Հեռուստատեսությունն անտեսում է բազմակարծությունը
Ադրբեջանում քանի՞ համազգային հեռուստաալիք կա։ Դրանցից քանի՞սն են մասնավոր։ Տարբերություն կա՞ հանրային եւ մյուս հեռուստաալիքների միջեւ։
Այսօրվա դրությամբ, համաձայն Հեռուստառադիոհեռարձակման ազգային խորհրդի (ՀՌԱԽ) տվյալների, Ադրբեջանում գործում է 9 համազգային հեռուստաալիք` ներառյալ «Իդման» («Սպորտ») եւ «Մեդենիյեթ» («Մշակույթ») ալիքները։ Ընդհանուր առմամբ` 4 համազգային հեռուստաալիքներ (ԱզԹՎ, Իդման, Մեդենիյեթ, Հանրային հեռուստատեսություն) ֆինանսավորվում են պետբյուջեից։ Պետբյուջեից են ֆինանսավորվում նաեւ 14 մարզային հեռուստաալիքներց երկուսը (Նախիջեւան հեռուստատեսություն եւ Կանալ-35)։ Այդ ալիքների հասարակական-քաղաքական հաղորդումները հիշեցնում են խորհրդային ժամանակների ծրագրերը. չկա կարծիքների բազմազանություն։ Գործնականում չկա ուղիղ հեռարձակում։
Ինչ վերաբեում է Հանրային հեռուստատեսությանը, ապա այդ ալիքը չի օգտագործում հանրային հեռարձակման փիլիսոփայությունն ու փորձը, չի լուսաբանում հասարակության նպատակները եւ հրատապ խնդիրները, տարբեր խավերի հետաքրքրությունները։ Հրատապ խնդիրների լուսաբանումից խուսափում են նաեւ մասնավոր հեռուստաալիքները։ Ընդ որում` Հանրային հեռուստատեսությունը ջերմ հարաբերություններ է պահպանում կառավարության հետ, որպեսզի չկորցնի սեփական բյուջեն, քանի որ ֆինանսավորումը չի իրականացվում գովազդատուների հաշվին։
Բացի այդ, Հանրային հեռուստատեսությունը, օգտագործելով կոմերցիոն հեռուստաալիքների մասսայական ծրագրերի ձեւաչափերը, փորձում է հեռու մնալ սուր սոցիալական թեմաներով հագեցած ծրագրերից եւ չնեղացնել կառավարությանը` դրանով իսկ պարզապես տեղեկացնելով հասարակությանը սեփական գոյության մասին։
Երկրում կա՞ն իրապես անկախ հեռուստաալիքներ։ Հեռուստատեսությամբ հաճա՞խ կարելի է տեսնել ընդդիմությանը կամ քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներին։
Ցավոք, ոչ։ Ընդդիմության առաջնորդներին հեռուստաէկրաններին կարելի է տեսնել միայն նախընտրական արշավների ժամանակ։ Քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները եւս հազվադեպ են հայտնվում էկրաններին։ Ընդ որում՝ այն ժամանակ, երբ քննարկվում է ինչ-որ երկրորդական խնդիր։
Ընդհանրապես, ադրբեջանական հեռուստաալիքներում հազվադեպ կարելի է հանդիպել տարբեր կարծիքների եւ քաղաքական բազմակարծության։ Կարծես Չինական պարիսպ լինի տպագիր մամուլի եւ հեռուստատեսության միջեւ։ Այս պայմաններում թուլանում է ստեղծագործական մրցակցությունը, եւ հեռուստանորությունները մեծ չափով հետ են մնում ժամանակակից չափանիշներից։
Ինչպե՞ս է հեռուստատեսությունն ազդում բարոյական արժեքների, հասարակության զարգացման վրա։
Ներկա պայմանները չեն խթանում քննադատական մտածողությունը հեռուստատեսությունում, չեն ոգեւորում ստեղծագործականությունը։ Արդյունքում, քաղաքականապես եւ ֆինանսապես կախյալ ադրբեջանական հեռուստաընկերությունները, գործնականում լինելով իշխանության ներկայացուցիչների ունեցվածքը, վերածվել են բազմակարծության, հանդուրժողականության, ազատ շուկայի, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների արհամարհման միջոցի։ Իրար նման հեռուստաալիքները դատապարտված են պաշտպանելու ստատուս-քվոն, ամբողջովին մանիպուլացնելու հասարակական կարծիքը, բայց երբեք` միանալու աշխարհին եւ ժողովրդավարացմանը։
Լրագրողներն ունեն պարտականություններ հասարակության առաջ, շատ ավելի մեծ պարտականություններ, քան պարզապես հաղորդել նորություններ կամ հրապարակել փաստեր։ Լրագրության վճռական կողմերից մեկը ընթերցողին, դիտողին եւ լսողին իրազեկելն է։ Բայց մի բան է` իրազեկել, բոլորովին այլ բան` փորձել բացատրել նրան, թե ինչ է կատարվում։ Ընդ որում` այնպես, որ նրանք իսկապես հասկանան դա։
