Իրավիճակը պղնձի միջազգային շուկայում տագնապալի է Հայաստանի համար
Միջազգային շուկայում նկատվում է պղնձի գների էական անկում, ինչը բացասական հետևանքներ կունենա Հայաստանի համար: Վերջին շաբաթների ընթացքում պղնձի տոննայի գինը կայուն ցածր է 6500 դոլարից՝ մոտենալով վերջին 3 տարում նվազագույն մակարդակին (2010թ.՝ 6037 դոլար/տոննա): Նշենք, որ անցյալ տարի պղնձի գինը հիմնականում բարձր էր 7000 դոլարից, սակայն նույնիսկ այդ գինը նպաստավոր չի համարվել՝ 2012թ. պղինձը 8000 դոլարից թանկ էր:
Պղնձի արդյունահանումն ու մշակումը ապահովում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 5%-ը, պետական բյուջեի եկամուտների մոտ 7-8%-ը, արտահանման մոտ 40%-ը: Թվում է՝ հանքարդյունաբերական ճգնաժամը տնտեսական համակարգի վրա էական ազդեցություն թողնել չի կարող, սակայն այդպես չէ: 2009թ. ճգնաժամը ցույց տվեց, որ հանքարդյունաբերական խոշոր ընկերությունները համակարգաստեղծ են, նրանց աշխատանքից կախված են մի քանի հարյուր փոքր ու միջին ձեռնարկություններ: Հիշեցնենք՝ 2009թ. Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը միայն բյուջետային վարկերի շնորհիվ կարողացավ շարունակել աշխատանքը: Ըստ որոշ գնահատականների՝ եթե պղնձի գինը նվազի 6000 դոլարից, իսկ վառելիքը չէժանանա (վառելիքը հանքարդյունահանման ոլորտում ինքնարժեքի ամենաթանկ տարրն է), ապա պղնձի հանքերի մեծ մասը կդառնա ոչ շահավետ: Հայաստանի ֆինանսական կայունության համար շատ կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ պղնձի խտանյութի արտահանումից ստացվում են զգալի արտարժութային ռեսուրսներ:
Պղնձի միջազգային գների անկումը հիմնականում կապվում է Չինաստանի տնտեսական աճի դանդաղման հետ, քանի որ այդ երկիրը աշխարհում պղնձի խոշորագույն սպառողն է: Սակայն փորձագետների մի մասն այն կարծիքին է, որ պղնձի գնի անկումը ժամանակավոր երևույթ է: Commerzbank-ի զեկույցում նշվում է, որ պղնձի գնի նվազման հիմնարար գործոններ չկան, ընդհակառակը՝ այդ շուկայում նույնիսկ դեֆիցիտ կա, ինչը վաղ թե ուշ կանդրադառնա գնի վրա: Բացի այդ՝ գնի անկումը կկասեցնի ներդրումներն այս ոլորտում, ինչը կխորացնի դեֆիցիտը: Այնուամենանիվ, նույնիսկ ամենալավատեսական գնահատականներով պղնձի գնի վերականգնում 2012թ. մակարդակին չի սպասվում:
Հայաստանի համար իրավիճակը բարդանում է նաև նրանով, որ այս տարի սպասվում է Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործումը: Ըստ Կենտրոնական բանկի կանխատեսման՝ սա կարևոր նշանակություն կունենա Հայաստանի տնտեսական աճի արագացման տեսանկյունից, պղնձի միջազգային գնի հարաբերական կայունության պահպանման պայմաններում: Սակայն, մենք արդեն առիթ ունեցել ենք նշելու, որ նման կանխատեսումները չափից ավելի ռիսկային են: ԿԲ կանխատեսումներից անցել է ընդամենը 1 ամիս, ու այդ կանխատեսումների հիմքում ընկած բազային սցենարներն արդեն իսկ ենթակա են վերանայման:
barséghian ardachèce
Indz polorovin anhédagergir, indz g'édagergré vor yérp as polor hankére 12, 13 ... bidi bédaganadznén ? Vor godjvadz gousakdzoutioun ge bahandjé ? Vor gousakdzoutsootioun tjegah, bahandj djegah yèv hezgaagan porén ge charounagén sépan kerbanér létsnél, ardasahmani tramadunéroun, yév écolokiagan djarte ir mardagayn azgayn hédévanknérov ge charounagvé .
