Ճակատագրի դառն անակնկալները կոփել են նրան
Արցախյան պատերազմի ժամանակ նրա տանկն առաջինն էր մտնում հակառակորդի դաշտը, առաջինն էր այնտեղ, որտեղից վերադառնալու շանսը շատ քիչ էր:
Նրան միշտ առաջ էին քաշում, քանի որ գիտեին, որ Լավրենտն իր գործը պատշաճ կերպով կանի ու կվերադառնա: Այս մասին կարող ես լսել նրան ճանաչող ցանկացած նախկին ազատամարտիկից:
Շատերը գիտեն Լավրենտ Շումանյանի քաջագործությունների մասին, որոնց հետեւանքով նա պատերազմի ժամանակ բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ է ստացել: Այնքան, որ բոլորը չի հիշում ու շատերը թեթեւակի է համարում, քանի որ հիվանդանոցում շատ քիչ է մնացել եւ ամեն անգամ ապաքինվելուց հետո իսկույն վերադարձել է մարտադաշտ:
«Ականի վրա իմ տանկով պայթել եմ 29 անգամ»,- պատմում է Լավրենտը ու հիշում մարտերից մեկը, երբ նա գլխի վնասվածք է ստանում, ու «միանգամից 3 ականի պայթյունից առաջացած ալիքը նրան հանում է տանկից ու շպրտում գետնին»: Սակայն, դա նրա վերջին մարտը չի լինում, քանի որ էությամբ համարձակ ու քաջարի Լավրենտը հանգիստ տեղը չէր կարողանում նստել, եթե զինակիցները վտանգի մեջ էին: Հենց այդ ներքին ամրությունն ու ինքնավստահությունն էին նրան մղում տարբեր սխրագործությունների, այդ հատկությունների շնորհիվ է նա մինչ օրս հաղթահարում ճակատագրի ամենատարբեր հարվածները:
Խորհրդային բանակում որպես նավաստի ծառայած Լավրենտը երբեւէ չէր կարող պատկերացնել, որ մի քանի ժամում տանկիստ կդառնա, այն էլ` շատ լավ տանկիստ: Գաղափարի հեղինակը բոլորիս հայտնի Ավոն է (Մոնթե Մելքոնյանը), որի մոտ Լավրենտը որոշ դժվարություններով հայտնվեց: «1992 թվականի սկզբներին, երբ խորհրդային բանակում 9 ամիս ծառայելուց հետո տեղափոխվեցի հայրենիք, պատերազմական գործողություններն արդեն սկսված էին»,- պատմում է Մարտունու շրջանի Եմիշճան գյուղում ծնված ու մեծացած Լավրենտը:
Անծանոթ մարդու մտքով չի անցնի, որ նա ընդամենը 36 տարեկան է, սակայն տեղեկանալով նրա անցած ուղուն` հասկանում ես, որ բոլոր դժվարությունները եւ կյանքի հարվածներն իրենց հետքն են թողել հաղթանդամ այս տղամարդու արտաքինի վրա:
Երբ խորհրդային բանակից վերադարձավ հարազատ տուն, հաջորդ օրն իսկույն գնաց շրջկենտրոն` Մարտունի, եւ հայտնեց հայրենիքը պաշտպանող տղաներին միանալու իր պատրաստակամությունը: Սկզբում նորեկին փորձեցին չընդունել, սակայն Ավոյի հետ առնչվելուց հետո իրավիճակը լիովին փոխվեց: Մասնագիտությամբ տրակտորիստ Լավրենտի կարիքը զգացվեց հենց առաջին օրը, երբ անսարք տրակտորը պետք էր կարգի հրավիրել եւ թնդանոթները տանել դիրքեր: Այդպես սկսեց իր մարտական ուղին, որից հետո մարտերին մասնակցում էր տարբեր զինատեսակներով` մինչեւ «տանկիստի կարգավիճակ ստանալը»:
«Օրերից մի օր Ավոն մեր հրամանատարին նամակ է ուղարկում եւ պահանջում, որ ինձ նրա մոտ ուղարկեն: Գնում եմ, ու Ավոն ինձ հայտնում է, որ պետք է տանկիստ դառնամ: Ուրախանում եմ, քանի որ երազանքս էր տանկիստ դառնալը: Խնդրում եմ, որ ինձ մեկ շաբաթ ժամանակ տա այդ ամենի համար, սակայն նա ի պատասխան ասում է` դու այսօր, 3 ժամից հետո պետք է տանկիստ դառնաս: Այդպես էլ սկսվում է գործընթացը, ինձ ծանոթացնում են այդ զինատեսակի հետ` ամենայն մանրամասնությամբ, եւ մեկնում ենք դիրքեր»,- հիշում է Լավրենտն ու շարունակում իր մարտական ուղու պատմությունը, որն իրեն հասցրել է մինչեւ Օմար:
