Վիրահայոց թեմի «Նորաշեն» հանդեսի հետագա ճակատագիրը դեռևս անհայտ է
2006 թ.-ի հունվարից մինչ օրս Վիրահայոց թեմը հրատարակում է «Նորաշեն» հոգևոր, մշակութային, լրատվական հանդեսը: Սակայն այժմ ֆինանսական միջոցների բացակայությունը հանդեսի խմբագրակազմին կանգնեցրել է փաստի առջև. լույս ընծայման է պատրաստվում 16-րդ համարը, բայց ֆինանսական միջոցների բացակայության պայմաններում խմբագրակազմը չգիտի` արդյոք այն լույս կտեսնի՞, կամ լույս կտեսնե՞ն հաջորդ համարները: «Որպեսզի մենք կիսատ չթողնենք տարին, անում ենք այս վերջին համարն էլ:
Դա կարելի է բարեգործություն համարել: Սրբազանը խոստացել է ինչ-որ բան անել, որպեսզի գոնե հոգանք տպարանի ծախսերը: Այս համարի համար աշխատանքը կատարվում է, բայց այն կարծես օդում է: Եթե մենք հրաժարվենք աշխատավարձերից, հոնորարներից, միևնույն է, տպարանի ծախսը 3.500 դոլարից չի իջնի»,- մտահոգված է «Նորաշենի» պատասխանատու խմբագիր Ռուզաննա Գաբրիելյանը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ.Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն ասում է, որ «Նորաշեն» հանդեսի հովանավորության հարցով դիմել են տարբեր կազմակերպությունների և անհատ ձեռներեցների ու լիահույս են, որ մոտ ժամանակներում կստանան համապատասխան ֆինանսավորում: Սրբազանը հավաստիացնում է հանդեսի ընթերցողներին, որ մարտ ամսին «Նորաշեն» հանդեսի 16-րդ համարը տպագրված կլինի: Բայց հաջորդ համարների տպագրության երաշխիք դեռևս չունեն: Այս ընթացքում հանդսը հովանավորել են տարբեր անհատ բարեգործներ: «Ինքնին հասկանալի է` վաթսուն էջանոց գունավոր հանդեսի տպագրությունը կապված է մեծ ծախսերի հետ, բնականաբար, հովանավորները, ունենալով նյութական դժվարություններ, չեն կարողացել ամբողջապես կամ տարիներով հովանավորել այն: Այդուհանդերձ, մենք երախտապարտ ենք բոլոր մեկենասներին»,-ասում է Սրբազանը: Հետքի հարցին, թե Մայր Աթոռը աջակցություն չի ցուցաբերու՞մ «Նորաշեն»-ի տպագրության համար, Սրբազանը պատասխանեց, որ հանդեսի որոշ համարներ տպագրվել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տպարանում, ու քանի որ Մայր Աթոռն այսօր մեծ միջոցներ է հատկացնում Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նորոգման նպատակով, թեմը չի ցանկացել նոր հոգսերով ծանրաբեռնել Մայր Աթոռին: «Հավատն առ Նորաշեն եկեղեցու վերադարձն ու նրա Աստվածափառ առաքելությունը չի մահանում, ու հավատի այս ջահը բռնած` «Նորաշենը» կոչված է միավորել բոլորին և առաջնորդել դեպի միասնական պայքարի ազգապահպան և խաղաղատենչ նպատակի»,-ասում է Տ.Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազանի խոսքերով` Նորաշեն եկեղեցին պատմական արդարության վերականգնման խորհրդանիշն է, ուստի հանդեսը կոչվել է նույն անունով և դարձել համընդհանուր պայքարի խորհրդանիշը: «Նորաշենի» առաքելությունն է` քրիստոնեական հավատքի ամրապնդումը, եկեղեցական կյանքի լուսաբանումը, թեմին և համայնքին հուզող խնդիրների արծարծումը, եկեղեցագիտական, պատմական, մշակութային նյութերի լուսաբանումը: ««Նորաշենը» լույս աշխարհ է գալիս առաջնային այն առաքելությամբ, որ վիրահայոց մշակութային օջախների հետ ինքն էլ դառնա հնարավորություններից մեկը` հավուր պատշաճի արժևորելու անցյալը, արձանագրելու ներկան ու, հետևաբար, կերտելու ապագան….»,- գրված է հանդեսի անդրանիկ համարի խմբագրականում: «Այնտեղ հիմա տպագրվում է միայն «Վրաստան» թերթը, որը քաղաքական է: Մենք աշխատում ենք անդրադառնալ պատմությանը, մշակույթին, այսօրվա իրական կյանքին, բայց` քաղաքականությունից դուրս: Ճիշտ է` երբեմն չես կարող