Ֆրանսահայ և արցախցի երիտասարդները վերանորոգում են Վանատունը
Արդեն չորրորդ օրն է, ինչ ամեն առավոտ` ժամը 8:00-ին, 29 ֆրանսահայ երիտասարդներ միկրոավտոբուսներով Ստեփանակերտից գնում են Բերձոր և տեղի երիտասարդների հետ մասնակցում Վանատան վերանորոգման աշխատանքներին:
Ապագա իրավաբան, Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Ֆրանսիայի երիտասարդների ղեկավար Ռաֆայել Տեր-Հակոբյանը համոզված է, որ չնայած երիտասարդները նման աշխատանք կատարելու փորձ չունեն, բայց նրանք սիրով են աշխատում և անպայաման ժամանակին կավարտեն:
Ֆրանսիայում, Սիրիայում և Շվեյցարիայում ապրող երիտասարդներից շինարարական կամավորական ջոկատ ստեղծելը և Արցախ գալը 2 նպատակ ունի. նախ` ճանաչել հայրենիքը և ինչ-որ բանով օգտակար լինել:
«Սկզբից որոշեցինք Արցախ գալ, քանի որ այստեղ մարդիկ օգնության կարիք ավելի շատ ունեն: Վանատան վերանորոգումից հետո մենք կմեկնենք Հայաստան, որտեղ ևս 2 ծրագիր կիրագործենք»,-ասում է Ռաֆայելը:
Բերձորի ծրագրին կհաջորդի Սևանա լճի շրջակայքը մաքուր պահելու ակցիան, այնտեղից էլ կուղևորվեն Գյումրիի մանկատուն:
Կամավորական խմբի երիտասարդներից ոչ բոլորն են ազգությամբ հայ, ոմանք միայն մայրական կամ հայրական կողմից հայի արմատներ ունեն: Իսկ 3 մասնակիցներն էլ ֆրանսիացի են, ինչը Ռաֆայելը շատ է կարևորում:
Խմբի բոլոր անդամները ուսանողներ են, և միայն սեփական միջոցներով հնարավոր չէր իրականանել այդ երեք ծրագրերը: Նախագծին աջակցել են Հայ բերեգործական ընդհանուր միությունը և Փարիզի Քոնսեյ Ժենեղալ դե Օ'դըսեն շրջանի ղեկավարությունը: Արցախում տրանսպորտի և սննդի հարցով կամավորականներին աջակցում է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը:
«Այս նախագծերն իրականացնելու համար մեկ տարի բարեգործական համերգներ, երեկոներ ու հունիսին էլ մեծ ճաշ ենք կազմակերպել»,-ասում է Ռաֆայելը:
Երիտասարդների մեծ մասն առաջին անգամ է Արցախում: Սա Ռաֆայելի 2-րդ այցելություն է, առաջին անգամ 10 տարի առաջ է եղել Արցախում:
«Վստահաբար կարող եմ ասել, որ Ստեփանակերտը շատ է փոխվել, նոր շինություներ կան և դեռ շարունակում են կառուցվել: Մարդիկ էլ են փոխվել, դա շատ լավ է»,-ասում է Ռաֆայելը:
23- ամյա Ալին Սեֆյանը Փարիզից է, պատմում է, որ մի տարի է, ինչ պատրաստվում էին Արցախ գալ:
«Սա մի լավ հնարավորություն է մեզ համար օգնել հատկապես Բերձորի երիտասարդներին: Գիտենք, որ այստեղ մեր օգնության կարիքն ավելի է զգացվում: Ինչ վերաբերում է աշխատանքին, ապա ասեմ, որ սկզբից դժվար էր: Մենք բոլորս ուսանողներ ենք, և նման աշխատանք մինչ այդ երբեք չենք արել: Հետո մեզ ուղղություն տվին, արդեն հունի մեջ ենք ընկել»,-ասում է Ալին:
22-ամյա ֆրանսիացի Սիմոն Լոդղիին Հայ բարեգործական ընդհանուր միության մասին պատմել է ընկերուհիներից մեկը:
«Ես մեծ սիրով ծանոթացա հայ երիտասարդների հետ և սկսեցի մասնակցել Փարիզում միության հավաքներին: Երբ լսեցի Հայաստան և Արցախ գալու ծրագրի մասին, առանց երկմտելու որոշեցի մասնակցել: Ճիշտ է, մինչ այդ Ղարաբաղի մասին ընդհանրապես չէի լսել և ոչինչ չգիտեի: Գալով այստեղ, տեսնելով տեղի բնությունը, ծանոթանալով մարդկանց հետ` տեսա, որ շատ սիրուն երկիր է»,-ասում է նա:
Սիմոնը խոստովանում է, որ աշխատանքը հեշտ չէ, բայց նրա համար առավել կարևոր է ինչ-որ բանով օգտակար լինել մարդկանց:
Ֆրանսիացի երիտասարդը Արցախում ավելի շատ հավանեց ուտելիքն ու մարդկանց համեստությունը: Սիմոնը վստահ չէ` կհաջողվի՞ նորից գալ Արցախ, թե՞ ոչ, բայց շատ կուզենար հետ գալ ու տեսնել, որ իր կատարած աշխատանքն ինչ-որ մեկին մի քիչ օգնել է:
Օգոստոսի 11-ին տեղի կունենա արդեն վերանորոգված Վանատան հանդիսավոր բացման արարողությունը, որից հետո ֆրանսահայ երիտասարդները «Ազատ Արցախ» թիմով կմասնակցեն Տիգրանակերտում կազակերպվող ինտելեկտուալ խաղերի փառատոնին:
Նշենք, որ արդեն 4 տարի է, ինչ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը երիտասարդական քաղաքականության շրջանակներում կամավորական շինարարական ջոկատներ է կազմակերպում:
ԼՂՀ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գայանե Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի 10 օրով կամավորական ջոկատները աշխատում են երկու ուղղությամբ:
Մյուս կամավորական ջոկատը, որը հիմանականում կազմված է արցախցի երիտասարդներից, կմասնակցի Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի դպրոցի վերանորոգման աշխատանքներին:

Армянская молодежь из Франции и Арцаха ремонтирует Ванатун
Приехавшие из Франции в Арцах в молодые армяне уже четвертый день с 8 утра отправляются на микроавтобусе из Степанакерта в Бердзор, где вместе с местной молодежью участвуют в работах по ремонту Ванатуна.