Հենց այստեղ էլ նա վերջին անգամ վիրավորվել է: Իր ասելով` դա ամենասարսափելին էր: Շարասյունը նեղ ճանապարհով դեպի Օմար սարն էր բարձրանում, երբ ճանապարհին ականի վրա հերթական անգամ պայթեց Լավրենտի տանկն ու անձնակազմի անդամներին շպրտեց տանկից դուրս: Անձնակազմի մյուս անդամները գնացին մոտակա դաշտային հոսպիտալ, իսկ Լավրենտը սպասում էր օգնության եկող տղաներին, որպեսզի տանկը կարգի հրավիրելուց հետո շարունակեր ճանապարհը: Տանկից մի քանի մետր հեռավորության վրա նա սպասում էր, երբ մոտակայքում զգաց հերթական պայթյունը, որը նրան նետեց թփերի մեջ: «Ադրբեջանցիները ֆագոտով խփեցին տանկիս, որի տեղում ոչինչ համարյա չմնաց,- պատմում է Լավրենտն ու հիշում, թե ինչպես էր ականջներից արյուն գալիս ու լեզուն կապվել էր:- Փորձեցի կապվել տղաների հետ, սակայն չէի կարողանում բառերն արտաբերել: Բարեբախտաբար, տղաները նկատել էին արդեն եւ հայտնեցին, որ շուտով կգան»:
Լավրենտի ապագա կինը` Զարինեն, գիտեր, որ նա բազմիցս վիրավորվել է պատերազմում: Այդ տարիներին նա Ստեփանակերտի ծերանոցում էր աշխատում, որտեղ էլ Լավրենտը ծանոթացավ նրա հետ եւ սիրահարվեց: Զարինեն միշտ տխուր էր: Դա էլ հենց հետաքրքրեց Լավրենտին: Պարզվեց, որ Զարինեն որբ է: Այստեղ էլ կարծես թե ճակատագիրը Լավրենտին էր մատուցում իր երբեմնի ցանկության իրականացումը: «Մինչեւ ամուսնանալը, երբ մայրս անընդհատ հարցնում էր, թե ինչ աղջկա հետ եմ ամուսնանալու` գեղեցի՞կ, հարո՞ւստ եւ այլն, իմ պատասխանը միշտ նույնն էր, որ որբ աղջկա հետ եմ ամուսնանալու, որպեսզի այս կյանքում մեկին էլ լավություն անեմ: Այդպես էլ եղավ. մեկ տարի երկու ամիս Զարինեն ինձ «տանջեց», մի րոպե անգամ չէր կանգնում հետս զրուցելու, բայց հետո, երբ այդ հնարավորությունն ինձ ընձեռվեց, շատ կարճ ժամանակում որոշեցի ամուսնանալ»,- ասում է ինքնավստահ, կատակասեր Լավրենտը եւ նայում համեստ հայացքով ու ժպտերես կնոջը:
Չորս տարեկան էր Զարինեն, երբ քույրը, մայրն ու հայրը մահացան, եւ նա մնաց միայնակ: Ով պատահի` պահում էր նրան, մինչեւ չհայտնվեց իր կյանքի ասպետը: 1994 թվականի ապրիլի վերջին նրանք ամուսնացան: Սկզբում ապրում էին ամուսնու հարազատ գյուղում: Լավրենտը հրադադարից հետո նույնպես ծառայում էր պաշտպանության բանակի շարքերում: 2002-ին ՊԲ-ն նրանց բնակարան է հատկացնում Ստեփանակերտում, որը, սակայն, 1.5 տարի անց ստիպված վաճառում են ու Զարինեին տանում Երեւան վիրահատության: Զարինեն արդեն 6 վիրահատություն է անցել, այժմ էլ սրտի հետ կապված խնդիրներ ունի, սակայն, ինչպես ինքն է ասում, երկար դառնություններից հետո Աստված նրանց Արսենին է պարգեւել, որը տան ուրախությունն է:
7-ամյա Արսենը նրանց երրորդ երեխան է, որի աշխարհ գալն ինչ-որ չափով մեղմացրել է նրանց երկրորդ երեխայի կորստի վիշտը:
Լավրենտը տեղափոխվել է Շուշի եւ ամեն ինչ սկսել զրոյից: Ինչպես ինքն է ասում` թաց խոտի վրա կրակ է վառել, իսկ հիմա ամեն կերպ փորձում է սեփական գործ ստեղծել ու ընտանիքը պահել, ինչը դեռեւս նրան չի հաջողվում: 2007-ին ցանկացել է «Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության ծրագրի» շրջանակներում վարկ ստանալ, սակայն բանկն անհայտ պատճառներով նրան մերժել է:
Այժմ ընտանիքի միակ եկամուտը Լավրենտի 54.000 դրամ թոշակն է (նա արցախյան պատերազմի 2-րդ կարգի հաշմանդամ է): Պետությունը տարիներ առաջ նրան «Նիվա» մեքենա է տրամադրել, որը մինչ օրս պահում է, սակայն եկամուտի որոշակի աղբյուր է նրա համար ամերիկահայ Արա Մանուկյանի կողմից ժամանակավոր տրամադրված «Կռազ» մեքենան, որը հարկ եղած դեպքում օգտագործում է 2-րդ կարգի հաշմանդամը, չնայած խոստովանում է, որ գործ քիչ է լինում: Նա հպարտությամբ է խոսում ամերիկահայ Արայի մասին, ով օգնության ձեռք է մեկնել նրանց:
«Ես չեմ ասում, որ պետությունը մեր տղաներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի, այլ պարզապես աշխատանք տա, որ անենք ու մեր ընտանիքները պահենք: Մարդ կա` սայլակի վրա է, բա նա ո՞նց ապրի»,- ասում է Լավրենտը:
Հիշում է բոլոր մարտական ընկերներին, մանավանդ` զոհվածներին, որոնց մասին կարող է ժամերով պատմել: Բայց ամենից շատ սիրտը ցավում է Ապերիկի (Արարատ Շամամյանի) համար, որն ընդամենը 17 տարեկան էր, երբ զոհվեց:
Տարիների դժվարություններն այնքան են ամրացրել ու կոփել Լավրենտին, որ խնդիրներն արդեն սովորական են դարձել: Ինքնավստահ, համարձակ այս տղամարդուն, թերեւս, կարող են խեղճացնել միայն անարդարությունները, որոնք, ըստ նրա, շատ են մեր կյանքում: Ինչպես ինքն է ասում. «Մարդիկ կան` մեքենաները գուլպաների նման են փոխում, իսկ շատերն էլ չեն կարողանում նույնիսկ գուլպաները փոխել»:

Lavrent Shumanyan: A Man Molded by the Wounds of War
During the Artsakh War the tank he commanded was the first to plunge into battle, straight towards the enemy positions from which there was little chance of returning from in one piece. He was given these difficult missions because everyone knew that Lavrent wasn’t one to shirk the responsibilities assigned him and that he’d fulfill the mission objectives no matter what the cost and safely return. Anyone who knows the man will attest to these traits of his.
The courage exemplified by Lavrent Shumanyan is legendary; the many scars his body carries are a striking testament to this fact. The scars are so numerous that he can’t remember the events surrounding every incident in which he was wounded. His many hospital stays were short in duration. As soon as his wounds were treated Lavrent would make his way back to the front lines.
“Land mines exploded underneath my tank a total of 29 times.” he notes and recounts one particular battle when he received a head wound “from 3 mines simultaneously exploding and throwing me out of the tank to the ground.” This however wasn’t the last battle he fought in for Lavrent could never rest easy while the lives of his comrades in arms were in danger. It was this internal motivation that drove him to take on ever new challenges that fate had in store for him. He met these challenges but still has to overcome the blows destiny has left in its wake.
Having served in the Soviet military as a sailor Lavrent could never have imagined becoming a tank driver within the period of a few hours. It was Avo (Monte Melkonian) who came up with the idea. Lavrent, born and bred in the Martuni village of Yemishjan, recounts that, “In early 1992, after serving some nine months in the Soviet Army I returned to Karabakh where military operations had already commenced.”
