Վրաստանի խորհրդարանի հայ պատգամավորը քննադատում է մարդու իրավունքների պաշտպան Սոզար Սուբարին
Հարցազրույց Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանի հետ
-Պրն Բայանդուրյան, այսօր վիրահայությանը հուզող ամենալուրջ խնդիրները որո՞ նք են:
-Այսօր Վրաստանում ապրում է մոտավորապես կես միլիոն հայ: Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մեր հայ բնակիչները Վրաստանում իրենց երեխաներին ուղարկեն հայկական դպրոց: Ուզում եմ շեշտել, որ Թբիլիսիում ունենք 19 պետական ռուսական դպրոց, ամեն դպրոցում սովորում են հազարից ավելի աշակերտներ, և բոլորը հայեր են: Սա վաղվա, մյուս օրվա համար վտանգավոր բան է մեր համայնքի համար, որովհետև կնշանակի, որ հայը հայկական դպրոց չի գնում, այլ գնում է ռուսական դպրոց: Ելնելով սրանից` մտածում ենք, թե ի՞ նչն է պատճառը, որ մեր երեխաներին, թոռնիկներին, ծոռնիկներին չենք ուղարկում հայկական դպրոց: Սա գալիս է այն բանից, որ ժամանակին մեր հայրերը Ռուսաստանում աշխատել են, և մենք միշտ մտածում ենք, որ մեր երեխաները ևս պիտի գնան Ռուսաստանում ապրելու: Այսօր Թբիլիսիում գործող բոլոր հայկական դպրոցների երեխաները տիրապետում են ռուսերենին և վրացերենին: Որպեսզի մենք ունենանք մեր արվեստը, գրականությունը Վրաստանում, մեր բոլոր երեխաները պետք է սովորեն հայկական դպրոցում: Եթե սա չեղավ, մենք կարող ենք վաղը կորցնել մեր թատրոնը, մեր եկեղեցին: Ես հաճախ եմ ասում` եթե մեր ծնողները չեն ուզում իրենց երեխաներին ուղարկել հայկական դպրոց, թող ուղարկեն վրացական դպրոց, որպեսզի գոնե պետական լեզվին տիրապետեն: Ինչո՞ւ մենք պետք է գնանք ռուսական դպրոց: Սա է ամենամեծ խնդիրը: Մանավանդ, որ այսօր Վրաստանում տրված են բոլոր հնարավորությունները ազգային փոքրամասնություններին. ով որ դպրոցն ուզում է, կարող է գնալ: Հայը պետք է իր երեխային ուղարկի հայկական դպրոց, այս առումով մենք ձեռք ենք բերում մեր հավատը, և ինչքան գնա, այնքան կշատանան հայոց լեզուն իմացողները, և երբ տիրապետում ես լեզվին, ավելանում է թատրոնի հանդիսատեսը, ավելանում է եկեղեցու հավատացյալը, թերթի ընթացքը և այլն:
-Այս առումով Թբիլիսիի հայերի վիճակը տարբերվում է Ջավախքի հայերի վիճակից. Ջավախքում բոլորը գնում են հայկական դպրոց, տիրապետում են հայերենին, բայց չգիտեն վրացերեն, չեն կարողանում աշխատանք գտնել պետական կառույցներում: Այստեղ ի՞նչ լուծում եք տեսնում:
-Հետաքրքիր հարց է: Բայց ուզում եմ ասել, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որի քաղաքացին այդ երկրի լեզուն չիմանա: Եթե այսօր Ջավախքում վրացերենին չեն տիրապետում, մեղավոր չէ Ջավախքի բնակիչը: Սիստեմը, կառուցվածքը սխալ է եղել: Կա ծրագիր, որն անպայման ներմուծվելու է Ջավախք, որպեսզի Ջավախքի բնակչությունը լիովին տիրապետի երկրի լեզվին:
