ՀԱԿ. «Իշխանության նման կեցվածքը խորացնում է կասկածները»
Հայ ազգային կոնգրեսը հուլիսի 19-ին ներկայացրել էր պահանջներ, որոնց իրականացումը կստեղծեր բարենպաստ պայմաններ եւ մթնոլորտ երկխոսության համար: Եթե ուղիղ եթերով երկխոսության հեռարձակման կամ Կոնգրեսին ամեն ռաունդից հետո կես ժամ ուղիղ եթեր տրամադրելու պահանջների կատարումը կլիներ ուղղակի բարի կամքի դրսեւորում, ապա Հանրային հեռուստատեսությամբ եւ մյուս հեռուստաալիքներով Կոնգրեսի հանրահավաքների մասին իրազեկող նյութերի հեռարձակման արգելքի վերացումը, ինչպես նաեւ հանրահավաքներից առաջ իրավապահ մարմինների կողմից բնակչության ահաբեկման, տարաբնույթ խոչընդոտների հարուցման, մասնավորապես հանրային եւ այլ տրասնպորտային միջոցների աշխատանքի կազմալուծման դադարեցումը Սահմանադրության եւ օրենքներից բխող պահանջ է, որը պետք է կատարվեր ցանկացած օրինապաշտ իշխանության կողմից:
Պարզվում է, սակայն, որ անգամ ընթացող երկխոսության պայմաններում իշխող կոալիցիան շարունակում է դրսեւորել արհամարհանք Հայաստանում գործող Սահմանդրության եւ օրենքների նկատմամբ, խախտում քաղաքացիների` ազատորեն տեղեկություններ տարածելու իրավունքը, խոչընդոտում մասնակցել հանրահավաքներին, ազատ տեղաշարժվել Հայաստանի տարածքում:
Դրա վկայությունն է Հայ Ազգային Կոնգրեսի` օգոստոսի 2-ի հանրահավաքի նախօրեին ոստիկանության հարձակումը հանրահավաքի մասին իրազեկում իրականացնող երիտասարդների վրա, ինչի մասին անմիջապես տեղեկացվել է իշխանության պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Դրա վկայությունն է նաեւ հանրահավաքի օրը Հայաստանի մարզերում տրանսպորտի միջոցների աշխատանքի համատարած կազմալուծումը, որի մասին եղան բազմաթիվ հրապարակումներ Հայաստանյան լրատվական միջոցներում եւ որոնց մասին մեր կառույցների միջոցով հավաքված տվյալները նույնպես այսօր փոխանցում ենք իշխանության պատվիրակությանը:
Իշխանության նման կեցվածքը խորացնում է կասկածները, որ Կոալիցիան իրականում զբաղված է երկխոսության իմիտացիայով եւ ընդունակ չէ հանուն երկրի ժողովրդավարացման եւ քաղաքական առճակատման լիցքաթափման իրականացնել անգամ ընդդիմության այն առաջարկները, որոնք ուղղակիորեն բխում են Սահամանադրության եւ օրենքների պահանջներից:
Հարց է ծագում. եթե բանակցությունների սեղանին նստած իշխանական կոալիցիան ի վիճակի չէ ապահովել օրենքի տարրական պահանջների կատարումը երկխոսության համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու եւ գոնե նման փոքր հարցերում ընդդիմությանը եւ հասարակությանն ընդառաջ գնալու նպատակով, ինչպես՞ կարելի է ակնկալել, որ նման իշխանության հետ հնարավոր է համաձայնության գալ երկրում բախտորոշ համակարգային փոփոխություններ կատարելու շուրջ, որոնք իշխանություններից շատ ավելի մեծ համարձակություն եւ ճկունություն են պահանջելու:
Կոալիցիայի նման պահվածքը ծանր հարված է հասցնում իշխանությունների վստահելիությանը, լուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու եւ կատարելու Կոալիցիայի կարողությանը, թունավորում երկխոսության շուրջ մթնոլորտը:
Հայ ազգային կոնգրեսի պատվիրակությունը պահանջում է Կոալիցիայի պատվիրակությունից անմիջապես ձեռնարկել քայլեր, որոնց հետեւանքով կպատժվեն վերոհիշյալ ապօրինությունների համար մեղավորները, կվերականգնվի վստահությունը երկխոսության գործընթացի վերաբերյալ եւ կդրվեն հիմքեր դրա արդյունավետության համար:

АНК: “Подобное поведение властей усиливает подозрения”
19 июля Армянский национальный конгресс выдвинул требования, осуществление которых создало бы благоприятные условия и атмосферу для диалога. Если выполнение требований о трансляции  диалога в прямом эфире или предоставлении конгрессу по полчаса  после каждого раунда стало бы просто проявлением доброй воли, то снятие запрета на показ Общественным телевидением и другими телеканалами материалов, информирующих о митингах конгресса, а также прекращение терроризирования населения правоохранительными органами, создания различных препятствий, в частности работе общественных и иных транспортных средств, в дни митинга представляют собой вытекающие из Конституции и законов требования, которые должны выполняться любой законопослушной властью.
Но оказалось, что даже в условиях проходящего дилога правящая коалиция продолжает игнорировать действующие в Армении Конституцию и законы, нарушает право граждан на свободное перемещение, препятствует их участию в митингах и свободному перемещению по территории Армении.
Свидетельством сказанного является совершенное накануне митинга Армянского национального  конгресса 2 августа нападение полицейских на молодых людей, оповещавших о проведении митинга, о чем был немедленно проинформирован руководитель делегации властей Давид Арутюнян.
Свидетельством этого является также повсеместное препятствование работе транспортных средств в областях Армении, о чем в армянских СМИ появились многочисленные публикации, а собранные нашими структурами сведения об этих фактах мы опять-таки сегодня передадим делегации властей.
Подобное поведение властей усиливает подозрения в том, что коалиция на самом деле занята имитацией диалога и не способна во имя демократизации страны и ослабления политической конфронтации осуществить даже те предложения оппозиции, которые вытекают непосредственно из требований Конституции и законов страны.
Напрашивается вопрос: если сидящая за столом переговоров властная коалиция не в состоянии обеспечить выполнение элементарных требований закона с тем, чтобы создать благоприятные условия для диалога и хотя бы в таких незначительных вопросах пойти навстречу оппозиции и обществу, то как можно надеяться на то, что с такой властью можно придти к согласию вокруг осуществления в стране судьбоносных системных изменений, которые потребуют от властей гораздо большей смелости и гибкости.
Подобное поведение коалиции наносит удар по доверию к властям, способности коалиции достигать и выполнять серьезные договоренности, отравляет атмосферу вокруг диалога.
Делегация Армянского национального конгресса требует от делегации коалиции осуществления незамедлительных шагов, вследствие которых будут наказаны виновные в вышеупомянутых беззакониях, восстановлено доверие к процессу диалога и заложены основы его эффективности.