25.2 մլն դոլար. Մոսկվայի դատարանը ևս մեկ որոշում է կայացրել «Նաիրիտի» դեմ
Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը այսօր բավարարել է ԱՊՀ Միջպետական բանկի՝ «Նաիրիտ գործարանից» 25,2 մլն դոլար բռնագանձելու հայցը: «Նաիրիտ գործարանը» «Ռայնովիլի» վարկի երաշխավոր է հանդես եկել, այդ պատճառով նրա դեմ էլ է հայց ներկայացվել՝ շուրջ 16,8 մլն դոլարի չափով տոկոսները գանձելու նպատակով, ինչպես նաև 8.4 մլն դոլար՝ տույժերը:
Ինչպես հաղորդում է rapsinews.ru-ն, այս գործը նույնպես լսվել է առանց գործարանի ներկայացուցչի:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը բավարարել էր նաև Միջպետական բանկի՝ 107 մլն դոլարի հայցն ընդդեմ Rhinoville Property Limited ընկերության, որը պաշտոնապես «Նաիրիտ գործարանի» սեփականատերն է: Այս գումարները առաջացել են «Ռայնովիլի»՝ Միջպետական բանկից վերցրած 70 մլն դոլար վարկի պատճառով:
Ի սկզբանե Միջպետական բանկը ներկայացրել էր շուրջ 25,2 մլն-ի հայցապահանջ գործարանի դեմ, սակայն Մոսկվայի դատարանը վերադարձրել են այն՝ պատճառաբանելով, որ գործը չի կարող քննվել ՌԴ-ում, այլ պետք է քննվի այն երկրում, որտեղ գործարանը գտնվում է: Սակայն որոշումը բողոքարկվել էր, և վերադաս ատյանը ետ էր վերադարձրել նոր քննության: Եվ ահա այսօր Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը որոշում է կայացրել:
Թե «Ռայնովիլի», թե «Նաիրիտի» պատրավորությունները ամբողջությամբ կրելու է գործարանը, որովհետ, ինչպես արդեն գրել ենք, «Նաիրիտը» դարձել է «Ռայնովիլի» բաժնետերը: Այդ մասին համառորեն չի խոսում ոչ «Նաիրիտի» ղեկավարությունը, ոչ էլ գործարանի 10 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը՝ ի դեմս նախարար Արմեն Մովսիսյանի:

25,2 млн долларов: суд Москвы принял еще одно решение против “Наирита”
Арбитражный суд Москвы сегодня удовлетворил иск Межгосударственного банка о взыскании с завода “Наирит” 25,2 млн долларов. “Наирит” выступил гарантом кредита “Райновила”, поэтому против него был подан иск о взыскании процентов на сумму около 16,8 млн долларов, а также штрафов на сумму 8,4 млн долларов.
Как сообщает rapsinews.ru, иск был заслушан в отсутствие представителя завода.
Напомним, что в январе этого года Арбитражный суд Москвы удовлетворил также иск Межгосударственного банка на сумму 107 млн долларов, поданного против компании “Rhinoville Property Limited”, которая является официальным собственником завода “Наирит”. Эти суммы образовались из-за взятого компанией в Межгосударственном банке кредита в размере 70 млн долларов.
Изначально Межгосударственный банк представил против завода исковое заявление на сумму около 25,2 млн, однако суд Москвы вернул его с той мотивировкой, что дело должно быть рассмотрено не в РФ, а в той стране, где находится завод. Однако после обжалования решения вышестоящая инстанция вернула дело для проведения нового расследования, и сегодня Арбитражный суд Москвы вынес решение.
Обязательства и “Райновила”, и “Наирита” должен полностью выполнить завод, поскольку, как мы уже писали, “Наирит” стал акционером “Райновила”. Об этом молчит и руководство завода, и являющееся собственником 10 процентов его акций Министерство энергетики и природных ресурсов РА в лице министра Армена Мовсисяна.