Նարեկն ընդունվել է Սթենֆորդի համալսարան. գրավի պատճառով նրա ուսումը վտանգված է
Նարեկը հուսով է, որ մինչեւ ուսումնական տարվա սկիզբը կգտնվեն բարերարներ, որոնք կօգնեն իրեն` լուծելու գրավի խնդիրը:
Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետի ուսանող 18-ամյա Նարեկ Թովմասյանն ընդունվել է Սթենֆորդի (ԱՄՆ) համալսարան, որն աշխարհի ամենահեղինակավոր կրթօջախներից է: Բավական է նշել միայն, որ այս համալսարանում մեկ տարի ուսանելն արժե 50.000 ԱՄՆ դոլար:
«Այբ» հիմնադրամի շնորհիվ Նարեկը գտել է բարերաների, որոնք, գնահատելով Սթենֆորդում ուսանելու արժեքը, պատրաստ են վճարել նրա ուսման վարձը, սակայն ուսանողը չունի ՀՀ օրենսդրությամբ պահանջվող 8.5 միլիոն դրամ կամ դրան համարժեք սեփականություն, որպեսզի այն գրավ դնի արտասահման մեկնելու համար: 18-ամյա Նարեկը դեռ չի ծառայել հայոց բանակում, եւ այդ գրավը նախատեսված է նրա համար, որ նա վերադառնա հայրենիք, իսկ չվերադառնալու դեպքում` վճարի 8.5 միլիոն դրամ: Նա չի խուսափում զինվորական ծառայությունից. «Ես ԱՄՆ-ում չեմ մնա, իմ բոլոր հարազատներն այստեղ են, բանակ կգնամ ուսումս ավարտելուց հետո: Կարծում եմ` իմ ստացած գիտելիքները կարող են օգտակար լինել մեր բանակին, օրինակ` ես ու եղբայրս կարող ենք զենք նախագծել»: «Ուզում եմ Հայաստանում ինչ-որ բան նախաձեռնել, ինչ-որ բան փոխել դեպի լավը, իսկ դա ես կարող եմ անել միայն ժամանակակից գիտական պրոցեսներին մասնակից լինելով, այդ պատճառով էլ ուզում եմ ԱՄՆ-ում ուսումս շարունակել»,- ասում է Նարեկը:
«Պատրաստ եմ ինձ էլ գրավ դնել»
Տղայի ընտանիքը պատրաստ է գրավ դնել Վարդենիսի շրջանի Մեծ Մասրիկ գյուղի իրենց սեփական տունն ու հողերը, սակայն դրանք դժվար թե 8.5 մլն դրամ արժենան: «Մենք պատրաստ ենք մեր ունեցած ամեն ինչն էլ տալ, մինչեւ ամենավերջին ափսեն, բայց մեր ամբողջ ունեցվածքը երեւի մոտ 4 մլն դրամ արժենա,- ասում է Նարեկի եղբայրը` 19-ամյա Մուրադը,- ես պատրաստ եմ ինձ էլ գրավ դնել, միայն թե եղբայրս ուսում ստանա»: Մուրադը մտահոգվում է, որ գյուղի սեփականությունը որպես գրավ կարող է չվերցնեն: «Եթե մարդ շատ խելացի է եւ ընդունվել է արտասահմանյան համալսարան, բայց չունի 8.5 միլիոն դրամի սեփականություն, նշանակում է` նա չպե՞տք է ուսում ստանա: Մեր բարեկամները գյուղում են ապրում, նրանք պատրաստ են իրենց հողերն էլ գրավ դնել, բայց կարող է` չընդունեն»: Նարեկը հուսով է, որ մինչեւ ուսումնական տարվա սկիզբը կգտնվեն բարերարներ, որոնք կօգնեն իրեն` լուծելու գրավի խնդիրը:
«Եղբայրս հաստատ չի հիասթափեցնի այն մարդուն, որը կօգնի մեզ: Համոզված եմ` նա դեռ շատ է պետք գալու մեր երկրին, եւ եթե այսօր նրան օգնեն, վաղն էլ Նարեկն է իր նմաններին օգնելու»,- ասում է Մուրադը: Սթենֆորդի համալսարանը միակը չէ, որտեղ Նարեկին հաջողվել է ընդունվել: Նախորդ տարի նա հաջողությամբ քննություններ է հանձնել Տեխասի, Նյու Յորքի եւ Բոստոնի համալսարանների համար, սակայն ավտովթարի ենթարկված հոր մահը խանգարել է Նարեկին մեկնել Հայաստանից:
Մեծ Մասրիկից` դեպի մեծ ապագա
Նարեկի ընտանիքը 2003 թվականին Մեծ Մասրիկ գյուղից տեղափոխվեց Երեւան, քանի որ տղաներին այլեւս չէին բավարարում տեղի դպրոցի տված գիտելիքները: «Ես եւ եղբայրս քննություններ հանձնեցինք եւ անվճար ընդունվեցինք «Քվանտ» վարժարան, դրա համար էլ ընտանիքով տեղափոխվեցինք Երեւան»,- պատմում է Նարեկը:
Նա եւ Մուրադը մասնակցել եւ հաղթել են ինֆորմատիկայի, մաթեմատիկայի, աստղագիտության, աշխարհագրության, կենսաբանության բազմաթիվ հանրապետական եւ միջազգային օլիմպիադաներում: Տղաների մայրը` 50-ամյա Սիլվան, ամեն ինչ անում է, որպեսզի ապահովի ընտանիքի գոյությունն ու որդիների ուսումը: «Գիշերը գնում եմ, միրգ ու բանջարեղեն եմ գնում, վաճառում եմ Կայարանի շուկայում, որպեսզի մեր կարիքները կարողանանք հոգալ: Տղաներս ինձ շատ են օգնում, սակայն հաճախ ժամանակ չեն ունենում: Բայց ոչինչ, կարեւորը ուսումն է»,- ասում է տիկին Սիլվան: Ընտանիքի ամենափոքր անդամը 12-ամյա Նաիրուհին է, ով ցանկանում է մոր նման բժշկուհի դառնալ: «Ես գյուղում բժշկուհի եմ աշխատել, Երեւանում էլ, բայց աշխատավարձը ուշացումով էին տալիս, իսկ տան վարձը պետք է վճարենք յուրաքանչյուր ամսվա 15-ին, դրա համար էլ բժշկուհու աշխատանքս թողեցի, սկսեցի առեւտուր անել,- ասում է մայրը,- ես պատրաստ եմ կրկնակի տանջվել, միայն թե տղաներիս ուսումը կիսատ չմնա»: Մուրադը գերազանցությամբ է սովորում ԵՊՀ-ի ֆիզիկայի ֆակուլտետում, սակայն չի պատրաստվում ուսումը շարունակել արտերկրում: Նա օգնում է Նարեկին` լուծելու կազմակերպչական հարցերը: «Թող եղբայրս սովորի Սթենֆորդում, իսկ ես ընտանիքիս կողքին կլինեմ: Ես կարող եմ այստեղ մեծ հաջողությունների հասնել»,- ասում է Մուրադը:
Հ.Գ. Նարեկի եւ Մուրադի մեծագույն նվաճումները դեռ առջեւում են, սակայն այդ ճանապարհին նրանք աջակցության կարիք ունեն ինչպես պետության, այնպես էլ անհատների կողմից:

Student’s Success Threatened: Narek Needs 8.5 Million in “Pledge Money” to Study at Stanford University