-Ի՞նչ ծրագրի մասին է խոսքը:
-Ես, և ոչ միայն ես, առաջարկել ենք, որպեսզի հայկական մանկապարտեզներում սովորեն վրացերեն: Այսօր 90 տարեկան Ջավախքի մայրը, որը կով է կթում, պանիր է սարքում, նա չի կարող տիրապետել վրացերենին, բայց նրա ծոռը, թոռը կարող է տիրապետել: Դրա համար մենք պետք է սկսենք մանկապարտեզից. բացել հայկական մանկապարտեզ Ջավախքում վրացական թեքումով: Բոլոր հարցերը լուծվելու են: Մենք ասում ենք, որ մեզ աշխատատեղ չեն տալիս: Աշխատատեղ, պաշտոն տալու համար այդ անձը պետք է տիրապետի երկրի լեզվին: Հիմա մենք ունենք արտաքին գործերի փոխնախարար` Նալբանդովը, որը լիովին տիրապետում է վրացերենին: Ինչպե՞ս եք կարծում, Ֆրանսիայում կարո՞ղ են պաշտոն ստանալ, եթե ֆրանսերեն չգիտեն: Հայաստանում կարո՞ղ ես պաշտոնյա լինել, եթե հայերենին չես տիրապետում: Իմանալով մայրենի լեզուն` զուգահեռ իմանալ պետական լեզուն: Սրանք տարբեր բաներ են: Այսօր մենք Վրաստանում ունենք 160 հայկական պետական դպրոց, ունենք հայկական պետական թերթ, 153 տարեկան պետական թատրոն, որը աշխարհում գոյություն չունի` Հայաստանից դուրս: Ունենք հեռուստահաղորդում, գործող եկեղեցի:
-Իսկ ինչպե՞ս եք վերաբերվում Ջավախքում հայոց լեզվին երկրորդ պետական կամ տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ տալու և գործավարությունը հայերենով դարձնելու` ջավախահայերի պահանջին:
-Ջավախքում բացել երկրորդ պետական լեզուն` կնշանակի մենք անունակ մարդիկ ենք: Մենք այն ազգը չենք, որ չկարողանանք տիրապետել լեզվին, և բացելով երկրորդ լեզուն` ի վնաս մեզ է լինում: Սա իմ կարծիքն է: Այսինքն` լինելով Վրաստանի քաղաքացիներ, մենք ունակ չենք տիրապետել այդ երկրի լեզվին: Այսօր չենք կարող, վաղը կկարողանանք, մյուս օրը կկարողանանք:
-Պրն Բայանդուրյան, Դուք ասուլիսի ժամանակ ասացիք` Ջավախքում ամեն ինչ լավ է, մինչդեռ Հայաստանում Ջավախքի խնդիրները բարձրացնող գործիչներն ահազանգում են հայերի նկատմամբ վրացիների վարած հակահայ քաղաքականության մասին, Ջավախքի հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններն էլ` ճնշումների մասին, ի՞նչ եք կարծում` ինչու՞ է նման բազմակի մոտեցում ձևավորվել Ջավախքի շուրջ:
-Կան մարդիկ, որոնք երբեք չեն տեսել, թե ինչ լավ բան է կատարվել Ջավախքի համար: Ջավախքում 8 տարի առաջ էլեկտրականություն կա՞ր, թոշակները ստացե՞լ են տատիկներն ու պապիկները, բնական գազ եղե՞լ է, Ախալքալաք-Թբիլիսի ճանապարհ եղե՞լ է: Այսինքն` ինչ-որ բաներ արվում են, իսկ ո՞վ է ասում, որ բացթողումներ չկան: Բացթողումներ կան ոչ միայն Ջավախքում, այլև Քութաիսում, Քվեմո - Քարթլիում: Կարելի է պրոբլեմները բարձրացնել, ես դա ողջունում եմ: Բայց երբ պրոբլեմի կողքին չես ասում` ինչ լավ բան է կատարվել, սա ինձ համար անընդունելի է: Հո մենք չե՞նք ասում` ստրկացեք, ասեք` ամեն ինչ լավ է Ջավախքում: Բայց ճանապարհի, գազի, էլեկտրականության մասին ինչո՞ւ չենք խոսում, լռում ենք: Չենք ուզում տեսնել, որ Մ. Սահակաշվիլին միակ նախագահն է, որ անընդհատ Ջավախք է մեկնում: Ո՞ր նախագահն է Ջավախք մեկնել` սկսած Զվիադ Գամսախուրդիայից և Շեւարդնաձեից: Ոչ մի բան չեն տեսնում:
-Քիչ թե շատ ակտիվ ջավախքահայ գործիչների իրար հաջորդող ձերբակալությունները ինչպե՞ս եք բացատրում:
-Վրաստանում անօրեն ոչ մեկին չեն ձերբակալում, ինչպես նաև Հայաստանում: Եթե մեղադրվում են, ուրեմն ինչ-որ բան սխալ է արվում: Հայ լինելը ի՞նչ կապ ունի, օրենքը խախտելու դեպքում բոլորին բանտարկում են: Ուրեմն նրանք օրենքը խախտել են: Սա է խնդիրը:
-Վահագն Չախալյանի դատական պրոցեսներին հետևո՞ւմ եք: Ի՞նչ եք կարծում, այդչափ խախտումներ արձանագրելը թե' Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի, թե' վրացի փաստաբանների, թե' դիտորդների կողմից, թե' ֆրանսահայ փաստաբանին թույլ չտալը ինչու՞ ուշադրության չեն արժանանում:
-Իսկ ի՞նչ եք կարծում` Սոզար Սուբարին սրբությո՞ւն է:
-Խոսքը նրա սուրբ լինել-չլինելու մասին չէ, այլ Վրաստանի օմբուդսմենի և ՄԻՊ-ի ներկայացուցիչների արձանագրած օրենսդրական խախտումների:
-Դա իր կարծիքն է: Օրենքը ունի նաև ճիշտ օրենքի մտածելակերպը: Սուբարին ինչ-որ ասում է, չի նշանակում, որ նա ճիշտ է ասում: Այդպես չէ: Ես համոզված եմ, որ Վրաստանում բանտարկյալի նկատմամբ ոչ մի օրենք չի խախտվում:
=Պրն Բայանդուրյան, հետաքրքրվել և պարզե՞լ եք, թե ինչու են արգելել պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի և քաղաքագետ Իգոր Մուրադյանի մուտքը Վրաստան, ընդ որում` Շիրակ Թորոսյանին երկրորդ անգամ թույլ չեն տվել իր ծննդավայր` Ջավախք մտնել, ավելին` մամուլում շրջանառվեց, որ հայ-վրացական սահմանակետերում 15-20 երիտասարդների անուններով ցուցակ գոյություն ունի, որոնց մուտքը ևս արգելված է:
-Երեք հայ պատգամավորներս էլ այդ մասին խոսել ենք, գուցե խնդի՞ր կա այդ պատգամավորի հետ կապված: Խնդիր կա, որ ասենք` մենք ունենք մարդիկ, գուցե պրն Շիրակին չի վերաբերում, որ չենք կարող 2-3 մարդու մտածելակերպը փաթաթենք երկու երկրների վզին: Մենք անընդհատ բան ենք փնտրում: Իսկ թե ինչո՞ւ նրան թույլ չեն տվել, սա իմ իրավասությունների մեջ չի մտնում: ԱԳՆ ունեք, դեսպանություն ունեք, թող նրանք պատասխանեն: Ես գտնում եմ, որ պատգամավորը կարող է մտնել իր ծննդավայրը, բայց թե դրա տակ ի՞նչ կա, չեմ կարող ասել: Իսկ այդ ցուցակի մասին տեղյակ չեմ:
-Որպես խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր` Վիրահայոց թեմի կարգավիճակի և 6 եկեղեցիների վերադարձման հարցերը խորհրդարանում բարձրացրե՞լ եք: Ի՞նչ ընթացքի մեջ են այս հարցերը:
-Օրենքը շուտով կընդունվի: Նորաշենի մասին հաճախ ենք խոսում: Իհարկե, Նորաշենի հարցով սխալներ շատ են եղել: Եղել են մարդիկ, որոնք պղծել են մեր սրբությունները: Բայց կա երկիր, կա ղեկավարություն, որը դրա մասին խոսում է, և այդ քայլերը, որոնք իրենք արել են մարդկային բոլոր հասկացողությունների դեմ, կանգնեցված են: Ես գտնում եմ, որ մեր երկու Վեհափառները անպայման պիտի եկեղեցու հարցը լուծեն իրենք, իսկ մենք կողքից անենք այն, ինչ իրենք կթելադրեն: Մենք մեր ոչ մի սուրբ գերեզման թույլ չենք տա պղծելու որևէ մի անձի, ազգի մասին չէ խոսքը, այլ անձի մասին է: Եվ այս առումով երկրի նախագահը գիտի, գործում է, և ընդհանրապես այս նոր եկած ղեկավարությունը, որը Վրաստանի այսօրվա իշխանությունն է, ունի ժամանակակից մտածելակերպ, որն օգուտ է բերելու ոչ միայն Վրաստանին, այլ Վրաստանում ապրող փոքրամասնություններին:
-Վերևում Դուք թվարկեցիք վրացական իշխանությունների կատարած գործերը Ջավախքում, ըստ Ձեզ` Հայաստանի պահվածքը Ջավախքի հարցում ինչպիսի՞ն պետք է լինի:
-Հայաստանը` նախագահի ղեկավարությամբ, շատ նորմալ քաղաքականություն է տանում Ջավախքի նկատմամբ: Ջավախքը Վրաստանի մասն է, և այն ինտրիգները, որ անընդհատ գցվում են, տեղին չեն: Ջավախքի հետ ի՞նչ է կատարվել: Հայաստանն ամեն ինչ անում է, որ Ջավախքի բնակչությանն օգնի գրականությամբ, գրքերով, արվեստի առումով: Հաճախ են Ջավախք մեկնում թատրոնները, համերգային ծրագրեր, գրողներ են մեկնում: Ես այնտեղ պրոբլեմ չեմ տեսնում: Ջավախքի պրոբլեմները ստեղծում են մի խումբ մարդիկ, որոնք ոչ թե մտածում են Ջավախքի մասին, այլ փորձում են համբավ ձեռք բերել: Ջավախքում եղած պրոբլեմները միայն Ջավախքին չեն վերաբերում, այլ ամբողջ Վրաստանում են առկա: Նոր է ստեղծվում դեմոկրատական երկիր, որը պատրաստվում է և արդեն արել է մեծ քայլեր, որ մենք մտնելու ենք ՆԱՏՕ, ԵՄ: Այս առումով ազգային փոքրամասնությունները ևս պրոբլեմ չունեն:

An interview with Armen Bayandouryan, a member of the Georgian Parliament and Artistic Director of the Petros Adamyan National Theater in Tbilisi
-Mr. Bayandouryan, what are the most pressing problems facing the Georgian-Armenian community today?
