Խաղատները հանգստյան գոտիներում. տուրիզմի զարգացո՞ւմ, թե՞ բնության ապականում
Անցյալ շաբաթ կառավարությունը որոշում կայացրեց, համաձայն որի` 2013 թ.-ից խաղատները կտեղափոխվեն հանգստյան վայրեր` Ծաղկաձոր, Սևան, Ջերմուկ, ինչպես նաև`օդանավակայան:
Այսօր «Հայելի» ակումբում այս թեմայի շուրջ բանավիճում էին Ֆինանսների նախարարության ֆինանսական շուկայի զարգացման վարչության պետ Կարեն Թամազյանը և «Բարեփոխում» հ/կ-ի տնօրեն Կարինե Հակոբյանը:
Կ. Թամազյանն այս որոշումը մեկնաբանեց նրանով, որ նպատակ կա Երևանը և մեծ քաղաքները թոթափել խաղատներից ու չշահագրգռել հասարակությանը` խաղատներ մտնելու: «Երեք տուրիստական գոտի տրամադրվեցին, որտեղ կիրականացվեն խաղատներ ու շահումով խաղեր: Դրա նպատակն էր առանձնացնել խաղատները խոշոր բնակավայրերից: Կառավարության որոշման համաձայն` 37 միլիարդ դրամից ավելի ներդրումների դեպքում կառավարությունը կարող է համաձայնություն տալ նման ներդրումային նախագծի, որի մեջ կմտնի խաղատուն հիմնելը: Իսկ օդանավակայանի հարցը կարգավորվում է առանձին օրենքով, որն ընդունվել է 2002 թվականին»,- ասաց նա:
Կարինե Հակոբյանն էլ նշեց, որ տարիներ առաջ սխալ որոշում կայացվեց` հեռացնել Երևանից խաղատները, հիմա էլ սխալն ուղղում են երկրորդ` ավելի մեծ սխալով: Առողջարաններն ու կազինոները, նրա կարծիքով, տարբեր բնույթի հանգստի վայրեր են, հանգստյան գոտիներին կից չի կարելի խաղատուն կառուցել: Ըստ նրա` այս որոշումը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ մենք չունենք երկրի անվտանգ, կայուն զարգացման հայեցակարգ:
«Կազինոն երբեմն ճակատագրական հետևանքներ ունի: Դրանք վտնագավոր են թե' մեծ, թե' նաև փոքր քաղաքներում: Խաղատները կառուցվում են ամայի վայրում` չփչացնելով արդեն ձևավորված միջավայրը: Տվյալ դեպքում շատ կարևոր միջավայր ենք փչացնում` փոխարենը խաղատուն տեղադրելով: Արդյո՞ք դա է երկրի ապագան: Եթե, Աստված մի արասցե, այս ծրագիրն իրականանա, դա կլինի վերջի սկիզբը: Մենք մեր փոքր քաղաքի ապականման սկիզբը կդնենք»,- ասաց նա:
Հակադարձելով նրան` Կարեն Թամազյանն ասաց, որ սա սոցիալական կարևոր որոշում է, որի տեսանկյունից քաղաքից կազինոների դուրս գալը մի քայլ առաջ էր, և մարդիկ պետք է ցանկություն ունենային գնալ խաղատուն և պատահականորեն չէին մտնում: Իսկ այս որոշումը, ըստ նրա, ենթադրում է և' տարածքային, և' տուրիստական զարգացում:
«Իսկ մարդկանց հանգիստը խանգարելու տեսանկյունից կարող եմ նշել, որ չափանիշներ են սահմանվելու, համաձայն որոնց` կառավարությունը ողջամտության սահմաններում, հավանաբար, կսահմանի դրանց վայրերը»,- ասաց նա:
Կ. Հակոբյանը նշեց, որ նրանք, ովքեր գնում են հանգստյան վայրեր, գնում են բուժվելու, հանգստանալու ընտանիքներով, նրանք խաղատան «կոնտինգենտը» չեն: Կազինոն, Կարինե Հակոբյանի խոսքով, ունի իր ածանցյալ պահանջները: Այն չպետք է լինի երեխաների, ծերերի առողջության հաշվին, պետք է առանձին վայրում նոր ավան կառուցվի դրանց համար:
«Սա շատ խիստ սոցիալական խնդիր է, որովհետև մարդիկ, ովքեր գնում են առողջանալու իրենց փոքր աշխատավարձով, նրանց տեղն է գրավելու այս կազինոն: Եվ ընդհանրապես, որքա՞ն կարելի է այս հակասոցիալական ռազմավարությունը շարունակել:
Կազինոն չպիտի լինի մի վայրում, որտեղ դու դրան հանդիպում ես պատահաբար, հարկադրաբար, ակամայից, դու հատուկ պետք է գնաս այնտեղ: Հիմա Ջերմուկը, Ծաղկաձորը, Սևանը բնակավայրեր չե՞ն: Ինձ զարմացնում է բնակչության հանդեպ երկրի մոտեցումը»,- ասաց նա` խորհուրդ տալով խաղատների տերերին չգայթակղվել բնությունը ապականելու այդ առաջարկով, քանի որ դա դարձյալ լինելու է ժամանակավոր մի որոշում: «Եվ դարձյալ մի քանի տարի հետո նրանք տեղահանվելու են: Նորից իրենք քոչվորի նման անընդհատ մի տեղից մյուսն են տեղափոխվելու»,- ասաց նա:

Today, Karen Tamazyan, who heads the Department of Development of the Financial Markets at the RoA Ministry of Finance, and Karineh Hakobyan, Director of the "Reform" NGO, debated the recent decision of the government to outlaw casinos and gaming parlors in Yerevan as of 2013.
Mr. Tamazyan argues that the government decision to only allow such establishments in Sevan, Tzaghkdzor and Jermuk, was so that ordinary citizens not get hooked on gambling in major residential centers.
"Three tourist regions have been set aside for gambling establishments. According to the government's decision, it has the option of allowing gambling facilities to be included in projects worth more than 37 billion drams. The issue of casinos on the road to Erebuni Airport will be decided according to another law passed in 2002," Mr. Tamazyan said.
Karineh Hakobyan noted that the wrong decision was passed years ago to remove casinos from Yerevan and that today an even larger mistake is being made. Health spas and casinos are two different types of recreational establishments and that the placement of casinos alongside such resorts would be wrong in her opinion.
She argued that such a decision only goes to prove that Armenia has no long-term development agenda that will not the country in years to come.
"Oftentimes casinos have irreversible negative consequences, both socially and on the environment. They are generally harmful when placed in small or larger communities. Casinos are usually constructed in non-populated areas where they cause less harm on the local environment. In this case we will be harming some spectacular natural landscape. Is this the future of our country? God forbid, If this decision becomes law it will signify the beginning of the end," Mrs. Hakobyan declared.
In response, Mr. Tamazyan argued that the decision was a step in the right direction and a socially important one. He argued that by removing casinos from populated areas to the countryside, people would have to make an extra effort to gamble and that it would become a random occurrence more than an everyday passion. He also pointed out that the casino industry would also spur regional development and the tourist trade.