Ա. Հարությունյան. «Թող այնպես չստացվի, թե ոստիկանությունը միշտ սխալ է»
«Համաներումը պետք չէ նայել միայն մարտի մեկի տեսակետից, քանի որ համաներման արդյունքում մոտ 10 անգամ ավելի շատ մարդիկ դուրս եկան քրեակատարողական հիմնարկներից, որոնք մարտի մեկի հետ ընդհանրապես կապ չունեին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը: Նա նշեց, որ ինքը կցանկանար, որպեսզի համաներումը տարածվեր մարտի մեկի դեպքերով ձերբակալված բոլոր անձանց վրա:
«Բայց համաներումը բավարար հիմք էր, որպեսզի կոնստրուկտիվիզմ հաղորդեր մեր ներպետական քաղաքական համակարգին: Ընդհանուր առմամբ, այն ծառայեց իր նպատակին»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով հուլիսի 1-ին ձերբակալված ՀԱԿ ակտիվիստներից` Տիգրան Առաքելյանի գործին` օմբուդսմենը նշեց, որ ՄԻՊ գրասենյակի արագ արձագանքման խումբը զբաղվում է այդ հարցով:
«Թող չստացվի, որ ոստիկանությունը միշտ սխալ է: Միանշանակ ոստկանության աշխատակիցը վնասվածքով վերակենդանացման բաժանմունքում պառկած է: Նրա նկատմամբ ուժ էր գործադրվել, և գործ պետք է հարուցվեր: Պետք չէ ամեն ինչ բերել, մտցնել քաղաքականության տակ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով նաև վերջերս Դաշնակցության կազմակերպած ակցիային, որի ընթացքում ակցիայի մասնակիցները բռնության ենթարկվեցին ոստիկանության կողմից, Ա. Հարությունյանը նշեց, որ բոլորն էլ իրավունք ունեն հավաք անել և «սյունը գրկել», եթե դա ուրիշներին չի խանգարում:
«Եվ այստեղ ոստիկանությունը պետք է զգուշացներ նրանց, քանի որ ամեն դեպքում հարևան երկրի նախագահն էր այնտեղ գտնվում, ու չպետք է խաթարվեր նրա` հյուրանոց ելումուտը: Եթե այդ հարցին ակցիան չէր վնասում, ապա ոստիկանությունն իրավունք չուներ ուժ գործադրել այդ մարդկանց նկատմամբ»,- ասաց նա:
Օմբուդսմենը կոչ արեց, որպեսզի տարբեր ակցիաներ կազմակերպելու դեպքում իրենց նախապես զգուշացեն, որպեսզի ՄԻՊ արագ արձագանքման խումբը մասնակցի այդ ակցիաներին:
«Պաշտպանը չի կարող եղածից հետո որոշել, թե ով է ճիշտ, ով` սխալ: Դրա համար բազմիցս խնդրել եմ, որ եթե ակցիաներ են կազմակերպվում, թող մեր արագ արձագանքնման խմբի տղաներին ի սկզբանե հրավիրեն, որպեսզի նրանք այնտեղ լինեն: Այդ դեպքում կտեսնենք, թե ինչ եղավ իրականում: Այդ դեպքում մեզ համար շատ ավելի հեշտ կլինի»,- ասաց նա:

Human Rights Ombudsman – “It can’t be said that the police are always to blame”
At a press conference held earlier today, Armenia's Human Rights Ombudsman Armen Harutyunyan, stated that he wished to see the recently declared general amnesty apply to all those jailed in connection with the events of March 1, 2008.
"The amnesty must not be viewed only from a March 1st perspective since ten times more detainees have been released from incarceration that had nothing to do with those events," Mr. Harutyunyan said.
He added, "But the amnesty was sufficient grounds for a constructive approach to be imparted to our internal political system. Generally speaking, the amnesty served its purpose."
Referring to the June 1 arrest of HAK youth activist Tigran Arakelyan, the Human Rights Ombudsman said that a "rapid deployment" unit from his office is dealing with the matter.
"It shouldn't be concluded that the police are always to blame. Without question, a police employee is laying in the hospital resuscitation unit with injuries. Physical force was used against him and a criminal case must be launched. Not everything can be given a political connotation," he noted.
Touching on the recent demonstration in defense of Javakhk during which several participants, including ARF officials, were roughed up by the police, MR. Harutyunyan said that everyone had a right to assemble and "hug lamp posts" if it didn't disrupt anyone else.
"The police should have warned the protestors that since a foreign head of state was staying at the nearby hotel, access to the hotel could not be impeded. If the demonstration didn't block the hotel entrance than the police had no right no exercise force," he said.
The Ombudsman requested that organizers of demonstrations in the future notify his office so that a "response team" can be present to monitor events.
"The Ombudsman's Office can't evaluate events after the fact and judge who was right or wrong. That's why I've often requested that our staff be made aware beforehand in order to be present at such events. We can thus monitor matters live and in person. It would make our job all the more easier," Mr. Harutyunyan concluded.