«Մարդիկ սովոր էին այդ գումարները վճարել, մենք ընդամենը գրպանից տեղափոխել ենք դրամարկղ»,- առողջապահության փոխնախարար
Այսօր առողջապահության նախարարությունն ասուլիս էր հրավիրել՝ հայտնելու, որ մարտի 8-ից ապրիլի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում նախարարի հրամանով՝ կանանց մանկաբարձագինեկոլոգիական եւ նեղ մասնագիտական հետազոտությունները, բուժումն ու վիրահատությունները կանցկացվեն անվճար:
Հիշեցնենք, որ նախարարության մեկ այլ որոշմամբ՝ մարտի 1-ից վճարովի կդառնան նախկինում անվճար մի շարք ծառայություններ, ինչպիսիք են պոլիկլինիկաներում իրականացվող անվճար բուժզննումները եւ հղիության ընթացքում առաջացած բարդությունների բուժումները: Այս որոշումը դեռեւս գործելու է Երեւանի պոլիկլինիկաներում, մարզայինները շարունակում են մնալ անվճար:
Այսինքն՝ մանկաբարձագինեկոլոգիական խնդիրներ ունեցող կամ հղի կանայք այսուհետ պետք է վճարեն լաբորատոր բոլոր հետազոտությունների համար, սակայն մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը նրանք ստանում են կանանց տոնի առթիվ նախարարության նվերն ու բուժվում անվճար:
«Հետքի» հարցին, թե արդյոք նախարարության նվերը նախորդ՝ վճարովի դարձնելու որոշումը ծածկելու նպատակ չունի, Մոր եւ մանկան առողջության բաժնի պետ Կարինե Սարիբեկյանը պատասխանեց. «Ոչ, ոչ, սա պատահական համընկնում է»:
Սարիբեկյանն ավելացրեց նաեւ, որ ծառայությունների վճարովի դարձնելը չի ենթադրում, որ բոլոր հղիներն են վճարելու. «Սոցիալապես անապահով խմբերին պատկանող կանանց վրա համավճարը չի տարածվելու, ինչպես նաեւ այն դեպքերում, երբ կնոջ մոտ անհետաձգելի իրավիճակ է: Ի վերջո՝ սոցիալական արդարության սկզբունք էլ կա չէ՞: Մեր բնակչության մեջ, այնուամենայնիվ, կա խավ, որը վճարունակ է, իսկ եթե մարդը վճարունակ է, ինչո՞ւ չվճարի»,- ասում է Կարինե Սարիբեկյանը:
Իսկ փոխնախարար Վահան Պողոսյանը հավելում է, որ երբ սոցիալապես անապահով խավերի կանանց հանում ենք, «տակը բան չի մնում»:
Պոլիկլինիկաներում բուժզննումները վճարովի դարձնելնու նպատակն, ըստ առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանի, ստվերայնությունից խուսափելն է:
«Հետքի» հարցին, թե երբ նշվում է ստվերայնության դեմ պայքարի մասին, նախարարությունն ունի՞ որեւէ ուսումնասիրություն, որ անվճար բուժզննումների դեպքում բարձր կոռուպցիոն ռիսկ է գրանցվել, փոխնախարարը պատասխանեց.
«Մենք տարիներ առաջ տարբեր հիվանդանոցներում փորձարարական համավճար ենք ներդրել՝ սոցիալապես անապահովներին Էրեբունի բժշկական կենտրոնում, Մալայանի հիվանդանոցում՝ աչքի վիրահատությունների ծրագրով: Ուռուցքաբանության ծառայության մեջ համավճար ենք ներդրել եւ դրանից առաջացած գումարները մի քանի անգամ ավելացել են տվյալ բուժհիմնարկում: Դրանով մենք փորձելու ենք արդարության սկզբունքն ապահովել: Մարդը գնում է բուժհիմնարկ, կատարում է վճարումներ, բայց ո՞ւմ: Նա պետք է միմիայն վճարի բուժհիմնարկին»:
Վահան Պողոսյանը համարում է, որ ոչ մի բողոք, ոչ մի դժգոհություն չկա. եթե նախկինում վճարում էին բժիշկներին, հիմա վճարելու են հիվանդանոցին. «Մարդիկ սովոր էին այդ գումարները վճարել, հիմա մենք ընդամենը տեղն ենք փոխել: Գրպանի գումարները տարել ենք դրամարկղ»:

“Люди привыкли платить эти суммы, а мы всего лишь переместили их из карманов в кассу” – замминистра здравоохранения
Министерство здравоохранения созвало сегодня пресс-конференцию, чтобы сообщить о том, что приказом министра в период с 8 марта по 7 апреля гинекологические и узкоспециальные обследования, лечение и операции для женщин будут бесплатными.
Напомним, что другим решением Минздрава с 1 марта за некоторые бесплатные до сих пор услуги, в частности медобследования в поликлиниках и лечение осложнений, возникающих в период беременности, придется платить. Пока это решение будет действовать только в столичных поликлиниках, жители областей будут продолжать пользоваться данными услугами бесплатно.
Итак, теперь имеющим гинекологические проблемы и беременным женщинам придется платить за все лабораторные анализы. Исключение составит месячник женских праздников, по случаю которого Минздрав решил преподнести прекрасной половине подарок в виде бесплатного лечения.
На вопрос “Hetq”, не преследует ли эта акция цель отвлечь внимание населения от предыдущего решения министерства о введении платы за некоторые услуги, начальник отдела здоровья матери и ребенка Карине Сарибекян ответила: “Нет, нет, это случайное совпадение”.
По словам К.Сарибекян, введение платы за некоторые услуги не предполагает, что платить должны все беременные: “Сооплата не распространится на женщин, входящих в социально необеспеченную группу, а также на неотложные случаи. В конце концов есть принцип социальной справедливости. Среди нашего населения все-таки имеется платежеспособный слой. А если человек платежеспособен, почему он не должен платить”,- считает руководитель отдела здоровья матери и ребенка.
Заместитель министра Ваан Погосян отметил, что взимание платы за медобследование преследует цель избавиться от “тени”. На вопрос “Hetq”, располагает ли Минздрав результатами каких-либо исследований, свидетельствующими о том, что бесплатное медобследование содержит высокие коррупционные риски, замминистра ответил: “Несколько лет назад мы в экспериментальном порядке ввели в различных больницах сооплату, и вследствие этого суммы, которые собирались в каждом конкретном медучреждении, выросли в несколько раз. Этим мы пытаемся обеспечить принцип справедливости. Если человек приходит в медучреждение, то он должен платить только медучреждению”.
В.Погосян заверил, что никаких жалоб, никакого недовольства нет – если раньше платили врачам, то теперь будут платить больнице. “Люди привыкли платить эти суммы, а мы всего лишь переместили их из карманов в кассу”,- сказал заместитель министра здравоохранения.