Երբ Վահեն զոհվեց Ղարաբաղում, մայրն այլեւս չկարողացավ դասարան մտնել
Մենք չենք ասում` նրանք մեռան, ասում ենք` նրանք ընկան: Ամեն ինչ մնում է հիշողության մեջ, ամեն մի մանրուք: Գերեզմանաքարերի մոտ կանգնած են տղերքը` անխոս: Լռությունն իր մեջ է հավաքել ամեն ինչ: Գերեզմանաքարերի մոտ լուռ կանգնած են տղերքը: Մենք պարտավոր ենք, պարտավոր ենք նրանց` հայրենիքի համար իրենց կյանքը նվիրած այս տղերքին, լսել լռության մեջ: Իրենց լռության մեջ: Եվ երբեք, երբեք չպետք է օգտվել նրանց լռությունից:
Վահեն ծնվել է Թալինի շրջանի Կաքավաձոր գյուղում: Բժշկական ինստիտուտի ուսանող էր, երբ սկսվեց Արցախյան գոյամարտը: Զինվորագրվեց ու մեկնեց ռազմադաշտ: Զինվոր էր ու բժիշկ: Մասնակցել է բազմաթիվ մարտերի: Շահումյանի անկումից հետո նա միացավ անտառներում իրենց կռիվը շարունակող պարտիզաններին:
1993 թ.-ի հունիսի 13-ին Մատաղիս գյուղի մոտակայքում հետախուզական հանձնարարությունը կատարելուց հետո Վահեն, որ ուղեկցում էր ջոկատներից մեկը, զոհվեց: Վահեի մայրը` Սվետլանա Մանուկյանը, վշտից կուչ եկած, 21 տարեկան որդուն հողին հանձնելիս, կամացուկ մրմնջալով ասել է. «Ժողովուրդ, չասեք` անտեր մնա Ղարաբաղը»: «Վահեն կռիվ գնալուց եկավ համբուրեց ինձ, ասաց, թե` կռիվ եմ գնում, եթե հանկարծ մի բան լինի, մեր բակում ինձ կթաղես: Հետո էլ, թե` եթե հանկարծ մի բան լինի, քեզ օյին-զոյին չանես ուրիշների նման` ճվաս, մազերդ քանդես, քեզ չէժանացնես: Ես շատ զուսպ ընդունեցի Վահեի մահվան լուրը: Միակ բանը, որ արեցի, մազերս շատ երկար էին, կտրեցի, դրեցի ոտքերի տակ: Ես ոտքս դուրս չեմ դրել տանից 1991-2001 թթ.-ին, մինչեւ իմ թոռան` Վահեի ծնվելը: Գլխաշորս էլ սեւ էր, բայց երբ թոռս ծնվեց, ծաղկավոր հագա»,- պատմում է Արցախում զոհված Վահե Բաղդասարյանի մայրը` Սվետլանա Մանուկյանը: Նա 32 տարի աշխատել է Կաքավաձորի դպրոցում, Վահեի զոհվելուց հետո տիկին Սվետլանան այլեւս դասարան չմտավ, չէր կարողանում:
«Վահեից հետո էլ չաշխատեցի, լեզու եւ գրականություն էի դասավանդում, 15 տարի ուսմասվար էի աշխատում, տնօրեն եմ աշխատել: Երբ Վահեն էդպես եղավ, ես երկուշաբթի գնացել էի դասի, առանց իմանալու: Հաջորդ օրը գիշերը Վահեին բերեցին: Ես էլ դպրոց էլ չգնացի, որովհետեւ անկախ իմ ընտանեկան, անձնական վիճակից` երբ մտել եմ դասարան, ամենը թողել եմ դրսում, բայց Վահեի կորուստն այնքան մեծ էր ու ծանր, որ ես չէի կարող էդպիսի տրամադրությամբ մտնել դասարան, բոլորը եկան` գյուղական խորհրդի նախագահը, ուսուցիչները, տնօրենը, ասացի` ես չեմ կարող մտնել դասարան, իմ ընկճված տրամադրությամբ ուրիշի երեխաների վրա ազդեմ, դա ես ինձ չեմ կարող թույլ տալ: Երեխաները սովոր են ինձ տեսնել ժպտերես, ուրախ, հիմա սեւ շորերով չեմ կարող»,- ասում է Վահեի մայրը: Նա ժամերով պատմում է, հիշում մանրամասներ, համեմատում երկու որդիների բնավորությունները: Հայկը` ավագ որդին, կնոջ եւ երկու որդիների հետ ապրում է մոր հետ` Կաքավաձորում: Վահեն Հայկից 3 տարի փոքր էր, նրանք առանձին-առանձին են գնացել Ղարաբաղ: Վահեն 16 տարեկանում ընդունվել էր բժշկական համալսարան, ամենափոքրն էր իրենց խմբում:
