Թուրքիա եւ Հայաստան. Բացել մտքերը, բացել սահմանները
14_04-crisi_groupԹուրքիան եւ Հայաստանը պետք է օգտագործեն հարաբերությունները կարգավորելու մինչ այժմ եղած լավագույն հնարավորությունը, պետք է աշխատեն ընդհանուր պատմության վերաբերյալ նոր մոտեցման շուրջ, եւ բացեն եվրոպական սահման, որը գրեթե մեկ դար եղել է հակամարտության գերի: «Թուրքիա եւ Հայաստան. Բացել մտքերը, բացել սահմանները» Միջազգային ճգնաժամային խմբի (International Crisis Group) վերջին զեկույցն ուսումնասիրում է, թե ինչպես ակադեմիական եւ քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնությունները մեկ տասնամյակի ընթացքում հիմք դրեցին այժմյան ինտենսիվ միջկառավարական պաշտոնական հարաբերությունների ստեղծմանը:
Երկու կողմերն այժմ մոտ են փաթեթային համաձայնության, որը կհաստատի դիվանագիտական հարաբերություններ, կբացի սահմանը եւ կստեղծի երկկողմանի հանձնաժողովներ, որոնք ուղղված կլինեն մի շարք խնդիրների քննարկմանը: Այս հանձնաժողովների շարքում կլինի այն մեկը, որը կքննարկի հայ-թուրքական հարաբերությունների ընդհանուր պատմական դիտանկյունը, եւ այն կաշխատի հայերի նկատմամբ Օսմանյան ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած բռնի տեղահանման եւ սպանդի, որն առավել լայնորեն ճանաչված է որպես Հայոց ցեղասպանություն, վերաբերյալ ըմբռնման ընդլայնման ուղղությամբ: Թուրքիան առարկում է ցեղասպանություն տերմինը` վիճարկելով դրա օրինական կիրառելիությունը եւ ընդգծում է իրեն արդարացնող այն հանգամանքը, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունը պատերազմում էր երեք ճակատներում: Սակայն շատ թուրքեր, ինչպես նաեւ պաշտոնյաներ, այժմ հրապարակավ արտահայտում են իրենց զղջումը հայերի կյանքի ողբերգական եւ մեծաքանակ կորստի նկատմամբ: «Թուրքերը եւ հայերը պատմության նկատմամբ երբեմնի չզիջող տեսանկյուններն էականորեն համամիտում են` ցույց տալով, որ խորը վերքերը կարող են բուժվել»,- ասում է Ճգնաժամային խմբի (International Crisis Group) Թուրքիայի եւ Կիպրոսի ծրագրերի ղեկավար Հյու Փոփը` ավելացնելով. «Այս պատասխանատու ժամանակահատվածում երրորդ կողմերին քաղաքականացված բանավեճերում հարկավոր է զերծ մնալ ցեղասպանության ճանաչման կամ դրա ժխտման վերաբերյալ, որը կարող է բռնկել երկու կողմերի տեսանկյունները, հայտարարություններից ու բանաձեւերից»: Որպես առանձին, սակայն հարակից հարց, պետք է հավելել, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ փակուղում գտնվող Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունը դեռեւս սպառնում է խոչընդոտել Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների բնականոնեցման փաթեթի վերջնական համաձայնության գալը: Ադրբեջանը դեմ է սահմանի ցանկացած բացման տարբերակին, մինչ Հայաստանը դուրս կգա իր կողմից օկուպացված տարածքներից: Սակայն Թուրքիան չպետք է կորցնի իր` առաջ ընթանալու հնարավորությունը, եւ պետք է համոզի իր դաշնակցին, թե մեղմացումը, որը թույլ կտա Հայաստանին առավել ապահով զգալ, կարգավորման գործընթացին կտա ավելին, քան 15 տարի շարունակվող փակուղին: Որպեսզի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների երկարատեւ նորմալացումը լինի կայուն, Հայաստանը, Ադրբեջանի հետ միասին, վերջնականորեն պետք է որդեգրի Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի` Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ հիմնարար սկզբունքները, եւ Հայաստանը պետք է դուրս գա իր կողմից օկուպացված ադրբեջանական տարածքներից: «Թուրքիան եւ Հայաստանը պետք է վերջնական տեսքի բերեն իրենց համաձայնությունը, եւ այսպիսով, ստեղծեն Հարավային Կովկասում խաղաղությանն եւ համագործակցությանն ուղղված նոր խթան»,- ասում է Ճգնաժամային խմբի (International Crisis Group) Եվրոպական ծրագրերի ղեկավար Սաբին Ֆրայզերը: «Նրանք չպետք է սպասեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, փոխարենը դրսի ուժերը, ինչպիսիք են` ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, Ռուսաստանը եւ այլոք պետք է օգտագործեն իրենց հազվադեպ համընկնող ընդհանուր շահերը, որպեսզի առաջ տանեն թուրք-հայկական հարաբերությունների նորմալացման եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի գործընթացը»: Ստամբուլ, Երեւան, Բաքու, Բրյուսել, 14 ապրիլի, 2009թ.
