Վերականգնվում է Մինաս Ավետիսյանի ևս երկու որմնանկար
Հիմք ընդունելով «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները և նկատի առնելով Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարներն իրենց կողմից վերականգնելու վերաբերյալ Գյումրու քաղաքապետի և «ԱԳ և ԱԱ Բաղդասարյաններ» ՍՊԸ առաջարկները` ՀՀ կառավարությունը որոշել է թույլատրել Գյումրու քաղաքապետարանի միջոցների հաշվին իրականացնել Շիրակի մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված և պետական սեփականություն հանդիսացող, Գյումրի քաղաքի «Քարմշակմեքենա» ՓԲԸ նախկին ճաշարանի շենքում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի «Հայկական հովվերգություն» որմնանկարի տեղափոխման աշխատանքները։
Որոշման հաջորդ կետով թույլատրվել է «ԱԳ և ԱԱ Բաղդասարյաններ» ՍՊԸ միջոցների հաշվին իրականացնել քաղաքի «Էլեկտրատեխնիկական գործարան» ՓԲԸ նախկին շենքում գտնվող «Գորգ են գործում» որմնանկարի տեղափոխումը։
Վերականգնումից հետո «Հայկական հովվերգություն» որմնանկարը տեղադրվելու է Գյումրու քաղաքապետարանի նորակառույց շենքի նիստերի դահլիճում, «Գորգ են գործում» որմնանկարը` Գյումրու Աբովյան փողոցի N 218 հասցեում գտնվող Շիրակի մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակ ներառված շենքի սրահում։
Տեղեկանալով, որ մարզում դեռևս կա Մինաս Ավետիսյանի հեղինակած չորս որմնանկար, ինչպես նաև այլ արվեստագետների կատարած մոտ երկու տասնյակ աշխատանք, վարչապետը նշել է խնդրի նկատմամբ գյուրեցիների ցուցաբերած մեծ ուշադրությունը։ «Հասարակական կազմակերպություններին պետք է խնդրենք, որպեսզի այդ որմնանկարները փրկելու նոր առաջարկներ ներկայացնեն,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։- Որմնանկարները ցանկացած գնով պետք է փրկել, և եթե այդ հասարակական շարժումն օգնի մեզ գտնել այնպիսի տնտեսվարող սուբյեկտների, որոնք ի վիճակի են ներդրումներ կատարել և փրկել որմնանկարները, ապա մենք մնացած չորսի վերաբերյալ նույնպես պատրաստ ենք կայացնել որոշումներ, որպեսզի դրանք մնան Գյումրիում կամ Շիրակի մարզում»։

Будут отреставрированы еще две фрески Минаса Аветисяна
Основываясь на требованиях закона РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды, а также учитывая предложения мэра Гюмри и ООО “АГ и АА Багдасаряны” о реставрации ими фресок Минаса Аветисяна, правительство РА приняло решение разрешить осуществление на средства мэрии Гюмри работ по перевозке включенной госсписок недвижимых памятников истории и культуры Ширакской области фрески Минаса Аветисяна “Армянская патораль”, находящейся в здании бывшей столовой ЗАО “Кармшакмекена” города Гюмри.
Следующим пунктом решения разрешено на средства ООО “АГ и АА Багдасаряны” осуществить перевозку фрески “Ткут ковер”, которая находится в бывшем здании ЗАО “Электротехнический завод” города Гюмри.
После реставрации фреска “Армянская пастораль” будет установлена в зале заседаний нового здания мэрии Гюмри, а фреска “Ткут ковер” – в фойе здания, включенного в госсписок недвижимых памятников истории и культуры Ширакской области, расположенного по адресу ул.Абовяна, 216 в Гюмри.
Узнав о существовании еще четырех фресок, созданных Минасом Аветисяном, а также о почти двух десятках работ других художников, премьер-министр отметил большое внимание гюмрийцев к этой проблеме. “Мы должны попросить общественные организации представить новые предложения по спасению этих фресок,- сказал Тигран Саркисян. – Фрески нужно спасти любой ценой, и если это общественное движение поможет нам найти хозяйствующих субъектов, которые будут в состоянии осуществить инвестиции и спасти фрески, то мы готовы принять решения и по остальным четырем фрескам с тем, чтобы они остались в Гюмри или Ширакской области”.