Ե՞րբ նշել Ազգային ինքնության տոնը
«Ազգային ինքնության տոնի մասին» օրենքը ՀՅԴ խմբակցությունը ներկայացրել է ԱԺ քննարկման: Այն որոշ քննադատությունների է արժանացել հոգևորականների շրջանում:
Այսօր «Հայելի» ակումբում խնդրի շուրջ բանավիճեցին ԱԺ դաշնակցության խմբակցության պատգամավոր Ալվարդ Պետրոսյանը և «Էջմիածին» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Վարդան Դևրիկյանը: Օրենքի նախագծում Ազգային ինքնության տոնի համար ընտրված է օգոստոսի 11-ը` Նավասարդի օրը:
«Ես հանցագործություն եմ համարում օգոստոսի 11-ին այդ տոնը նշելը: Մեր եկեղեցին Տիրամոր վերափոխման տոնը տոնում է օգոստոսի 12-18-ն ընկած ժամանակահատվածում»,-ասաց Վարդան Դեւրիկյանը:
Նա առաջարեկեց այս տոնը կոչել Նախնիների հիշատակի օրը, այն տոնել Վարդավառին: Ըստ նրա` Տիրամոր վերափոխման տոնը կամ Վարդավառը նույնպես կարող են լինել ազգային ինքնության օր:
Իսկ պատգամավոր Ալվարդ Պետրոսյանն էլ կարծում է, որ Ազգային ինքնության տոնը ոչ թե պետք է կրոնական խորհուրդ պարունակի իր մեջ, այլ պետք է նպաստի ազգային ինքնագիտակցությանը, և ըստ այդմ` օրը չպետք է կարևորել:
«Ազգային ինքնության տոնը իր մեջ ամփոփում է ամեն ինչ: Դաշնակցությունը, դա կարևորելով, առաջարկեց այս նախագիծը, որովհետև համաշխարհայնացման ու համահարթեցման այս տագնապալի ժամանակներում ժողովուրդները լրջորեն պետք է մտածեն ազգային ինքնության մասին»,-ասաց Ալվարդ Պետրոսյանը:
Բանախոսը կարծում է, որ չպետք է ընկնել խիստ գիտական սահմանումների և մեկնաբանությունների մեջ, այլ պետք է սահմանել ազգային ինքնության օր, երբ Հայկը հաղթեց Բելին:
«Ես ուզում եմ այս երկրում տեսնել ազգային ինքնագիտակցության վերածնունդը»,-մեկնաբանեց Ալվարդ Պետրոսյանը: Մինչև բանավեճի ավարտը երկու բանախոսները համաձայնության չեկան, յուրաքանչյուրը մնաց իր կարծիքին:

A draft bill proposed by the Armenian Revolutionary Federation in the RoA National Assembly regarding a "national identity" holiday has drawn flack from religious circles.
Today, at the "Hayeli Club" the issue was debated by ARF MP Alvard Petrosyan and Vardan Devrikyan, Chief Editor of the "Etchmiadzin" periodical. At issue is the draft bill proposed by the ARF that calls for making "Navasart" an official holiday of "national identity" on August 11th.
Mr. Devrikyan stated that he viewed the celebration of the holiday on August 11th to be a crime since according to the church calendar the holiday of the Transfiguration of the Virgin Mary is celebrated during the period of August 12-18. He proposed that the holiday be called "Ancestor Remembrance Day" at that it be celebrated on the day of "Vardavar". He also stated that Vardavar or the celebration of the Transfiguartion could also be considered as national identity day.
MP Petrosyan stated that a holiday devoted to Armenian national identity shouldn't contain religious overtones but rather should assist in the strengthening of national self-awareness. She added, "A holiday of national identity is all encompassing and tis is why the ARF proposed such a bill. In these times of crisis all peoples must seriously reflect on their national identity."