Արցախցի երիտասարդներ. Մադրիդյան սկզբունքները ստորագրելը հավասարազոր է Արցախի կապիտուլյացիայի մասին ակտի ստորագրմանը
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ քննարկումները գնալով ակտիվանում են, մանավանդ Կազանյան հանդիպումից հետո: «Հետքի» հետ զրույցում հիմնախնդրի մասին իրենց կարծիքներն են հայտնել արցախցի երիտասարդները:
Արցախի պետական համալսարանի քաղաքագիտության բաժնի 3-րդ կուրսի ուսանող Տիգրան Գրիգորյանն այն կարծիքին է, որ ոչ մի կերպ չի կարելի «Մադրիդյան սկզբունքներ» կոչվածը կամ էլ դրա հիման վրա ստեղծված որևէ փաստաթուղթ ստորագրել: Ըստ նրա` դա կնշանակի կապիտուլյացիայի ակտ ստորագրել, որը կլինի պատմության մեջ այն հազվագյուտ դեպքը, երբ հաղթող կողմն իր կապիտուլյացիայի մասին փաստաթուղթ է ստորագրում:
«Մեզ համար թվացյալ շահավետ կետերը Մադրիդյան սկզբունքներում, որտեղ խոսվում է Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի մասին, միայն խաբկանք է: Ադրբեջանին տարածքները վերադարձնելուց և փախստականների վերադարձից հետո Ղարաբաղի ինքնորոշման համար որևէ հանրաքվեի մասին խոսելն արդեն ավելորդ կլինի: Բացի դրանից՝ ազատագրված տարածքները զիջելով՝ Ադրբեջանը կկարողնա Արցախը մեկ օրում գրավել` կազմակերպելով մի փոքր պրովոկացիա»,- ասում է Տիգրանը:
Պատերազմի վերսկսումը Տիգրանը բացառում է` ասելով, որ եթե Ադրբեջանը համոզված լիներ իր հաղթանակում, ապա վաղուց այն կսկսեր: Իլհամ Ալիևին ձեռնտու է ստատուս քվոյի կարգավիճակը, ինչով Ալիևն արդարացնում է Ադրբեջանում կենտրոնացված պետություն ստեղծելը:
Խոսելով հայկական դիվանագիտության մասին` զրուցակիցս ասում է, որ շատ բացթողումներ կան: «Առաջին հերթին խոսվում է ադրբեջանական փախստականների մասին, բայց համարյա չի խոսվում հայ փախստականների մասին: Այս պարագայում Ադրբեջանը շատ հմտորեն իր փախստականներին դարձրել է քաղաքական ուժ` հակամարտության գործընթացում օգտագործելով որպես ազդակ»,- ասում է Տիգրանը:
Նա հավելում է, որ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանում փախստականները կենտրոնացված չեն, և նրանց որպես քաղաքական ուժ օգտագործել հնարավոր չէ:
Երկրորդ բացթողումն, ըստ ապագա քաղաքագետի, այն է, որ հայկական կողմը չի բարձրացնում Ադրբեջանի օկուպացրած, Արցախին պատկանող տարածքների հարցը:
Ղարաբաղի բանակցային կողմ չլինելը, Տիգրանի հավաստմամբ, չի խանգարի որևէ էական փաստաթղթի ստորագրումից հետո անգամ այն իրականացնել առանց Ղարաբաղի անմիջական մասնակցության: Միայն տվյալ տարածքում ապրող ժողովուրդն իրավունք ունի որոշել իր ապագան, ինչն էլ միջազգայնորեն ամրագրված է:
«Հարկ եղած դեպքում, եթե Աստված մի արասցե, Արցախին ոչ ձեռնտու փաստաթուղթ ստորագրվի, մենք մանևրելու հնարավորություն կունենանք` չընդունելով այդ փաստաթուղթը: Իսկ եթե ուզում են իրոք արդյունքի հասնել, ապա բանակցային սեղանին պիտի տեղ տրվի նաև Արցախին, քանի որ 1994թ. զինադադարը կնքելու ժամանակ Ադրբեջանը կարծես թե դեմ չէր բանակցել ղարաբաղյան կողմի հետ»,- մանրամասնում է Տիգրանը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտությունից արցախցի երիտասարդների տեղեկացվածության մակարդակի մասին` Տիգրանը նշեց, որ աճն ակնհայտ է, չնայած այն պատշաճ մակարդակի չի հասել: Ստեղծված մի շարք հասարակական կազմակերպություններ փորձում են երիտասարդներին ներգրավել այդ գործընթացում: Նա համոզված է, որ հարկ եղած դեպքում Արցախի ողջ ժողովուրդը ոչ միայն փողոց դուրս կգա, այլև զենքը ձեռքին կգնա` պաշտպանելու իր հողը:
