Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության առաջին համաշխարհային ցուցահանդեսը Երևանում
Սեպտեմբերի 22-ից -24- ը Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (AJA) ՀՀ Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ նախատեսում է Երևանում անցկացնել AJA առաջին համաշխարհային ցուցահանդեսը, որը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-ամյա տարեդարձին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը հայտնում է, որ անդրանիկ ցուցահանդեսը իր տեսակի մեջ բացառիկ շքեղ, իսկ բովանդակությամբ՝ բարեգործական ուղղություն ունեցող միջոցառում է, որին մասնակցելու են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսատսանից, Ֆրանսիայաից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: Կներկայացվեն հայ վարպետների թանկարժեք ոսկերչական աշխատանքներ:
“Yerevan Show”-ին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել մեր հայրենակիցներին պատկանող այնպիսի հեղինակավոր ընկերություններ, ինչպիսիք են Էստետը, Haytayan, Bergio, Tacori, Waskol, Yessayan Jewellery և մի շարք այլ հայտնի ընկերություններ:
Ցուցահանդեսին, ինչպես նաև ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացվելիք` «AJA-ի դերը Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերությունը միջազգային ոսկերչական հանրությանը ինտեգրելու գործում» խորագրով համաժողովին, ավանդույթներով հարուստ հայ ոսկերչական արվեստը պատմական հայրենիքում ներկայացվելու է իր ամբողջ բազմազանությամբ:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսված է նաև բարեգործական ակցիա` «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի հետ համատեղ

В Ереване пройдет первая выставка Всемирной Ассоциации армянских ювелиров
Всемирная Ассоциация армянских ювелиров (AJA) при содействии Министерства диаспоры РА 22-24 сентября планирует провести в Ереване первую всемирную выставку, посвященную 20-ой годовщине провозглашения независимости Республики Армения.
По сообщению Министерства диаспоры РА, экспозиция выставки будет включать дорогостоящие эксклюзивные ювелирные изделия армянских мастеров, а само мероприятие будет носить благотворительный характер.
В выставке примут участие армянские ювелиры из различных стран мира - США, Канады, Швейцарии, России, Франции, Италии, Таиланда и Ливана. Готовность принять участие в “Yerevan Show” выразили такие авторитетные компании, как Эстет, Haytayan, Bergio, Tacori, Waskol, Yessayan Jewellery и ряд других известных фирм.
В рамках выставки состоится конференция под названием “Роль AJA в деле интеграции ювелирной промышленности Армении в международное ювелирное сообщество”. Выставка, как и конференция, позволят представить на исторической родине богатое традициями армянское ювелирное искусство во всем его многообразии.