Կտրուկ աճել են սեռական բնույթի հանցագործությունները
Կտրուկ աճ է արձանագրվել սեռական բնույթի հանցագործություններով, իրավապահ մարմինները քննարկում են, թե ինչ կանխարգելիչ միջոցներ պետք է ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար
2008 թ. արձանագրվել է սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործություններով կտրուկ, Հայաստանի համար աննախադեպ աճ` 63 դեպք` 2007 թ. 33 դեպքի դիմաց:
63 տուժածներից 2-ը կամ 3%-ը տղամարդիկ են: 61-ը կամ 97 %-ը` կանայք: Նրանցից 40-ը կամ 65 %-ը կույս են եղել: Տուժողներից 50-ը կամ 79 %-ը անչափահասներ են: Հայաստանի գլխավոր դատախազության կոլեգիայի վերջին նիստերից մեկը նվիրված էր հիշյալ հանցագործությունների խնդրին` 2004-2008 թթ. կտրվածքով ՀՀ գլխավոր դատախազության Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներին, այդ հանցագործությունները ծնող պատճառներին եւ իրականացվելիք կանխարգելիչ անհրաժեշտ քայլերին: Քննարկումը տեղի է ունեցել սեռական բռնությունների, այդ թվում` թրաֆիքինգի խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, քանի որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գտնում են, որ հանցագործությունների դեմ միայն իրավապահների պայքարը բավարար չէ, պայքարին պետք է միանան նաեւ հասարակության բոլոր շերտերը: Նման հանցագործությունների միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը, ըստ Հայաստանի իրավապահների, ցույց է տվել, որ Հայաստանում արձանագրվել է 100.000 բնակչին բաժին ընկնող սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազագույն ցուցանիշը (միջինը` 1.5 դեպք): Համեմատության համար նշենք, որ 2004-2008 թթ. ընթացքում ԱՊՀ երկրների մեջ 100.000 բնակչին բաժին ընկնող սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործությունների միջին առավելագույն ցուցանիշ է արձանագրվել ՌԴ-ում` 12.7 դեպք, իսկ դրանից ավելի բարձր ցուցանիշներ ունեն Գերմանիան` 36.9, ԱՄՆ-ն` 186.6: Այդուհանդերձ, ակնհայտ է, որ վիճակագրական տվյալները չեն արտահայտում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ այլ երկրներում տիրող իրական վիճակը. այս տեսակի հանցագործություններն ունեն լատենտայնության բարձր մակարդակ, սեռական անձեռնմխելիության դեմ ոտնձգությունները տեղի են ունենում ինտիմ միջավայրում, եւ տուժողները խուսափում են հրապարակայնացումից` չցանկանալով ենթարկվել լրացուցիչ բարոյական տրավմայի: Բացի այդ, տուժողները որոշ դեպքերում վախենում են, որ իրենց նկատմամբ բռնություն գործադրած անձինք վրեժ կլուծեն իրենցից: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ իրավապահ մարմիններին չեն դիմում հատկապես ամուսնացած կամ ազգականների կողմից բռնությունների ենթարկվեած կանայք: Ուսումնասիրությունների արդյունքներով` հանցագործությունների համար խոցելի խմբերը հիմնականում սոցիալապես անապահով, նորմալ բարոյահոգեբանական մթնոլորտ չունեցող երեխաներն են: Զարհուրելի է դեպքերից մեկը, երբ մայրն օժանդակել է, որպեսզի իր ընկերը սեռական հարաբերություն ունենա իր անչափախահաս դստեր հետ: Այսպես` Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքի բնակիչ Տ. Հ.-ն, 2003 թվականից ինտիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով Ս. Ն.-ի հետ, 2008 թ. հուլիսին նախապես համաձայնության է եկել վերջինիս հետ նրա դստեր` անչափահաս Լ. Խ.-ի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու և նրան բռնաբարելու մասին: Իրականացնելով իրենց հանցավոր մտադրությունը` 2008 թ. հուլիսի վերջին Ագարակ քաղաքում գտնվող Ս. Ն.