«Զուգարանի թուղթը չի բավականացնում»
«Սանիտարահիգիենիկ պարագաների ապահովումը քրեակատարողական հիմնարկներում վերջին տարիներին որոշ չափով բարելավվել է: Ազատազրկվածները ստանում են օճառ, ատամի մածուկ, զուգարանի թուղթ, ածելի:
Քանի որ նախատեսված պարագաների թե քանակը, թե որակը բավարար չեն, ազատազրկվածները նաեւ օգտվում են հարազատների բերած սանիտարահիգիենիկ պարագաներից:
Մասնավորապես` տրամադրվող օճառի որակը չափազանց ցածր է, իսկ չափաբաժնով նախատեսված զուգարանի թուղթը մեկ ամսվա համար չի բավականացնում»,- սա մի մեջբերում է «ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական համակարգը 2008 թվականին» հաշվետվությունից, որն այսօր «Կոնգրես» հյուրանոցում ներկայացրեց դիտորդների խումբը:
Խուցը խուզարկելիս ծեծում են
Հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խումբն արձանագրել է, որ հատկապես քրեակատարողական հիմնարկի վարչության արագ արձագանքման խումբն է վատ վերաբերմունք դրսեւորում դատապարտյալների նկատմամբ:
Մասնավորապես` արագ արձագանքման խումբը խուզարկություն կատարելու նպատակով մտնում է խցեր, կոպիտ վերաբերունք ցուցաբերում ազատազրկվածների նկատմամբ, իսկ վերջիններիս կողմից որեւէ արձագանք դիտվում է որպես դիմադրություն, որին, որպես կանոն, հաջորդում են բռնություններ` ծեծ, երբեմն` խոշտանգումներ, հաճախ խցի բոլոր ազատազրկվածների նկատմամբ:
Քրեակատարողական հիմնարկի բուժանձնակազմը այսպիսի դեպքերում ազատազրկվածների սատացած վնասվածքները պատճաշ կարգով չի արձանագրում:
Կալանավորներին միրգ չե՞ն տալիս
Ըստ հաշվատվության` «Չնայած ՀՀ կառավարության որոշմամբ դատապարտյալներին տրամադրվող սննդի չափաբաժինների ցանկում ընդգրկված է նաեւ միրգ, սակայն դիտորդների խումբն իր այցելությունների ժամանակ երբեք չի արձագանքել դրա առկայությունը:
Կալանավորների սնունդը միատեսակ է, չի ապահովվում դրա բազմազանությունը»:
Որոշ հիմնարկներում խոհարարները հենց դատապարտյալներն են, որոնք չունեն համապատասխան կրթություն: Այս հիմնարկներում դատապարտյալները հնարավորության դեպքում չեն ուտում իրենց տրամադրվող ճաշերը:
«Դիտարկումները ցույց են տալիս, որ «Գորիս», «Երեւան Կենտրոն», «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկներում, որտեղ խոհարարները քաղաքացիական աշխատողներ են, սննդի որակը անհամեմատ բարձր է մյուս հիմնարկներից»:
Դատապարտյալները հերթափոխով են քնում
«Նուբարաշեն», «Էրեբունի» եւ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկները գերբնակեցված են:
Մասնավորապես` լրակազմը 840 է, սակայն այդտեղ փաստացի բնակվում են 947 կալանավորներ: «Վարդաշենում» լրակազմը 154 է, փաստացի` 192, «Էրեբունիում» լրակազմը 391 է, փաստացի` 591 բանտարկյալ:
Օրինակ` «Նուբարաշենում» 8 հոգու համար նախատեսված խցերում պահվում են 10-13 ազատազրկված: Ընդ որում նրանց մի մասը չունի անհատական քնելու տեղ, եւ ազատազրկվածները քնում են հերթափոխով:

According to Public Monitors - Not Enough Toilet Paper in Jails
The 2008 report issued today by the Board on Public Monitoring of Penitentiary System under the Ministry of Justice notes that some progress has been made in ensuring adequate hygienic and sanitary conditions within Armenian correctional facilities. Now, inmates receive soap, tooth paste and even toilet paper.
However, the report goes on to say that both the quantity and quality of these personal items is sorely lacking and claims that the supply of toilet paper, intended to last for one month, is way too little.
The report, which was made public today at the Congress Hotel, goes on to state that prison cell inspections are often accompanied by beatings and worse if inmates say anything back to the guards and that medical staff at the detention facilities often do not officially make a note of the injuries inmates suffer as a result.
The report also singles out the problem of adequate nourishment within various correctional facilities. For instance, according to applicable Armenian law, various types of fruits must be included with prisoner meals. However, the monitoring group states that in all its visits to various jails it once never saw fruit on the menu.
Then too, the report says that in many correctional facilities, prisoners themselves do the cooking and that this leads to unappetizing and less than nutritional meals. The situation is much better in those facilities where civilian cooks are employed.
There is also a problem of overcrowding in the Noubarashen, Erebuni and Vardashen detention facilities. Noubarashen is registered as having a capacity for 840 inmates but now holds 947. The situation is worse at Erebuni where there are 591 inmates as opposed to a capacity of 391.
The report also states that in Noubarashen, cells intended for 8 inmates now hold 10-13. As a result, the inmates must sleep in shifts since there aren't enough beds for all.