Արմավիրի քաղաքապետարանը շան «օգնությամբ» այգին զավթում է
Արդեն տեւական ժամանակ է՝ Արմավիրի մարզի քաղաքային զբոսայգին դադարել է ծառայել իր բուն նպատակին: Բազմիցս անդրադարձել ենք այն խնդրին, որ քաղաքային իշխանություններն այգին հատկացրել են անհատներին, որոնք էլ իրենց հերթին լայնածավալ շինարարություն են սկսել. այգու զգալի հատվածը վերածվել է շինհրապարակի:
Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ ծառերի հաշվին այգում վեր է խոյանալու ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի բանկը, մյուս հատվածում էլ առեւտրի կենտրոն է կառուցվում: Այգին դիտավորյալ չի ոռոգվում, որպեսզի ծառերը չորանան: Ո՞վ գիտի, միգուցե մի պաշտոնյայի համար տարածք են ազատում:
Եվ ահա քաղաքային իշխանությունները մարդկանց ոտքն այգուց ընդհանրապես կտրելու համար մի նոր բան են մտածել: Մոտ 20 օր է՝ զբոսայգու վճարովի զուգարանի մոտակայքում հաստ շղթայով ինչ-որ մեկը շուն է կապել:
Մեր այցելության պահին շան առջեւ մեծ կաթսայով ջուր էր դրված ու մի քանի կտոր ոսկոր: Այգու հարեւանությամբ գտնվող խանութի աշխատողներն ասում էին, որ շունը սոված օրեր է անցկացնում, ամբողջ ցերեկ պառկում է, իսկ հովն ընկնելուն պես սկսում է ակտիվանալ ու մարդկանց վրա հաչել:
Այգում զբոսնող սակավաթիվ զբոսնողներից մեկն էլ ցույց տվեց, թե ինչպես են մարդիկ շան վախից իրենց կարիքները հոգում այգու ծառերի տակ եւ զուգարան չեն գնում:
Արմավիրի քաղաքապետարանի աշխատակազմի «Բարեկարգում տնօրինության» տնօրեն Արտակ Ավագյանը «Հետքի» հետ զրույցում տղայական խոսելաձեւով բացատրեց, որ եղածը մի մեծ բան չէ, շուն է, էլի:
«Ախպեր, ես շատ գիտեմ, թե ում շունն ա, մենք ստեղ պրիչո՞մ: Խոսքի՝ կարո՞ղ ա մենք ենք բերել կապել, որ ասում ես: Կարող ա տեր ունի, բերել կապել ա, մտել ա ազուգարան, հետո հելել, արձկել տարել ա: Էդ ի՞նչ բան ա, որ ասում ես»,- ասաց Արտակ Ավագյանը: Նա զարմացավ, երբ նշեցինք, որ երկար ժամանակ է, ինչ շունը կապված է այգում:
«Ես հենց հիմա մարդ կուղարկեմ տեսնեմ, թե ինչ շուն ա: Բայց ո՞վ պիտի բերի ըտեղ շուն կապի, կամ ի՞նչ շուն պիտի ըլնի: Խոսքի՝ մեզ ի՞նչ, ընկեր ջան, շունը տեր ունի, թող տերը մտածի: Մենք կարձակենք, այդ շունն ըտեղից կէթա: Ես նոր եմ լսում, որ ընդեղ շուն են բերել կապել»,- ավելացրեց Ա. Ավագյանը:

Администрация Армавира захватывает парк с “помощью” собаки
Парк в городе Армавире уже давно не служит своей истинной цели. Мы неоднократно касались вопроса о том, что городские власти предоставили территорию парка частным лицам, которые развернули здесь широкомасштабное строительство, превратив значительную часть зеленой зоны в стройплощадку.
Согласно муссируемым слухам, за счет деревьев будет построен банк, принадлежащий депутату Национального Собрания Рубену Айрапетяну, а в другой части парка строится торговый центр. Зеленая зона специально не орошается, чтобы деревья высохли. Как знать, может, освобождают территорию для другого чиновника?
А недавно городские власти, дабы вообще перекрыть армавирцам доступ в парк, придумали нечто новое. Примерно 20 дней назад возле находящегося здесь платного туалета кто-то посадил на толстую цепь собаку.
В момент нашего посещения перед собакой стояла миска с водой и лежало несколько костей. Работники магазина, находящегося по соседству с парком, говорят, что собака часто голодает. Днем она лежит, а к вечеру начинает лаять и набрасываться на людей.
Один из немногочисленных посетителей парка показал, как люди из страха перед собакой отправляют нужду не в туалете, а под деревьями.
В беседе “Hetq”-ом руководитель программы “Благоустройство” армавирской мэрии Артак Авакян в пацанской манере заявил: что за проблема, подумаешь, всего лишь собака.
“Брат, откуда мне знать чья это собака, мы-то здесь при чем. Ты что, думаешь, мы сами ее туда привели и привязали? Может, хозяин привязал, пошел в туалет, а потом забрал ее“,- сказал Артак Авакян. Когда же мы сообщили, что собака уже давно уже сидит на цепи в парке, он очень удивился.
“Я прямо сейчас отправлю туда человека, пусть посмотрит, что это за собака. Но кому понадобилось привязывать там собаку и вообще, что это за собака? У нее есть хозяин, пусть он и думает. Мы ее освободим, пусть уходит. Я только сейчас узнал о том, что там привязали собаку“,- добавил А.Авакян.