խուսափել դրանից, օրինակ` Սուրբ Նորաշեն եկեղեցու հետ կապված դեպքերի ժամանակ»,- ասում է Ռուզաննա Գաբրիելյանը: Ամսագիրը երկլեզու է՝ հայերեն և ռուսերեն: «Հայրենաշունչ նյութերի ռուսերեն թարգմանությունը միակ ելքն է մայրենիին չտիրապետող, իր ազգի պատմությունն ու մշակույթը չիմացող և պատմական հայրենիքից դուրս ապրող մարդու մեջ Մայր Հայրենիքի և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հանդեպ սիրո և պատասխանատվության արթնացման»,-հավելում է Սրբազանը: «Նորաշենի» մեկ համարի տպագրության համար ծախսվում է մոտ 5000 ամերիկյան դոլար: 2007 թ. ֆինանսական դժվարությունների պատճառով կրճատվել է հանդեսի պարբերականությունը: 2006-2007 թթ. հանդեսը լույս էր տեսնում երկու ամիսը մեկ անգամ, իսկ վերջին` 2008 թվականին` երեք ամիսը մեկ, տարեկան կտրվածքով` ընդամենը 4 համար, 60 էջ ծավալով, հազար օրինակ տպաքանակով: «Աշխատել ենք որակը պահել քիչ ծախսով»,-փաստեց պատասխանատու խմբագիրը: Տպարանային ծախսերը կազմում են 3.5 հազար ամերիկյան դոլար, մնացածը ծախսվում է աշխատակազմի, հոնորարների, խմբագրական ծախսերի վրա: Պատասխանատու խմբագիրն ասում է, որ իրենք ունեն նաև տեղափոխման խնդիր, քանի որ «Նորաշենը» տպագրվում է Երևանում: Իսկ Թբիլիսիում չի տպագրվում, քանի որ տպագրական ծախսերն այնտեղ ավելի մեծ են, քան Երևանում: Չնայած` առաջին 3 համարները տպագրվել են Թբիլիսիում: «Քանի որ հովանավորները եղան Երևանից, «Նորաշենը» սկսեց տպագրվել հենց Երևանում և տեղափոխվել Թբիլիսի»,- պարզաբանեց պատասխանատու քարտուղարը` Ռուզաննա Սահակյանը: Երևանյան գրասենյակն ունի 4 հիմնական աշխատակից` պատասխանատու խմբագիրը, պատասխանատու քարտուղարը, ձևավորողը և սրբագրիչը: Թբիլիսիից աշխատակցում են 3-4 լրագրողներ, կան անհատ ստեղծագործողներ, որոնք ևս թղթակցում են: Ամսագրի խմբագրությունը գործում է Երևանում, հիմնական նյութերը հավաքվում է Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում և հանդեսի համակարգողի միջոցով ուղարկվում երևանյան խմբագրություն: Խմբագրությունը գործում է Երևանի պետական համալսարանի Աստվածաբանության ֆակուլտետում: Ամսագրում զետեղվում են վրաստանաբնակ մտավորականների և Հայաստանում ապրող մեր հայրենակիցների կողմից պատրաստված հոդվածներ: «Նորաշենի» մի մասը բաժանվում է Սամցխե-Ջավախքի, Քվեմո Քարթլիի, Բաթումիի և Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիներում, դպրոցներում և եկեղեցու միջոցով, Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, կառավարությանը, Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու պատրիարքարանին, Վրաստանում կրոնական համայնքներին ու մտավորական շրջանակներին, ինչպես նաև Հայաստանի գիտական և մշակութային կարևոր օջախներին, Մայր Աթոռին և Հայաստանի թեմերին: Ամսագրում արծարծվում է թիֆլիսահայության կյանքը, կենցաղը, նրանց հուզող հիմնախնդիրները: «Անվանի վիրահայեր» խորագրի ներքո լույս են տեսնում հայտնի մշակութային, քաղաքական-հասարակական գործիչների մասին նյութեր կամ նրանց հետ հարցազրույցներ: Յուրաքանչյուր համարի շապիկին պատկերված է որևէ հայկական եկեղեցու լուսանկար, և այդ համարում տվյալ եկեղեցու մասին հոդված է` պատմական-փաստագրական տվյալներով: Իսկ բոլոր համարների վերջին էջերում զետեղված են վիրահայ նկարիչներից որևէ մեկի գործերից նմուշներ: Դա մշտապես պահպանվող ավանդույթ է «Նորաշենի» համար: Բացի մշակույթից, կրոնական կամ թեմական լուրերից` մեծ տեղ են զբաղեցնում նաև ծիսական, կրոնական արարողակարգերի, տոների մասին տեղեկություններ, բարոյադաստիարակչական խրատներ: Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն ասում է, որ հանդեսը լիովին արդարացրել է իրեն, չի արդարացրել միայն տպաքանակի առումով, քանի որ հազար օրինակը բաժանվում է երեք հարյուր հազարից ավելի վրացահայ համայնքում: «Հայ ընթերցողը սպասում է հանդեսի հերթական համարի լույսընծայմանը, որի վկայությունն են նրանց մշտական դիմումները ինչպես Թբիլիսիի առաջնորդարան, այնպես էլ Սամցխե-Ջավախքի առաջնորդական փոխանորդություն»,- հաստատում է Սրբազանը:

