Ջրազրկումների հերթը Ամբերդինն է
Այսօր առավոտյան` ժամը 10-ին, «Խոյ» ջրօգտոգործողների ընկերության տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը Արմավիրի մարզի Ամբերդ գյուղում ջրօգտոգործողների հետ ժողով էր նշանակել, որպեսզի տեղեկացնի, որ այսօրվանից փակվելու են գյուղի կանալներից դուրս եկող ոռոգման ջրի առուները եւ ջուր կտրամադրվի այն գյուղացիներին, որոնք կվճարեն գոնե նախորդ տարիների պարտքը:
Թեեւ մեկ առ մեկ գյուղացիները տեղեկացված էին հանդիպման մասին, սակայն գյուղապետարանի առջեւ հավաքվել էր ընդամենը 8-10 մարդ, որոնց մի մասը ջրբաժաններն էին:
Հանդիպման մասին տեղեկացվել էր նաեւ Ամբերդի գյուղապետ Մանվել Բաբայանը, սակայն նա էլ չէր եկել հանդիպման: Տպավորությունն այնպիսին էր, որ գյուղապետին ընդհանրապես չի մտահոգում` գյուղացիները իրենց հողերը կոռոգեն, թե ոչ: Նրա հետ զրուցել չհաջողվեց: Գյուղապետարանի աշխատակիցներն ասացին, որ գյուղապետը տեղում չէ, իսկ բջջային հեռախոսն անհասանելի էր:
ՋՕԸ-ի տնօրենը գյուղացիներին տեղեկացրեց, որ այսպես շարունակվել այլեւս հնարավոր չէ, քանի որ ինքն էլ պարտավորություն ունի պետության առջեւ: Օրինակ` յուրաքանչյուր ուշացրած օրվա համար գյուղացին տույժ-տուգանք չի վճարում, սակայն օրենքով տույժ-տուգանքի պարտավորություն ունեն ՋՕԸ-ները՝ յուրաքանչյուր ուշացրած օրվա համար 0.15 տոկոս, ինչը տարեկան մոտ 55 տոկոս է կազմում:
Գյուղացիները համաձայն էին, որ ՋՕԸ-ն իր պարտավորությունը կատարել է եւ ժամանակին իրենց ջուր է տվել, սակայն փաստեցին, որ գյուղացին եկամուտ չունի եւ չի հասցնում նույնիսկ կոմունալ ծախսերը հոգալ, ուր մնաց ջրի վարձավճարները վճարի: «Դա արդեն իմ խնդիրը չէ»,-արձագանքեց Ս. Սարգսյանը:
«Սարգսյանն էլ մեղավոր չէ, այդ մարդն էլ վերեւներին պիտի պատասխան տա: Գյուղացին էլ ի՞նչ անի. մնում է միայն մեռնենք պրծնենք»,-ասաց գյուղացիներից մեկը:
Սեյրան Սարգսյանն ասաց, որ ոչ մի վճարող գյուղացի անջուր չի մնա, եւ եթե հարկ լինի, ինքն անձամբ կգա ու կկանգնի հողամասի գլխին, որ նա հանգիստ իր մշակաբույսը ոռոգի: Նա ցույց տվեց պարտքի ցուցակը: Չկար մեկ գյուղացի, որ ՋՕԸ-ին պարտք չլիներ:
ՋՕԸ-ի տնօրենը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Ամբերդ գյուղը ոռոգման ջրի համար պարտք է մոտ 38 մլն դրամ, որից գյուղացիները վճարել են ընդամենը 2 մլն դրամը: Հարեւան Դողս գյուղում, որտեղ առաջիկա օրերին նույնպես ջրազրկումներ կլինեն, պարտքը կազմում է 26.5 մլն, որից միայն 3 մլն է վճարվել: Իսկ Աղավնատուն գյուղում գյուղացիների պարտքը կազմում է 48 մլն դրամ:
«Այս տարվա պարտքերի մասին դեռ չենք խոսում, ասում ենք` գոնե բերեք նախորդ տարիների պարտքերը փակեք, որ ջուր տանք: Պարտքերը գոյացել են 2004 թվականից»,-ավելացրեց Ս. Սարգսյանը:
«Խոյ» ՋՕԸ-ի սպասարկման տարածքում գործում է 57 խորքային հոր, աշխատում է 17 պոմպակայան, որոնք էական ազդեցություն են ունենում ջրի ինքնարժեքի վրա: Օրինակ` այս տարածքում օռոգման ջրի 1խմ-ի ինքնարժեքը 26.5 դրամ է, սակայն սուբսիդիաներով գյուղացուն ջուրը վաճառվում է 11 դրամով:
Սեյրան Սարգսյանը չկարողացավ հստակ ասել, թե ջրի այս սահմանափակումները երբ կավարտվեն: Նրա ասելով` այս վիճակը կարող է նույնիսկ մինչեւ տարեվերջ շարունակվել, քանի որ իրենք ջրի պակաս չունեն եւ ցանկացած պահի կարող են ապահովել գյուղացու պահանջը, միայն թե դրա համար գյուղացին վճարի:
Նշենք, որ օգոստոսի 15-ից նման սահմանափակումներ կան նաեւ Աղավնատուն գյուղում: Այնտեղ էլ վճարողները ջրում են, իսկ պարտք ունեցողները՝ ոչ:
ՋՕԸ-ի տնօրենը նաեւ տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերից սկսվելու են դատական գործընթացներ, եւ իրենց կամքով ջրի վարձը չվճարած գյուղացիները ստիպված կլինեն դա անել դատարանի պարտադրմամբ:
Այս պահի դրությամբ, սեպտեմբերի 10-ից հետո միայն Աղավնատան ջրօգտագործողների դեմ 450 հայց է ներկայացվելու: Ամբերդի գյուղացիների դեմ դատական գործընթացները կսկսվեն սեպտեմբերի 15-ից հետո:

Очередь остаться без воды за Амбердом
Директор общества водопользователей “Хой” Сейран Саркисян назначил на сегодня в 10 утра собрание с водопользователями села Амберд Армавирской области. Он должен был сообщить им, что с сегодняшнего дня оросительная вода селу будет отключена. Воду получат только те, кто погасил задолженность хотя бы за прошлые годы.
И хотя крестьяне были проинформированы о встрече в индивидуальном порядке, перед зданием сельской администрации собралось от силы человек 10, причем часть из них составляли сотрудники организаций по водоснабжению.
О встрече знал и староста села Амберд Манвел Бабаян, однако он тоже не явился. Сложилось впечатление, что старосту вообще не интересует, будут крестьяне орошать свои земли или нет. Побеседовать с Манвелом Бабаяном нам не удалось. Сотрудники сельской администрации сказали, что его нет на месте, а мобильный был недоступен.
Директор ОВП заявил крестьянам, что так продолжаться больше не может, поскольку у него есть обязательства перед государством. Крестьяне, например, не платят штрафы за каждый просроченный день, между тем ОВП платит, и в год набегает 55 процентов штрафа.
Фермеры подтвердили, что ОВП выполнило свои обязательства и своевременно предоставило воду, но в то же время отметили, что у них нет доходов, и они не то что за воду, даже за коммунальные услуги не в состоянии платить. “Это уже не моя проблема”,- парировал директор ОВП.
“Саркисян не виноват, ему приходится отвечать перед своими шефами. А что делать крестьянам? Нам остается только умереть, чтобы избавиться от этих проблем”,- сказал один из присутствовавших.
Сейран Саркисян заверил, что те, кто платят, без воды не останутся, после чего показал список должников. В селе не оказалось ни одного человека, который не был бы должен ОВП.
В беседе с “Hetq”-ом директор Общества водопользователей сообщил, что село Амберд задолжало за оросительную воду около 38 млн драмов, из них выплачено лишь 2 млн. В соседнем селе Дохс, где в ближайшие дни тоже будет отключена вода, долг составляет 26,5 млн, из которых выплачено лишь 3 млн. А в селе Ахавнатун долг крестьян доходит до 48 млн драмов.
“О долгах за этот год мы уже не говорим. Просим погасить задолженность хотя бы за предыдущие годы. Долги образовались начиная с 2004 года”,- сообщил Сейран Саркисян.
На территории, которую обслуживает ОВП “Хой”, имеется 57 глубинных колодцев, работает 17 насосов, что существенным образом сказывается на себестоимости воды. Так, себестоимость 1 кубометра воды на этой территории составляет 26,5 драмов, однако за счет субсидий вода продается крестьянам по 11 драмов за кубометр.
Сейран Саркисян затруднился сказать, когда будут прекращены отключения оросительной воды. По его словам, эта ситуация может сохраниться и до конца года. Воды хватает, организация в любой момент может обеспечить потребности крестьян, только бы они платили.
Отметим, что с 15 августа ограничено водоснабжение и села Ахавнатун. Здесь заплатившие за воду поливают свои участки, а должники – нет.
Директор ОВП также сообщил, что с сентября начнутся судебные процессы, и те крестьяне, которые добровольно не заплатят за воду, вынуждены будут сделать это по решению суда.
После 10 сентября против водопользователей Агавнатуна будет подано 450 исков. Судебные процессы против крестьян Амберда начнутся после 15 сентября.