Ագարակի կոմբինատում մշտական աշխատանք կունենա 900 մարդ
Հունիսի 26-ին Կապանում կայացած ՀՀ կառավարության արտագնա նիստից հետո կառավարության ղեկավարը, փոխվարչապետը, մի քանի նախարարներ ու Սյունիքի մարզպետը այցելեցին Ագարակ` տեղում քննարկելու պղնձամոլիբդենային կոմբինատի վերագործարկման խնդիրը: Քաղաքի հրապարակում հավաքված ագարակցիները վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին խնդրեցին «տեր կանգնել Մեղրիի տարածաշրջանին»:
«Սիրելի վարչապետ, մեղրիի ժողովուրդը մեղք ա, Սյունյաց երկրում Մեղրին Եվրոպայի դարպասն ա, պահեք այն»,-դիմեցին հավաքվածները վարաչպետին: Մեր կատարած հարցումները պարզեցին, որ մարդիկ հույս չունեն, որ այս այցից հետո ինչ-որ բան կփոխվի: «Հերթով գալիս են տարբեր պաշտոնյաներ, խոսում, գնում, այս օրվա դրությամբ 550 հոգի ազատվել են, 1451 աշխատող կար, մինչեւ կոմբիանտի այս տնօինության գալը»,-ասացին նրանք: Կոմբինատի տնօրինության հետ հանդիպելուց հետո, ՀՀ վարչապետը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ հուլիսի 1-ից աշխատելու է Ագարակի կոմբինատը: ՀՀ կառավարության որոշմամբ պետբյուջեից 14 մլն դոլար վարկ է տրվել Ագարակի կոմբինատին: «Այս վարկով կոմբինատը երկարաժամկետ աշխատելու հնարավորություն կունենա: Սա կարեւոր է թե' տնտեսական, թե' սոցիալական առումներով: Տնտեսական առումով, մեր տրամադրած վարկով, կոմբինատը ձեռք կբերի սարքավորումներ, մեքենաներ, ինչը կբարձրացնի արտադրողականությունն ու ձեռնարկությունը շուկայում մրցունակ կդառնա: Սոցիալական ոլորտով` կփակվի կուտակված աշխատավարձի պարտքը: Տնօրինությունը հավաստիացրեց, որ երկու շաբաթվա ընթացքում կփակվեն մայիս-հունիս ամիսների աշխատավարձերն ու հետագայում աշխատավարձի պարտք չեն ունենա»,-ասաց ՀՀ վարչապետը: Ինչ վերաբերում է 550 մարդու աշխատանքից ազատելուն, ապա ըստ վարչապետի, դեռ անցած տարի նոյեմբերին, երբ կոմբինատը փակման եզրին էր կանգնել, կառավարությունը բանակցեց կոմբինատի ղեկավարության հետ ու համաձայնություն ձեռք բերվեց 900 մարդու ապահովել աշխատանքով: «Ու այդ 900 մարդը հուլիսի 1-ից կունենա մշտական աշխատանք: Ավելին ասեմ, վարկի տրամադրման հաշվարկների հիմքում նաեւ այս խնդիրն էր դրված»,-հայտարարեց Տ. Սարգսյանը: Այսօր կառավարական պատվիրակությունը կլինի Տաթեւի վանական համալիրում, որից հետո կմեկնի մայրաքաղաք:

After the special government session that was convened on June 26 in the city of Kapan, RoA prime Minister Tigran Sargsyan, the Deputy PM and a number of other visiting ministers travled to Agarak for an on-site inspection of the local copper-molybdenum plant. Also on hand was the Syunik Regional Administrator.
In the town square, local residents met with the government delegation and called on the prime minister to support the Meghri District. They told PM Sargsyan that Meghri served as the gateway to Europe and must be preserved. Talking to the residents we got the impression that they were suspicious that this visit by government officials would be different from others in the past and that anything would be done to improve the situation in the area. "They come in turns and make all kinds of promises. Then they return. 550 workers have already been laid off. Before this company took over the plant there were 1,451 individuals on the payroll." After meeting with company reps, PM Sargsyan met with reporters and said that the Agarak plant would restart operations as of July 1. He said that the government had approved a $14 million loan to the company. "With this loan the long-term operation of the plant is ensured. This is important from an economic and social perspective. The plant will be able to purchase the necessary equipment that will boost productivity and make its products more competitive on the open market. Also, from a social standpoint, unpaid wages will now be disbursed. The company has assured us that wages for May and June will be paid and that salaries will be paid on time in the future," PM Sargsyan said. Referring to the 550 worker lay off, PM Sargsyan said that the agreement reached with the company last November stipulated that 900 jobs would be retained. "Those 900 individuals will have permanent jobs come July 1," he stated. Today, the delegation will travel to the Tatev monastery complex and then return to Yerevan.