ԱԳԾ-ի հաջողությունը կախված է երկրի` Եվրոպային ինտեգրվելու շահագրգռությունից
-Ի՞նչ է տալիս Ադրբեջանին՝` որպես պետության, մասնակցությունը Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ծրագրին: Ի՞նչ ակնկալիքներ կարող է ունենալ մեր երկիրը Եվրամիության հետ իր ապագա փոխհարաբերություններից:
-Լինելով հարեւանության քաղաքականության շրջանակում ԱՊՀ երկրների հետ Եվրոպական Միության (ԵՄ) հարաբերությունների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնություն՝ Արեւելյան գործընկերություն ծրագիրը (ԱԳԾ) ընդգրկում է վեց երկիր. Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան, Մոլդովա, Բելառուս եւ Ուկրաինա:
Ադրբեջանի մասնակցությունը ԱԳԾ-ին առաջին հերթին թույլ է տալիս կիրառել ընտրական չափորոշիչները, կատարելագործել լրատվամիջոցների մասին օրենսդրությունը, իրականացնել հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ: Միեւնույն ժամանակ, դա Ադրբեջանին կտա սեփական անվտանգության ապահովման, երկրի անկախության ամրապնդման եւ տարածքային ամբողջականության պահպանման համար անհրաժեշտ տարածաշրջանային կայունության, ինչպես նաեւ տնտեսական օրենսդրությունը ԵՄ-ի օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու եւ Առեւտրի ազատ գոտիներ ստեղծելու երաշխիքներ: Բայց ԱԳԾ-ի շրջանակներում համագործակցությունը բնավ պայմաններ չի ստեղծում Ադրբեջանի` Եվրամիություն ընդունվելու համար:
-Այժմ ի՞նչ փուլում է Արեւելյան գործընկերություն ծրագիրը, որքա՞ն կտեւի ուրվագծված ծրագրերի իրականացման գործընթացը:
-ԱԳԾ-ի հետ կապված գործընթացներն առավելապես կախված են նրանից, թե որքանով է երկիրը շահագրգռված քաղաքական ինտեգրմամբ: Եթե նախապատվություն տրվի տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը, պատշաճ ուշադրություն չդարձնելով մյուս ուղղություններին, ապա դա կարող է հանգեցնել սխալ արդյունքների: ԵՄ-ն շահագրգռված է, որ ծրագրի ուղղությունների նկատմամբ դրսեւորվի համալիր մոտեցում: Այս տեսանկյունից` ԵՄ պաշտոնյաների բոլոր ջանքերն ուղղված են ճշմարտությունը երկրի իշխանությանը հասցնելուն:
Ադրբեջանի կառավարությունը եւս նախաձեռնում է որոշակի քայլեր ԱԳԾ-ի շրջանակներում հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ: ԱԳԾ-ից բացի, Ադրբեջանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված է նաեւ համաձայնություն էներգետիիկ անվտանգության մասին, ինչը բացառություն է մյուս գործընկեր երկրների համեմատությամբ:
2010 թ. հունիսին սկսվել են բանակցություններ Ադրբեջանի հետ, որոնց նպատակը ասոցացման պայմանագրի ստորագրումն է, համաձայն որի` ԵՄ-ը մեր երկրին կտրամադրի խորհրդատվություն ԱԳԾ-ի մեջ մտնելու վերաբերյալ: Սկսվել են նաեւ բանակցություններ մեր երկրի անցագրային համակարգի պարզեցման, սահմանային անցակետերում բարեփոխումներ կատարելու, ինչպես նաեւ երկիր մուտքի եւ ելքի մասին օրենսդրության կատարելագործման շուրջ: Այստեղ նույնպես կան որոշակի խնդիրներ: Անցագրային համակարգի պարզեցման համար Ադրբեջանը պետք է ստորագրի համաձայնություն անօրինական միգրանտներին վերադարձնելու վերաբերյալ: Այն որոշում է եվրոպական երկրներում ապաստան փնտրող մեր քաղաքացիներին կամ այն միգրանտներին սեփական երկիր վերադարձնելու մեխանիզմները, որոնք օգտագործում են Ադրբեջանի տարածքը Եվրոպա մուտք գործելու նպատակով:
-Ձեր կարծիքով, գործնականում ի՞նչ կփոխվի մեր երկրի քաղաքացիների կյանքում Արեւելյան գործընկերությամբ նախատեսված աշխատանքներին Ադրբեջանի մասնակցության շնորհիվ: Ո՞րն է սկզբունքային տարբերությունը Եվրոպական հարեւանության ծրագրից, որին նույնպես մասնակցում էր մեր երկիրը:
-Կարելի է ասել, որ ԱԳԾ-ի իրականացումից ամենամեծ օգուտը կստանան երկրի քաղաքացիները: Ծրագրի երկու հիմնական պլատֆորմների նպատակը հենց տնտեսական եւ մշակութային կապերի կարգավորումն է ԵՄ անդամ երկրների հետ, երկրների միջեւ անցագրային ռեժիմի պարզեցումը, իսկ հաջորդ փուլում՝ դրա վերացումը: Բնականաբար, որքան Ադրբեջանն առաջ շարժվի այս ծրագրի իրականացման ճանապարհով, այնքան ավելի մեծ չափով մեր երկրի քաղաքացիներն այդ բանը կզգան իրենց ամենօրյա կյանքում: Ադրբեջանական արտադրանքի դուրս բերումը եվրոպական շուկա, ներդրումների հոսքը երկիր, ինչպես նաեւ ադրբեջանական կապիտալի ներդրումը Եվրոպայում եւ Ադրբեջանի ծառայությունների ոլորտի համար եվրոպական շուկային մատչելիությունն ավելի կուժեղացնեն այդ կապերը: Ամենագլխավորն այն է, որ անցագրային ռեժիմի պարզեցումը մարդկանց թույլ կտա ազատ տեղաշարժվել Եվրոպայում: Բոլորից շատ օգուտ կստանան ուսանողները, գիտության մարդիկ, դասախոսները եւ նրանք, ովքեր աշխատանք են փնտրում:
Իրականում, Եվրոպական հարեւանության ծրագիրը (ԵՀԾ) ձգտում էր կանխել բացասական զարգացումները Եվրամիության եւ նրան սահմանակից երկրների միջեւ հարաբերություններում: Ծրագիրը պետք է նաեւ նպաստեր Եվրամիության ընդլայնման մասին 2004 թ. որոշման իրականացմանը, կայունության եւ անվտանգության ամրապնդմանը, բոլոր կողմերի շահերի ապահովման համար պայմանների ստեղծմանը: Այդ ծրագիրը հայտարարում էր, որ 16 պետություններ Եվրոպայի հարեւաններն են, որ նրանց հետ համագործակցություն կհաստատվի՝ համաձայն այդ երկրների կողմից ստորագրված գործողությունների պլանի: Քանի որ Եվրամիության եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները կարգավորվում են կողմերի միջեւ գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնությամբ, որը ստորագրվել է 1996 թ. եւ ուժի մեջ մտել 1999 թ., ապա տեխնիկական համագործակցության ասպարեզում ԱԳԾ-ի եւ ԵՀԾ-ի միջեւ էական տարբերություն չկա:
Եթե ԵՀԾ-ը ծրագիր էր, որը նախատեսված էր Եվրամիությանը աշխարհագրորեն մոտ պետությունների հետ հարաբերությունները խորացնելու համար` նպատակ ունենալով կարգավորել տնտեսական եւ քաղաքական համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ, ապա ԱԳԾ-ը Եվրոպային սահմանակից եւ նրան ավելի խորությամբ ինտեգրված երկրների համար նախատեսված ծրագիր է: Ի տարբերություն ԵՀԾ-ի, ԱԳԾ-ը նախատեսում է համագործակցություն երկրների հետ ըստ չորս հիմնական պլատֆորմների: Որպես գործընկեր ծրագրի մեջ ներգրավված է քաղաքացիական հասարակությունը, որն ունի որոշակի հնարավորություններ` հետեւելու Եվրամիության եւ գործընկեր պետությունների միջեւ պարտավորությունների կատարմանը:
-Որքանո՞վ է Ադրբեջանի մասնակցությունը ԱԳԾ-ին համապատասխանում երկրի արտաքին քաղաքական ուղղվածության տրամաբանությանը: Ինչո՞վ են տարբերվում եւ ինչո՞վ են նման Ադրբեջանի ԱԳԾ պլանները մյուս մասնակից երկրների պլաններին:
-Կան որոշակի հանգամանքներ, որոնք խոչընդոտում են երկրի մասնակցությանը այդ ծրագրում: Առաջին հերթին հարկ է նշել, որ Ադրբեջանն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ չէ: ԱՀԿ-ին անդամությունը կարող է արագացնել Ադրբեջանի եւ Եվրամիության միջեւ Արեւելյան գործընկերության վերաբերյալ ասոցացման պայմանագրի կնքման գործընթացը: Այդ պայմանագիրը ԱԳԾ-ի կատարման եւ երկրի ստանձնած պարտավորություների մոնիտորինգի հիմնական պայմաններից մեկն է: Այժմ իշխանությունը, ԱԳԾ-ի անդամության նկատմամբ դրսեւորելով դանդաղաշարժություն, ձգձգում է ԱԳԾ-ի շրջանակներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության ժամկետները: Բացի այդ, մեր երկիրը խնդիրներ ունի մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման եւ անցագրային ռեժիմի պարզեցման ոլորտներում, որոնք չվերացնելու դեպքում միամտություն կլինի ակնկալել ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացում:
Բնականաբար, տարբեր երկրներ ունեն տարբեր սպասելիքներ Եվրոպայի հետ համագործակցության եւ հարաբերությունների զարգացման առումով: Դա շատ բանով կախված է երկրի ներսում իրականացվող բարեփոխումներից եւ նրանից, թե քաղաքական եւ մշակութային տեսանկյունից որքանո՞վ է այն մոտ Եվրոպային ինտեգրմանը: Պետք է հաշվի առնել, որ Եվրոպայի հետ Հարավային Կովկասի երկրների հարաբերությունների կարգավորման մեջ գոյություն ունեն տարբեր միտումներ, եւ դա ավելի շատ կախված է երկրում իրականացվող քաղաքական բարեփոխումներից, քան նրանից, թե որքանո՞վ է երկիրը պատրաստ մշակութային ինտեգրման:
Առավել մեծ չափով Վրաստանն է ի ցույց դնում Եվրոպային ինտեգրվելու իր շահագրգռվածությունը քաղաքական բարեփոխումների իրականացման, ինչպես նաեւ եվրատլանտյան տարածության նախանշված անդամության ֆոնին: Հայաստանը շահագրգռված է ԵՄ-ի հետ տնտեսական եւ մշակութային կապերի կարգավորմամբ: Քանի որ Հայաստանը եւ Վրաստանը ԱՀԿ անդամներ են, նրանք այս ծրագրի հետ կապված գործընթացներում Ադրբեջանից առաջ են անցել: Ադրբեջանը նախապատվություն է տալիս ԵՄ-ի հետ տնտեսական հարաբերությունների հաստատմանը, իսկ երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը վերաբերվում է որպես մի գործընթացի, որը կհաջորդի քաղաքացիների տնտեսական կարողության մեծացմանը:

Успешность ПВП зависит от заинтересованности страны в интеграции в Европу
-Что дает Азербайджану как государству участие в программе Восточное партнерство с Евросоюзом. На что наша страна может рассчитывать в будущем в своих взаимоотношениях с Евросоюзом?
-Будучи инициативой, направленной на улучшение отношений Европейского Союза (ЕС) со странами СНГ в рамках политики соседства, Программа Восточное Партнерство (ПВП) охватывает шесть стран – Азербайджан, Грузию, Армению, Молдову, Беларусь и Украину. Сотрудничество в рамках этой Программы позволяет этим странам углублять отношения в направлении 4-х тематических платформ. Речь идёт о следующих платформах: демократия, хорошее управление и стабильность; экономическая интеграция и приведение политики в соответствие с политикой Европейского Союза; энергетическая безопасность и налаживание отношений между людьми.
Участие Азербайджана в ПВП прежде всего позволит применять избирательные стандарты, совершенствовать законодательство о средствах информации, проводить анти-коррупционные реформы, а также демократические и экономические реформы. В то же время, это даст гарантии Азербайджану в обеспечении собственной безопасности, стабильности в регионе для укрепления независимости и сохранения территориальной целостности страны, а также приведения экономического законодательства в соответствие с законодательством ЕС, создание Свободных Торговых Зон. Сотрудничество в рамках ПВП ни в коей мере не создает условие для принятия Азербайджана в члены Евросоюза.
-На каком этапе сейчас находится программа Восточное партнерство, как долго будет продолжаться процесс реализации намеченных планов?
-Хочу отметить, что процессы, связанные с ПВП, больше всего зависят от того, насколько страна заинтересована в политической интеграции. Если отдать предпочтение расширению экономического сотрудничества, не уделяя при этом должного внимания другим направлениям, это может привести к ошибочным результатам. Евросоюз заинтересован в том, чтобы подход к направлениям, включенным в программу, был комплексным. С этой точки зрения все усилия официальных лиц ЕС направлены именно на то, чтобы довести эту истину до внимания руководства страны.
Азербайджанским правительством тоже предпринимаются определенные шаги в направлении установления отношений с ПВП. Помимо ПВП, между Азербайджаном и ЕС подписано также соглашение об энергетической безопасности, что является исключением по сравнению с другими партнерскими странами.
С июня 2010 года, начаты переговоры с Азербайджаном, направленные на подписание ассоциативного соглашения, согласно которому, ЕС будет предоставлять советы нашей стране по вступлению в ВТО. Также начаты переговоры по упрощению визовой системы нашей страны, реформам в приграничных въездных пунктах, а также совершенствованию законодательства о въезде в страну и выезде из нее. Тут тоже имеются определенные проблемы! Для упрощения визовой системы Азербайджан должен подписать реадмиссионные соглашения, определяющие механизмы возвращения в страну наших граждан, которые ищут убежище в европейских странах, или мигрантов, которые используют территорию Азербайджана в качестве транзита для въезда в Европу.
