստեփանակերտ: Սամվելն արդեն ինքնապաշտպանական կամավորական ջոկատում էր ընդգրկված: Որոշ ժամանակ անց, երբ սկսվեցին ռազմական գործողությունները, նա արդեն հրետանային մարտկոցում էր:
Որոշ ժամանակ անց Սամվելը դարձավ հրետանային բրիգադի հրամանատարը:
«Երբ առաջին անգամ նա ծանր վիրավորվեց, չէի հավատում, որ ողջ է: Մարմինն ամբողջովին վնասված էր: Ականի վրա պայթել էր նրանց մեքենան, եղբայրս էլ էր նույն մեքենայում: Ամենածանր վիրավորը միայն Սամվելն էր: Երրորդ օրը նա սկսեց շարժվել, աչքերը բացեց, բայց ինձ չճանաչեց: Չճանաչեց նաեւ մորը, նույնիսկ դստերը` Գեղանուշին, որին շատ էր սիրում, եւ ուշադրության կենտրոնում միայն նա էր: Միակ մարդը, ում ճանաչեց, ինչպես ինքն այդ ժամանակ արձագանքեց, «շեֆն» էր` Ժորա Գասպարյանը, որին իսկույն հարցրեց հրանոթների մասին»,- հիշում է Նունեն: Ապաքինվելուց հետո Սամվելը ռազմաճակատ էր գնում արդեն հենակներով: Քանի որ թեժ մարտեր էին Ղարաբաղի տարբեր շրջաններում, նրա կարիքը շատ էր զգացվում դիրքերում: Ընկերները նրան գրկած ամեն անգամ իջեցնում էին չորրորդ հարկում գտնվող բնակարանից ու իրենց հետ մեքենայով դիրքեր տանում:
Այդպես հենակներով քայլող հրետանային բրիգադի հրամանատար Սամվել Սաֆարյանը մասնակցում էր տարբեր մարտերի: Վերջին անգամ տանը եղավ 1994-ի մարտի 15-ին: «Լուսնկա գիշեր էր, երբ պետք է էլի գնար: Շատ էի խնդրում, որ մնա, բայց պնդում էր, որ վերջին անգամ է գնում,- ամուսնու հետ վերջին հանդիպումն այսպես է հիշում Նունեն:
Երկու օր անց` մարտի 17-ի գիշերը, Սամվելը զոհվում է Օմարում, երբ նոր դիրքեր ընտրելու համար չորս հոգով դուրս էին եկել մեքենայից եւ նշումներ էին անում քարտեզի վրա: Հակառակորդի արկը պայթում է ուղիղ նրանց մեջտեղում: Չորս հոգուց միայն մեկն է հրաշքով ողջ մնում: Հենց այն նույն գիշերն էր, երբ 2.5-ամյա դուստրը, արթնանալով քնից, հեկեկալով մորը հայտնում է հոր զոհվելու մասին:
Նունեն հիմա աշխատում է Ստեփանակերտի թիվ 11-րդ դպրոցում` որպես տարրական դասարանների ուսուցիչ: Մեծ աղջիկը` Գեղանուշը, ավարտել է դպրոցը եւ պատրաստվում է ընդունելության քննությունների, հոգեբան է ուզում դառնալ, իսկ փոքրիկ Սաթենիկը դեռ աշակերտ է` սովորում է Ստեփանակերտի ֆիզմաթ դպրոցում, որտեղ նախկինում դասավանդում էր հայրը:
Ընտանիքն ապրում է Նունեի աշխատավարձով եւ զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին տրվող նպաստով: «Ճիշտ է, դժվար է, բայց փորձում ենք հետ չմնալ մնացածներից, ձգտում եմ ամեն ինչ տեղը տեղին հասցնել: Այլ կերպ չեմ կարող, Սամվելն ինձ չի ների...»,- ասում է Նունեն:

When a 2 ½ Year-Old Daughter has a Premonition of her Father’s Death
Satenik’s mother, Nouneh, says that, “After Samvel’s funeral I found out that I was pregnant. Geghanoush, only two and one half years old at the time, actually foresaw the possibility of having a younger sister being born.