Խմբ. կողմից-Այս մամլո հաղորդագրությունից կարելի է մեկ եզրակացություն անել` այն գրված է Թուրքիայի կառավարության պատվերով եւ արտահայտում է միայն Թուրքիայի դիրքորոշումը: Միջազգային ճգնաժամային խումբը ինչպես այս, այնպես էլ նախկինում հրապարակած իրզեկույցներում հաշվի չի առել Ղարաբաղի բնակչության տեսակետները, որը հակամարտության թիվ մեկ կողմն է:

14_04-crisi_group1Turkey and Armenia should seize their best opportunity yet to normalise relations, work on a new approach to shared history and open a European border that for nearly a century has been hostage to conflict. Turkey and Armenia: Opening Minds, Opening Borders, the latest report from the International Crisis Group, examines how a decade of academic and civil society outreach laid the foundations for what is now intense official engagement between the governments. The two sides are now close to agreement on a package deal that will establish diplomatic relations, open the border and set up bilateral commissions to address a range of issues.
These commissions will include one on joint historical dimension of the Armenian-Turkish relationship, which will work to broaden understanding of the Ottoman-era forced relocations and massacres of Armenians, widely recognised as the Armenian genocide. Turkey contests the term genocide, disputing its legal applicability and pointing to mitigating circumstances as the Ottoman Empire fought on three fronts in the First World War. But many Turks, including officials, now publicly express regret over the tragic and high loss of Armenian life. “Turks' and Armenians' once uncompromising views of history are significantly converging, showing that the deep traumas can be healed”, says Hugh Pope, director of Crisis Group's Turkey/Cyprus Project. “At this sensitive time, third parties should avoid statements or resolutions in the politicised debate over genocide recognition or denial that could inflame opinion on either side". A separate but related issue, the stalemated Armenia-Azerbaijan conflict over Nagorno-Karabakh, still risks undermining final agreement on the Turkey and Armenia normalisation package. Azerbaijan opposes any border opening until Armenia withdraws from its occupied territory. But Turkey should not sacrifice this chance to move forward, and should persuade its ally that détente which makes Armenia feel secure will do more for a settlement than continuing a fifteen-year impasse. For long-term normalisation with Turkey to be sustainable, Armenia, together with Azerbaijan, should ultimately adopt the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group basic principles for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict of the OSCE, and Armenia should withdraw from Azerbaijani territories that it occupies. “Turkey and Armenia should finalise their agreement and thus create new momentum for peace and cooperation in the South Caucasus”, says Sabine Freizer, Crisis Group’s Europe Program Director. “They should not wait until the Nagorno-Karabakh conflict is settled. But outside powers such as the U.S., EU, Russia and others should build on their rare common interest to move both Turkish-Armenian normalisation and the Nagorno-Karabakh process forward”. Istanbul/Yerevan/Baku/Brussels, 14 April 2009
Editor - After perusing this statement the rational reader can only come to one conclusion; that it was written at the behest of the Turkish government and that it solely reflects the position of Turkey. As in previous statements, the International Crisis Group seems intent on not taking the views of the people of Karabakh, the number one party to the conflict, into consideration.