Վրացի ուխտավորներն այցելել են Սուրբ Նշան
«Հետք»-ին երեկ Ախալցխայից տեղեկացրել են որ վրացի հոգևորականներ են այցելել Ախալցխայի Սուրբ Նշան եկեղեցի: Հիշեցնենք, որ Սուրբ Նշանը Վրաստանի տարածքում «վիճելի» համարվող հայկական եկեղեցիներից մեկն է:
Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու քահանա Տեր Մանուկ Զեյնալյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ երեկ վրաց ուղղափառ եկեղեցին նշում էր Հովահաննես Մկրտչի գլխատման տոնը, իսկ Սուրբ Նշան եկեղեցին վրացիները վերաանվանել են Հովհաննես Մկրտչի անունով: Տեր հայրը ենթադրում է, որ այդ տոնի շրջանակներում էին վրացի ուխտավորները այցելել Ախալցխայի Սուրբ Նշան եկեղեցի: «Ուղղակի եկել են, նայել են, ներսը ման են եկել, նկարվել ու գնացել: Ես ամեն օր հետևում եմ, օրը երկու-երեք անգամ բարձրանում, նայում եմ, որ ոչ մի բան չարվի»,-նշեց Տեր Մանուկ Քահանա Զեյնալյանը:
Ս. Նշան (Ս. Վարդանանց) եկեղեցին գտնվում է Ախալցխա քաղաքի Մարդա կոչվող թաղամասում, Ս. Նշան բլրի վրա: Սուրբ Նշան եկեղեցու դռները գիշեր-ցերեկ բաց են, այցելություններ շատ են լինում: Երկուշաբթի օրերը Սուրբ Նշանի համար ուխտի օրեր են, և ամեն երկուշաբթի Ախալցխայի հայությունը բարձրանում է Սուրբ նշան եկեղեցի:
«Մենք Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում չորեքշաբթի օրերը հայտարարել էինք քարոզների օր, հարցուպատասխանի օր, հանդիպում քահանայի հետ: Երեկ որոշվեց, որ երկուշաբթի օրերը դարձնենք քարոզի օրեր և ժողովրդի հետ հանդիպենք արդեն Սուրբ Նշան եկեղեցում»,-տեղեկացրեց Տեր հայրը: Որոշումը դեռևս հաստատ չէ, դեռևս պետք է տեղեկացնեն Վիրահայոց թեմի առաջնորդին և հավանություն ստանան:

Georgian Pilgrims Make Their Way to “Renamed” Armenian Church in Akhaltskha
"Hetq" was informed yesterday that a group of Georgian clergymen visited the Saint Nshan Armenian Church in Akhaltskha. The church is one of a number of Armenian churches located in Georgia whose ownership is "questionable".
Father Manouk Zeynalyan, pastor of the Saint Gregory the Illuminator Church in Akhaltskha, told "Hetq" that the Georgian Orthodox Church observed the holiday of the beheading of John the Baptist yesterday and that the Georgians had renamed the Saint Nshan Church as John the Baptist. Father Manouk assumes this is the reason that Georgian pilgrims visited Saint Nshan.
"They came and looked inside, took photos and left. I keep an eye on things. I go up there two or three times a day," said Father Manouk.
Saint Nshan (also known as Saint Vardanants) is located in the Marda neighborhood of Akhaltskha. So many visitors come to the church that the main doors are always open. Mondays are a day of pilgrimage to Saint Nshan when Armenians of Akhaltskha make their way up to the church.
Father Manouk said, "We have designated Wednesdays as sermon day here at Saint Gregory. It's a day when people can meet with the pastor and ask questions. Yesterday we decided to carry out the same activities at Saint Nshan on Mondays." The decision still has to be presented to the Armenian Diocese of Georgia for final approval