Բիոտեխնոլոգիան կդառնա՞ Արցախի տնտեսության զարգացման հիմնական ճյուղ
հունվարից: Ըստ ընկերության տնօրեն Գեորգի Հայրիյանի՝ արտադրության նպատակն է տեղական հումքից ստացվող բավականին էժան էնեգիան օգտագործել ոչ միայն բիովառարանների արտադրությունում:
Արտադրությունը տեղում կազմակերպելու նպատակներից մեկն էլ այն է, որ աշխատողներին վճարվող գումարները և հարկերը մնում են Արցախում, ինչը պակաս կարևոր չէ: Իսկ մինչ այսօր վճարված հարկերը բավարար են, որ «Բիոտեխնոլոգիա» ՍՊԸ-ն դառնա Արցախում ամենախոշոր հարկատուն:
Բիովառելիք ստանում են բուսական ծագում ունեցող հումքից՝ փայտ, թեփուկներ,տարբեր բույսերի չորացած ցողուններ և այլն: Այն մշակվում է առանց որևէ ավելորդ նույթի ավելացման, որի արդյունքում ստացվում է բիովառելիքը՝ հատուկ չափերի գլանաձև բրիկետների տեսքով:
«Հայկական արտադրության հինգ հաստոց ենք ներկրել Արցախ, որի միջոցով էլ տեղական հումքից արտադրվում են բրիկետները: Հաստոցները ներկրել է մեր ընկերությունը, բայց աշխատանքները ճիշտ և ժամանակին իրականացնելու համար արտադրության գործը հանձնվել է տարբեր կազմակերպությունների: Մենք էլ մեր հերթին ապահովում են արտադրության իրացումը»,- ասում է Գ.Հայրիյանը:
Նա համոզված է, որ բրիկետների արտադրությունը մեծ պոտենցյալ ունի, քանի որ այն հեշտ փոխադրվող ապրանք է և լայնածավալ արտադրություն ապահովելու դեպքում կարելի է մեծ հաջողությամբ արտահանել: «Իրացման խնդիր
չի առաջանա, քանի որ հայաստանյան շուկան միայն մեծ պահանջարկ ունի»:
«Բիոտեխնոլոգիա» ՍՊԸ-ն ներկայում ունի 50 աշխատող, միջին
աշխատավարձը 180 հազար դրամ է: Գ. Հայրիյանն ասում է, որ ցանկություն կա
ավելացնել աշխատատեղերը, միայն թե դա հնարավոր կլինի որոշ ժամանակ հետո:
Բիովառելիքի արտադրությանը կազմակերպվում է տեղում: Ներկայում այն իրականացվում է Արցախի երեք շրջանում՝ Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց և Քաշաթաղի շրջանի Միջնավան գյուղերում:
Ստեփանակերտում արտադրվող բիովառարանների հզորությունները տարբեր են՝ սկսած 18 կ\վատ-ից (որը ջեռուցում է միչև 240 քառ. մետր տարածք) մինչև 1000 կ\վատ: Մեկ վառարանի գինը սկսվում է 442 հազար դրամից:
Վառարանների արտադրության համար անհրաժեշտ հումքը հիմնականում ներկրվում է Ուկրաինայից ու Ռուսաստանից:
«Միջազգային շուկայում առկա կաթսաները (նույն է, ինչ վառարանները) երկար ուսումնասիրելուց հետո նախապատվությունը տվեցինք «Ռետրա» կազմակերպության արտադրած կաթսաներին: 2011թ. լիցենզիոն պայմանագրի համաձայն՝ այդ նույն կաթսաների արտադրությունը հիմնադրեցինք Արցախում»,- ասում է Գ.Հայրիյանը:
Մինչև արտադրությունը սկսելը տեղի մասնագետները գործուղվել են Ուկրաինայի Ռովնա քաղաքում գտնող «Ռետրա» կաթսաների արտադրամաս և տեղում ծանոթացել արտադրության գործընթացին:
Որոշ ժամանակ անց նույն կաթսաների հեղինակը պատասխան այցով եղել է Արցախում և ինչպես ասում է պրն. Հայրիյանը, արցախցի գործընկերների աշխատանքից գոհ էր:
Ներկայում ընկերության ամենախոշոր պատվիրատուն ԼՂՀ կառավարությունն է, որի պատվերով անցած տարի փորձնական 10 օբյեկտում տեղադրվել են բիովառարաններ: Գ.Հայրիյանի հավաստիացմամբ՝ փորձը ցույց է տվել, որ բիովառարաններով ջեռուցումը երկու անգամ ավելի էժան է, քան գազով ջեռուցումը: «Բիոտեխնոլոգիա» ՍՊԸ-ն մինչ այսօր տեղադրել է 20-ից ավել բիովառարան:
«Պատվերներ ունենք նաև ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունից, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, Արցախի ներդրումային հիմնադրամից, Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամից և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, որի համար արդեն մեկ զորամասում փորձնական տեղադրել ենք բիովառարաններ»,- ասում է ընկերության տնօրենը:
Գ.Հայրիյանի խոսքերով՝ ծրագիր են ներկայացրել ԼՂՀ կառավարություն, թե ինչպես են տեսնում բիովառելիքի արտադրությունը, անտառների ճիշտ օգտագործման ողջ գործընթացը: Տնօրենը հավաստիացնում է, որ կառավարությունը քննարկում է ծրագիրը:
Ինչ վերաբերում է մասնավոր պատվերներին, ապա պրն. Հայրիյանն ասում է, որ դրանք հնարավոր կլինի իրականացնել միայն պետական բոլոր պատվերները ավարտելուց հետո: ԼՂՀ կառավարությունը նախատեսում է բիովառարանների տեղադրումն ավարտել երեք տարվա ընթացքում:
«Այսօր էլ մասնավոր պատվերներ շատ ունենք: Մարդիկ հասկանում են, որ բիովառելիքը շատ ավելի ձեռնտու է, քան գազը կամ էլեկտրաէներգիան: Միայն թե ի տարբերություն մեծ օբյեկտների, որը ենթադրում է տեղադրում և շահագործում՝ մասնավորի դեպքում կիրականցնենք միայն տեղադրումը»,- ասում է նա:
Պրն.Հայրիյանը համոզված է, որ Արցախում բիոտեխնոլոգիան մեծ նախադրյալներ ունի տնտեսության զարգացման հիմնական ճյուղ դառանլու համար:

Станет ли биотехнология основной отраслью развития экономики Арцаха?