“Norashen” – Uncertain Future of Armenian Church Periodical in Georgia
The Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church has been publishing the “Norashen” religious, cultural and news periodical since January, 2006. Now, however, a lacks of funds has placed the editorial staff in a quandary. The sixteenth edition of the periodical is being readied for publication but, given the lack of funds, the staff can’t say for sure whether this issue or subsequent issues will ever see the light of day.
“We are preparing this issue so that we complete out the year. You can consider it an act of charity. His Holiness has promised to do something to at least cover the printing expenses. The work for this issue is continuing but things are up in the air at the moment. Even if we choose not to get paid or receive our honoraria the printing costs still won’t be less than $3,500,” worries Ruzanna Gabrielyan, “Norashen’s” Chief Editor.
Archbishop Vazgen Mirzakhanyan, Primate of the Georgian Diocese, says that, “We have gone to several organizations and individual businessmen regarding the sponsorship of the “Norashen” periodical and we are hopeful that we will shortly receive funding in kind.” Archbishop Mirzakhanyan has assured the periodical’s readers that the sixteenth issue will be published in March. However, they still can’t guarantee that future issues of “Norashen” will be published. Currently, the periodical is sponsored by several individual benefactors.
Archbishop Mirzakhanyan says, “It goes without saying that there are huge costs associated with the publication of a sixty page color periodical. Naturally, the benefactors, having financial problems, haven’t been able to completely subsidize the periodical or sponsor it for so many years. Nevertheless, we are grateful to all these patrons of the arts.”
When asked by “Hetq” if the Mother See of Etchmiadzin provides assistance for the publishing of “Norashen”, Archbishop Mirzakhanyan replied that certain issues of the periodical had been printed at the Etchmiadzin printing house and since the Mother See is allocating huge resources for the restoration of the Holy Etchmiadzin Church in Tbilisi, the Diocese doesn’t wish to burden the Mother See with new concerns.
“Faith in the return of the Norashen Church and its sacred mission hasn’t died out and firmly clutching this torch of faith “Norashen” is called upon to unite us all and to lead us to a joint struggle in the name of peace and the preservation of national identity,” states Archbishop Mirzakhanyan. In his words, the Norashen Church is a symbol of the restoration of historical justice and thus the periodical was given the same name and became an all encompassing symbol of the struggle.
