Վտանգավոր է դարձել երթևեկը
Ապրիլի 18-ին, ժամը 15-ից մինեւ 20-ը փակ է եղել Մեղրի-Երեւան միջպետական ճանապարհի` 244-րդ կմ-ի` Մեղրի-Գորիս հատվածը (Քարահունջ գյուղից ներքեւ): Վերջին օրերի հորդառատ անձրեւների պատճառով, ակտիվացել են սողանքները, ու վերևից գահավիժելով` հողաշերտերն ու քարերը լցվելով մայրուղին փակել էին այն: Մայրուղու այս հատվածը վնասվել է սողանքների պատճառով եւ արդեն մի քանի ամիս է, ինչ դժվարանցանելի է դարձել երթեւեկության համար:
Այս տարվա պետբյուջեից 250 մլն դրամ է հատկացվել Մեղրի-Երեւան մայրուղու 243 կմ-ոց այս հատվածում շրջանցիկ 1,7 կմ-ոց ճանապարհ կառուցելու համար:
Հայտարարված մրցույթում հաղթել է Գորիսի Ճանշին ընկերությունը, ու արդեն այս ամսից պետք է սկսվեր նորոգման աշխատանքները: Ընկերության գործադիր տնօրեն Գառնիկ Մինասյանի Հետքի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ աշխատանքների նախապատրաստական փուլը մեկնարկել է:
Արդեն այստեղ է տեղափոխվել անհրաժշետ տեխնիկան: Սակայն, նախագծային փաստաթղթերով շրջանցիկ ճանապարհը պետք է անցնի սեփականաշնորհված հողտամասերով ու այգիներով: Կառավարությունը դեռ չի լուծել սեփականատերերին տրվելիք փոխհատուցման հարցը: Թերևս հենց այս պատճառով էլ աշխատանքներն ուշանում են: Վերջին փլուզումը պատճառ դարձավ, որ երեքշաբթի` ապրիլի 21-ին տրանսպորտի եւ կապի նախարարության ներկայացուցիչները ժամանելու են մարզ, տեղում ճշտելու այդ հարցերը:
Շինարարության ողջ ընթացքում մայրուղին կլինի երթեւեկելի, չնայած մինչեւ նորոգումը չի բացառվում, որ ստեղծվեն նման արտակարգ իրավիճակներ ու էլի մի քանի ժամով փակվի ճանապարհը: Գառնիկ Մինասյանի խոսքով, մինչ նորոգման ավարտը, ճանապարհի այս հատվածը գտնվում է Ճանշին ընկերության շուրջօրյա հսկողության ներքո: Այս պահին ճանապարհը երթեւկելի է, բայց դժվարանցանելի է:

Tough Going on Goris-Meghri Highway
On April 18, from the hours of three to eight in the afternoon, the 244 kilometer stretch of the interstate highway between the towns of Goris to Meghri was closed due to heavy rainfall and landslides. Large areas of sink holes in the roadway were also a factor in the temporary road closing. Roadway erosion has made travel over this stretch of highway quite difficult in the past few months.
250 million drams from the state budget has been allocated to construct a 1.7 kilometer bypass on the section of road. The Goris-based "Janshin" won the open bid for the work which is scheduled to begin this month. "Janshin" Executive Director Garnik Minasyan told "Hetq" that repair work is already in the preliminary stage.
The government still hasn’t formulated a compensation package for the property owners on whose land the bypass will be constructed. This has held back progress on the repair work. Representatives from the Ministry of Transportation and Communications will visit the area on April 21 to assess the situation.
Mr. Minasyan informed "Hetq" that the roadway is presently open for traffic but that conditions make the going slow. He said that his company will be monitoring the situation closely.