«Ես չեմ կռվել: Երբեմն եղել եմ Ղարաբաղում, երբեմն ուղեկցել եմ տղերքին, ոչ միայն Պետոյին: Ես առաջին անգամ Ղարաբաղ գնացի 89-ին, Հադրութի շրջան: Ես մարտական այդպիսի կենսագրական չունեմ: Կարելի է ասել` մարտական գործողություններին չեմ մասնակցել»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Պետրոս Ղեւոնդյանի (Պետո) եղբայրը` Գագիկ Ղեւոնդյանը:
Պետոյի` զրույցին ներկա ընկերներից մեկը նշեց, թե Արցախի հերոս Պետոն էլ, հավանաբար, նույն կերպ կասեր. «Երեւի չեմ մասնակցել պատերազմին»: Իրականում Գագիկը եւս մասնակցել է պատերազմին: Նա նաեւ պատերազմի ժամանակ նկարահանումներ է արել: Գագիկի որդին` Վարդանը, 14 տարեկանում գնացել է Շուշի եւ քաղաքում է եղել հրետակոծության ժամանակ:
«Ինքնաթիռը խփելուց հետո, երբ Պետոն տուն եկավ (դե, բնական է, մի օր պիտի տուն գար, չէ՞), ողջագուրվելու պահից հետո նստել ենք տանը, եւ գիտի` հիմա պիտի հարցեր լինեն ինքնաթիռից, խփելուց: Ասում է. «Ուզո՞ւմ եք պատմեմ, թե ինքնաթիռը ոնց խփեցի»: Դե, իհարկե, ուզում ենք, որ պատմի: Եվ ինքը պատմեց, թե ինչպես Պավլիկը ականանետով արկը նետում է թուրքերի տեխնիկայի վրա: Ինքը սա պատմեց»,- ասաց Գագիկ Ղեւոնդյանը:
Պետոն երբեք չի խոսել իր արածների մասին: Ավելին, նա ընտանիքի անդամներին խնդրում էր ոչ ոքի չասել, թե ուր է գնում: Գագիկ Ղեւոնդյանի խոսքերով` իր շրջապատի տղաներից ոչ ոք չի թմբկահարել ազատամարտիկ լինելը, ու պատերազմի ժամանակ այստեղ ոչ ոք նրանց ձեռքին զենք չի տեսել` չնայած միշտ էլ ունեցել են զենք:
Պետոյի քույրը` Անահիտը, ով Գլխավոր շտաբի կազմզորահավաքային վարչության սպա է, նշեց. «Մայրս նույնիսկ համազգեստով չի տեսել տղաներին: Դրա համար երբ մեզ արդեն պարտադրում էին համազգեստ հագնել, ասում էի. «Աստված, այս եղբայրներիս կողքին ես ո՞նց համազգեստ կրեմ»:
Անահիտը կրթությամբ զինվորական չէ, սկզբում աշխատել է Կադրերի վարչությունում եւ դժվարությամբ է հարմարվել Զինված ուժերում աշխատելու մտքին: «Իհարկե, պիտի գնաս»,- Անահիտին ասել է Պետոն:
Պետրոս Ղեւոնդյանը ծնվել է 1964 թ. Պռոշյան գյուղում: Գագիկը նշեց, որ Պռոշյանից շատերն են կամավոր եղել: «Եվ ովքե՞ր հաղթեցին Ղարաբաղի պատերազմը. երիտասարդները, գրեթե պատանիներ: Անչափահաս երեխաները Պռոշյանից փախչում, գնում էին Ղարաբաղ պատերազմի: Ես աղոթում էի, որ որեւէ բան չպատահի:
Երբ մեր տղաները մարզվում էին, նրանք, ովքեր համեմատաբար ավագ տարիքի էին (բայց դարձյալ երիտասարդներ էին` 20-25 տարեկան տղերք` Պետոն, Կարոտը), այն փոքրերը գալիս էին, նախանձով էին նայում այդ ամենին, եւ իրենք էլ սկսեցին մասնակցել: Կային երեխաներ, օրինակ Արտակը: Փոքր էր, անչափահաս տղա էր եւ ուզում էր, հնարավոր չէր այդ տղային բռնել: Եվ խեղճ տղան զոհվեց»,- ասաց Գագիկ Ղեւոնդյանը:
Պետրոս Ղեւոնդյանը 1989 թ.-ից ակտիվ մասնակցել է Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի ինքնապաշտպանությանը եւ ազատագրական մարտերի Արցախի ամբողջ տարածքում: 1993 թ. հունվարին Սրխավենդում խփեց թշնամու գերձայնային «Միգ-25» ինքնաթիռը, ինչի համար Արցախի բանակից ստացած գումարը փոխանցեց զոհված ընկերների ընտանիքներին:
1994 թ. հունվարին Պետոն փոքր խմբով անցնում է Քարվաճառ` Օմարի լեռնանցք` տեղի պաշտպանական ջոկատներին օգնելու նպատակով: Նա մշակում եւ իր գումարտակով իրականացնում է լեռնանցքի ազատագրման ծրագիրը: 1992-ից Պետրոսը Շուշիի առանձնակի գումարտակի փոխհրամանատարն էր:
Անդրադառնալով Շուշիի առանձնակի գումարտակին` Պետոյի եղբայրը նշեց. «Անձնակազմի քանակի, ազատագրված տարածքների եւ կորուստների առումով մեր գումարտակը իր հավասարը չի ունեցել:
Հրամանատարական կազմը` Ժիրայր Սեֆիլյան, Պետրոս Ղեւոնդյան, Ռոմիկ Մարգարյան, արել են ամեն ինչ, որ քիչ զոհեր ունենանք: Յուրաքանչյուր զոհը մեզ համար սարսափելի կորուստ է եղել: Դրա համար հետախուզություններին մասնակցում էին հենց այդ տղաները, Հարմիկի մասին ասենք, Բորիսի մասին ասենք, հրաշք տղաներ, հրաշք հրամանատարական կազմ է ունեցել: Եվ տեսեք` հիմնականում ավելի շատ մենք կորուստներ ունեցանք հենց հրամանատարներից, Ագնեւոյի Հրաչը»:
Գագիկը միաժամանակ նշեց, որ անշնորհակալ գործ է հարցազրույցների ժամանակ անուններ տալը, քանի որ հերոս ազատամարտիկները շատ-շատ են:
Պետոյի հայրը` 82-ամյա Արշալույս Ղեւոնդյանը, ասաց, որ Պետոն չէր ուզում տանը մնալ, անգամ երբ վիրավորվել էր:
«Ոչ մի անգամ չեմ ասել` մի գնա: Իհարկե, ծնողը ինչքան էլ դեմ լինի, եթե ինքը ձգտում է գնալու, պիտի գնա: Ու գնաց»,- ասաց Արշալույս Ղեւոնդյանը: Իսկ Անահիտը նշեց. «Ոչ մի մայր իր որդուն պատերազմ սիրով չի ուղարկում: Մայրս ընդդիմացավ, բայց ամբողջ գիշեր 2 զույգ ձեռնոց գործեց, մեկը Գագոյի համար, մեկը` Պետոյի: Ու այդպես ճամփեց»:
Պետոյի մարտական ընկերներից Արթուր Մուրադյանը նշեց, որ Պետոն միշտ ինքն էր կատարում ամենավտանգավոր հետախուզությունները, որից հետո առաջնորդում մյուս ազատամարտիկներին:
«Ինքը առաջինն էր գնում, նոր իր ետեւից` մեր մարտական ընկերները: Էնտեղ սպա-զինվոր հարաբերություն չկար, կար մարդկայնություն»,- ասաց Արթուրը:
Նա ռազմադաշտ է գնացել կամավոր, երբ դեռ 17 տարեկան էր, 93 թ.-ից մինչեւ զինադադար կռվել է Շուշիի առանձնակի գումարտակում: Արթուրը Պռոշյանում է ապրում, էլեկտրամոնտյոր է աշխատում: Նա երկու դպրոցական երեխա ունի:
Գագիկ Ղեւոնդյանը նշեց, որ պատերազմի ժամանակ ազատամարտիկները չէին պատկերացնում, որ Հայաստանը հետագայում այսպիսին կլինի: Պատերազմի ժամանակ իրենք ակնկալում էին, որ Հայաստանը կլինի «աշխարհի զարգացվածության իմաստով համապատասխան մակարդակի երկիր»: Մինչդեռ այսօր, նրա խոսքերով, Հայաստանում արտագաղթի համար նպաստավոր վիճակ է:
«Ո՞վ է դուրս գալիս իր տնից: Ով ինչ-որ բան է փնտրում: Եթե այստեղ լիներ, կվերցներ կբերեր տուն: Բայց այստեղ չկա: Դրա համար ինքը մի քիչ ավելի հեռու է գնում: Հետո` երբեմն գնալով մոռանում են, թե ինչի համար եկան: Մնում են, մնում են, մնում են, խնդիրներ, պրոբլեմներ, թաղում, թաղում, թաղում են, տարիքն էլ անցնում է, ծերանում են:
Ցավոք, մենք որակ ու քանակ ենք կորցնում ամբողջ աշխարհով: Գալիս են այստեղ, Արագած լեռն են բարձրանում. «Օ, խաշանոցը տեսանք, շատ համով էր»: Բայց եթե իրենց ասես, որ Յոսեմիթի ազգային պարկի հսկա լեռան վրա մի հատ խաշանոց սարքենք, կասեն. «Խե՞նթ ես, ի՞նչ ես»: Իսկ այստեղ ընդունվում է, չգիտես ինչու: Ամբերդի կողքին սրճարանը շատ «լավ» օբյեկտ է: Բայց ամոթ է, Արագած լեռան վրայի խաշանոցը խայտառակություն է, ոչ թե հիացմունք: Ես չեմ տրտնջում, չեմ լացում, բայց այսպես է. պատերազմը շատ լավ տարանք, հետեւանքը մի քիչ մշուշոտ է»,- ասաց նա:
| Լուս.` Հակբերի |
Պատերազմից հետո Գագիկ Ղեւոնդյանը տեղափոխվել է Արցախ եւ այնտեղ ապրել մինչեւ 1998 թ.: Այժմ նա ժամանակավորապես աշխատում է Միացյալ Նահանգներում: Միաժամանակ Գագիկ Ղեւոնդյանը նշեց, որ լավատես է, հակառակ դեպքում ամեն ինչ վերջացած կլիներ, «ամեն եղած-չեղածը կլցնեինք մի պարկի մեջ, կտանեինք»:
«Այնպես չէ, որ շատ ուրախ էի, հիմա հիասթափվեցի, կամ ուրիշ ակնկալիք ունեի, հիմա հիասթափվեցի: Հիասթափությունս ողբ ու լացուկոծ չէ. հիմա այսպես է: Բայց յուրաքանչյուր իրավիճակից դուրս գալու ձեւերը կան: Եթե որոշ բաներ կան, ընդհանրապես եկեք մերժենք այդ ամենը: Ես հիասթափվող ու նստողը չեմ. պիտի աշխատենք»,- ասաց նա:
Պետոն զոհվել է 1994 թ. փետրվարի 14-ին Քարվաճառում: Այդ օրը մարտի դաշտում վիրավոր զինվոր էր միայնակ մնացել: Շտապօգնության մեքենայի անձնակազմը չէր համարձակվում առաջ շարժվել, քանի որ թշնամին ականապատել էր ճանապարհը: Պետոն ինքն է նստում շտապօգնության մեքենայի ղեկին եւ միայնակ դուրս բերում վիրավոր զինվորին: Պետոն զոհվում է ականի պայթյունից:
«Քանի որ ձյուն էր, վիճակն էլ` սոսկալի, ոտքը հետո են գտնում տղերքը: Այդ ոտքը կամ պիտի բերեինք նորից իր գերեզմանի մեջ ամփոփեինք, կամ ոչ: Դա իմ որոշումը եղավ, իհարկե, ասացի. «Ինքը իր ոտքը թողեց Ղարաբաղում, թող Ղարաբաղում էլ մնա»: Եվ ոտքը բերեցինք Շուշի: Հետո երբ գումարտակը կազմավորվեց, արդեն տեղափոխվեց Սրխավենդ, ոտքը պատվով, արարողակարգով տեղափոխեցինք Սրխավենդ, հուղարկավորեցինք զորամասի տարածքում: Մինչեւ հիմա զորամասի տարածքում է, եւ ոտքի վրա էլ կանգնեցված են խաչքար եւ կիսանդրի»,- ասաց Գագիկ Ղեւոնդյանը:
Պետոյի անունն են կրում Եղեգնուտի եւ հարազատ Պռոշյանի դպրոցները: 2007 թ. ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետում, որտեղ սովորել է Պետրոսը, նրա անունը կրող լսարան է բացվել: 1994 թ. լույս է տեսել Համլետ Գեւորգյանի «Պետոն» գիրքը:
2001 թ. Պետրոս Ղեւոնդյանին շնորհվել է Արցախի հերոսի կոչում: Պետոյի եղբոր համոզմամբ` այդ կոչումը վերաբերում է նաեւ այն գումարտակին, որի կազմում կռվում էին Պետրոսն ու մյուս տղաները:
Իսկ Պետրոսի քույրը հիշեց, թե ինչպես Արցախի նախագահն իրեն հանձնեց Ազգային հերոսի վկայականը:
«Վարդանն ինձ հետ էր, եւ շատ ուզում էի, որ այր մարդու տրվեր այդ վկայականը, բայց չտվեցին Վարդանին: Նախագահը ասաց, որ «չէ, անպայման քրոջը պիտի հանձնեմ»»,- ասաց Անահիտը:
10 ամիս առաջ ծնվեց Գագիկի թոռնիկը, որը նույնպես Պետրոս Ղեւոնդյան է: Պետոյի անունն են իրենց տղաներին տվել նաեւ նրա մարտական ընկերներից շատերը:
Անահիտն ասաց. «Երբ մեր տան Պետոն ծնվեց, զանգեցինք տղաներից մեկին` Հովսեփին, որ տեղեկացնենք, թե ինչ լավ լուր ունենք մենք. արդեն Ղեւոնդյան Պետրոսը ծնվել է: Ինքը շատ ուրախացավ, ասում է. «Մեր տանն էլ ծնունդ է. իմ Պետոն էլ է այսօր ծնվել»: Նրա տղան արդեն մեծ է, բայց նույն օրն են ծնվել: Ժիրոյի տղան էլ է Պետո, Արտաշինն էլ է Պետո, Հովսեփինը Պետո է, եւս շատ ուրիշները կան: Որքան ես գիտեմ` բոլոր Պետոները շատ աշխույժ տղաներ են»:

Petros Ghevondyan: The Name of This Fallen Karabakh Fighter Lives on
“I never fought. I was in Karabakh a few times and occasionally accompanied the guys, not only Peto. The first time I went to Karabakh was in ’89, to the Hadrut region. I don’t have a military resume, per say. You can say that I never engaged in any military actions,” stated Gagik Ghevondyan, brother of Petros (Peto) Ghevondyan.
One of Peto’s friends, present at the conversation, noted that Artsakh war hero Peto would probably have described things the same way – “You can probably say I didn’t participate in the war.” In reality, Gagik also fought in the war and also took photographs on the front. Gagik’s son, Vardan, was 14 when he went to Shushi during the bombardment by the Azeris.
