Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացին չի կարողանում ապացուցել, որ տուն ունի Հայաստանում
Լուսանկարում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Ռոյ Հարիսոնն է, ով մոտ 20 տարի ապրում է Հայաստանում, աշխատել է Երևանի «Հանթսման բիլդինգ Փրոդաքս» գործարանում (նախկին երկաթբետոնյա կոնստրուկցիաների համար 1, իսկ ԱՄՆ-ին սեփականաշնորհելուց հետո` «Հանթսման Հայաստան» ՍՊԸ) որպես տնօրեն:
Երկար ժամանակ ապրելով Հայաստանում՝ Ռոյը մի քիչ հասկանում է հայերեն, մի քանի բառ ասում մեր լեզվով, իսկ «Հետքի» հետ խոսեց ռուսերենով: Պատմեց, որ տեսնելով Ծաղկաձորը, հավանելով տեղանքն ու բնությունը՝ ցանկացել է հողակտոր գնել, տուն կառուցել: Բայց քանի որ օտարերկրյա քաղաքացի է, խնդրել է իր տեղակալ ու թարգմանիչ Ժիրայր Զաբունյանին իր անունով ձևակերպումներն անել: Ռոյի փոխանցմամբ՝ ինքը 2000թ. Զաբունյանի անունով գնել է Ծաղկաձորի Օրբելու 3 հասցեում գտնվող կիսակառույցը՝ կից հողամասով, որը պատկանել է Արմեն Մուրադյանին և նրա մորը:
Ռոյ Հարիսոնի տեղեկացմամբ՝ նա 60 մլն դրամի ներդրում է կատարել, քանդել կիսակառույցը ու կառուցել նոր առանձնատուն: Սեփականության վկայականի բնօրինակը, տան բանալիները մշտապես գտնվել են Ռոյ Հարիսոնի մոտ: Նա ապրել է այնտեղ: 2006թ. Հարիսոնը իր տեղակալ Զաբունյանից պահանջել է տունն անվանափոխել իր անունով, քանի որ արդեն ունեցել է կացության հատուկ կարգավիճակ, սակայն Զաբունյանը հրաժարվել է: 2008թ. Ռոյը կարճ ժամանակով Անգլիայում լինելուց հետո վերադարձել է ու հայտնաբերել, որ չի կարող տուն մտնել. առանձնատան կողպեքները փոխված են եղել: Իսկ հարևանները պատմել են, որ Զաբունյանը ոստիկանների ուղեկցությամբ կոտրել է փականները:
Անգլիայի քաղաքացին դիմել է ՀՀ նախագահին, որի աշխատակազմը հարցը վերահասցեագրել է ոստիկանությանը, սակայն ոստիկանությունից պատասխանել են, որ ոստիկանության աշխատակիցների մասնակցությունը փականների կոտրմանը չի հիմնավորվել: Հետո էլ գրություն է ստացել, թե Զաբունյանը պահանջում է ազատել իր առանձնատունը: Այդ օրվանից սկսվել են մեկը մյուսին հաջորդող դատական պրոցեսները, սակայն հայաստանյան դատական ատյաններում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Ռոյ Հարիսոնը չի կարողացել ապացուցել, որ առանձնատունն իրենն է, քանի որ չի ունեցել պայմանագիր Ժիրայր Զաբունյանի հետ:
Միակ գրավոր ապացույցը, որ գտանք քաղաքացիական գործի հաստափոր փաթեթում, տան նախկին տիրոջ՝ Արմեն Մուրադյանի հայտարարությունն է, որ ինքը տունը վաճառել է Ռոյ Հարիսոնին: Սակայն նույն գործում կա նրա մոր՝ Գարանիկ Մուրադյանի գրությունը, որ տունը վաճառել է ոչ թե Ռոյին, այլ՝ Զաբունյանին:
Փաստորեն, մայր ու տղա հակառակ բովանդակությամբ գրություններ են գրել, բայց, միևնույնն է, դատարանը սեփականության իրավունքը չի փոխանցել Ռոյին, քանի որ որևէ պայմանագիր-ապացույց չի եղել Ռոյի ու Զաբունյանի միջև: «Հետքի» հետ զրույցում Ռոյը նշեց, որ իր միակ սխալը եղել է այն, որ վստահել է իր տեղակալ Ժիրայրին, դա է եղել պատճառը, որ որևէ փաստաթղթով չի ամրագրել, թե ինքն է հողամասի գնորդը: Նա խնդրել է անգամ դատարանում կիրառել ստի դետեկտոր՝ համոզվելու համար, որ տունն իրենն է: Դատական ատյաններում պարտվելով՝ Ռոյ Հարիսոնն ու իր ներկայացուցիչ Արմեն Ումրշատյանը ներկայացրել են առանձնատան շինարարական աշխատանքների նպատակով ծախսված շուրջ 60 մլն դրամի հայցապահանջ, սակայն առաջին ատյանի դատարանը դարձյալ մերժել է հայցը՝ հիմք ընդունելով այն, որ չկա այդ աշխատանքների կատարման կապալի կամ շինաշխատանքների պայմանագիր:
«Հետքը» զրուցեց նաև Ռոյ Հարիսոնի ներկայացուցիչ Արմեն Ումրշատյանի հետ, ով նշեց, որ դատարանը չի լսել բոլոր 22 վկաներին, լսել է միայն 4-ին ու կայացրել որոշում. «Սակայն, եթե դատարանը լսեր նաև մյուս վկաներին, կհամոզվեր, որ այդ մարդիկ աշխատել են առանձնատան վրա, կատարել են շինարարական աշխատաքներ ու վճարվել Ռոյ Հարիսոնի կողմից»:
Ռոյ Հարիսոնը նշեց, որ առանձնատան շինարարական աշխատանքների համար վարձել է մալականների, անհատ վարպետների, արհեստավորների, որոնց հետ, բնականաբար, որևէ պայմանագիր չի կնքել: Վճարել է բանավոր պայմանավորվածության դիմաց. «Նման բաներ այն ժամանակ հաշվի չեմ առել, քանի որ չգիտեի, որ իմ տունը մի օր ձեռքիցս կխլեն: Նման բան Անգլիայում չէր կարող լինել: Անգլիական ասացվածքն ասում է՝ «Իմ տունն իմ ամրոցն է»: Մեզ համար տունը սուրբ է: Անգլիայում մարդիկ իրար վստահում են ու վստահության չարաշահում չի լինում: Ես վստահել եմ Ժիրայրին»,- նշեց Ռոյը: Իսկ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում այսօր դարձյալ մերժվեց փաստաբան Ումրշատյանի և նրա վստահորդի հայցադիմումը՝ 60 մլն դրամի շինարարական աշխատանքների դիմաց վճարելուն Զաբունյանին պարտավորեցնելու վերաբերյալ:
Պատասխանող կողմի՝ Ժիրայր Զաբունյանի ներկայացուցիչ Հայկ Օսեփյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց. «Գտնում եմ, որ իմ վստահորդից գումար ստանալու պահանջն անհիմն է: Կարծում եմ՝ սա ուղղակի միջոց էր ևս մեկ անգամ փորձել Ժիրայր Զաբունյանից գումար ստանալ, որը ձախողվեց»: Մեր զրույցի վերջում Ռոյ Հարիսոնն ասաց, որ չի պատրաստվում մեկնել Հայասստանից, ապրում է այստեղ կնոջ հետ, պատրաստվում է ներդրումներ անել: «Հետքի» հարցին՝ չե՞ք վախենում նոր ներդրումներից, պատասխանեց. «Բոլոր մարդիկ հո վատը չե՞ն»:

Гражданин Великобритании не может доказать, что в Армении у него есть дом
На снимке – гражданин Великобритании Рой Харрисон, который уже почти 20 лет живет в Армении. Харрисон работал директором ереванского завода “Хантсман билдинг Продакс” (бывший завод железобетонных конструкций, который после приватизации американцами стал называться ООО “Хантсман Армения”).
