Զինդատախազը խոստանում է կարճ ժամանակ անց «Եղնիկների» դեպքի ողջ նկարագիրը տալ
ԼՂՀ-ի «Եղնիկների» զորամասում օգոստոսի 26-ին սպանված զինծառայող Աղասի Աբրահամյանի գործով ի՞նչ է բացահայտվել:
Մի քանի էպիզոդներ կան, ձերբակալված է ամենակարեւոր հարցով սպան: Քննությունը շարունակվում է, եւ այս պահին նպատակահարար չէ ամբողջ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները բացահայտեմ, բայց կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ արվում է եւ օպերատիվ քննչական մարմինների կողմից, եւ դատախազության կողմից հանցագործությունը բացահայտելու եւ բոլոր մեղավորներին ի հայտ բերելու համար: Մենք շատ կարճ ժամանակ հետո կարող ենք ունենալ դեպքի ամբողջ վերարտադրությամբ ամբողջ նկարագիրը: Երբ դա ամբողջությամբ կլինի, այդ պարագայում նոր միայն հասարակությանը կտեղեկացնենք ամբողջ պրոցեսի մասին:
Դուք մինչեւ ե՞րբ եք մնալու Ղարաբաղում:
Մնալու եմ այնքան ժամանակ, մինչեւ ամբողջությամբ բացահայտվեն դեպքի ամբողջ հանգամանքները:
Ինչու՞ են վերջին տարիներին հաճախակի դարձել խաղաղ պայմաններում զինծառայողների սպանության եւ ինքնասպանության դեպքերը:
Ես չեմ կարող բնութագրել որպես հաճախականացում, բայց ինքնասպանության դեպքերին եթե անդրադառնանք, ապա ինքնասպանությունը ոչ միայն զինված ուժերի հետ է կապված, այլեւ ընդհանրապես բազմաթիվ պատճառներ ունի, եւ ցանկացած հոգեբան կհավաստի, որ սոցիալական, տնտեսական, բարոյական, հոգեբանական ինչ որ մի անկումային իրավիճակ ընդհանրապես հասարակությունում կարող են հանգեցնել հետեւյալ պրոցեսների եւ հակառակը՝ այդ փոփոխությունները կարող են հանգեցնել ինքնասպանությունների նվազմանը:
Ինչ վերաբերում է զիված ուժերում բռնարարքներին, եւ ընդհանրապես բռնարարքներին, մեր խնդիրն այն է, որ պետք է առավելագույնս արվի կարգապահության մակարդակը բարձրացնելու առումով, որովհետեւ եթե հասնենք նրան, որ կարգապահությունը դրվի բարձր մակարդակի վրա, դա ուղղակիորեն կհանգեցնի հանցավոր վարքագծի նվազմանը ոչ միայն զինված ուժերում, այլ հասարակությունում ընդհանրապես:
Մենք չունենք բռնարարքների ավելացում, մենք ընդամենը ունենք կարգապահության նկատմամբ հսկողությունն ավելի խիստ դարձնելու անհրաժեշտություն: Եվ այդ առումով ոչ միայն իրավապահ մարմինների, այլեւ ամբողջ պաշտպանության համակարգի խնդիրն է: Հասարակությունը եւս այս առումով պետք է աշխատի՝ սկսած դպրոցից, ընտանիքից, դրան պետք է հանգեցնենք: Որովհետեւ այդ հանցավոր վարքագիծը բանակում չի ծնվում: Կարող է ինչ-որ ձեւով արտահայտվի բանակում, բայց դա մարդկային հոգեբանության դրսեւորման ձեւ է: Զինված ուժերը մեր հասարակության հայելին է: Հասարակության մեջ առկա այդ բացասական վերաբերմունքը մեկը մյուսի նկատմամբ, բացասական զգացումները, թշնամանքը ավելի հեշտությամբ արտահայտվում են բանակում՝ նկատի ունենալով, որ այնուամենայնիվ ծառայությունը որոշակիորեն անձի ազատության սահմանափակում է եւ հոգեբանությամբ ճնշվում է:
Իսկ չե՞ք կարծում, որ բանակում կարգ ու կանոնին հետեւելու նվազում եւ ուշադրության պակաս կա:
Չէի ասի նվազում կա: Որպես զինվորական դատախազ պաշտպանության նախարարության հետ սերտ համագործակցության արդյունքում մի եզրակացության եմ եկել, եւ դա ողջունելի է, որ պաշտպանության նախարարը, ամբողջ նախարարությունն ընդգծված քաղաքականություն են իրականացնում զորքերում կարգապահության հաստատման ուղղությամբ: Կրթական, ռազմաուսումնական, բարոյահոգեբանական մթնոլորտը բարելավելուն ուղղված երկարաժամկետ եւ համակարգված ծրագրեր են իրականացնում: Օրինակի համար` կարող ենք շատ խիստ վերաբերմունք, ընդգծված վերաբերմունք ցուցաբերել զորամասում կամ կոնկրետ պարագայում եւ ասել՝ տեսեք նվազում ունեցանք: Ոչ, դա նվազման չի բերի, նվազում կարձանագրվի կարճաժամկետ առումով:
Նախարարի կողմից ձեռնարկված միջոցառումները երկարաժամկետ եւ համակարգային են: Իսկ երկարաժամկետ ծրագրերի ժամանակ դուք կարող է այսօր դրա արդյունքը չտեսնեք, բայց մեկ ամիս հետո համակարգված արդյունք տեսնեք: Նախարարը նման ծրագիր է իրականացնում, իրավապահ մարմիններն իրենց պատժողական քաղաքականությամբ են դա իրականացվում եւ, ամենակարեւորը, միջոցներ են ձեռք առնում անպատժելիության մթնոլորտը վերացնելու ուղղությամբ: Համակարգային մոտեցում է ցուցաբերվում բոլոր ստորաբաժանումների կողմից եւ արդյունքում տալու են ավելի կայուն, հաստատուն հետեւանք, այն է՝ հանցավորության, եթե ոչ բացառումը, ապա էականորեն նվազումը զինված ուժերում:
Ինչու՞ հասարակությունը չի հավատում, որ զինծառայողների մահվան գործերով իրավապահ մարմիններն անաչառ քննություն ու բացահայտում են անում: Դրա վառ ապացույցն ամեն հինգշաբթի կառավարության շենքի առջեւ իրենց դժգոհությունն արտահայտելու համար բողոքի ակցիաներ իրականացնող զոհված զինծառայողների ծնողներն են:
Բոլոր ծնողների հետ հանդիպել եւ քննարկել եմ այդ գործերը: Այս գործերը երկու մասի կբաժանեի. անձինք, որոնց գործերով քննությունը դեռեւս շարունակվում է, եւ գործեր, որոնցով մեղավորները բացահայտվել են, պատժվել են, արդեն դատավճիռներ կան, բայց ծնողները տարբեր պատճառներով հոգեբանական եւ բարոյական բավարարվածություն չունեն: Բավարարվածության զգացումը շատ սուբյեկտիվ զգացում է, եւ եթե մենք բողոք ներկայացնող անձանց գործերը նայենք, ծնողը կամ իրավահաջորդը բողոքում է, բայց մենք ունենք դատապարտված մարդիկ: Գործը հիմնավորված, վերջնական բացահայտված է, մեղավորները հիմա պատիժ են կրում, բայց անձինք բողոքում են: Սա բացարձակ սուբյեկտիվ մոտեցում է: Եվ կան գործեր, որ, այո, դեռեւս բացահայտումներ չկան, բայց դա չի նշանակում, որ չեն բացահայտվելու:
Քննությունը գնում է, եւ անկախ հանցագործության վաղեմությունից՝ մեզ համար տարբերություն չկա՝ հանցագործությունը եղել է 2 տարի, 5, թե 10 տարի առաջ, շատ հնարավոր է` վաղը, 10 օր հետո, 20 օր հետո, մեկ ամիս հետո այդ գործերից յուրաքանչյուրով լինեն բացահայտումներ: Իհարկե, քանի դեռ բացահայտված չեն, անձը բավարարվածություն չունի, հետեւաբար` պիտի բողոքի: Դա հիմնավոր է, օբյեկտիվ եւ ընկալելի նաեւ մեզ համար: Բայց դա չի նշանակում, որ իրավապահ մարմինները չեն աշխատում կամ լավ չեն աշխատում: Թերություններ ցանկացած աշխատանքում լինում են, եւ մեր գործն այն է, որ թերացումները հնարավորինս արագ եւ օպերատիվ շտկենք: Այդ ուղղությամբ էլ աշխատում ենք:

Военный прокурор обещает очень скоро представить полную картину произошедшего в воинской части “Ехникнер”
На вопросы “Hetq”-а отвечает военный прокурор РА Геворк Костанян. В настоящее время он находится в Арцахе
Что установлено по делу военнослужащего Агаси Абрамяна, убитого 26 августа в воинской части “Ехникнер” Нагорно-Карабахской Республики?