“After hitting the plane, when Peto returned home (it’s natural that one day he’d return, right?), after we embraced and sat down in the house, he expected questions about him downing the plane. So he asked, ‘Do you want me to tell the story?’ We answered, of course. So Peto told us the story of how Pavlik fired on the Turks’ equipment. He told us all this,” said Gagik Ghevondyan.
Peto never spoke of his exploits. Moreover, he asked his family never to tell anyone where he was going. Gagik said that none of his brother’s close friends ever boasted about being a fighter and no one ever saw them carry a weapon here during the war even though they had guns.
Anahit, Peto’s sister, who is an officer at the Recruitment Division at the military headquarters, noted that her mother never even saw the boys in uniform.
Anahit doesn’t have a military education. She started out working in the personnel department and got accustomed to the idea of working in the army with some difficulty. Peto told her, “Of course you must go.”
Many boys from Proshyan volunteered
Petros Ghevondyan was born in the village of Proshyan in 1964. Gagik added that many from the village volunteered for the war. “And who won the Karabakh war? The young guys, almost adolescents. The teenagers would flee the villages and head off to the war in Karabakh. I prayed that nothing would happen to them. When are guys were training, I’m talking about the older guys, 20-25, Peto, Karot and the others, the younger village kids would get envious by watching them and they too started to train. Take Artak for example. He was young and wanted to go. You couldn’t stop him. The poor kid was killed in the war,” Gagik recounted.
From 1989 onwards, Petros Ghevondyan actively participated in the defense of Armenia’s border villages and all across the territory of Artsakh in the liberation war. In January, 1993, he downed an enemy supersonic MIG-25 fighter. He handed over the prize money awarded by the Artsakh army to the families of friends killed in combat. In 1994, Peto and a small group of confidants headed to Karvatchar, to the Omar Pass, to come to the aid of a defense unit there.
He drafted and executed a plan to liberate the pass. From 1992 onwards, Peto served as the deputy commander of a special combat unit.
Reflecting on the Shushi special unit, Gagik noted that, “In terms of its size, the amount of territory liberated and its losses, our unit had no equal on the field.”
“The command staff of Jirayr Sefilyan, Petros Ghevondyan and Romik Margaryan did all in their power to minimize battlefield losses. Each death of one of our guys was a terrible loss for us. That’s why the commanders themselves did much of the reconnoitering. That’s why we had more casualties in our command staff,” Gagik added
Gagik noted that providing names during interviews was a thankless task since there were so many who gave their lives in the war. Peto’s 82 year-old father, Arshaluys Ghevondyan, said that his son never wished to remain at home, even while injured.