«Վահեն շատ ուրիշ ձեւի էր, Հայկից տարբերվում էր հանգիստ բնավորությամբ, եթե Հայկը ամեն ինչում կտրուկ է, կասի` ինչ որ պետք է, Վահեն եթե որոշեց, ձայն չէր հանի, լուռ համառությամբ իր գործը կաներ: Երկուսն էլ Թալինում մաթեմատիկայի թեքումով էին սովորում, բայց Վահեն Հայկի նման չէր կարող, մինչեւ ֆիզիկայի կամ մաթեմատիկայի մի խնդիր կլուծեր, Հայկը 50 հատ էր լուծում: Հայկը բացարձակ ֆիզիկա, մաթեմատիկա գիտեր, էդ ռոբոտների բաժինը որ պոլիտեխնիկում առաջին տարին բացեցին, ինքն էլ մի քիչ ռոմանտիկ բնավորություն ուներ, ասաց` չէ, ես ռոբոտների բաժին կընդունվեմ, ես էլ ասացի` ինչ ուզում է, թող անի, որ հետո ինձ չմեղադրի, չնայած ինքը միշտ բժշկական էր ուզում: Հինգերով ընդունվեց, հետո երբ գնաց Ղարաբաղ, բաժինը փոխեց հեռակա, ինքը ավարտեց, բայց Վահեն երկու քննություն չէր տվել: Շահենը (խոսքը Շահեն Մեղրյանի մասին է - հեղ.) ասում էր, որ եթե մի ծրագիր էին մշակում, եթե 6 հոգի մի բան էին ասում, Վահեն մի բան ասեր, ինքը Վահեի ասածը կաներ: Վահեն կարողանում էր մարդկանց կյանքի պատասխանատվությունը վերցնել իր վրա, բայց Հայկը ավելի խելացի էր, ավելի լավ էր հասկանում, բայց էդ պատասխանատվությունը չի կարող վերցնել, Հայկը չի կարող մտածել, որ մեկն իր պատճառով կտուժի: Հայկը չկոտրվող բնավորություն ունի, հիմա եթե մի բան լինի, ուզում է` Սերժը լինի, ուզում է` ով լինի, եթե իրեն դուր չգա, կասի` դու էս բանը սխալ ես անում, բայց Վահեն էդպես չէր, կմանեւրեր, բայց չէր հակաճառի, իր ուզածը կաներ»: 1994 թ.-ի մայիսի 6-ին ԼՂՀ գերագույն խորհրդի որոշմամբ Վահե Բաղդասարյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով և «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով:
Հայկը չի սիրում խոսել պատերազմի տարիների մասին, նրան դժվար է ներքաշել զրույցի մեջ, դժվար է հարցեր տալ եղբոր մասին: Մայրն ասում է. «Շատ կապված էին, ոնց որ երկու աղունիկ լինեին»: «Գյուղացիք, երբ Վահեին բերել էին, ասում էին` անտեր մնա Ղարաբաղը, ես նեղացա, տասը անգամ ասացի` էդպիսի բան չասեք, չասեք, երբ գալիս էին մխիթարելու, ես նեղանում էի, երբ Ղարաբաղին բան են ասում, չեմ կարող, որ ասում են` իզուր գնացին, իզուր կռվեցին, չեմ կարող տանել, երբ էդպիսի բան են ասում»,- ասում է Վահեի մայրը՝ Սվետլանա Մանուկյանը:

We don’t say that they died, we say, they fell. Everything is preserved in our memory; down to the last detail. The boys are gathered around the gravestones; in silence. The silence captures all. The guys were silently standing by the graves. We were obliged to stand next to them in silence and listen; listen to those who gave their lives for the country. Listen to their silence and never, ever, take advantage of it.