Ցավոք, Ադրբեջանի ԶԼՄ-ը եւ առաջին հերթին` հեռուստատեսությունը, չեն անում ոչ մեկը, ոչ մյուսը։ Խոսքի ազատության սահմաններն ավելի ու ավելի են սեղմվում, իսկ քաղաքական եւ տնտեսական մենիշխանությունն, ընդհակառակը, ընդլայնվում է։ Այս պատճառով, ադրբեջանական հասարակությունը վերադառնում է Պերեստրոյկայից առաջ եղած ժամանակները։
Այս վերադարձը տեղի է ունենում խորհրդային շրջանում առկա նվազագույն սոցիալական ապահովվածության բացակայության պայմաններում։ Մասնագիտական կարողությունների մակարդակի անկումը կամ դրանց ձեւավորման անհնարինությունն այս պայմաններում պետք է ընկալվի որպես բնական բան։
Կոմերցիոն հեռուստաալիքների հարձակման պատճառով, հանրային հեռարձակողները նախապատվություն են տալիս կոմերցիոն բնույթի ծրագրերին եւ այդպիսով նմանվում են կոմերցիոն հեռուստաալիքներին։ Հեռուստածրագրերում գործնականում չկան լրագրողական հետաքննություններ, սուր սոցիալական թեմաներ, ծրագրեր տարբեր տեսակի փոքրամասնությունների համար։
Ո՞ր երկրների հեռուստաալիքներն են մատչելի երկրի բնակչությանը, եւ դրանցից որո՞նց են նրանք նախապատվություն տալիս։
Արբանյակային եւ մալուխային հեռուստատեսության լայն տարածման պայմաններում, հեռուստադիտողների համար չկան շոշափելի սահմանափակումներ։ Բնակչության շրջանում կատարված հարցումների եւ ուսումնասիրությունների բացակայությունը թույլ չի տալիս հստակ պատասխանել այն հարցին, թե ո՞ր երկրների հեռուստաալիքներին է նախապատվություն տալիս ադրբեջանցի հեռուստադիտողը։ Բայց կարելի է պնդել, որ ավագ սերունդը գերադասում է ռուսական, իսկ երիդասարդները` թուրքական ալիքները։
Դիտարկումները ցույց են տալիս, որ այն բանից հետո, երբ արգելվեց ադրբեջանական ալիքներով թուրքական ֆիլմերի ցուցադրությունը, աճեց բնակչության հետաքրքրությունը թուրքական հեռուստատեսության նկատմամբ։
Այս միտումի մեկ այլ պատճառ կարելի է համարել Ադրբեջանին վերաբերող նյութերի քանակի աճը թուրքական ալիքներում։ Մեծացել է նաեւ հետաքրքրությունը ամերիկյան եւ եվրոպական հեռուստաալիքների նկատմամբ։ Սա հատկապես ակներեւ է երիտասարդության շրջանում։ Ինտերնետի եւ հատկապես արագ ինտերնետի զարգացումը մեծացրեց հետաքրքրությունը ինտերնետային հեռուստատեսության նկատմամբ։

ТВ игнорирует плюрализм
- По данным Национального совета по телерадиовещанию (НСТР), на сегодняшний день в Азербайджане есть 9 общенациональных телеканалов, включая «Идман» («Спорт») и «Меденийет» («Культура»). В целом 4 телеканала – АзТВ, Идман, Меденийет и ОТВ финансируются из госбюджета и 14 региональных телеканалов, из них 2 телеканала – Нахчиван ТВ и канал-35, финансируется из госбюджета. Общественно-политические передачи этих каналов напоминают программы советских времен: нет плюрализма мнений. «Живое вещание» практически отсутствует. Что касается деятельности ОТВ (Общественное ТВ), то этот канал не использует философию и опыт общественного вещания; не освещает цели и актуальные проблемы общества; не освещает интересы различных слоев населения; не привлекает частные ТВ к освещению актуальных проблем. При этом ОТВ сохраняет тёплые отношения с правительством для того, чтобы сохранить свой бюджет, так как финансирование не осуществляется за счет рекламодателей. Кроме того, ОТВ, используя форматы популярных программ коммерческих телеканалов , пытается отвлечь себя от программ, насыщенных острыми социальными темами, тем самым не задевает правительство и сообщает обществу о своём «существовании».
