«Չի բացառվում, որ կառավարությանը դատի տանք»
«Ես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին 2-րդ գրավոր հարցումն եմ ուղարկել, սակայն նա ինձ չի պատասխանել: Առաջին նամակիս պատասխանել էր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը, սակայն նա ինձ հետաքրքրող հարցին չէր պատասխանել»,- «Հետքին» տեղեկացրեց «Պետական կարիքների զոհեր» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջինս վարչապետին խնդրել էր տեղեկացնել, թե կառավարության ո՞ր որոշմամբ է թույլատրվել Հյուսիսային պողոտայում կառուցել 12-14 հարկանի կառույցներ:
«Հյուսիսային պողոտան կարուցապատման նախագծերի ընթացքում շենքերի բարձրությունը ընդունվել է 20-25 մետրի սահմաններում, այսինքն` Օպերայի 2-րդ հարկաշարի առավելագույն բարձրությամբ (25 մ): Սա ամրագրված է ՀՀ կառավարության 2000 թվականի N 774 որոշման 2-րդ կետի «գ» ենթակետով: Սակայն այսօր Հյուսիսային պողոտայում կառուցված շենքերի մեծամասնությունը բարձրահարկ են: Ես ուզում եմ իմանալ, թե կառավարության ո՞ր որոշմամբ է դա թույլ տրվել»,- ասում է Սեդրակ Բաղդասարյանը:
«Պետական կարիքների զոհեր» հ/կ-ի նախագահը 2-րդ գրավոր հարցումն ուղարկել է հուլիսի 30-ին,եւ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի համաձայն` վարչապետը պարտավոր էր առավելագույնը 5 օրում պատախանել:
«Հետքի» այն հարցին, թե չեք պատրաստվում արդյո՞ք դիմել Վարչական դատարան` անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ստանալու համար, Սեդրակ Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Չի բացառվում, որ կառավարությանը դատի տանք, քանի որ ես գրավոր հարցում եմ արել եւ նրանք փաստորեն չեն պատասխանել իմ հարցին: Նարեկ Սարգսյանի ուղարկած նամակում իմ հարցի պատասխանը չկար»:

"I've written twice to Prime Minister Tigran Sargsyan but he has not answered my letters. Architect Narek Sargsyan responded to my first inquiry but failed to address the issue I had raised."
This is what Sedrak Baghdasaryan, President of the "Victims of Government Needs" NGO, told "Hetq" regarding his inquiry as to who authorized the construction of 12-14 story buildings on Northern Avenue.
Mr. Baghdasaryan states that in the original blueprints for Northern Avenue, building heights were topped off at 25 meters, or the same height of the second story of the Opera House. This ceiling was duly noted in Decision N774 of 2000.
"Today, however, most of the buildings on Northern Avenue surpass this height. I want to know what government decree permitted such construction," Mr. Baghdasaryan said.
Mr. Baghdasaryan forwarded his second inquiry to PM Sargsyan on July 5. According to Armenia's Freedom of Information Act, PM Sargsyan has a maximum of five days in which to respond.
When asked by "Hetq" if he wasn't planning to take the matter to the RoA Administrative Court in order to get the desired information, Mr. Baghdasaryan responded, "It can't be ruled out that we will take the government to court since they have failed to respond to my written inquiries. In his response, Narek Sargsyan failed to answer my question."