Peto’s father never told son “not to go”
“I never told him not to go. Of course, despite the reprimands of a parent, if the boy wants to go, he will. And Peto did go,” said Mr. Ghevondyan. Anahit added, “There’s no mother alive who willingly sends her son off to battle. My mother resisted as well but she knit two pairs of mittens in two nights. One pair for Gago and the other for Peto.”
One of Peto’s war buddies, Artur Muradyan, pointed out that Peto would carry out the most dangerous reconnoitering work himself and later lead his troops on.
“He’d be in the lead, followed by the rest of us. Out there, the distinction between soldier and officer didn’t exist. We got the job done as a bunch of human beings thrown into battle,” Artur said.
Artur went off as a volunteer when he was just 17. He fought in the Shushi special unit from 1993 till the ceasefire. He now resides in Proshyan and works as an electrical repairman. He has two school aged children.
Gagik Ghevondyan remarked that back then, the freedom fighters never imagined that things in Armenia would turn out as they have. They expected Armenia to be well on the road to development. Rather, they view Armenia today as a country ripe for flight.
Karabakh vets say current situation in Armenia needs “fixing”
“Who leaves their home today? Those in search of something. If they find that something here, they’d bring it back home. But it’s not to be found here. This is why people move a bit further away. After a while they even forget why they went so far. They stay and stay, bury their problems and grow old. Sadly, we are losing in terms of quality and quantity throughout the world. They come here, climb Aragatz and proclaim, ‘Oh my, we ate khash (cow’s feet). It was delicious.’ But if you were to tell these folk to build a kebab or khash restaurant on a mountain top in Yosemite National Park, they’d respond, “Are you crazy or something?’ Here it’s acceptable and I can’t figure it out. Building a coffee house right next to the ruins of Amberd is a “good” thing. But such things are a national disgrace. The khash joint on Mt. Aragatz is a scandal not an honor. I’m not grumbling or shedding any tears but this is the sad reality. We won the war but the outcome is still somewhat cloudy,” Gagik said.
After the war, Gagik relocated to Artsakh and stayed there till 1998. Today, he’s temporarily moved to the United States. At the same time, he’s still optimistic about the future, otherwise, as he notes, “I’d pack up my bags and leave.”
“It’s not like I was very happy and now I’m disappointed or that I had dreams that were never fulfilled. My discouragement doesn’t taking the form of weeping. This is the reality we face today. There are ways to change things. I’m not one to sit and mope. We must work at it,” he says.
Peto posthumously decorated “Artsakh Hero”
Peto was killed in action on February 14, 1994 in Karvatchar. There was a wounded soldier alone on the battlefield. The army ambulance refused to advance because the road had been mined. Peto got behind the wheel and picked up the wounded man. He died from a mine blast.
“It had been snowing and conditions were awful. The guys found his leg later on. We had to decide whether to bring the leg back to Armenia and bury it with him in the grave or not. I made a decision – He left his leg in Karabakh, let it stay there. We brought the leg back to Shushi and it was later buried with ceremonial honors at the military unit in Srkhavend. It’s still there under a stone cross and his bust,” said Gagik.
The schools in Proshyan and Yeghegnut were renamed in Peto’s honor. In 2007, a classroom at the Yerevan State University’s Radio-Physics Faculty, where Peto studied, was opened bearing his name. In 1994, Hamlet Gevorgyan’s book “Peto” was published.
A new generation of Peto’s
In 2001, Petros Ghevondyan was posthumously awarded the title of “Artsakh Hero”. Gagik says that the decoration belongs to the entire unit in which his brother and the other guys fought.
Peto’s sister remembers the day when the NKR President handed her the decoration. “Vardan was with me. I really wanted the president to hand it to a man but they didn’t give it to Vardan. The president said – No, I must hand it to his sister,” recounts Anahit.
10 months ago Gagik became a proud grandfather. They named the boy Petros. Many of Peto’s war buddies have also named their sons in his honor.
Anahit said, “When the new baby was born I called up Hovsep, one of our friends to tell him the good news. Believe it or not he replied, ‘Guess what? We’ve also had a new addition to the family. Our Peto was also born today.’”
Hovsep’s boy is now grown. But he was born on the same day as Gagik’s grandson. Jiro’s boy is named Peto and so is Artashin’s boy and there are many others. As far as I know, all these Peto’s take after the original; proud and strong.