- Есть ли в стране реально независимые телеканалы? Оппозицию или активистов гражданского общества часто можно увидеть на ТВ?
- К сожалению, нет. Лидеров оппозиции на экранах ТВ можно увидеть только во время избирательной кампании. Активисты гражданского общества тоже редко появляются на экранах ТВ. Причем, появляются тогда, когда обсуждается какая-то второстепенная проблема.
В общем, на азербайджанских телеканалах очень редко можно столкнуться с различными мнениями и политическим плюрализмом. Между принтмедиа и телевидением, как будто существует Китайская стена. Ослабевает творческая конкуренция, и теленовости сильно отстают от современных стандартов.
-Как ТВ влияет на моральные ценности, на развитие общества?
- Нынешние реалии не воспринимают на ТВ критическое мышление, не воодушевляют креатив. В результате, политически и финансово зависимые азербайджанские ТВ (фактически являющиеся имуществом представителей власти) превратили в средства игнорирования плюрализма, толерантности, свободного рынка, прав и свобод человека. Похожие друг на друга ТВ обречены на защиту статус-кво, полную манипуляцию общественным мнением, но ни в коем случае не на единение с миром и демократизацию.
Журналистика имеет обязанности перед обществом – обязанности гораздо большие, чем просто сообщать новости или публиковать множество фактов. Один из ключевых аспектов журналистики – информировать читателей, зрителей и слушателей. Но одно дело информировать, совсем другое – попытаться объяснить им, что происходит, причем так, чтобы они действительно поняли это. К сожалению, массмедиа Азербайджана и, в первую очередь ТВ, не делает ни то, ни другое. Свобода слова и печати все более сужается, а политическая и экономическая монополия - наоборот. По этой причине азербайджанское общество возвращается к еще доперестроечному периоду. Это возвращение назад происходит в условиях отсутствия маломальского социального обеспечения, имевшего место в советский период. Снижение профессионализма или отсутствие его формирования в таких условиях должны восприниматься естественно.
В результате атаки коммерческих ТВ, общественные вещатели отдают предпочтение программам коммерческого характера. Таким образом, становятся похожими на коммерческие ТВ.
В программы ТВ практически не включены журналистские расследования общественной значимости, острые социальные темы, программы для различных меньшинств.
- Телеканалы каких стран доступны населению страны, и которым из них население отдает предпочтение?
- В условиях широкого распространения спутникового и кабельного ТВ, для зрителей нет каких-либо видимых ограничений. Ввиду отсутствия среди населения академических опросов, неясно, телеканалам какой страны отдает предпочтение азербайджанский зритель. Однако, можно утверждать, что старшее поколение предпочитает российские, а молодое – турецкие телеканалы. Наблюдения показывают, что после запрета на показ турецких фильмов по азербайджанским каналам, интерес населения к турецкому ТВ повысился. Другой причиной этого можно рассматривать увеличение материалов по Азербайджану, демонстрируемых по турецким каналам. Увеличился интерес и к американским и европейским телеканалам. Особенно это наблюдается среди молодежи. Развитие Интернета, а в особенности, скоростного, увеличил интерес к Интернет-ТВ.