Դ. Շահնազարյան. «Ղարաբաղն ամբողջովին դուրս է մղվել բանակցային պրոցեսից»
1994թ. մայիսի 12-ին Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կնքվեց հրադադարի հաստատման ռեժիմ: Այդ իրադարձությունից 15 տարի հետո ի՞նչ փուլում է այդ գործընթացը: Այսօր «Հայացք» ակումբում տեղի ունեցած լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը և ԱԳ նախկին նախարար Վահան Փափազյանը վերլուծում էին այսօրվա իրավիճակը:
Դ. Շահնազարյանը նշեց, որ դա եռակողմ զինադադար էր, ու այսօր ակնհայտ է, որ այն ժամանակվա երկար աշխատանքի ու բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված քաղաքական ու դիվանագիտական բազմաթիվ նվաճումներից ԼՂ հարցի կարգավորման գործում սա միակն է, որ պահպանվել է:
«Մյուս բոլոր արդյունքերն այս վերջին 11 տարիների ընթացքում փոշիացել են: Հակամարտության կարգավորման Մինսկի խմբի ձևաչափի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից ՀՀ-ի և ԼՂ-ի իշխանությունները ձգտում էին ստեղծել զինադադար, իսկ Ադրբեջանը մերժում էր: Բայց այդ տարիներին վարվող քաղաքականության ու դիվանագիտության շնորհիվ հաջողվեց ստիպել Ադրբեջանին` գնալ այդ զինադադարին»,- ասաց նա:
Վահան Փափազյանն էլ, զինադադարի կնքման եռակողմ լինելու հանգամանքին անդրադառնալով, շեշտեց, որ առաջին անգամ Ադրբեջանը Ղարաբաղի հետ միասին մի փաստաթղթի տակ ստորագրեց, որը էական նշանակություն ունեցավ հետագա դիվանագիտական զարգացումներում:
«Նույն 1994-ի դեկտեմբերին Բուդապեշտում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ ամրագրվեց այս եռակողմ ձևաչափն ու հետագա բոլոր բանակցությունները, մինչև 1997թ. ընթացել են այս ձևաչափում: Բայց 10 տարուց ավելի է` այս ձևաչափը մոռացության է մատնված, և հենց դա է պատճառը, որ դիվանագիտական ասպարեզում Ղարաբաղի խնդրում Հայաստանը չի արձանագրում հաջողություններ: Ավելին` հենց այս պատճառով է, որ Ղարաբաղն ամբողջովին դուրս է մղված դիվանագիտական բանակցություններից, և մենք տեսնում ենք ձախողումներ»,- ասաց նա:
Դավիթ Շահնազարյանի կարծիքով` բանակցային պրոցեսից Ղարաբաղն ամբողջովին դուրս է մղվել, և եթե նա ուզում է մասնակցել այդ բանակցություններին, ապա առաջին հերթին պետք է հայտարարի, որ Հայաստանի իշխանություններն իրենց չեն ներկայացնում:
Վ. Փափազյանն էլ նշեց, որ ԼՂ իշխանությունների մոտ եթե կա այդ ցանկությունը, նրանք կարող են և պիտի պահանջեն վերադարձ բուդապեշտյան ֆորմատին: Եթե չեն պահանջում կամ ընդամենը ասում են, թե ճիշտ կլիներ դրան վերադառնալը, ապա դա բավական չէ:
«Եթե իհարկե այս ամենը թատրոն չէ,այլ իսկական դժգոհություն է իրավիճակից: Իսկ եթե չի պահանջում, ուրեմն դա ոչ թե պահանջ է, այլ խռոված երեխայի կեցվածք»,-ասաց նա:

Hak's Shahnazaryan - "If Karabakh wants back into the talks it must declare that Armenia no longer represents it"
On the anniversary of the Karabakh ceasefire that was signed on May 12, 1994, HAK representative Davit Shahnazaryan stated that the NKR had been totally pushed out of the negotiations process and that if it wants to become a party to the talks it must declare that the Republic of Armenia doesn't represent its interests on the world stage.
Also at today's press conference to assess developments during the past fifteen years was Mr. Vahan Papazyan, a former RoA foreign minister. He said that if the NKR merely states that it wishes to be seated at the negotiations table, it is not enough. "Of course, the NKR must make such a demand if all this isn't theatrics but a real point of disagreement. Otherwise, if the NKR doesn't make such a demand, it will appear like a spoilt child."
The two speakers noted that the cease-fire accord was a three party document signed by Karabakh as well and is the only document that has retained its significance till today.
"All the other results obtained during the past eleven years have turned to dust. From the outset of the creation of the Minsk Group, the RoA and Karabakh governments were trying to arrange for a cease-fire, but Azerbaijan refused to agree. But due to the diplomacy and policies of those years, Azerbaijan was forced to accept the cease-fire," Mr. Shahnazaryan said.
Mr. Papazyan noted that at the December 1994 OSCE summit in Budapest, the model of the tripartite accord was accepted and that al talks up till 1997 were based on it. "But it has been more than ten years that this formula has been ignored and it’s the reason why Armenia hasn't registered successes in the Karabakh issue. Moreover, it’s the reason why Karabakh has been pushed out of the diplomatic talks and we are seeing the pitfalls," he stated.