-ի տանը վերջինս, ծեծի ենթարկելով Լ. Խ.-ին, ուժով հանել է նրա հագուստները, մերկ վիճակում պառկեցրել անկողնում, իսկ Տ. Հ.-ն սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ է կատարել նրա նկատմամբ: Մի քանի օր անց` նույն սենյակում, Ս. Ն.-ն, կրկին ծեծի ենթարկելով դստերը, հանել է նրա հագուստները, իսկ Տ. Հ.-ն, վերջինիս կամքին հակառակ, սեռական հարաբերություն է ունեցել նրա հետ: Հատկանշական է, որ 63 դեպքից 11ը կամ 17.5 %-ը կատարվել է թմրանյութ կամ ալկոհոլ օգտագործած վիճակում: Թմրանյութը, մասնավորապես, առկա է գործերից մեկով. բռնացողը օգտագործել է կոկային իր զոհին անօգնական վիճակի հասցնելու համար: 2008 թ. հուլիսի 30-ին Վայքից Եղեգնաձոր քաղաք տանելու պատրվակով Ս.Ս.-ն իր կողմից վարած «BMW» մակնիշի ավտոմեքենան է նստեցրել անչափահաս Ն. Ղ.-ին և ընթրելու համար նրան տարել սննդի օբյեկտ, որտեղ նրա հյութի բաժակի մեջ լցրել է կոկային տեսակի թմրամիջոց, որն էլ վերջինս խմել է: Նշված եղանակով անչափահասին հասցնելով անօգնական վիճակի` Ս. Ս.-ն Ն. Ղ.-ի հետ կատարել է սեքսուալ բնույթի գործողություններ: Ս. Ս.-ն բազմիցս փորձել է ազդել տուժողի վրա` սպառնալով, որ կատարվածի մասին ճշմարիտ ցուցմունքներ չտա: Նախաքննական մարմինը միջնորդություն է ներկայացրել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարան` մեղադրյալ Ս. Ս.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, սակայն դատարանը, պատշաճ չգնահատելով գործով ձեռք բերված տվյալները, ըստ դատախազության իրականացրած ուսումնասիրությունների, անօրինական որոշում է կայացրել` մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելով գրավը: Մեղադրանքը դատարանում պաշտպանող դատախազի բողոքի հիման վրա ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է ընդհանուր իրավասության դատարանի հիշյալ որոշումը և մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանքը: Մեղադրյալը, սակայն, դիմել է փախուստի և առայսօր գտնվում է հետախուզման մեջ: Մեկ այլ գործով` Հրազդան քաղաքի ջրմուղկոյուղու աշխատակից Ռ. Խ.-ն 2007 թ. մարտի 8-ին այցելել է Հրազդան քաղաքի հանրակացարանի 954 սենյակ, որտեղ Ն.Ս.-ին հայտարարել է, որ օգտագործած ջրի դիմաց խոշոր պարտք ունեն: Միաժամանակ նա հայտնել է, որ հավանել է վերջինիս դուստր` 1995 թ. ծնված Ն.-ին և ցանկանում է ամուսնանալ: Ն. Մ.-ն նրան ասել է, որ դուստրը դեռ 12 տարեկան չկա: Դրանից 2-3 օր անց Ռ. Խ.-ն կրկին եկել է Ն. Մ.-ի բնակարան, որտեղ վերջինիս և դստեր հետ օգտագործել են ալկոհոլ: Ցանկություն հայտնելով գիշերել Ն. Մ.-ի բնակարանում` այստեղ 12 տարին չլրացած Ն. Զ.-ի հետ` վերջինիս համաձայնությամբ, սեռական հարաբերություն է ունեցել նրա հետ: Ըստ ամենայնի, հիշյալ քննարկումը ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստում վերջինը չէ, հասարակական կազմակերպությունների կողմից խնդրի վերաբերյալ արված առաջարկությունները հասարակության իրազեկումը, երեխաների մոտ սեռական դաստիարակության մակարդակը բարձրացնելու, տուժողների իրավունքների պաշտպանության առումով միջնորդավորված առերեսումներ կազմակերպելու վերաբերյալ նույնպես ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի առաջիկա նիստում կքննարկվեն, դրանց հիման վրա համապատասխան միջնորդագրեր եւ հաղորդումներ կուղարկվեն պատկան մարմիններին` իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու համար:

There has been as drastic increase in the number of sexually-related crimes registered in Armenia. Law enforcement is taking a look at possible punitive measures to stem the tide.