C января 2011 г. ООО "Биотехнология" приступило к выпуску в Арцахе биопечей. По словам директора компании Георгия Айрияна, цель производства состоит в том, чтобы получаемую из местного сырья довольно дешевую энергию использовать не только в производстве биопечей.
Кроме того, в результате организации производства на месте выплачиваемые работникам суммы и налоги остаются в Арцахе, что не менее важно. А выплаченных по сей день налогов достаточно, чтобы ООО "Биотехнология" считалась самым крупным налогоплательщиком в Арцахе.
Биотопливо получают из сырья растительного происхождения – дерева, опилок, засохших стеблей различных растений и т.д. Сырье обрабатывается без лишних добавок, в результате чего получается биотопливо в виде брикетов цилиндрической формы конкретных размеров.
"В Арцах доставили три станка армянского производства, с помощью которых из местного сырья изготавливаются брикеты",- говорит Г.Айриян.
Он убежден, что производство брикетов имеет большой потенциал, поскольку легко транспортируются и в случае обеспечения широкомасштабного производства может с успехом экспортироваться. "Проблем с реализацией не будет, так как на армянском рынке имеется большой спрос",- уверяет Георгий Айриян.
В настоящее время в ООО "Биотехнология" работают 50 человек, средняя зарплата – 180 тысяч драмов. По словам Айрияна, есть намерение увеличить количество рабочих мест, но только через определенное время.
Выпускаемые в Степанакерте биопечи имеют различные мощности – от 18 к/вт, предназначенных для отапливания 240 кв.м, до 1000 к/вт. Стоимость одной печи начинается с 442 тысяч драмов.
Необходимое для производства печей сырье импортируется в основном из Украины и России.
"После изучения имеющихся на международном рынке котлов (то же, что и печи) предпочтение было отдано котлам, выпускаемым организацией "Ретра". Согласно лицензионному договору 2011 г., производство этих котлов мы наладили и в Арцахе",- рассказывает Георгий Айриян.
До начала производства специалисты побывали в городе Ровна в Украине, где ознакомились с процессом производства котлов "Ретра".
Спустя некоторое время создатель этих котлов приехал с ответным визитом в Арцах и остался очень доволен работой арцахских коллег.
В настоящее время самым крупным заказчиком компании является правительство Нагорно-Карабахской Республики, по заказам которого в прошлом году биопечи в экспериментальном порядке были установлены на 10 объектах. Опыт показывает, что отопление биопечами обходится в два раза дешевле, чем газом, уверяет Георгий айриян. За это время ООО "Биотехнология" установило более 20 биопечей.
"У нас есть заказы от министерства обороны НКР, от Общенационального фонда "Айастан", Инвестиционного фонда Арцаха, Фонда содействия селу и сельскому хозяйству, министерства обороны Армении, для которого в одной воинской части мы уже пробно установили биопечи",- рассказывает директор компании.
По словам Айрияна, в правительство НКР представлена программа, касающаяся дальнейшего развития производства биотоплива и правильного использования лесов. Правительство, как сообщил директор, обсуждает программу.
Что касается частных заказов, то к ним можно будет приступить только после выполнения всех государственных заказов. Правительство НКР предусматривает завершить установку биопечей в течение трех лет.
"У нас и сегодня много частных заказов. Люди понимают, что биотопливо гораздо выгоднее, чем газ или электроэнергия. Только в отличие от крупных объектов, где мы и устанавливаем и эксплуатируем, в случае частных заказов мы занимаемся только установкой",- отмечает Георгий Айриян.
Он убежден, что в Арцахе имеются большие предпосылки к тому, чтобы биотехнология стала основной отраслью развития экономики.