Ոստիկանությունն ուսումնասիրում է ընտրակաշառք բաժանելու մասին ահազանգը
Դարպասի գյուղապետի թեկնածու, գործող գյուղապետ Սամվել Ավետյանը երեկ 579 քվեներով ընտրվեց գյուղապետ: Մարտի 9-ին ` ընտրության օրը Դարպասի համայնքապետի մեկ այլ թեկնածու` Համլետ Ավագյանը ժամը 13:00-ի սահմաններում ահազանգել է Հելսինկյան Վանաձորի գրասենյակ և տեղեկացրել, որ Սամվել Ավետյանը Դարպասի գյուղապետարանում ընտրակաշառք է բաժանում: Հելսինկյան Վանաձորի գրասենյակն այդ մասին անմիջապես տեղեկացրել է թիվ 29/01 ընտրատեղամասի գրասենյակի դիտորդ Վարդիկ Գրիգորյանին: Վերջինս էլ ընտրակաշառքի բաժանման մասին ահազանգել է տեղամասում հերթապահող ոստիկաններին: Անմիջապես տեղամասում հայտնվել են ոստիկանության Գուգարքի քննչական բաժանմունքի քննիչները, ովքեր հարցաքննել են նաև դիտորդ Վարդիկ Գրիգորյանին:
Վ. Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ այսօր քննիչը հարցաքննել է նաև Հելսինկյան գրասենյակի ահազանգն ընդունած աշխատակցին: Ոստիկանության Գուգարքի բաժնի պետ Ա. Շահվերդյանն այսօր «Հետքին» հայտնեց, որ ահազանգը ոստիկանությունում հաշվառված է, գործն ուղարկվել է Գուգարքի քննչական բաժանմունք, այն նախաքննական փուլում է:
Գործի հետ առնչվող մյուս մանրամասներին տեղեկանալու համար ոստիկանապետ Ա.Շահվերդյանը մեզ խորհուրդ տվեց զրուցել քննիչի հետ: Ահազանգի, ինչպես նաև տեղամասում թեկնածուի թիմակիցների կողմից կատարված այլ ընտրախատումների մասին երեկ զրուցեցինք նաև Սամվել Ավետյանի հետ: Վերջինիս ասաց, որ իր կարծիքով 29/01 Դարպասի տեղամասում ընտրությունները անցնում են խաղաղ և օրենքի սահմաններում: Ընտրության օրը գյուղապետարանում իր կողմից ընտրակաշառք բաժանելու ահազանգը թեկնածու Ս.Ավետյանը համարեց «աբսուրդ». «Նման անպատասխանատու հայտարարության համար ես կցանկանամ ահազանգողին ենթարկել պատասխանատվության»,- ասաց նա:
Դարպասի գյուղապետի տեղակալ Աննա Մակարովայի կողմից ընտրատեղամասում երեկ ընտրողներին կողմնորոշելու գործողությունների մասին Սամվել Ավետյանը հայտնեց. «Միգուցե գյուղացիները իրենց ցուցակային համարները չեն կարողացել գտնել, Աննան օգնել է նրանց: Մեզ համար կարևոր է եղել, որ արագ-արագ անցնի այս ընտրությունը»,- գյուղապետի տեղակալի արարքը արդարացրեց Սամվել Ավետյանը:

Полиция проверяет сигнал о раздаче избирательных взяток в Дарпасе
На состоявшихся вчера выборах руководителя общины Дарпас действующий староста Самвел Аветян, набрав 579 голосов, был переизбран на эту должность. В день выборов, 9 марта, другой кандидат в руководители общины Дарпас Гамлет Авакян около 13 часов сообщил в Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи о том, что в администрации села Дарпас избирателям раздают взятки. Ванадзорский офис сразу поставил об этом в известность своего наблюдателя Вардик Григорян, которая находилась на избирательном участке 29/01. Последняя предупредила о раздаче взяток дежуривших на участке полицейских. Сразу после этого на избирательный участок прибыл следователь, который допросил также В.Григорян.
Сегодня следователь поговорил и с принявшей сигнал сотрудницей офиса. Начальник отделения полиции Гугарского района А.Шахвердян сообщил “Hetq”, что дело уже направлено в следственный отдел и находится на этапе предварительного следствия.
О поступившем сигнале, а также о других нарушениях, допущенных на избирательном участке представителями кандидата, мы побеседовали вчера с Самвелом Аветяном. Он заверил, что выборы на участке 29/01 проходят спокойно, в рамках закона. Сигнал о раздаче взяток в день выборов С.Аветян назвал “абсурдом”. “Мне бы очень хотелось за такие безответственные заявления привлечь этого человека к ответственности”,- отметил наш собеседник.
Касаясь того, что заместитель главы администрации Дарпаса Анна Макарова направляла голосование избирателей, Самвел Аветян сказал: “Возможно, крестьяне не могли найти в списках свои номера, и Анна помогала им. Для нас было важно, чтобы эти выборы прошли как можно скорее”,- оправдал действия своего заместителя Самвел Аветян.