ա) հանքարդյունաբերության ԱԶԳԱՅՆԱՑՈՒՄ կամ գոնե կիսով չափ ազգայնացում.այսինքն՝ ԲՈԼՈՐ հանքերում պետության առնվազն 51% սեփականություն: Ու յուրաքանչյուր հանքից տարեկան արտահանվող հումքի ՊԵՏԱԿԱՆ պլանավորում, որպեսզի դադարեցվի/զսպվի հանքերից ներկա վիշապային չափերի հասնող հումքի գերարտադրությունը:...............................................................բ) կամ՝ բոլոր հանքերի ժողովրդականացում. այսինքն՝ բաժնետոմսերի առնվազն 51%-ի վերաբաժանում աշխատողներին և/կամ ժողովրդին:...................................................................................գ) կամ՝ ՀԱՏՈՒԿ ՀԱՐԿԻ (10 %) գանձում բոլոր հանքերից: Այս փողով ստեղծել ՊԵՏԱԿԱՆ բանկ,որը պիտի խթանի երկարաժամկետ-մաքուր-այլընտրանքային տնտեսության ստեղծումն ու զարցացումը. կա՛մ պետական նախաձեռնությամբ, կա՛մ երկարաժամկետ ՊԵՏԱԿԱՆ անգրավ վարկեր տրամադրելով (10-15 տարով ու 1-2%-ով):

Fallen Copper Prices in International Market Cause for Alarm for Armenia
The significant drop in the price of copper in the international market will have negative consequences for Armenia.
In recent weeks, the price of copper has been $6,500 per ton, approaching the lowest level of the last 3 years (which was $6,037 in 2010). Last year, the price of a ton of copper was higher than $7,000, but even this figure wasn't considered advantageous — in 2012, copper cost more than $8,000 a ton.
The mining and processing of copper ensures about 5% of Armenia's Gross Domestic Product, about 7–8% of state budget revenues, and about 40% of exports. It seems that the mining crisis won't have a significant impact on the economy, but that's not so. The 2009 crisis showed that major mining companies are essential for the system — several hundred small- and medium-sized businesses depend on their work.
In 2009, the Kajaran copper and molybdenum factory was able to continue its work only due to budgetary loans. According to some estimates, if the price of copper goes below $6,000 and fuel doesn't get any cheaper (since fuel is the most expensive element of the mining sector's costs), then the majority of copper mines will become not profitable. Also very important for Armenia's financial stability is the fact that significant foreign exchange resources are obtained from the export of copper concentrate.
The drop in the international price of copper is believed to be tied to the slowdown of China's economic growth, which is the number one consumer of copper in the world. But some experts believe that the fall in copper prices is only temporary.
Commerzbank notes in its report that there are no fundamental factors for the drop in prices; on the contrary, there isn't even a deficit in this market, which sooner or later would have an impact on the price. Furthermore, the drop in price will stop investment in this sector, which will aggravate the deficit. Nevertheless, even according to the most optimistic estimates, recovering the price of copper to its 2012 level is not expected.
The situation becomes more complicated for Armenia also by the fact that Teghut's copper and molybdenum mine is expected to be exploited this year. According to the Central Bank of Armenia forecast, this will be significant in terms of accelerating Armenia's economic growth, assuming the relative stability of the international price of copper.
But, as we've seen, such forecasts are unreasonably risky. Only one month has passed since the Central Bank's forecast, and the baseline scenarios on which these forecasts are based already need to be reviewed.