Հայերը հեռավոր Հնդկաստանում
Հնդկաստանը օտարերկրացիներին հրաշքների երկիր է թվում: Այս երկիրը հարուստ մշակույթ եւ իր տեսակը պահպանելու մեծ կարողություն ունի, բայց լինել Հնդկաստանում ու չապրել հիասթափություն` գրեթե անհնար է: Այստեղ ականատես ես լինում պատմական բոլոր ժամանակաշրջանների պատկերների` նախնադարյան կենցաղ, միջնադարյան կոթողներ, նոր ժամանակների հասարակական եւ քաղաքական գաղափարների ժառանգություն եւ նորագույն շրջանի գիտության նվաճումների վերջին արժեքներ:
Ասում են` օտարերկրացիները Հնդկաստանում երկու անգամ են լաց լինում. առաջին անգամ` երկիր մտնելիս (մշակութային շոկից), եւ իսկույն ցանկանում են թողնել երկիրը, իսկ երկրորդ անգամ` իրենց երկիր վերադառնալիս, երբ արդեն չեն ցանկանում հեռանալ Հնդկաստանից: Շոկային վիճակից, կարծես, դուրս եմ եկել, պարզեցի, որ քայլում եմ փողոցում եւ այլեւս չեմ նկատում շուրջբոլորս. դա միակ ելքն է: Այստեղ գտնվող հայերս գիտենք, որ ետդարձի տեղ ունենք դեպի «Հայոց Մարդասիրական ճեմարան», որը, աշակերտների խոսքերով, Կալկաթայի ամենամաքուր վայրն է: Թերեւս, ավելի հստակ պատկերացում կազմելու համար վերոնշյալ Հաստատության մասին մի փոքր պատմական ակնարկ: «Հայոց Մարդասիրական ճեմարանը» հիմնադրվել է 1821 թ. Հնդկաստանի Արեւմտյան Բենգալիա նահանգի Կալկաթա մայրաքաղաքում: Համեմատության համար նշենք, որ Կալկաթայի համալսարանը հիմնադրվել է 1857 թ.: Ճեմարանն իր պատմության մեջ ունեցել է վերելքի եւ վայրէջքի տարիներ, մի քանի անգամ կանգնել փակվելու շեմին: Այսօր այն վերածնունդ է ապրում: 1998 թ. Ճեմարանի անմիջական վերահսկողության պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց Ամենայն Հայոց կաթողիկոսությունը, ավելի ուշ Գարեգին Բ-ի որոշմամբ իր հակամանկավարժական գործունեության եւ կրթօջախի զարգացմանն ուղղակի խոչընդոտող Եկեղեցական վարչության ատենապետ Սոնյա Ջոնը հեռացվեց պաշտոնից: Այդ պահից սկսվում է ճեմարանի պատմության արդի շրջանը, որը հստակորեն գնում է դեպի զարգացում: Շուտով պարզ է դառնում, որ Սոնյա Ջոնի օրոք կատարվել են բազմաթիվ անօրինականություններ: Այսօր, ճեմարանը գտնվում է Մայր Աթոռի խնամակալության եւ հոգատարության ներքո : Այսպիսով, անհասկանալի հանգամանքներում հայոց սեփականություն հանդիսացող Արեւմտյան Բենգալիայի եկեղեցիները եւ ճեմարանը չնչին գումարներով վաճառվել են, իսկ հետագայում ճեմարանի տարածքում գտնվող որոշ շենքեր վարձակալության սկզբունքով անժամանակ հանձնվել են ինչ-որ անհատների: Վերոնշյալ Ս. Ջոնի կառավարման շրջանում ճեմարանը լիովին կորցրել էր հեղինակությունը: Հետքը բազմիցս անդրադարձել էլ ճեմարանում տիրող վիճակին (Տես հոդվածները` Կալկաթայի ճեմարանում եղել են նաեւ ֆինանսական չարաշահումներ, Հայ երեխաները Կալկաթայում անուշադրության են մատնված-2, Հայ երեխաները Կալկաթայում անուշադրության են մատնված, Կալկաթայում վտանգված է հայ երեխաների կյանքը) Այսօր, երբ ճեմարանը գտնվում է Մայր Աթոռի հովանու ներքո, փորձ է արվում հեղինակության վերականգնման համար: Նորանշանակ կառավարիչ եւ հնդկահայ հոգեւոր հովիվ Խորեն Աբեղա Հովհաննիսյանը չափազանց կարեւորում է կրթության որակի բարձրացումը, իսկ նման խնդիր, անշուշտ, կա: Դպրոցը 10-ամյա է` ոչ լիարժեք միջնակարգ (նախկինում ունեցել է միջնակարգի կարգավիճակ): Ուսուցումն անգլերեն լեզվով է: Դասավանդվում է նաեւ հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայ ժողովրդի պատմություն եւ երգ, երաժշտություն: 11, 12-րդ դասարաններ աշակերտները հաճախում են այլ դպրոցներ, որը կազմակերպում է ճեմարանի տնօրինությունը: Հիմա խնդիր է դրված վերականգնել դպրոցի նախկին կարգավիճակը (լրիվ միջնակարգ լինելու դեպքում դպրոցը կազատվի զանազան քաշքշուկներից եւ կխնայի զգալի ֆինանսական միջոցներ, իսկ երեխաներն էլ կստանան համապատասխան դիպլոմ):
12-ամյա կրթություն ստացած աշակերտը հնարավորություն է ստանում ընդունվել քոլեջ, ուսման վճարը հոգում է ճեմարանը, վերջինս լուծում է նաեւ զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունք ստանալու խնդիրը: Այս պահին դպրոցն ունի 75 աշակերտ, սակայն նախատեսվում է ավելացնել նրանց թիվը: Նոր աշակերտների ընդունումը հետաձգվում է, քանի որ աղջիկների համար նախատեսված շենքն անբարվոք վիճակում է, եւ շուտով կսկսվի նոր շենքի շինարարությունը: Դա հնարավորություն կտա նոր երեխաներ ընդունել: Դպրոցի դասարանները եւ ճաշարանը վերանորոգված են: Դպրոցն ունի մարզասրահ` իր բոլոր հարմարություններով: Աշակերտների սիրելի վայրերից մեկն էլ մեծ եւ մաքուր լողավազանն է: Երեխաները ունենում են նաեւ էքսկուրսիաներ քաղաքի պատմական վայրեր, այցելում են ժամանցի գոտիներ, վերջին այցելությունը ջրաշխարհ էր:

To foreigners, India seems like a land of wonders. The country has a rich culture but it is impossible not be disillusioned in India. Here, you witness representations of all the various historical time periods – primitive lifestyle, monuments from the Middle Ages, and the legacy of modern day social and political thought and the latest values of cutting edge scientific achievements.
They say that foreigners in India cry two times. The first is from culture shock when they enter the country and the second is when they set out to return to their country of origin but don’t wish to leave India. I think that I have gotten over the culture shock stage. I walk the streets and no longer notice everything surrounding me. It’s the only way. We Armenians here know that we can always return to the cozy confines of the Armenian College whose students call it the cleanest place in Calcutta. It would be good to give a short description regarding how the school was founded. The Armenian Philanthropic Academy was founded in 1821 in the West Bengali regional capital of Calcutta. In comparison, Calcutta’s college was founded in 1857 The Armenian College has had its ups and downs over the years and even was on the verge of shutting down. Today, it is experiencing a rebirth of sorts. In 1999, the Mother See of Etchmiadzin assumed administration of the school and later on Catholicos Garegin II dismissed Mrs. Sonia John, the Manager of the College for her unsatisfactory academic supervision and hindering development of the school. The modern period of the school starts at this point and it’s definitely on the right track today. It quickly became clear that during the term of Sonia John many violations had taken place. From a legal viewpoint, the Mother See only has the right to administer the school. It is the Indian government who is the legal owner. For some inexplicable reason the Armenian churches in Bengal and the academy were sold to the government at a pittance. Later on, two buildings on the academy’s grounds were rented to some unidentified individuals. During the administration of Mrs. Sonia John, the academy forfeited most of its reputation. “Hetq” has frequently covered the situation of the Academy and readers can read the following for supplemental information. (“Armenian children are neglected in Calcutta”, “Armenian children are neglected in Calcutta – 2”, “Financial misappropriations at the Armenian College of Calcutta”, “The Lives of Armenian Children are in Danger in Calcutta”) Today, the Academy is attempting to regain some of its former prestige under the auspices of the Mother See. Very Reverend Father Khoren Hovhannisyan, the new manager, places great emphasis on improving the quality of education at the school. It is an issue that the College faces. The Armenian College has a ten year curriculum and doesn’t hand out high school diplomas. It did in the past. Classes are taught in English. Armenian language and literature classes as well as Armenian history and music are part of the curriculum. 11th and 12th grade students attend other schools and the transfers are facilitated by the College administration. The school is now trying to regain its former status as a high school which would eliminate a host of bureaucratic and academic wrangling and would allow students to complete their high school education at the one site.
Those students completing twelve years of high school can go on to college. The Academy takes care of the academic expenses and gets waivers for military service. Today, the school has sixty students and there are plans to increase the number. This has been put on temporary hold until a new girls’ dormitory is built. The present building is in disrepair and cannot serve as suitable housing for new students. The school’s classrooms and cafeteria have been renovated. The gymnasium is state of the art.