Տեր-Պետրոսյան. «Սերժ Սարգսյանը վճարում է թուրքերին եւ ադրբեջանցիներին ամեն մի քաղբանտարկյալի համար»
«Ցավալի ճշմարտություն է, որ 18 տարի անկախ պետություն ունենալուց հետո, մեզ բախտորոշ ու ճակատագրական ժամանակներ են սպասվում»,- այսօր Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության 19-րդ համագումարի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի պարտվողական դիրքի համար Տեր-Պետրոսյանը մեղադրեց իշխանություններին: «Սա դասական բռնապետություն է` քրեական բոլոր հատկանիշներով»:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղբանտարկյալի համար վճարում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին` զիջումներով: «Ոչ մի հանցանք անհատույց չի մնում: Ո՞ւմ գրպանից պետք է հատուցվի, հատուցվում է ազգի գրպանից,- ասաց առաջին նախագահը,- Նախկին Խորհրդային Միության պետություններում, բացի միջին ասիական երկրներից ու Ադրբեջանից, քաղբանտարկյալներ չկան: Մենք պետք է նրանց դասին պատկանե՞նք»:
Անդրադառնալով երկրի տնտեսական իրավիճակին` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը նախկին Խորհրդային Միության երկրներից ամենաբարձր տնտեսական անկում արձանագրած երկիրն է`18.5 տոկոս: «Ի՞նչն է պատճառը, երբ Հայաստանը Խորհրդային Միության գոյության տարիներին համարվում էր տնտեսապես ամենազարգացած պետություններից մեկը: Ի՞նչ կատարվեց երկրում: Հասկացանք շրջափակումները, պատերազմը եւ այլնը, բայց 18 տարի հետո ամոթ է, որ խոսում ենք այս հարցերի մասին»:

Levon Ter-Petrosyan - President Sargsyan Paying for Political Prisoners by Concessions
At the 19th annual convention of the Hnchak Social Democrat Party in Armenia, Levon Ter-Petrosyan stated, "The sad reality is that after 18 years of having an independent state, critical and decisive times await us."
Mr. Ter-Petrosyan blames the authorities for Armenia’s defeatist position in international relations and declared, "This is a classic dictatorship with all the criminal characteristics." The ex-president argued that Serzh Sargsyan is paying for each political prisoner with concessions to Turkey and Azerbaijan.
"No crime goes unpaid for. In this case the payment is being made from the nation’s pockets," Mr. Ter-Petrosyan said, adding that, "Aside from Azerbaijan and the states of central Asia, none of the former Soviet nations have political prisoners today. Is Armenia to be ranked with those with prisoners?"
Turning to economic matters, the HAK leader said that Armenia, with an economic slide of 18.5%, has experienced the biggest downturn of all post-Soviet nations. ‘What has happened in the past 18 years? During the Soviet period Armenia was regarded one of the most developed of republics. We understand about blockades, the war, etc, but 18 years have passed. Isn’t it a shame that we still talk about these things?"