18 year-old Narek Tovmasyan, a student at Yerevan State University’s Department of Psychics, has been accepted at Stanford University in the U.S.; one of the top colleges in the world. However, tuition costs at the prestigious school top the scales at $50,000 per year. Due to the efforts of the “Ayb” Foundation, Narek has found a network of friends, who are ready to cover the tuition costs for the young student since they realize how important it would be for the boy to continue his studies at Stanford.
There is one problem that remains however. Narek doesn’t have the 8.5 million drams in cash, nor property of equivalent value, to pay the pledge/guarantee which RoA legislation demands before travelling abroad.
Government requires 8.5 million pledge from those of military age
18 year-old Narek still hasn’t served in the Armenian military and the pledge is sought for this reason; ostensibly to oblige him to return. Narek states that he is willing to serve in the army. “I won’t be staying in the U.S. All my relatives are here. I do my service after finishing my education. I believe that what I learn could be of benefit to the Armenian Army. For example, I and my brother could design weapons.” “I want to start something new for Armenia, to change things for the better. And I can do this only if I participate in modern scientific discourse. This is the reason why I wish to go to the U.S. to continue my studies,” Narek says.
Narek’s brother says, “I’ll pledge myself”
The boy’s family says that it is ready to put up their house and property in the village of Metz Masrik in the Vardenis district as a guarantee. But even this is nowhere near the 8.5 million drams needed. “We are ready to pledge all that we own on this earth; down to the last cup and saucer. Combined, however, all we own is worth about 4 million drams,” says Narek’s 19 year-old brother Mourad, adding, “I’ll even pledge myself, just as long as my brother gets an education.” Mourad is concerned that they won’t accept the family’s village property as a pledge. “If a guy is very smart and gets accepted to a foreign college but doesn’t have the 8.5 million in property, does it mean that he’s not entitled to an education? All our relatives in the village are prepared to put up their land as a guarantor. But it’s possible that they won’t accept it.” Narek is hopeful that by the start of the new school year, sponsors will come forward to assist in solving this matter. “Rest assured that my brother will not disappoint anyone who helps us. I am convinced that Narek has a lot to offer our country in the future. If people help him today, Narek will do the same for others like him tomorrow,” Mourad says. Stanford University wasn’t the only school that Narek was accepted at. Last year, he past entrance exams for colleges in Texas, New York and Boston but the death of his father in a car accident prevented him from leaving Armenia.
From the village of Metz Masrik to Stanford University
Narek’s family moved to Yerevan from the village of Metz Masrik in 2003. The boys needed more than the local educational system could offer. My brother and I took exams and won the right to attend the “Kvant” academy for free. That’s why we moved to Yerevan,” Narek relates.
He and Mourad have participated in and won numerous Armenian and international competitions in the fields of general knowledge, mathematics, astronomy, geography and biology.
Mother gives up being a doctor to sell fruits and vegetables
Silva, the boy’s 50 year-old mother, pulls out all the stops to keep the family going and to see that her boys get the best education possible. “At night, I go to buy fruits and vegetables and then resell them at the market at the train station in order to make ends meet. The boys help me out quite a bit but they often just don’t have the time to spare. That’s just fine. What’s important is getting an education,” the mother says. The youngest in the family is 12 year-old Nayiri who wants to become a doctor when she grows up; just like her mom. “I worked as a doctor in the village; also in Yerevan. But I always was paid late and I have to pay the rent on the 15th of every month. That’s why I stopped practicing as a doctor and took up trading,” Silva says, adding, “I’m willing to work twice as hard just so long as my boy’s education isn’t cut short.” Mourad is a top student at Yerevan State University Department of Psychics but doesn’t plan to continue on at a foreign school. Right now his sole focus is on helping his brother. “Let my brother study at Stanford, I’ll take care of the family while he’s away. I can reach great heights in Armenia just as well,” Mourad explains.
P.S. Clearly, both Narek and Mourad are on the right track in terms of future accomplishments. All they need is some help from the government and from a few caring individuals.