Ապրիլի 16-ին Թեղուտի «Ղարաքոթուկ» հանդամասում «Վալլեքս» խմբի ընկերությունները կազմակերպել էին հերթական' 5-րդ ծառատունկը: «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վարչության անդամ Ռուբեն Պապոյանը «Հետքին» հայտնեց, որ ծառատունկին մասնակցում են Հայաստանի գրեթե բոլոր բուհերի 140 ուսանող:
«Ղարաքոթուկում» այս անգամ տնկվել է 700 ծառ'հիմնականում պտղատու` ընկուզենի եւ շագանակենի: Ռուբեն Պապոյանը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 16-ի դրությամբ Թեղուտում հատվել է 62 հա անտառ, ճանապարհաշինության համար ևս 14-15 հա-ի վրա առաջիկայում, ըստ անհրաժեշտության, կատարվելու է անտառահատում:
Ծառատունկին մասնակցելու համար Թեղուտ էր եկել նաև ՀՀ վաստակավոր դերասան Կարեն Ջանիբեկյանը: Վերջինս իր տիկնոջ հետ տնկեց մեկ ծառ: Կարեն Ջանիբեկյանը դրական էր վերաբերում հանքահումքային արտադրությանը:
«Գիտեք ինչ, ես կոմպետենտ չեմ, թե ինչ է տեղի ունենում, այդ մեխանիզմին ծանոթ չեմ, բայց և այնպես, եթե հողի տակ կա հումք, որը շատ կարևոր է և ստրատեգիական նշանակություն ունի երկրի համար, ուրեմն պետք է աշխատեցնել այն»,- ասաց դերասանը:
Բնապահպանության խնդիրը Կ. Ջանիբեկյանը համարեց ծանր խնդիր: Նա երկուստեք կարևորեց արտադրությունը և բնապահպանությունը . «Դրանք պետք է զուգակցվեն, ոնց որ ասում են, լինի համ շիշը, համ քյաբաբը»:
Ի տարբերություն ճանաչված դերասանի` ծառատունկին մասնակցող երևանաբնակ Նիկիտա Զարոբյանը կարծում է, որ բնությունը վնասակար նյութերը պահում է գետնի տակ, հիմա մարդը եկել է, «600 մետրանոց փոս պետք է փորեն, դուրս հանեն վնասակար նյութերը»:
«Հիմա Թեղուտում ոչնչացնում են անտառը, տեղը տնկում ենք առանձին ծառեր, որոնքց դեռ մի 20-30 տարի պետք է սպասենք, տեսնենք, սա անտառ կդառնա՞, թե՞ ոչ»: Նիկիտա Զարոբյանը ուղղակի «զավեշտական» որակեց հանքահումքային արտադրողների պետբյուջեին վճարելու համար սահմանված 5 տոկոս հարկային վճարները. «Համեմատենք արաբական երկրների նավթի հետ: Այստեղ կառավարությունը նավթարդյունաբերության եկամուտների գլխից 60 տոկոսը վերցնում է պետբյուջե, դրա համար նրանց մոտ, նույնիսկ Լիբիայում, սոցիալական շատ բարձր մակարդակ է տիրում»:
Նիկիտա Զարոբյանը ծառատունկին մասնակցում էր, որովհետև համարում էր , որ ծառատունկը լավ գործ է: Եվ ինքն էլ ուղղակի հենց դրա համար էլ եկել է Թեղուտ:

В Техуте посажено 700 деревьев
Компания “Валекс групп” организовала 16 апреля пятую по счету посадку деревьев в местности Гаракотук в Техуте. Как сообщил “Hetq”-у член правления ЗАО “Техут” Рубен Папоян, в посадке деревье приняли участие 140 студентов почти из всех вузов Армении.
На этот раз в Гаракотуке было посажено 700 деревьев – в основном орешин и каштанов. По положению 16 апреля в Техуте с целью дорожного строительства вырублено 62 га лесного массива, в случае необходимости в ближайшее время будет вырублено еще 14-16 га леса, сообщил Р.Папоян.
Для участия в посадке деревьев в Техут приехал и заслуженный артист РА Карен Джанибекян. Вместе со своей супругой он посадил одно дерево.
По мнению другого участника этой акции, Никиты Заробяна, “все вредные вещества природа хранит под землей, но сейчас в Техуте хотят вырыть котлован глубиной 600 метров и начать поднимать на поверхность эти вредные вещества”. “Сегодня в Техуте уничтожается лес, а мы взамен сажаем отдельные деревья. Нужно подождать еще лет 20-30, чтобы убедиться, станут эти деревья лесом или нет”,- отметил Н.Заробян.
Он также назвал абсурдом предусмотренные для горнорудных компаний налоговые выплаты в размере 5 процентов от прибыли. “Если сравнить с добычей нефти в арабских странах, то можно увидеть, что там правительство забирает в госбюджет 60 процентов доходов нефтяной промышленности. Поэтому в этих странах, в том числе и в Ливии, очень высокий уровень жизни”,- сказал Никита Заробян.