Քննարկել են հայ-լիբանանյան հարեբերությունների զարգացումը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժեբրայիլ Ժեարային, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ողջունելով դեսպանին կառավարությունում` վարչապետը բարձր է գնահատել հայ-լիբանանյան հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է Ժեբրայիլ Ժեարայի աշխատանքը Հայաստանում` երկկողմ հարաբերություների զարգացման և ամրապնդման գործում: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին` պաշտոնավարման ութ տարիների ընթացքում հայ-լիբանանյան միջպետական հարաբերությունների մակարդակի բարձրացման նպատակով ներդրած ավանդի համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ժեբրայիլ Ժեարան հավաստիացրել է, որ իր երկրի կառավարությունը ևս նպատակաուղղված է ջանքեր գործադրելու` հայ-լիբանանյան հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու և զարգացնելու համար: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ լիբանանյան մի քանի ընկերություներ հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումների իրականացմամբ` ապահովագրական և ծառայությունների մատուցման ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանն ու Լիբանանը, ունենալով բազմաթիվ ընդհանրություններ և երկու երկրների ժողովուրդների միջև հաստատված պատմական ավանդույթներ, մշտապես շարունակելու են արդյունավետ համագործակցությունը:
Հայաստանում լիբանանյան կապիտալի մասնակցությամբ արդեն գործում են մոտ 100 ընկերություններ, հիմնականում, փոքր և միջին համատեղ ձեռնարկություններ: Մեր երկրում վերջին տարիների ընթացքում ակտիվ գործունեություն ծավալած լիբանանյան ընկերությունները ներդրումներ են իրականացրել Հայաստանի բանկային, ապահովագրական, անշարժ գույքի և այլ տեսակի ծառայությունների մատուցման ոլորտներում:

Обсуждались армяно-ливанские отношения
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Ливана в Армении Жебраила Жеара, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Приветствовав посла, премьер высоко оценил существующий уровень армяно-ливанских отношений. Тигран Саркисян отметил важное значение работы Жебраила Жеара в Армении в направлении развития и укрепления двусторонних отношений. Глава правительства выразил благодарность послу за вклад в течение восьми лет в дело повышения уровня армяно-ливанских межгосударственных отношений.
Поблагодарив за прием, Жебраил Жеара заверил, что правительство его страны также прикладывает целенаправленные усилия по развитию и повышению уровня армяно-ливанских отношений. Посол проинформировал, что несколько ливанских компаний заинтересованы в осуществлении инвестиций в сферах страхования и предоставления услуг в Армении.
В ходе встречи обе стороны подчеркнули, что Армения и Ливан, имея многочисленные общности и утвердившиеся между двумя народами исторические традиции, будут продолжать эффективное сотрудничество.
С участием ливанского капитала в Армении уже действуют около 100 компаний, в основном малые и средние предприятия. Ливанские компании, развернувшие в последние годы активную деятельность в нашей стране, осуществили инвестиции в банковской, страховой сферах, в сферах недвижимости и предоставления других видов услуг.