Vahe was born in the village of Kaqavadzor, in the Talin district. He was a student at the Medical Institute. He participated in many battles. After the fall of Shaoumyan he continued the fight in the surrounding forests. On July 13, 1993, Vahe, who was leading a reconnoitering unit, was killed in the village of Mataghis. Vahe’s mother, Svetlana Manoukyan, bent over from grief when they were lowering her 21 year-old son’s body into the ground, slowly whispered – People, never say Karabakh be damned! Before leaving for the war, Vahe kissed me and said that he was going to the front and that if anything happened to him we should bury him in our yard. He also told me don’t to make a fuss if anything happened to him, that I shouldn’t start to wail and pull out my hair like other moms and that I shouldn’t debase myself in such a way. I took the news of Vahe’s death quite stoically. The only thing that I did was to cut some of my long, flowing hair and place it at his feet. I didn’t leave the house from 1991 till 2001; until the birth of my grandson Vahe. I also wore a black head scarf. But when my grandson was born I replaced it with a floral one,” recounts Svetlana Manoukyan.
She worked at the Kaqavadzor school for 32 years. After the death of Vahe, she never set foot in the classroom again; she just couldn’t. “After his death, I never went back to work. I taught language and literature. I’ve worked as an instructor and a principal. On the Monday that he was killed, I went to school, not knowing what had happened. During the night that next day they brought his body. I never went back to the school. I couldn’t let the kids see me like that; wearing all black and in grief. When I taught, I left my personal life outside the school doors. But my son’s death was such a heavy burden for me to bear that it was imposible to return afterwards. Everyone came to consol me; the teachers, principal, president of the village council. Given my condition, I didn’t want to influence the kids of other parents by my appearance and attitude. The children used to always see me with a smile on my face,” says Vahe’s mother. The mother went on for hours; remembering all the little details and comparing the characters of her two sons. She lives with her eldest son Hayk, his wife and two kids. Vahe was three years younger than Hayk. They left for the war in Karabakh separately. Vahe was only sixteen when he was accepted at the Medical Institute, the youngest in the class.
“Vahe had a much calmer demeanor than his brother Hayk, who would speak his mind and act quite impulsively. Vahe, on the other hand, would toil away silently at the task before him. The two went to a school in Talin that concentrated on mathematics but Vahe wasn’t as good in math as his brother. By the time Vahe had solved a math or physics problem, Hayk had already burned through fifty. Hayk was a bit of a romantic. So when the robotics department opened up in the poly-techical institute he said he would apply there and I agreed with his decision. But he always wanted to go into medicine. He was accepted with top marks and switched over to a correspondence course when he went to Karabakh. He graduated but Vahe still had two exams to pass. Shahen Meghryan would say that if there were drafting a project, if six people were saying the same thing, and if Vahe said something else, they’d follow what Vahe said. Vahe was able to assume the responsibility for another person’s life on his shoulders. but Hayk was the wiser one who understood more. He just couldn’t cope with being responsible for someone else or the thought that another person might suffer due to his actions. Hayk had a rock solid personality. Even today, he’ll tell someone right to their face that they are wrong. It doesn’t matter if it’s Serzh or whomever. Vahe was different. He’d maneuver around the person without arguing. But in the end, Vahe would do what he saw best,” said Mrs. Manoukyan. On May 6, 1994, Vahe Baghdasaryan was posthumously awarded the Military Cross, 3rd Degree, by the NKR Supreme Council, and the Shushi Liberation Medal.
Hayk doesn’t like to speak about the war years and it’s hard to get him to open up and talk, especially when the conversation turns to his brother. Their mother says the brothers were very close; like two morning doves. “When the villagers brought his body back home they’d deride Karabakh, saying ‘Karabakh be damned’. I would reprimand them for such talk. When they came to console me, I would get angry whenever they uttered an unkind word towards Karabakh. I couldn’t take it when they said ‘they went and fought for nothing’. I can’t stomach such talk,” says Vahe’s mother, Svetlana Manoukyan.