Արցախի պետական համալսարանի քաղաքագիտության բաժնի ուսանող Նարինե Ներսիսյանն անընդունելի է համարում Մադրիդյան սկզբունքները: Ըստ նրա՝ հայկական կողմը պետք է կտրականապես հրաժարվի այդ և նմանատիպ ցանկացած այլ փաստաթուղթ ստորագրելուց:
«Արցախը հաղթող կողմ է, իսկ հաղթողներին չեն պարտադրում: Մենք որևէ միջնորդ երկրների խորհուրդների կարիք չունենք: Բանակցային գործընթացում Արցախը պետք է հանդես գա որպես լիիրավ կողմ»,- համոզված է Նարինեն:
Ըստ նրա` հիմնախնդրի լուծումը խաղաղ ճանապարհով չի լինի, քանի որ Արցախն ամբողջությամբ դեռ ազատագրված չէ:
Երևանի պետական համալսարանի մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսի ուսանող, ապագա քաղաքագետ Արտակ Բեգլարյանի կարծիքով՝ բանակցային գործընթացը փոքր քայլերով առաջ է գնում, և միջնորդ կողմերի հիմնական ռազմավարությունն այն է, որ յուրաքանչյուր մանր քայլ վերջում հանգեցնի մի խոշոր քայլի, որից հնարավոր չի լինի հետ դառնալ:
«Եթե գորտին մտցնեք եռման ջրի մեջ, նա իսկույն դուրս կցատկի: Իսկ եթե նրան մտցնեք սառը ջրի մեջ և այդ սառը ջուրը աստիճանաբար տաքացնեք, ապա գորտը դուրս չի ցատկի, և եռման աստճանի հասած ջրում նա պարզապես կսատկի: Նույնն էլ Ղարաբաղի հարցն է. երբ արդեն հասնենք վերջնական կետին, հետդարձի ճանապարհ էլ չի լինի: Դրա համար չեմ կարծում, որ պետք է սպասենք վերջին քայլին, որը չենք էլ նկատելու, այլ մոտակա պահին մեր վճռորոշ ձայնը բարձրացնենք: Այնպես պետք է անենք, որ առանց մեր կարծիքի, որևէ որոշում չկայացվի»,- ասում է Արտակը:
Ինչ վերաբերում է գործընթացի լուծման ուղղությամբ կատարված փոքր քայլերի շահավետությանը, ապա զրուցակիցս ասում է, որ ինքը` որպես հայկական կողմի ներկայացուցիչ, համարում է, որ իր օգտին չէ, և անընդունելի է գործընթացի նման զարգացումը:
«Ընդունելի չէ այն պարզ պատճառով, որ Հայաստանը, ուղղակի թե անուղղակի, հասկացրել է, որ պատրաստ է տարածքներ զիջել, ինչի դիմաց կստանանք ընդամենը ինքնորոշման իրավունք, այն էլ խիստ կասկածելի է»,- բացատրում է Արտակը:
Արցախցի քաղաքական գործիչները հիմնախնդրին պասիվ են արձագանքում: Արտակն ասում է, որ այս պարագայում Ղարաբաղը չեզոքացված է, քաղաքական գործիչներն էլ` պասիվ: Չնայած այն օբյեկտիվ պատճառին, որ Արցախը բանակցային կողմ չէ՝ այնուամենայնիվ, Ղարաբաղը կարող է անուղղակի մեսիջներով բանակցությունների վրա որոշակի ազդեցություն ունենալ:
Արցախի պետհամալսարանի ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ուսանող Հարութ Հարությունյանը պատմում է, որ համացանցում շատ է շփվել ադրբեջանցի երիտասարդների հետ և այնպիսի տպավորություն է ստացել, որ ադրբեջանցիների երևակայության մեջ գոյություն ունի այն համոզմունքը, որ Արցախը իրենցն է: Այդ իսկ պատճառով միջնորդ երկրներն ու կառույցները ինչքան էլ ջանք թափեն, չեն կարողնա հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով: Հարութը համոզված է, որ տարիներ շարունակ ադրբեջանցու աչքն այս հողի վրա է ու միշտ էլ կլինի:
«Ամենամեծ սխալը Ղարաբաղին բանակցային գործընթացից հանելն է եղել: Եթե Ղարաբաղն ուզում են ճանաչել որպես ազատ պետություն, ապա Ղարաբաղին պիտի նորից տեղ տրվի բանակցային սեղանի շուրջ, որովհետև մեր խնդիրները մենք ավելի լավ կիմանանք, քան մնացածները: Այս հարցը պետք է հնարավորինս շուտ լուծվի, քանի որ Ադրբեջանը կամաց-կամաց մոտենում է իր ուզածին»,- համոզված է Հարութը:

Арцахская молодежь: Подписание Мадридских принципов равносильно подписанию акта о капитуляции Арцаха
После Казанской встречи обсуждения вокруг карабахского конфликта  особенно активизировались. В беседе с "Hetq"-ом молодые арцахцы выразили cвое мнение о проблеме Нагорного Карабаха.