The mission statement of “Norashen” is the strengthening of Christian faith, the illumination of church life, broaching of issues of concern to the Diocese and community and the elucidation of theological, historical and cultural matters.
In the editorial of the periodical’s premier issue it is written that, “The primary mission of the newly launched periodical Norashen is that it joins the ranks of those cultural resources of the Georgian-Armenian community, to appropriately appreciate the past, to chronicle the present and consequently, build the future.”
“Here the only paper that is published is “Vrastan” and it is political. We strive to reflect on history, culture, the actual life of today, but removed from politics. True, you can’t always avoid it, e.g. when it comes to developments surrounding the Holy Norashen Church,” states Ruzanna Gabrielyan.
The monthly is bilingual, Armenian and Russian. “The translation of Armenian related issues into Russian is the only means to awaken feelings of devotion and duty towards the Holy Mother See of Etchmiadzin and Mother Armenia in those that don’t know Armenian and who live outside the historic homeland,” Archbishop Mirzakhanyan adds.
About $5,000 is spent to publish one issue of “Norashen”. Due to financial problems in 2007 the frequency of the periodical was cut back. During 2006-2007 the periodical came out every two months and once every three months in 2008 at 60 pages per issue with a print run of one thousand. The Chief Editor noted, “We tried to maintain the quality at minimal cost.”
Actual printing expenses run about $3,500, the rest being spent on staff, honoraria and editorial costs. Editor Gabrielyan mentions that they also have transportation issues since “Norashen” is printed in Yerevan. It’s not printed in Tbilisi because printing costs there are greater than Yerevan, even though the first three issues were printed in Tbilisi.
Staff Secretary Ruzanna Sahakyan explained that, “Since the sponsors came from Yerevan, “Norashen” started to be printed there and then delivered to Tbilisi.”
The “Norashen” office in Yerevan has four permanent staff members – editor, secretary, typesetter and copy editor. Three or four reporters work out of the Tbilisi and there are freelance writers as well. The editorial offices are in Yerevan and the basic copy is collected in the Armenian Diocese in Georgia. From there it is sent via the internet to the Yerevan editorial office which is located in the Theological Faculty at Yerevan State University. Articles by Armenian writers and intellectuals residing in Georgia and Armenia appear in the periodical.
A portion of the issues of “Norashen” are distributed in Armenian churches and schools in Samtskhe-Javakhk, Kvemo-Kartili, Batumi and Tbilisi. Copies are also distributed to representatives of diplomatic missions, to the government, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church, religious communities and cultural centers in Georgia, important cultural and scientific circles in Armenia, as well to the Holy See of Etchmiadzin and dioceses in Armenia.
Articles in the periodical cover the daily life and lifestyle of Tbilisi Armenians and the problems they confront. Under the heading “Famous Georgian Armenians”, one will find articles regarding noteworthy activists in the cultural, political and public spheres or interviews with these personalities. On the cover of each issue are photos are various Armenian churches with an article inside on the particular church chock full of historical and archival tidbits. On the last page of all issues is a sample of a particular Georgian-Armenian artist. This has been an ongoing tradition of “Norashen” for quite some time. In addition to cultural, religious and diocesan news, a substantial portion of the periodical is dedicated to information regarding Armenian Church rituals, ceremonies and holy days, as well as religious-educational advice.
Archbishop Vazgen Mirzakhanyan declares that the periodical has proved it merit many times over but that its print run of a mere one thousand for a Georgian-Armenian community of three hundred thousand, leaves something to be desired. This is borne out by their steady stream of correspondence to the Tbilisi Diocese and to the Samtskhe-Javakhk Diocesan Vicar.
“The Armenian reading public eagerely awaits each new issue of “Norashen”. This is borne out by the steady stream of correspondence we receive both at the Tbilisi Diocese and by the Samtskhe-Javakhk Diocesan Vicar,” declared Archbishop Mirzakhanyan.