Nouneh remembers that, “One early morning she woke up and recounted that father had said that mom should go to the store and bring back a sister for her.” Nouneh adds that Geghanoush also had a premonition that her father had died when she woke up in the middle of the night and began to heavily sob saying that, “The Turks have killed daddy.”
Many in Karabakh know about Samvel Safaryan. It was due to him that many of the enemy’s firing positions were destroyed. He had been nicknamed the “Master of Artillery.” He was posthumously awarded the Combat Cross, First Degree, and granted the military rank of Deputy Colonel.
The high school in his native village of Avdour, in the Martuni region, now bears his name in honor. For many years now a tournament in his memory is held at the Central Chess Club in Stepanakert.
Born in 1961, upon completing the 8th grade in his local village school, Samvel went to Yerevan to continue his education. He first attended a school focusing on physical mathematics and later enrolled in the Faculty of Mechanical Mathematics at Yerevan State University. Upon completion he returned to Stepanakert where he served as school administrator at the physical mathematics school and coach at the Chess School for Youth.
It was at the Chess School that he met Nouneh, his future wife. They were married on December 1, 1990 and the wedding party lasted for two days. Samvel’s relatives from Avdour made the trip to Stepanakert to attend the festivities. The wedding party was then supposed to travel to Avdour to continue the merrymaking but the road home passed through the Azeri village of Malibeylu and the inhabitants were constantly firing off their weapons. Samvel and his relatives waited another day and then bypassed Malibeylu, safely making it back to Avdour.
The newlyweds stayed in Avdour for one month and then returned to Stepanakert. Samvel had already joined up with a self-defense unit comprised of volunteers. Later on, when armed conflict broke out, Samvel was part of an artillery battery, becoming the artillery brigade commander soon afterwards.
“The first time he was heavily injured I couldn’t believe he was still alive. His body was completely covered with wounds. A landmine exploded under their passing vehicle. My brother was also in the vehicle but Samvel suffered the worst injuries. It was only on the second day after the accident that he started to move a bit. He opened his eyes but didn’t recognize me. Neither did he recognize his mother or his daughter Geghanoush, whom he loved dearly and who was the sole focus of his attention. The only person he did make out, as he himself recalled at the time, was his “chief” Zhora Gasparyan whom he immediately asked about the condition of the artillery pieces” recounts Nouneh. After convalescing, Samvel returned to the battlefield with the aid of crutches. Since heavy battles were taking place in various regions of Karabakh, Samvel’s presence at the frontlines was sorely needed. His friends would carry him down from his fourth floor apartment and take him in their car to the forward positions.
This is how the Field Artillery Commander, on crutches, participated in various key Karabakh battles. The last time he was alive and at home was on March 15, 1994. Nouneh retells their last encounter together, “It was a moonlit night when he was called back to the front. I pleaded that he stay but he was adamant about leaving.”
Just two days later, on the night of March 17th, he was killed at Omar. He and three others in his unit had gotten out of their vehicle to inspect a new artillery site when an enemy mortar round hit them dead-center on. Only one of the four miraculously survived the explosion. It was during that same night that his 2 ½ year-old daughter Geghanoush suddenly woke up sobbing that her father had been killed.
Nouneh is now employed as an elementary classroom instructor at Public Scholl #11 in Stepanakert. Geghanoush, the eldest daughter has finished high school and is preparing to take her college entrance exams. She wants to become a psychologist. Young Satenik still attends classes at Stepanakert\'s psychical math school, where her father once taught.
The family survives on Nouneh’s salary and the pension they receive as dependents of a freedom-fighter killed in action. Nouneh says that, “Yes, it is difficult but we try not to fall behind and to make a go of it. Samvel would never forgive me for doing otherwise…”