Թեղուտի պաշտանության խումբը կդիմի Վճռաբեկ դատարան
«Վարչական դատարանը մերժել է մեր բողոքը եւ մենք վաղը կդիմենք Վճռաբեկ դատարան»,- «Հետքին» հայտնեց Թեղուտի պաշտպանության խմբի փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Հիշեցնենք, որ խումբը բողոքարկել էր այն որոշումը, որով Վարչական դատարանը հրաժարվել էր քննել Թեղուտի հանքավայրի շահագործման դադարեցման խնդրանքով հայցադիմումը` պատճառաբանելով, թե հայցվոր կազմակերպությունները չեն կարող դատարանում վիճարկել այդ խնդիրը:
«Եթե Վճռաբեկ դատարանն էլ նույն տեսակետին եղավ, մենք կդիմենք Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողով, որը քննում է նման հարցեր: Հայաստանը այդ հանձնաժողովին մասնակից պետություն է եւ պարտավոր է ընդունել նրա խորհուրդները»,- ասաց փաստաբանը:
Թեղուտի պաշտպանության խումբը պնդում է, որ հանքի շահագործմամբ խախտվում է Օրհուսի միջազգային կոնվենցիան, որն ընդունել է նաեւ մեր երկիրը, եւ հիշեցնում, որ Դալմայի այգիների գործով Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովը ընդունել է, որ Հայաստանը խախտում է Օրհուսի կոնվենցիան: «Սակայն մեր պետությունն այդ խախտումները մինչեւ հիմա չեն վերացրել»,- նշում է փաստաբանը:

Hayk Alumyan, attorney for the Teghut defense group, told "Hetq" that since the administrative court had refused to hear their petition he would be taking the matter to the Court of Cassation tomorrow. The group had sought that the court issue a work stoppage at the Teghut forest mining site. The court had rejected the claim arguing that the group wasn't competent to argue the matter
"If the Court of Cassation issues a similar decision we will take the case to the European Economic Committee, a body which reviews such cases. Armenia is a member nation and is obligated to accept its rulings," attorney Alumyan stated.
The Teghut group argues that the mining operation violates the international Arhaus Convention, to which Armenia is a signatory. Let us remind readers that the European Economic Committee adopted a finding that Armenia was violating the Convention regarding the Dalma Gardens. "Our government, however, hasn't done anything to remove those violations," Mr. Alumyan said.