-There are approximately 500,000 Armenians living in Georgia today. The most pressing problem is to see to it that these Armenians send their children to Armenian schools. Let me point out that we have nineteen state schools in Tbilisi with more than one thousand students each; all are Armenian. This will prove to be dangerous for the community tomorrow and the day after, for it signifies that Armenians aren’t attending Armenian schools but rather Russian ones. This begs the question, why don’t we send our children and grandchildren to Armenian schools. I think it stems from the fact that in the past Armenians sought employment in Russia and that we have always thought that our children will also be going to Russia to live and work. Today, the kids in all the Armenian schools operating in Tbilisi also master Russian and Georgian. In order that we maintain our art and literature in Georgia it is necessary that our children attend Armenian schools. If this doesn’t happen we could lose our theater and church. I frequently state that if our parents do not wish to send their kids to Armenian schools, they should at least send them to Georgian ones on order to learn the state language. Why should we be attending Russian schools? This is the biggest problem. This is especially perplexing since national minorities in Georgia today have been afforded all the necessary facilities. Whoever wants to go to school can do so. Armenians must send their children to Armenian schools. In this way we stay true to our roots. The more Armenian kids go to our schools, the greater the number of those speaking Armenian. This translates into more Armenian theater goers and those attending the Armenian Church, etc.
-In this context, the situation of Armenians in Tbilisi seems to differ from that of Javakhk. Everyone goes to Armenian school in Javakhk. They know Armenian but can’t speak Georgian. Thus they can’t get jobs within the government. What solution do you see regarding this?
-It’s an interesting question. All I’d say is that there isn’t one nation on earth where its citizens don’t speak its primary language. If they don’t speak Georgian in Javakhk today, it’s not their fault. The system has been lacking, incorrect. There is a program that will soon be introduced there in order that Javakhk Armenians learn Georgian.
-What program are you referring to?
-I and others have suggested that Georgian be taught in Armenian kindergartens. Today, a 90 year-old grandma who milks her cows and makes cheese can’t speak Georgian, but her grandchild or great-grandchild can. That’s why we have to start early, in the kindergarten. We should be establishing Armenian kindergartens with a Georgian orientation. All these issues will be resolved. Armenians complain that they aren’t given jobs. To get a job or position the applicant must speak the dominant language of the country. Today we have a deputy foreign minister, Mr. Nalbandov, who speaks perfect Georgian. Do you think you can get a position in the French government without having a mastery of French? Can one get a government job in Armenia without knowing Armenian? We need to be able to speak our mother tongue and simultaneously the state language. These are different things. Today, in Georgia, we have 160 Armenian state schools, a newspaper in Armenian, a national theater going back 153 years, the likes of which doesn’t exist outside Armenia. We have Armenian TV broadcasts and a working church.
-Some say that in Javakhk, Armenian should be granted the status of the 2nd official language or a regional one. Other Javakhk Armenians are demanding that all local official business be conducted in Armenian. What’s your position?
-To establish a second official language in Javakhk would imply that Armenians are incompetent. We’d be doing ourselves a great disservice if we said that we Armenians cannot learn another language. This is my view. It would be like saying; we are citizens of Georgia but we aren’t capable of learning the language. Ridiculous, isn’t it? Today we can’t, but tomorrow we can.
-Mr. Bayandouryan, you have said that all is well in Javakhk, but there are activists and officials in Armenia who have been publicizing the problems in Javakhk and who have sounded the alarm regarding the anti-Armenian policies of the Georgian authorities; e.g. pressures brought to bear on Armenian social and political organizations. In your opinion, what’s behind such a widespread conception of Javakhk?
-There are people who simply never have seen all the good works that have been carried out for Javakhk. Was there electricity in Javakhk eight years ago? Did grandparents receive pensions? Were Javakhk communities supplied with natural gas? Was there a road linking Akhalkalak and Tbilisi? That’s to say, development is certainly taking place. Who is claiming that everything is perfect? There are shortcomings not only in Javakhk but in Kutaisi and Kvemo-Karteli. These problems can be raised and I welcome such moves. However, when you fail to speak of the good that has been accomplished in the same breath; I find this unacceptable. I mean, no one is saying that all is rosy in Javakhk. But we don’t mention the electricity, gas and roads. Why is that? We don’t want to accept the fact that Saakashvili is the only Georgian president that frequently visits Javakhk. What president has visited Javakhk? Zviad Gamsakhurdia and Shevardnadze never did. The nay-sayers don’t accept all this.