It wouldn’t dawn on a stranger that Lavrent is only 36 years old. You’d have to be told the road this man has traveled to realize that the slings and arrows of life have left their mark on this disabled man’s exterior.
A tractor technician by trade, the need for skilled individuals like Lavrent was felt from the first day of the war. Then tractors had to be quickly repaired in order to transport artillery shells to the front. This is how Lavrent was first battle weaned. Later on he participated in the war in a host of military capacities.
“One day Avo instructed our unit leader to send me to see him. I go see Avo and he tells me that I have to become a tank commander. Since I had also dreamt of becoming one I was naturally quite pleased at the prospect. I asked Avo to give me a week’s time to prepare but he tells me, ‘No, you must be ready in three hours.’ They instructed me as best they could and then we were off to the forward positions.” recounts Lavrent and continues with his war time saga during which he made it all the way to the Omar Pass in the Mrav Mountains of northern Karabakh.
It was there that Lavrent was wounded for the last time in the war and it proved to be the worst injury he sustained. His column was making its way along a narrow oath towards Omar Mountain. A series of mine explosions violently rattled the tank he was in and all the crew were thrown out. The rest of the tank crew were taken to local field hospitals while Lavrent stayed behind awaiting help to arrive so that the tank could be repaired and continue on ahead. Lavrent was waiting a few meters distant from the tank when a series of explosions threw him into the bushes. “The Azeris hit my tank with an RPG says Lavrent who remembers the blood flowing out of his ears. “tried to contact my guys but I couldn’t pronounce the words, my entire mouth had gone numb. Luckily the guys realized that I was in trouble and soon arrived on the scene.”
Lavrent’s future wife, Zarineh, knew that he had been wounded on numerous occasions. At the time she was working at the old-aged home in Stepanakert when she met Lavrent and fell in love. But Zarineh was always melancholy, something which vexed Lavrent. It turns out that she was an orphan. “Before getting married my mother would constantly ask me what kind of girl did I want to marry - a beautiful girl, a rich one…? My answer was always the same - an orphan girl. This way I’d perform an act of kindness during my life. And that’s what happened. For one year and two months Zarineh literally “tortured” me. She’d never stop to talk to me but afterwards, when the opportunity arose, I quickly decided to get married.” says Lavrent while glancing over at his wife.
Zarineh was just four years-old when her parents and sister died. She was looked after by a series of caring strangers until Lavrent came along. They married in 1994. At first they lived in Lavrent’s native village. After the ceasefire Lavrent continued to serve in the ranks of the Artsakh Army. In 2002 the army provided them with an apartment in Stepanakert that the couple was forced to sell 18 months later so that Zarineh could be taken to Yerevan for surgery. She’s already undergone six operations but still experiences heart problems. After all their problems Zarineh states that God bestowed them with little Arsen, their pride and joy.
Arsen, now seven months old, is their third child and his birth has somewhat served to mollify the grief they felt after loosing their second child.
Lavrent has moved to Shushi and has started from scratch. He’s trying everything to start his own business and take care of his family. So far he’s not made a go of things. In 2007 he applied for a loan under the “Government Assistance Program for Small and Medium Sized Enterprises” but was turned down for unexplained reasons.
Presently, the family’s only income is the monthly 54,000 dram pension that Lavrent receives as a registered 2nd degree disabled war veteran. Years ago the government granted him a Niva automobile which he possesses till today. A periodic source of income for him is the Graz dump truck donated to him on a temporary basis by Ara Manoogian, an American-Armenian. Lavrent sometimes uses the truck to make some extra money but confesses that business isn’t that great.
“I’m not saying that the government should be giving our guys financial assistance but rather jobs so that we can work and provide for our families. What about the guy in a wheelchair, how can he survive?” asks Lavrent.
He remembers all his wartime buddies, especially those who wound up falling on the battlefield. Lavrent can go on talking about them for hours on end. But he holds a special place in his heart for Aperik (Ararat Shamamyan) who was only 17 when he was killed.
Years of difficulty have so tempered and molded Lavrent that most problems are brushed aside as commonplace. Perhaps the only thing that could break the spirit of this self-confident and daring man are the injustices, of which he confesses there are many, in our everyday lives. As he himself sums it up, “There are men who change cars like they were changing a pair of socks, but then there are those who can’t even change their own socks.”