Նա ազգանունը չի փոխել եւ իրավաբանից դարձել է կոշկակար (վիդեո)
Հատուկ կոշիկ կարելու իր «Զինգեր» մեքենայով է հպարտանում կոշկակար Էդիկ Համբարյանը. «Սրանից Քոբուլեթում չկա: 180 տարեկան է»,- ասում է նա:
46-ամյա Էդիկ Համբարյանն արդեն 20 տարի է` կոշիկ է կարում Աջարիայի ծովափնյա Քոբուլեթ քաղաքում: Ոտնամանի վերին մասը իր «Զինգեր»-ով է կարում, իսկ գետնին հպվող հատվածը` ձեռքով, որ կոշիկը դիմացկուն լինի: Կոշկակարի գաղտնիքները չի բացում, ասում է, որ դրանք փոխանցել հնարավոր չէ, պետք է տեսնել ու հասկանալ:
Էդիկ Համբարյանը մենակ չի աշխատում, նրա գործընկերը եւս հայ է` Ռոբերտ Հակոբյանը: Կոշիկների վերանորոգման ոչ այնքան շքեղ կրպակի հարեւանությամբ նրանց արհեստանոցն է: Ձմռանն այնտեղ են աշխատում, իսկ ամռանը վրացի ընկերներից վերցնում են փոքրիկ կրպակը եւ օգտագործում նաեւ որպես կոշիկների վերանորոգման տաղավար:
«Ով աշխատում է, ջանք է թափում, նա միշտ էլ կուշտ է լինում,- ասում է Էդիկ Համբարյանն ու անկեղծանում,- կոշկակարները բոլորն էլ լավ են ապրում Քոբուլեթում, լավ տներ ու մեքենաներ ունեն: Կյանքից չենք բողոքում, կոշկակարությունը եկամտաբեր արհեստ է»:
Արհեստավարժ վարպետն ասում է, որ մեկ օրում որակյալ երկու զույգից ավելին չես կարող կարել: Այդ դեպքում կոշիկի մեկ զույգը կարժենա 200-300 դոլար, իսկ եթե կապրոնից կարես, ապա կոշիկի զույգի գումարը կկազմի 40-50 լարի (մոտ 10 հազար դրամ):
Էդիկ Համբարյանն ու գործընկերը իրենց կոշիկների հումքը ներկրում են Թուրքիայից, Թբիլիսիից եւ Երեւանից: Երեւանից հիմնականում բերում են կոշկատակ, կաշի եւ սոսինձ: Հայաստանցի հայերը Էդիկ Համբարյանի կարած կոշիկները շատ քիչ են գնում: Վարպետը դա բացատրում է Հայաստանում եղած առավել որակյալ կոշիկներով:
«Այնտեղ հումքն էլ Ռուսաստանից են բերում, կոշիկներն ավելի որակյալ են: Եվ ընդհանրապես Հայաստանն ավելի զարգացած երկիր է, քան Վրաստանը: Այ եթե այստեղ հայեր ապրեին, Վրաստանը վերածնունդ կապրեր: Իսկ երբ պետության գլխում կանգնած է մի նախագահ, որին տարբեր ազգություններ են ընտրում, դա արդեն պետություն չէ»,- բացատրում է կոշկակարը:
Էդիկ Համբարյանը հիշում է կոշկակարությամբ զբաղվելու պատճառները: Կոշիկներ սկսել է կարել ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո, իսկ մինչ այդ սովորել եւ բարձրագույն կրթություն է ստացել Խարկովում: Վերադառնալուց հետո որակավորված իրավաբանն աշխատանք չի կարողացել գտնել, ստիպված սկսել է ինչ-որ արհեստում հմտանալ: «Այս պետության մեջ մասնագիտությամբ աշխատել հնարավոր չէ»,- համոզված է նա:
Կոշկակարի հետ մեր զրույցը երկլեզու էր` հայերեն հարցադրումներին նա ռուսերեն էր պատասխանում: «Հայերեն ամեն ինչ հասկանում եմ, բայց խոսել չեմ կարողանում, մի նախադասությունից հետո անցնում եմ ռուսերենի,- խոստովանում է կոշկակարը,- երբ ամբողջ տարի հայերեն չես խոսում, հետո Հայաստանից հյուրեր են գալիս, կամաց-կամաց «աբարոտ ենք հավաքում»: Իսկ այստեղ ու՞մ հետ հայերեն խոսենք. տուն ենք գնում ռուսերեն ու վրացերեն ենք խոսում»: Հարցին, թե հայերենով նույնիսկ ընտանիքի անդամների հետ չեն հաղորդակցվում, պատասխանում է, որ ավելի հաճախ վրացերեն ու ռուսերեն են խոսում, իսկ հայերեն միայն այն դեպքում, երբ հայերով հավաքվում են մեկ ուրիշ հայի տանը, ասենք, երբ հյուր են գնում նրանց տուն:
Է. Համբարյանի երեխաները նույնպես հայերեն հասկանում են, բայց չեն խոսում: Աղջիկը Թբիլիսիի բժշկական համալսարանի ուսանող է, իսկ կրտսեր դուստրը դպրոցի ավարտական դասարանում է: Է. Համբարյանն ասում է, որ Քոբուլեթում բժշկի համար գործ կա, բայց շատ դժվար է աշխատանքի ընդունվել: «Պետք է ազգանունը փոխել, բայց ես չեմ փոխում, ես հայ եմ,- ասում է նա եւ հավելում,- շատ դժվար է աշխատանքի անցնել հայկական ազգանունով: Կամ էլ` փող ունես, աշխատանք կլինի, ամեն տեղ է այդպես»: Դիտարկմանը, թե նախագահ Սահակաշվիլին խիստ կրճատել է կոռուպցիան երկրում, պատասխանում է. «Միեւնույն է, կոռուպցիան կա»:
Արդեն երեկոյանում է: Էդիկ համբարյանը կոշիկի վերանորոգման վերջին պատվերն է կատարում: Վրացուհու կոշիկն է պոկվել, նա նստած սպասում է, որ վարպետը հաշված րոպեներում այն վերանորոգի, հագնի ու գնա:
Հայերը Քոբուլեթում հայտնի կոշկակարներ են
Էդիկ Համբարյանը Քոբուլեթում ապրող հայերի ճշգրիտ թիվը չգիտի, ասում է` մոտ 100 ընտանիք կա, իսկ նախկինում ավելի շատ են եղել: Զգալի մասը մեկնել է Հայաստան, Ռուսաստան, մնացածն էլ` եվրոպական երկրներ: Կոշկակարն ասում է, որ հայերը Քոբուլեթում ավելի շատ առեւտուր են անում կամ հմուտ արհեստավորներ են` ներկարար, սալիկապատող, կահույքագործ եւ այլն:
Քոբուլեթի շուկայում հայ կոշկակարները 4 տաղավար ունեն: Եվս երկուսը` շուկայից քիչ ավելի հեռու: Էդիկ Համբարյանը ցույց է տալիս ուղղահայաց փողոցը` այնտեղ իր հորեղբայրն է` 50 տարվա կոշկակար:
Քոբուլեթում նրան ճանաչում են որպես վարպետ Դաթո: Շուկայի երեւելի նորակառույց շենքերից մեկում Դաթոն, նույն ինքը` Դավիթ Համբարյանը, տաղավար ունի, որտեղ եւ պատրաստի ցուցադրած կոշիկներ կան, եւ վերանորոգման ու նոր կոշիկի պատվեր են ընդունում:
Հայերեն «բարեւ»-ին Դավիթ Համբարյանը հայերենով էլ պատասխանում է, իսկ մի քանի րոպե անց նրա վարժ հայերեն խոսքում գերակշռում է ջավախքյան բարբառին հատուկ հնչերանգը: Դավիթ Համբարյանը ախալքալաքցի է: Համբարյանների ընտանիքը 1945 թվականին է տեղափոխվել Քոբուլեթ, եւ այն ժամանակվանից Դավիթ Համբարյանը կոշիկ է կարում: Նրա երկու որդիներն էլ են կոշկակար: Մեկն այժմ Մոսկվայում է, այլ գործով է զբաղվում, իսկ մյուսն իր հետ է աշխատում:
Համբարյանները պատմում են, որ տարվա այս ժամանակահատվածում կոշիկների պատվերը եւ վաճառքը նվազում է, իսկ ձմռանն առեւտուրը թեժանում է, երբ սկսում են կարել ձմռան ճտքավոր կոշիկները: Որակյալ կաշվե կոշիկների պատվերը հայր եւ որդի Համբարյանների մոտ 80-100 լարի արժե (16-20 հազար դրամ): Բայց հայաստանցիները նրանց կոշիկներն էլ չեն գնում, այլ ոճ են նախընտրում: Նրանց հիմնական գնորդները վրացիներ են:
«Հայկական կոշիկները քթները սուր են: Մեր կոշիկներն իրենք չեն առնե, հայկական կոշիկներ կառնեն»,- ասում է կրտսեր Համբարյանը եւ շտապում հաճախորդի մոտ: Համբարյանները զբաղված են, պատվեր ունեն: Վրացի հաճախորդը կաշվից ոտնաման է պատվիրում, երկրորդը եկել է վերանորոգած կոշիկը վերցնելու:

Он не изменил фамилию и из юриста превратился в сапожника (видео)
Эдик Гамбарян гордится своей машиной “Зингер”, которая предназначена специально для пошива обуви. “В Кобулети это единственная такая машина, ей 180 лет”,- рассказывает сапожник.
