5-րդ համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողություն` Գանձասարում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը օգոստոսի 2-ին Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում մասնակցել է 5-րդ համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողության եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
«Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ Արցախյան հինավուրց հողում:
Այսօր մենք մասնակցում ենք չափազանց կարեւոր ու խորհրդանշական մի միջոցառման: Հաշված րոպեներ անց Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում կվառվի 5-րդ համահայկական խաղերի ջահը: Եվ սա պատահական չէ: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Արցախը դարձել է համայն հայության համախմբման խորհրդանիշ:
Նման միջոցառումները նույնպես հանդիսանում են Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ ու անսասան եռամիասնության վկայությունը: Նաեւ այդ եռամիասնության շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից ենք մենք կարեւորում համահայկական խաղերի դերը, որոնք իրենց բնույթով ոչ միայն մրցումներ են, այլեւ մեր ժողովրդի համերաշխության ու միասնականության եւս մեկ դրսեւորում: Հաղթական ոգին պետք է միշտ ամուր լինի յուրաքանչյուր հայի մոտ եւ ուղեկցի մեզ մեր անխախտ ճանապարհին:
Այս խաղերին աշխարհի տարբեր քաղաքների հավաքական թիմերի հետ միասին կմասնակցեն նաեւ արցախցի մոտ 100 մարզիկներ: Նրանք քրտնաջան աշխատել են եւ պատրաստ են արժանիորեն մասնակցելու ու պայքարելու մրցանակային տեղերի համար: Մենք Արցախում համակ ուշադրությամբ կհետեւենք խաղերի ընթացքին եւ մեր մարզիկների մասնակցությանը:
5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին ես մաղթում եմ հաջողություն ու ամենայն բարիք: Թող այս խաղերը նոր ուժ ու եռանդ հաղորդեն ձեզ եւ դառնան ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»:
Արարողությանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, բազմաթիվ հյուրեր Հայաստանից եւ Սփյուռքից:

Факелы V Панармянских игр зажжены в Гандзасаре
Президент Республики Арцах Бако Саакян 2 августа принял участие в торжественной церемонии зажжения факела V Панармянских игр в гандзасарской церкви Ованнес Мкртич, где выступил с приветственной речью.
“Рад приветствовать всех вас на древней арцахской земле. Сегодня мы принимаем участие в чрезвычайно важном и символичном мероприятии. Через считанные минуты в церкви сурб Ованнес Мкртич в Гандзасаре будет зажжен факел V Панармянских игр. И это не случайно. За последние 20 лет Арцах стал символом объединения всего армянства. Подобные мероприятия являются также свидетельством прочного и незыблемого триединства Армения-Арцах-Диаспора. И с точки зрения дальнейшего укрепления этого триединства мы отмечаем важность роли Панармянских игр, которые по своей сути представляют собой не только соревнования, но и еще одно проявление солидарности и единства нашего народа. Дух победы должен быть всегда непоколебимым у каждого армянина и сопровождать нас на протяжении всего жизненного пути”,- отметил президент НКР.
Вместе со сборными командами из различных городов мира в Панармянских играх примут участие и более 100 спортсменов из Арцаха. На торжественном мероприятяии присутствовали также предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, председатель парламента НКР Ашот Гулян, председатель Международного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян, многочисленные гости из Армении и Диаспоры.