Живущий долгие годы в нашей стране Рой немного понимает по-армянски, а с ”Hetq” побеседовал на русском. По словам Роя, побывав в Цахкадзоре, где ему очень понравилось, он решил купить там земельный участок и построить дом. Но поскольку Рой был иностранным гражданином, то попросил своего заместителя и переводчика Жирайра Забуняна оформить документы на себя. В 2000 году Харрисон купил на имя Забуняна незавершенную постройку с приусадебным участком по адресу ул.Орбели, 3, которая принадлежала Армену Мурадяну и его матери.
По словам Роя, он вложил 60 млн драмов, снес недостроенный дом и построил новый особняк. Копия свидетельства о собственности и ключи от дома постоянно находились у Роя Харрисона. Он жил в этом доме. В 2006 году Харрисон потребовал от Забуняна переоформить дом на свое имя, поскольку уже имел вид на жительство, однако Забунян отказался. В 2008 г. Рой после недолго пребывания в Англии вернулся и обнаружил, что не может зайти к себе домой, поскольку замки на дверях особняка были сменены. А соседи рассказали, что замки взломал Забунян в сопровождении полицейских.
Гражданин Англии обратился к президенту РА, администрация которого переадресовала заявление полиции, однако там ответили, что участие полицейских во взломе замков необоснованно. После этого Харрисон получил письмо, в котором Забунян требовал освободить свой особняк. С этого дня начались сменяющие друг друга судебные процессы. Однако в армянских судебных инстанциях гражданин Великобритании не смог доказать, что особняк принадлежит ему, поскольку не имел договора с Жирайром Забуняном.
Единственным письменным доказательством, которое мы нашли в толстом пакете гражданского дела, является заявление бывшего владельца дома Армена Мурадяна о том, что дом он продал Рою Харрисону. Однако в том же деле имеется записка, написанная его матерью, Гараник Мурадян, в которой говорится, что дом она продала не Рою, а Забуняну. Фактически мать и сын написали записки противоположного содержания. Но, несмотря ни на что, суд не передал право на собственность Рою, поскольку никакого договора между Роем и Забуняном заключено не было. В беседе с “Hetq” Рой отметил, что его единственной ошибкой было то, что он доверял своему заместителю, поэтому ни в одном документе не зафиксировал, что именно он является покупателем земельного участка. Он даже попросил в суде применить детектор лжи, чтобы убедить всех, что дом принадлежит ему.
Проиграв в судебных инстанциях, Рой Харрисон и его представитель Армен Умршатян подали иск на 60 млн драмов, то есть на ту сумму, которая была потрачена на строительство особняка, однако суд первой инстанции вновь отклонил иск, основываясь на том, что договор о строительных работах отсутствует.
“Hetq” побеседовал также с Арменом Умршатяном, который отметил, что суд не заслушал всех 22 свидетелей, а лишь четырех, и вынес решение. “Но если бы суд выслушал и остальных свидетелей, то убедился бы в том, что эти люди работали на строительстве особняка и получали плату от Роя Харрисона”.
Рой отметил, что для работы на строительстве дома нанимал молокан, частных мастеров, ремесленников, с которыми, естественно, никакого договора не заключал. “Тогда я не учитывал такие вещи, поскольку не знал, что когда-нибудь у меня могут отнять мой дом. В Англии такого быть не может. Английская пословица гласит: мой дом – моя крепость. Для нас дом – святое. В Англии люди доверяют друг другу и не злоупотребляют доверием. Я доверял Жирайру”, - сказал Рой. А сегодня Апелляционный гражданский суд вновь отклонил иск адвоката Умршатяна и его доверителя, которым он требовали обязать Забуняна заплатить 60 млн драмов за выполненные строительных работ.
Представитель ответчика Жирайра Забуняна Айк Осепян в беседе с “Hetq” сказал: “Я считаю необоснованным требование взыскать деньги с моего доверителя. Думаю, это была попытка получить с Забуняна деньги, которая не удалась”.
В конце нашей беседы Рой Харрисон сказал, что не собирается покидать Армению, живет здесь с женой, собирается осуществлять вложения. На вопрос “Hetq”, не боится ли новых вложений, Рой ответил: “Не все же люди плохие”.