Armenia, in 2008, witnessed a dramatic an unprecedented rise in sexually related crimes; almost doubling from 33 incidents in 2007 to 63 in 2008.
Of the 63 victims, 2 were male.
Of the 61 female victims, 40 were virgins (65%)
Of the 63 victims, 50 were adolescents (79%)
One of the last staff meetings of the RoA General Prosecutor’s Office (GPO) was devoted to this very issue. In attendance were NGO representatives who deal with the phenomenon of sex crimes, including trafficking, since the GPO that an effective strategy to combat such crime cannot be pursued merely by law enforcement and that various elements of society must be incorporated into the overall battle plan.
According to Armenian law enforcement, when compared to international study figures the incidence in Armenia of such crimes is the lowest registered at an average of 1.5 per 100,000 residents. To get a better picture of what the numbers mean, let us note that during the period 2004-2008 the highest average incidence figure per 100,000 residents in CIS countries was registered in Russia at 12.7. Higher figures were registered in Germany (36.9) and the United States (186.6).
Nevertheless, it is clear that these figures to not portray the real situation regarding sexual crimes, either in Armenia or the rest of the world. Such violations have a high degree of latency and sexual abuses often occur in the most intimate of environments and the victims often do not wish to press charges and publicize the incident and thus open themselves up to more moral trauma. In addition, victims often refrain from going public out of fear from retribution by those who’ve assaulted them. Studies show that women who have been assaulted or abused by spouses and relatives are less likely to go to the police.
Study results point to the fact that the most vulnerable groups subject to such crimes are socially disadvantaged children who lack a stable ethical frame of reference (home, community, school…)
One such horrific example of the crimes described is the case of a mother facilitating the sexual abuse of her daughter by a friend. It turns out that the mother, a resident of Agarak in Syunik Marz, has struck up an intimate relationship with a male friend back in 2003. By June, 2008, the mother had practically given her consent for the boyfriend to sexually have his way with the girl; even to the point of rape. A month later, the mother violently rips the clothes off her daughter and throws her down on the bed at which point the boyfriend walks in and has sexual relations with the girl.
What is noteworthy, is that 11 out of the 61 cases (17.5%) had a connection to drug or alcohol use. In one case, cocaine was used to render the victim unconscious before being sexually violated.
Then there’s the July 30, 2008 case of a male resident of Yeghegnadzor (Vayk) who had taken a female for a drive in his BMW. On the road, they stopped off for a bite to eat at a roadside restaurant. The driver slipped some cocaine in her fruit drink, rendering the girl unconscious. He later sexually assaulted her. Later, he threatened the girl not to divulge what had happened. The investigative body motioned the Kentron and Nork-Marash court to take the defendant into pre-trial custody but the court merely decided to set bail, arguing that the prosecution’s evidence was not adequate.
Based on the appeal presented by the prosecuting attorney, the RoA Criminal Appeals Court overturned the lower court’s decision and imposed pre-trial detention. The defendant, however, had since taken flight and there presently is a warrant out for his arrest.
In another case, an employee of the Hrazdan Water & Sewage Company visited a dormitory in Hrazdan on March 8, 2007, claiming that the resident owed a huge amount in back water bills. During his visit, the company employee made it known that he fancied the customer’s daughter, a mere child of 12. The mother retorted that the girl had just turned 12 years-old. A few days later the Water Company employee came back to the house and proceeded to get the mother and daughter drunk on alcohol. Later in the evening, he requested that he be able to spend the night and got the mother to consent to his having sexual relations with the girl.
It would appear that the staff meeting of the RoA General Prosecutor’s Office won’t be the last to inform the public as to the proposals made by various NGO’s to raise the level of sexual education among school aged children and to more effectively defend the rights of victims. The next such staff meeting will come up with a list of proposals aimed to take corrective measures and forward them to appropriate government agencies for possible implementation.