-Что, на ваш взгляд, в практическом плане изменится в повседневной жизни граждан нашей страны от участия в реализации Азербайджаном намеченных планов по Восточному партнерству? В чем заключается принципиальное отличие от программы Европейского соседства, в которой также участвовала наша страна?
-Можно сказать, что наибольшую пользу от реализации ПВП получат граждане страны. Две основные платформы этой программы направлены именно на налаживание экономических и культурных связей со странами, входящими в Евросоюз, на упрощение, а в следующем этапе и на ликвидацию визового режима между странами. Естественно, после углубления этой программы по отношению к Азербайджану граждане нашей страны в значительной степени будут ощущать это в своей жизни. Возможность вывода азербайджанской продукции на европейский рынок, поток инвестиций в страну, а также вложение азербайджанского капитала в Европу и доступ сферы услуг Азербайджана к европейскому рынку будут интенсифицировать эти связи. Самое главное, упрощение визового режима позволит людям свободно передвигаться по Европе. Наибольшую пользу от этого получат студенты, работники научной сферы, профессионалы, и те, кто ищет работу.
В действительности Программа Европейского Соседства (ПЕС) является программой, которая направлена на предотвращение негативных последствий для отношений между Евросоюзом и прилегающими к нему соседними странами. Программа также направлена на решения о расширении Евросоюза, принятого в 2004 году, на укрепление стабильности и безопасности, на создание условий обеспечения интересов всех сторон. Эта программа декларирует, что 16 государств являются соседями Европы, и заявляет что, будет налажено сотрудничество с ними в соответствии с планом действий, подписанным с этими государствами. Поскольку отношения между Евросоюзом и Азербайджаном регулируются Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Евросоюзом и Азербайджаном, который был подписан в 1996 году и вступил в силу в 1999 году, существенной разницы в области технического сотрудничества между ПЕС и ПВП нет.
В то время как ПЕС является программой, запланированной для углубления отношений государств, имеющих географическую близость с Евросоюзом, с целью налаживания экономического и политического сотрудничества с ЕС, ПВП является программой, предусмотренной для государств, которые граничат с Европой и более глубоко интегрированы в нее. В отличие от ПЕС, ПВП предусматривает сотрудничество со странами по 4-м основным платформам, и в качестве партнера в программу вовлечено гражданское общество, которое имеет конкретные возможности по наблюдению за выполнением обязательств между Евросоюзом и партнерским государством.
-Насколько участие Азербайджана в Программе Восточное партнерство соответствует общей логике внешнеполитического курса страны? Чем отличаются и чем схожи планы Восточного партнерства Азербайджана от планов и ожиданий других стран-участниц Программы?
-Серьезных факторов, которые могли бы препятствовать участию Азербайджана в Программе Восточное Партнерство, нет. Но есть определенные препятствия, которые задерживают участие страны в этой программе. Среди них в первую очередь следует отметить то, что Азербайджан не является членом Всемирной Торговой Организации! Членство в ВТО может ускорить процесс заключения ассоциативного соглашения по ПВП между Азербайджаном и Евросоюзом. Ассоциативное соглашение является одним из основных условий для выполнения ПВП и мониторинга принятых страной обязательств. В настоящее время власть, проявляя нерасторопность по отношению к членству в ВТО, затягивает сроки сотрудничества с ЕС в рамках ПВП. Кроме того, у нашей страны имеются проблемы в сфере соблюдения прав человека, проведения демократических реформ и упрощения визового режима, без устранения которых надеяться на углубление сотрудничества с ЕС было бы наивно.
Естественно, у разных стран различные ожидания относительно сотрудничества и развития отношений с Европой. Это во многом зависит от реформ, проводимых внутри страны, и от того, насколько она близка к интеграции в Европу с политической и культурной точки зрения. Следует учесть, что имеются разные тенденции в налаживании отношений стран Южного Кавказа с Европой, и это во многом зависит от политических реформ, проводимых в стране, нежели от готовности страны к культурной интеграции.
Грузия в наибольшей степени демонстрирует свою заинтересованность в интеграции в Европу на фоне проведения политических реформ, а также намеченного вступления в евроатлантическое пространство. Армения заинтересована в налаживании экономических и культурных отношений страны с ЕС на фоне сохранения существующей стабильности в регионе. Так как Армения и Грузия являются членами ВТО, они, естественно, опережают Азербайджан в процессах, связанных с ПВП. Азербайджан считает для себя приоритетом установление экономических отношений с ЕС, а на проведение демократических реформ в стране смотрит как на процесс, последующий за увеличением экономического потенциала граждан.