Студент 3-го курса политологического факультета Арцахского государственного университета Тигран Григорян считает, что ни в коем случае нельзя подписывать так называемые Мадридские принципы или созданный на их основе какой-либо документ. Это будет означать подписание акта о капитуляции, что войдет в историю как редкий случай, когда победившая сторона подписывает документ о собственной капитуляции, говорит Тигран.
"Кажущиеся выгодными для нас пункты, в которых говорится о промежуточном статусе Карабаха, это обман. После сдачи Азербайджану территорий и возвращения беженцев говорить о каком-либо референдуме относительно самоопределения Карабаха будет излишним. Кроме того, после уступки Арменией освобожденных территорий Азербайджан, организовав небольшую провокацию, сможет за один день захватить Арцах",- утверждает студент-политолог.
Возобновление войны он исключает, полагая, что если бы Азербайджан был уверен в своей победе, то давно бы ее развязал. Ильхаму Алиеву выгодно сохранение статус-кво, поскольку тем самым он оправдывает создание в Азербайджане централизованного государства.
По мнению Тигран Григоряна, в армянской дипломатии много упущений.  "В первую очередь говорится об азербайджанских беженцах, но почти ничего не говорится об армянских беженцах. В этих условиях Азербайджан очень умело использовал своих беженцев в качестве политической силы",- утверждает Тигран.
В отличие от Азербайджана в Армении беженцы не сконцентрированы, поэтому их невозможно использовать как политическую силу. Второе упущение, по мнению будущего политолога, состоит в том, что армянская сторона не поднимает вопрос оккупированных Азербайджаном территорий Арцаха.
То обстоятельство, что Карабах не является стороной переговорного процесса не помешает даже после подписания какого-либо существенного документа реализовать его без непосредственного участия Карабаха. Только проживающий на данной территории народ имеет право определять свое будущее, что является принципом международного права, говорит Т.Григорян.
"Если, не дай Бог, будет подписан не выгодный Арцаху документ, то мы, не приняв его, в случае необходимости получим возможность для маневрирования. А если мы хотим действительно добиться результата, то за столом переговоров должно быть предоставлено место и Арцаху, поскольку во время заключения перемирия в 1994 г. Азербайджан как будто был не против того, чтобы вести переговоры с карабахской стороной",- пояснил будущий политолог. Он также выразил уверенность, что если потребуется, то весь народ Арцаха не только выйдет на улицу, но и с оружием в руках пойдет защищать родную землю.
Мадридские принципы считает неприемлемыми и другая студентка политологического факультета АГУ Нарине Нерсисян.
По ее словам, армянская сторона должна категорически отказаться от подписания этого и любого другого аналогичного документа. "Арцах – победившая сторона, мы не нуждаемся в советах стран-посредников. В переговорном процессе Арцах должен выступать в качестве полноправной стороны",- убеждена Нарине. По ее мнению, проблема не будет решена мирным путем, так как Арцах пока полностью не освобожден.
Будущий студент-политолог ЕГУ Артак Багларян считает, что переговорный процесс продвигается маленькими шажками, и основная стратегия стран-посредников состоит в том, что каждый маленький шаг в конце приведет к большому шагу, от которого нельзя будет отступить. "Поэтому, на мой взгляд, не следует ждать последнего шага. Нужно как можно скорее решительно поднять наш голос. Нам нужно сделать так, чтобы без учета нашего мнения никакое решение не было принято",- подчеркнул Артак.
Что касается небольших шагов, которые предпринимаются в направлении урегулирования проблемы, то Артак Бегларян находит, что это не в пользу армянской стороны и что подобное развитие процесса неприемлемо. "Это неприемлемо по той простой причине, что Армения, прямо или косвенно, дала понять, что готова уступить территории, против чего получим всего лишь право на самоопределение, да и то на крайне сомнительных условиях",- пояснил будущий политолог.
Арцахские политические деятели очень пассивно реагируют на проблему. По словам Артака, в этих условиях Карабах нейтрален, а политические деятели пассивны. И хотя Арцах по объективным причинам не является стороной переговорного процесса, НКР своими опосредованными мессиджами может оказывать определенное влияние на переговоры.
Студент физико-математического факультета АГУ Арут Арутюнян говорит, что в интернете много общался с азербайджанской молодежью и у него сложилось впечатление, что азербайджанцы убеждены: Арцах принадлежит им. Поэтому какие бы усилия ни прилагали страны-посредники и международные структуры, они не смогут решить вопрос мирным путем. Арут убежден, что азербайджанцы всегда будут думать о том, чтобы вернуть эту землю.
"Самой большой ошибкой стало исключение Карабаха из переговорного процесса. Если Карабах хотят признать независимым государством, то  ему вновь должно быть предоставлено место за переговорным столом, потому что наши проблемы мы знаем лучше, чем другие. Этот вопрос необходимо решить как можно скорее, так как Азербайджан постепенно приближается к осуществлению того, чего он хочет",- убежден Арут. Он также подчеркнул, что ни о каких уступах даже речи быть не может.