-How would you explain the recent rash of arrests of Javakhk-Armenian activists?
-No one is illegally arrested in Georgia; just as in Armenia. There is a justification one someone has been charged with a crime. Being Armenian has nothing to do with it. If you’ve committed a crime you go to jail. These people broke the law. It’s that simple. Have you been following the trial of Vahagn Chakhalyan? Everyone has protested that the case has been wrought with violations – Georgia's human rights ombudsman, Sozar Subari, Chakhalyan’s defense team and outside observers. Then there’s the related case of the Georgian authorities not allowing aFrench-Armenian attorney to defend Chakhalyan. Why haven’t these issues been covered more extensively?
-Do you actually believe that Sozar Subari is some kind of saint?
-I’m not talking about whether he’s a saint or not but the fact that the Georgian ombudsman and his team have registered a number of legislative violations in the case. That’s Subari’s take on the matter. The law is grounded in a correct legal framework. It cannot be claimed that whatever Subari says is correct. That’s not how it is. I am convinced that no laws have been violated regarding those imprisoned in Georgia.
-Mr. Bayandouryan, have you looked into the matter why the Georgian authorities haven’t allowed RoA Deputy Shirak Torosyan and political analyst Igor Mouradyan from entering the country? In fact, they haven’t allowed Mr. Torosyan to visit his birthplace in Javakhk twice now. There’s also a rumor circulated that Georgian border posts have a list of some 15-20 young people whose entry into Georgia from Armenia is prohibited. What’s your reaction?
-We three Armenian deputies have discussed the matter and perhaps there is a problem with Deputy Torosyan. The problem is that we have certain individuals, maybe this doesn’t pertain to Mr. Torosyan, who are trying to have it both ways. We can’t burden the two countries like that. We are always looking for issues to exploit. As to why they won’t allow him in…that’s beyond my jurisdiction. You have a foreign ministry and diplomatic staff. They should be getting involved. I believe that the deputy should be allowed to visit his place of birth. But I can’t say what lies underneath. I am not aware of any list of names that you mentioned.
-As an Armenian member in the Georgian Parliament have you ever raised the issue of the status of the Armenian Church in Georgia or the return of the six Armenian churches? Presently, where do we stand in these issues?
-A law will soon be passed. We frequently talk about the Norashen Church. It goes without saying that many mistakes were made regarding the church. There have been those who have desecrated our holy sites. However we have a nation and a government who is speaking out on these matters and which stands against such inhuman acts. I believe that the heads of the two churches will resolve the matter jointly and that we should assist them in whatever manner they see fit. We will not allow anyone to desecrate our cemeteries. Here, I am not talking about a whole people at fault but certain individuals. In this context, Georgia’s president is aware of the problem and is taking action. Generally speaking, the new leadership in Georgia is contemporary in its thinking and this can only benefit not only the country as a whole but the national minorities in Georgia as well.
-Previously, you have listed the accomplishments of the Georgian government in Javakhk. In your opinion, what should be the position of Armenia vis-à-vis the Javakhk issue?
-Armenia, under the direction of the president, is conducting a very normal policy when it comes to Javakhk. Javakhk is part and parcel of Georgia and those intrigues that get bandied about are improper. What has taken place regarding Javakhk? Armenia is doing all it can to assist residents of Javakhk in terms of the propagating Armenian literature and the arts. Theater troupes, artists and writers from Armenia travel there often. But this isn’t the real problem. The real set of problems lies in the fact that there is a certain group of individuals that are not truly interested in the well-being of Javakhk but rather in making a name for themselves. They are the ones creating the problems. The issues facing Javakhk are ones being faced by Georgia as a whole. Georgia is a country in which democracy is still being established but already major steps have been taken down this road – we will be entering NATO and the European Union. In this respect, the issues faced by national minorities will be resolved as well.