«ԼՂՀ իշխանության կարծիքը միանշանակ չի համընկնում արցախահայության կարծիքի հետ»
«Մեր տպավորությամբ` Ղարաբաղի իշխանությունները, ցավոք սրտի, ամբողջությամբ վստահում են Սերժ Սարգսյանին իրենց լեգիտիմ իրավունքները, որն արտահայտվում է նաեւ թեկուզ միջնորդավորված Վազգեն Մանուկյանի միջոցով Բակո Սահակյանի անունից»,- քիչ առաջ «Հայելի» ակումբում հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը:
«Երբ մենք դիմեցինք նաեւ արցախահայությանը, մեր կոչը նաեւ այնտեղ է քննարկվել, եւ ԼՂՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահան Աթանեսյանից մենք պաշտոնական պատասխան ենք ստացել: Դա հետեւյալն է.
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստացի անկախության ճանաչմանը, ապա մեր տեսակետն այն է, որ իբրեւ ինքնիշխան պետություն` Հայաստանն ինքն է որոշում իր արտաքին քաղաքականության օրակարգն ու առաջնահերթությունները»: Ես կարծում եմ, որ բավականին կոռեկտ է պատասխանը»,- ասաց կուսակցության մամուլի խոսնակը:
Իսկ «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը հավելեց, որ ԼՂՀ իշխանության կարծիքը միանշանակ չի համընկնում արցախահայության կարծիքի հետ, եւ որպես օրինակ ներկայացրեց Հադրութի երիտասարդների հայտարարությունը: «Դա վկայում է, որ արցախահայությունը մտածում է այնպես, ինչպես 20 տարի առաջ: Նրանք որպես անկախ պետություն արդեն գրեթե 20 տարի գործում են եւ իրենց իշխանությունը տարածում են այդ տարածքում»,- ասաց Զարուհի Փոստանջյանը:
ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ ԼՂՀ խնդրի կարգավորման հարցում իրենք ոչ թե քաղաքական ուժերի են վստահում, այլ համայն հայությանը: «Որեւիցե քաղաքական ուժ իրավասու չէ մեր ժողովրդի անունից գնալ եւ պայմանավորվել, ինչ-որ փաստաթղթեր ստորագրել, դա մենք բոլորս պետք է որոշենք: Երբ 90-ականներին պատերազմը սկսվեց, եւ արցախահայությունը ստիպված էր պաշտպանվելու, ոչ մի քաղաքական ուժ որոշում չէր կայացնում, մենք բոլորս էինք մասնակցություն ունենում, մեր ժողովուրդն է մասնակցել, եւ ես հենց այդ ժողովրդին եմ վստահում»:

At a press conference held today, Heritage Party spokesperson Hovsep Khurshudyan said that, "Sadly, the Karabakh authorities totally trust Serzh Sargsyan when it comes to their legitimate rights, and which has perhaps been mediated by Vazgen Manukyan on behalf of NKR President Bako Sahakyan."
"We also brought up the issue with the people of Artsakh and we received an official response from Vahan Atanesyan, President of the NKR Committee on Foreign Affairs," according to Mr. Khurshudyan stating that the response was that, "As regards the position of the RoA on the factual recognition of Karabakh, our view is that as a sovereign state Armenia chooses its foreign policy agenda and priorities."
Mr. Khurshudyan added that he believed this was quite a correct answer.
Member of the Heritage Party parliamentary faction, Zaruhi Postanjyan, added that the view of the NKR authorities doesn't totally correspond with that of the people of Artsakh and presented the statement of the young people of Hadrut as an example. "This proves that the people of Artsakh still think as they did twenty years ago. They have been operating as an independent country for twenty years and are extending their authority in those territories," Deputy Postanjyan said.
She added that regarding a settlement of the conflict the people don't trust in political forces but in the entire Armenian nation. "No political force has the authority to reach an agreement on behalf of our people and to sign any document. That is something for all of us to decide. When war broke out in the 1990's and the people of Artsakh had to defend themselves, no political force adopted a decision to do so. All of us participated, our people participated and I trust in the people."