Վահագն Չախալյան. «Վրացական իշխանությունները չկարողացան լռեցնել ինձ»
Հետքի հարցերին պատասխանել է «Միասնական Ջավախք» դեմոկրատական դաշինքի ղեկավար, Թբիլիսիի մեկուսարանում անազատության մեջ գտնվող Վահագն Չախալյանը
-Դուք նշել եք, որ Ձեր նկատմամբ քաղաքական հալածանքներ են իրականացնում, ըստ Ձեզ` Ձեր գործունեության վտանգը հատկապես ինչում է, որ վրացական իշխանությունները հետապնդում են Ձեզ ու «Միասնական Ջավախք»-ի ակտիվիստներին:
-Ես չեմ կարծում, որ իմ գործունեությունը որևէ վտանգ է ներկայացնում, այն էլ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցում, սակայն չգիտես ինչու` մեր անկախ լինելու փաստը մտահոգում է բացառապես բոլորին:
-Մամուլում նաև շրջանառվում է այն տեսակետը, որ Ձեր և Ձեր ընկերների նկատմամբ հալածանքները «Միասնական Ջավախքի» և տեղի ոստիկանապետի թշնամանքի արդյունք էին: Դուք հաստատու՞մ եք այդ տեսակետը:
-Չեմ կարծում, որ մենք անձնապես որևէ մի անհատի հետ երբևէ հակասության մեջ լինենք: Մենք հստակ հայտարարել ենք «Միասնական Ջավախքի» դիրքորոշումների մասին դեռևս 2006 թ. համագումարի ժամանակ: Իսկ եթե ոստիկանապետը մեր ազգային ծրագրերի դեմ որևէ այլ դիրքորոշում ունի, դա իր խնդիրն է: Եվ նրա տան դիմաց տեղի ունեցած պայթյունը կապել մեզ հետ` ուղղակի զավեշտական է:
-Ոմանք «Միասնական Ջավախքի» ակտիվիստների նկատմամբ հալածանքները կապում են նաև վրաց-օսական հակամարտության հետ: Այսինքն` «Միասնական Ջավախքի» ակտիվիստներին լռեցնելու և Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը վտանգող մեկ այլ օջախ չունենալու համար: Կիսու՞մ եք այս վարկածը:
-Լիովին հնարավոր է, քանի որ մինչ օրս ես իմ մեկուսացման հետ կապված գոնե ինձ համար այլ պատճառաբանություն չեմ կարողանում բերել: Ես դրանում ավելի համոզվեցի, երբ 2008 թ. օգոստոսի 7-ին գործը քննող քննչական խմբի անդամներից մեկն ինձ հայտարարեց, որ «այսօր երեկոյան Ցխինվալը գրավելուց հետո քո գործերը կուղարկենք դատարան և մինչև օգոստոսի վերջ դու կգնաս քո գործին, մենք` մեր»:
-Դուք եւ Արթուր Պողոսյանը ձերբակալված եք, Գուրգեն Շիրինյանի գտնվելու վայրը հայտնի չէ, «Միասնական Ջավախք»-ը, փաստորեն, այսօր կազմալուծվել է: Ինչու՞ այն չկարողացավ շարունակել իր գործունեությունը կամ իր պայքարը առանց Ձեզ: Չկա՞ր շարունակող, չկայի՞ն այլ ակտիվիստներ, որ «Միասնական Ջավախքը» չկազմալուծվեր:
-«Միասնական Ջավախք»-ի կազմալուծման աշխատանքները սկսվեցին դեռևս 2006 թ.: «Միասնական Ջավախք»-ի անդամների մի մասը հուսախաբված լքեց Ջավախքը և գնաց Ռուսաստանի Դաշնություն, մի մասը աշխատում է իշխանական կառույցներում, 5-6 ակտիվիստներ` Ալբերտ Մարանջյանի գլխավորությամբ, գտնվում են հետախուզման մեջ, փաստորեն, մի մասն էլ մենք ենք:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում «Միասնական Ջավախքի» հետագա ճակատագիրը:
-Այսօր շատ դժվար է պատկերացնել «Միասնական Ջավախքի» հետագա ճակատագիրն այնքանով, որ պարզ չէ նաև իմ և մյուս համակիրների ճակատագրերը:
-Երբ Ձեր գործն ավարտվի, և Դուք կրկին ազատության մեջ լինեք, շարունակելու՞ եք զբաղվել այն գործունեությամբ, ինչով մինչ բանտում հայտնվելն էիք զբաղվում: Այսինքն` չի՞ հաջողվի վրացական իշխանություններին ճնշել և լռեցնել Ձեզ:
-Կարծում եմ` արդեն պետք է պարզ լինի, որ վրացական իշխանությունները չկարողացան լռեցնել ինձ, իմ գործը, բնականաբար, շարունակելու եմ, անկախ նրանից` գտնվում եմ բանտում, ազատության մեջ, թե աքսորում:
-Պրն Չախալյան, Ձեր դեմ անընդհատ նոր, բայց երկու կամ երեք տարվա վաղեմություն ունեցող քրեական գործեր են առաջ բերում, ըստ Ձեզ` ինչու՞ դրանք չէին քննվել հենց այն գործողություններից հետո, երբ կատարվել էին այդ դեպքերը:
-Այս հարցը պետք է ուղղել վրացական իշխանություններին, բայց, ըստ իս, այն ժամանակ «Միասնական Ջավախքը» հզոր էր, և միջազգային քաղաքական իրավիճակը դրա համար նպաստավոր չէր:
-Բորժոմի դատախազությունը ևս նոր քրեական գործ է ներկայացրել, սակայն ոչ ոք չգիտի գործի էությունը: Ի՞նչ եք կարծում, այդ նոր գործը Ձեր գործունեության ո՞ր մասի և ինչի՞ հետ է կապված:
-Ես որևէ գաղափար չունեմ տվյալ գործի էության մասին և կարծում եմ, որ դա հետապնդում է իմ դատաքննությունը որոշակի ժամանակով հետաձգելու, ձգձգելու նպատակ:
-Ինչպե՞ս են բանտային պայմանները: Կա՞ն, արդյոք, ճնշումներ այդտեղ ևս:
-Բանտային պայմանները ոչ բարենպաստ են, շատ խիստ ռեժիմի, իսկ ուղղակի ճնշումներ չկան:
-Չե՞ք ստանում համապատասխան առաջարկներ բանտում, որոնք կերաշխավորեին Ձեր ազատությունը կամ Ջավախքից հեռանալու պայմանը:
-Ոչ, նման առաջարկներ չեն եղել:
-Պրն Չախալյան, ինչպե՞ս եք գնահատում հայկական կողմի և հայկական իշխանությունների պահվածքը «Միասնական Ջավախքի» և Ձեր ձերբակալության նկատմամբ, և ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք նրանցից:
-Ոչինչ չեմ կարող ասել, ակնկալիքներ չունեմ:
-Հիմա Դուք բանտում եք, իսկ Ձեր կուսակից ընկերները` ազատության մեջ, բացի Արթուր Պողոսյանից, զգու՞մ եք ազատության մեջ գտնվող Ձեր ընկերների ու համախոհների աջակցությունը, զգու՞մ եք նրանց Ձեր թիկունքում:

Below is an interview that Hetq conducted with Vahagn Chakhalyan, Director of the “United Javakhk” democratic alliance, who is now being held in a Georgian detention center
-You have pointed out that you have been subjected to political persecution and have stated that your activities have been deemed as a threat that has led to the Georgian authorities harassing you and activists involved in “United Javakhk”.
-I really don’t believe that my actions pose any threat in terms of the territorial integrity of Georgia. However, for some inexplicable reason, the fact of our independent existence seems to be of concern to all without exception.
-There’s also a theory circulating in the press that the persecution of you and your friends is the result of enmity between “United Javakhk” and the police chief. Do you agree with this hypothesis?
-I don’t believe that we have been in conflict with anyone on an individual level. We clearly declared the positions of “United Javakhk” as early as our 2006 congress. If the police chief holds positions in opposition to our national programs that’s his problem. To link the explosion in front of his house to us is simply absurd.
-Some link the persecutions of the “United Javakhk” activists to the imminent Georgian-Ossetian conflict. That’s to say, to silence the activists of “United Javakhk” in order to do away with another source threatening Georgian territorial integrity. Do you share this opinion?
-It is totally possible, since I haven’t been able to come up with any other explanation for my detention. I became more convinced of this when one of the members of the group investigating the event of August 7, 2008, told me that, “we will send your case to court this evening after the capture of Tskhinvali and until the end of August you will take care of your business and we’ll take care of ours.”
-You and Artur Poghosyan have been arrested. The whereabouts of Gourgen Shirinyan are unknown. In essence, “United Javakhk” has been dissolved. Why is it that the organization wasn’t able to continue its activities or struggle without you? Weren’t there others to continue its work, so that it wouldn’t fall apart?
-The steps to dissolve “United Javakhk” began as far back as 2006. Some of the members of “United Javakhk” became disillusioned and left Javakhk for Russia. Some are working in government agencies and a group of 5-6 activists, led by Albert Maranjyan, are in hiding. We make up another group.
-How do you picture the future of “United Javakhk”?
-It’s rather difficult to imagine what the future of the organization will be given that my fate and that of the other supporters isn’t clear.
-Once the court case is closed and you’re back on the outside will you resume your former activities and work? In other words, will the Georgian authorities have won out in terms of harassing you into silence?
-I think it must be clear by known that the Georgian authorities haven’t been able to silence me. Thus, I will naturally carry on with my work, whether from the inside of a jail cell, as a free man, or from somewhere in exile.
-Mr. Chakhalyan, you are constantly being charged with new crimes that really go back 2 or three years. Why do you think these charges weren’t investigated immediately after the alleged incidents themselves?
-You should direct that question to the Georgian authorities. But, in my view, the reason is that back then “United Javakhk” was a powerful organization and the international political climate wasn’t conducive for such charges to be brought.
-The Borjomi Public Prosecutor has opened a new criminal case but no one is aware of the subject matter. How do you think the new case ties in with yours?
-I have no clue as to the essence of this new case. I believe it’s designed to postpone or delay my court investigation for a certain period of time.
-What are the conditions like in jail? Are you being subject to pressures there as well?
-Jail conditions aren’t that favorable, the system is draconian, but there haven’t been direct cases of ill-treatment.
-Do you receive proposal in jail to secure your freedom or that would insure that you could leave Javakhk without hindrance?
-No such offers have been made.
-Mr. Chakhalyan, how do you evaluate the stance of the Armenian side and that of the Armenian authorities regarding “United Javakhk” and your arrest? What expectations do you have of them?
-I cannot say anything, I have no expectations.
-You now find yourself in jail while your party colleagues are on the outside, enjoying their freedom. Besides Artur Poghosyan, are you aware of the support of your friends on the outside, is their solidarity tangible?