Есть несколько эпизодов, по самому важному вопросу задержан офицер. Следствие продолжается, однако в настоящее время нецелесообразно раскрывать все данные, которые получены в ходе предварительного следствия. Могу лишь сказать, что и со стороны оперативных следственных органов, и со стороны прокуратуры делается все возможное для раскрытия преступления и выявления виновных. Очень скоро мы получим полную картину произошедшего, и только после этого проинформируем общественность об этом процессе.
Как долго Вы пробудете в Карабахе?
Я останусь до тех пор, пока не будут установлены все обстоятельства этого случая.
Почему в последние годы участились случаи убийств и самоубийств военнослужащих в мирных условиях?
Я не могу говорить об учащении этих случаев, но если касаться самоубийств, то они связаны не только с вооруженными силами. Это обусловлены многими причинами. Любой психолог подтвердит, что неблагоприятная социальная, экономическая, моральная, писхологическая ситуация может привести к росту числа самоубийств в обществе, и наоборот, изменения в положительную сторону могут вызвать сокращение таких случаев. Что касается насилия в вооруженных силах и в обществе в целом, то необходимо сделать максимум возможного для повышения уровня дисциплины. Если мы добьемся утверждения дисциплины, то это приведет к сокращению преступности не только в вооруженных силах, но и в обществе в целом.
У нас нет увеличения числа случаев применения насилия, наша проблема в том, чтобы установить более строгий контроль за соблюдением дисциплины. И это проблема не только правоохранительных органов, но и всей системы обороны. Общество тоже должно работать в этом направлении, над этим нужно работать начиная со школы, с семьи. Преступное поведение рождается не в армии, это форма проявления человеческой психологии. Вооруженные силы – зеркало нашего общества. Существующее в обществе негативное отношение друг к другу, враждебность прежде всего проявляются в армии, поскольку служба в любом случае представляет собой определенное ограничение свободы личности, что приводит к психологической подавленности.
А Вам не кажется, что в армии стали меньше внимания уделять порядку и дисциплине?
Я бы не сказал, что меньше. В процессе тесного сотрудничества с Министерством обороны я как военный прокурор пришел к выводу, что министр обороны, все министерство проводят подчеркнутую политику в направлении утверждения дисциплины в воинских частях. Осуществляются долгосрочные и скоординированные программы по улучшению образовательной, военно-учебной, морально-психологической атмосферы. А при реализации долгосрочных программы результат виден не сегодня.
Скоординированный результат мы увидим через месяц. Министр осуществляет эти программы, правоохранительные органы проводят карательную политику и, самое главное, принимают меры по устранению атмосферы безнаказанности. Скоординированный подход проявляется со стороны всех подразделений, что, в итоге, может дать стабильный, твердый результат. А это означаета если не полное исключение, то существенное снижение преступности в вооруженных силах.
Почему общество не верит, что по делам смерти военнослужащих правоохранительные органы проводят объективное расследование? Ярким доказательством этого стала акция протеста, которую провели в четверг перед зданием правительства родители погибших военнослужащих с целью выражения своего недовольства.
Мы встречались и обсуждали эти дела со всеми родителями.
Эти дела я бы разделил на две группы: дела, по которым следствие пока продолжается, и дела, по которым виновные уже установлены, получили наказание, вынесены приговоры, но подители по различным причинам не получили психологического и морального удовлетворения. Чувство удовлетворения носит очень субъективный характер, и если мы посмортрим дела, по которым родители или правопреемники представляют жалобы, то увидим, что виновные по ним осуждены, но люди продолжают жаловаться.
Вместе с тем есть дела, которые пока не раскрыты, но это не означает, что они не будут раскрыты. Следствие продолжается, и, независимо от срока давности преступления – 2 года, 5 или 10 лет, вполне возможно, что завтра, через 10, 20 дней, через месяц все эти дела будут раскрыты. А поскольку эти дела пока не раскрыты, то люди, естественно, должны жаловаться. Это имеет обоснованные, объективные причины, и мы относимся к этому с пониманием. Но это не означает, что правоохранительные органы не работают или работают плохо. Недостатки бывают в любой работе, и наша задача состоит в том, чтобы как можно скорее и оперативнее устранить недостатки. И мы работаем в этом направлении.