Будущий юрист, руководитель французской молодежной структуры Армянского всеобщего благотворительного союза (АВБС) Рафаэль Тер-Акопян уверяет, что хотя молодые люди не имеют опыта такой работы, однако работают с любовью и обязательно уложатся в сроки.
Создание строительного отряда из молодых добровольцев-армян, живущих во Франции, Сирии и Швейцарии, для приезда в Арцах имеет 2 цели: узнать родину и принести ей пользу.
"Мы решили приехать в Арцах, так как здесь люди больше нуждаются в помощи. После ремонта Ванатуна мы отправимся в Армению, где осуществим еще 2 программы",- говорит Рафаэль.
За программой в Бердзоре последует акция по расчистке территорий вокруг озера Севан, а оттуда молодые люди отправятся в детский дом в Гюмри. Не все вошедшие в стройотряд добровольцы являются армянами. У кого-то армянские корни только по материнской или только по отцовской линии. Есть и трое французов, что, по словам Рафаэля, очень важно.
Все члены группы – студенты, и осуществить эти программы только на собственные средства они не могли. Помощь в реализации проекта оказали АВБС и администрация парижского округа Консей Женераль де Одэсен. А в Арцахе содействие в вопросах транспорта и питания оказывает Министерство культуры и по вопросам молодежи НКР.
"Для осуществления этого проекта мы в течение года проводили благотворительные концерты, вечера, а в июне организовали большой благотворительный обед",- говорит Рафаэль. Большинство молодых людей в Арцахе впервые. Для Рафаэля это второй приезд в Арцах, в первый раз он побывал здесь 10 лет назад. "Могу с уверенностью сказать, что Степанакерт очень изменился. Много новых зданий, и строительство еще продолжается. Люди тоже изменились. Это очень хорошо",- говорит Рафаэль.
23-летняя Алин Сефян из Парижа. Рассказывает, что к приезду в Арцах готовились целый год. "Для нас это хорошая возможность помочь в частности молодежи Бердзора. Мы знаем, что здесь особенно нуждаются в нашей помощи. Что касается работы, то сперва было трудно. Все мы студенты и такую работу никогда не выполняли. Но после того, как нам дали дельные советы, работать стало легче",- говорит Алин.
22-летнему французу Симону Лодги об Армянском всеобщем благотворительном союзе рассказала одна из подруг.
"Я с большой любовью познакомился с армянской молодежью и стал участвовать в собраниях союза в Париже. Когда услышал о поездке в Армению и Арцах, то без колебаний решил в ней участвовать. Правда, до этого я вообще не слышал о Карабахе и ничего не знал. Приехав сюда, увидев природу и познакомившись с людьми, я понял, что это очень красивая страна",- говорит Симон. Он признается, что работать нелегко, но для него очень важно быть чем-то полезным людям.
В Арцахе молодому французу очень понравились кушанья и скромность людей. Симон не уверен, что ему удастся вновь приехать в Арцах, но он очень хочет вернуться и увидеть, что выполненная им работа кому-то немного помогла.
11 августа состоится торжественное открытие уже отремонтированного Ванатуна, после чего молодые армяне из Франции вместе с командой "Азат Арцах" примут участие в организованном в Тигранакерте фестивале интеллектуальных игр.
Отметим, что уже 4 года Министерство культуры и по вопросам молодежи НКР в рамках молодежной политики организует добровольческие стройотряды. Замминистра культуры НКР Гаяне Григорян сообщила, что в этом году добровольческие отряды работают в течение 10 дней в двух направлениях.
Второй отряд, составленный в основном из представителей арцахской молодежи, примет участие в ремонтных работах в школе села Мец Тахер Гадрутского района.