Уже 20 лет 46-летний Эдик Гамбарян шьет обувь в приморском городе Кобулети в Аджарии. Профессиональные секреты не раскрывает, говорит, что представить на словах нельзя, нужно увидеть и понять.
Эдик работает не один, у него есть партнер-армянин Роберт Акопян. “Кто трудится, прилагает усилия, тот не голодает”,- уверяет Эдик и откровенно признается: “В Кобулети все сапожники живут обеспеченно, у них хорошие дома и машины. Мы на жизнь не жалуемся, сапожное ремесло довольно прибыльное”.
По словам мастера, в день больше двух пар обуви сшить нельзя. В этом случае стоимость одной пары составит 200-300 долларов, а если шить из капрона, то одна пара обойдется в 40-50 лари (около 10 тысяч драмов).
Сырье для обуви Эдик Гамбарян и его партнер привозят из Турции, Тбилиси и Еревана. Армяне из Армении редко покупают обувь, сшитую Эдиком Гамбаряном. Мастер объясняет это тем, что в Армении есть более качественная обувь. “Там сырье привозят из России, обувь более высокого качества. И вообще Армения более развитая страна, чем Грузия. Вот если бы здесь жили армяне, то Грузия пережила бы подъем. А когда во главе государства стоит президент, которого выбирают разные нации, то это уже не государство”,- размышляет сапожник.
Эдик Гамбарян рассказывает о причинах, заставивших его заняться сапожным делом. Обувь он начал шить после развала СССР, а до этого окончил вуз в Харькове. По возвращении дипломированный юрист не смог найти работу по специальности и вынужден был освоить какое-либо ремесло. “В этой стране невозможно работать по специальности”,- убежден Эдик.
Наша беседа шла на двух языках: вопросы задавались на армянском, а ответы звучали на русском. “По-армянском все понимаю, но говорить не могу”,- признается мастер. В семье Эдика также чаще используется русский или грузинский. А по-армянски говорят только в том случае, если собираются армянами у кого-нибудь дома. Дети Эдика Гамбаряна по-армянски понимают, но не говорят. Старшая дочь – студентка Тбилисского медицинского университета, младшая заканчивает школу. По словам моего собеседника, в Кобулети для врача есть работа, но поступить на работу очень сложно. “Нужно изменить фамилию, но я не меняю, я армянин”,- говорит Эдик. По его словам, поступить на работу с армянской фамилией очень сложно, либо нужно иметь деньги. На замечание о том, что президент Саакашвили сильно сократил коррупцию в стране, ответил: “Все равно коррупция есть”.
Уже вечереет. Эдик Гамбарян заканчивает чинить последнюю пару обуви. У клиентки-грузинки отклеилась подошва, и она ждет, пока мастер закончит работу.
Армяне в Кобулети известные сапожники
Эдик Гамбарян не знает точное число проживающих в Кобулети армян, говорит, есть около 100 семей. Раньше было намного больше, но значительная часть уехала в Армению и Россию, остальные – в европейские страны. По словам мастера, в Кобулети армяне занимаются в основном торговлей, есть и умелые ремесленники – красильщики, кафельщики, мебельщики и т.д.
На местном рынке у армянских обувщиков 4 павильона, еще два – чуть дальше рынка. Эдик Гамбарян показывает улицу, где живет его дядя – сапожник с 50-летним стажем.
В Кобулети его знают как мастера Дато. У Дато, или Давида Гамбаряна, в одной из новостроек есть павильон, где демонстрируется готовая обувь, а также принимаются заказы на пошив новой и починку старой обуви.
На прозвучавшее по-армянски приветствие Давид Гамбарян ответил на беглом армянском, а спустя несколько минут в его речи уже послышался джавахкский диалект. Давид Гамбарян родом из Ахалкалака. В 1945 году их семья переехала в Кобулети, и с того времени Давид Гамбарян шьет обувь. Сапожниками стали и двое его сыновей. Один сейчас в Москве, занимается другим делом, а второй работает вместе с отцом. Заказ на качественную кожаную обувь у Гамбарянов стоит около 80-100 лари (16-20 тысяч драмов). Но приезжающие из Армении отдыхающие не покупают у них обувь, предпочитают другой стиль. Их основные покупатели – грузины.
Гамбаряны заняты, принимают заказ. Один клиент-грузин заказывает кожаную обувь, второй пришел забрать сданные в починку туфли.