Եթե 86-ամյա Սիրանուշ տատը լիներ երկրի նախագահ
Առողջ ապրելակերպը թղթի վրա գրված հատուկ կանոններ չեն, ոչ էլ պարտադրանք կամ ձեւականություն: 86-ամյա Սիրանուշ Ավետիսյանը, որին ծանոթները Հրանուշ անունով են ճանաչում, առողջ ապրելակերպի կողմնակից է եւ չի դժգոհում իր առողջական վիճակից: Նա մարզանք չի անում, հատուկ չի հետեւում սննդակարգին, պարզապես սիրում է աշխատել: Սիրանուշ տատն ապրում է Արմավիրի մարզի Արեւաշատ գյուղում եւ շատերի նախանձն է շարժում իր ակտիվությամբ:
Մտնում ենք Սիրանուշ տատի տուն: Իսկույն ոտքի է կանգնում, հյուրերին հրավիրում է ներս եւ ինքն էլ տեղավորվում բազմոցին, խալաթի ծայրերը հավաքում է իրար վրա ու հարցական հայացքով նայում շուրջը: Ընտանիքի անդամները ներկայացնում են հյուրերին, ինչն ավելի է ոգեւորում 86-ամյա կնոջը եւ առանց ձեւականությունների սկսում է զրույցի բռնվել:
Սիրանուշ տատը պատմում է, որ ամեն օր արթնանում է աքաղաղների կանչով՝ ժամը 6-ին: Սկզբում մտնում է անասնագոմ, մի քանի րոպե զրուցում է Ծաղիկ անունով հորթի հետ, նրան շոյում է ու դուրս գալիս: Եթե դրսում եղանակը լավ է լինում, մտնում է տնամերձ հողամաս, որտեղ կամ հողն է փխրեցնում, կամ էլ մոլախոտերը մաքրում:
«Մենք ընտանիքով աշխատող ենք, դրա համար էլ չենք դժգոհում: Կաթ ունենք, մածուն ունենք, ամեն ինչ ունենք, Աստծուն փառք: Եթե ես չաշխատեմ, կմեռնեմ, սիրում եմ աշխատել, ինձ ի՞նչ ա եղել, որ չաշխատեմ»,-ասում է Սիրանուշ տատը եւ ուղեկցում անասնագոմ՝ իր Ծաղիկի հետ ծանոթացնելու:
«Մերոնք որոշել էին կովին մորթել, ես էլ չէի թողնում, ոնց որ սիրտս վկայեր, որ հղի է: Չթողեցի, հետո կովը ծնեց ու լույս աշխարհ բերեց Ծաղիկիս: Հիմա ամեն առավոտ գալիս եմ Ծաղիկի մոտ, նրան շատ եմ սիրում, հետը խոսում եմ, ասում եմ՝ Ծաղիկ ջան, քո մամային ուզում էին մորթել, որ մորթեին, դու էլ կսատկեիր, քեզ կտանեին կգցեին զիբիլանոց, բայց ես քո կյանքը փրկել եմ: Ես խոսում եմ, ինքն էլ ուշադիր նայում է աչքերիս»,-պատմում է Սիրանուշ տատը եւ գոմից դուրս գալով ցույց տալիս բակի ջերմոցները: Ասում է՝ եղանակներն արդեն տաքացել են հիմա հողում կարողանում է աշխատել եւ օրվա երկրորդ մասն անցկացնում է հողամասում:
«Չիմանաս մենակ հողի գործ եմ անում, լուրերին էլ եմ հետեւում, հատկապես միջազգային լրատվությանը: Ինչքան պետություն կա, դրանց պրեզիդենտների անունները, մայրաքաղաքի անունները գիտեմ: Միջազգային կյանքը ինձ շատ ա հետաքրորում: Բա ոնց չհետեւեմ լուրերին, չիմանա՞մ՝ ինչ ա կատարվում»,-ասում է Սիրանուշ Ավետիսյանը եւ հավելում, որ ուզում է հայ ժողովուրդը լավ ապրի, էլ դժվարություններ չտեսնի:
Նրա «սրտին դարդ» էր եղել, որ չի հասցրել ուսումնասիրել կուտակային կենսաթոշակներին վերաբերող հարցը եւ լավ տեղեկացված չէ խնդրին: Հետո հիշում է, որ ինքն էլ բանկերում գումար է ունեցել ու մինչ օրս չի կարողանում այդ գումարները ստանալ: «Բա, բալես, մինչեւ հիմա չեն տվել այդ փողը, ես էլ էի իմ ծերության համար փողերը բանկ գցել, ամբողջ կյանքս աշխատել եմ, փողը գցել եմ բանկ ու մինչեւ հիմա չեն տվել»,- ասում է Սիրանուշ տատը:
Նա հանրապետության ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրեց քաղաքացիների հոգսերի վրա եւ խնդրեց սատար կանգնել նրանց, որ երկրից չգնան: Սիրանուշ տատից հետաքրքրվեցինք, եթե ինքը լիներ երկրի նախագահը, ի՞նչ կփոխեր երկրում: Մի պահ լռեց, զգաստացավ ու ձայնի տոնը խստացնելով պատասխանեց. «Միջոց կգտնեի, այնպես կանեի, որ ժողովրդի վիճակը բարելավվեր: Առաջինը՝ աշխատատեղեր կստեղծեի, որ մարդ աշխատանք ունենա իր երկրում, ինչի պիտի թողնի ու գնա: Հետո էլ գազի ու լույսի գները կիջացնեի, շատ թանկ ա: Գիտես ոնց եմ տանջվում, որ մարդիկ Հայաստանից գնում են օտար երկրներ: Չեմ ուզում գնան, բայց հետո էլ մտածում եմ՝ ոնց չգնան՝ ապրուստ չունեն, ուտելու բան չունեն, ճարահատյալ գնում են: Մեր պրեզիդենտը պիտի քայլեր ձեռնարկի, որ այդ մարդկանց կարիքները բավարարի, նրանք էլ չփախնեն, չգնան այս անուշ հողից: Հույս ունեմ, որ շուտով մի բան կփոխվի»:
Սիրանուշ տատն ասում է, որ ինքը անիմաստ չի խոսում, տարիների փորձ ունի եւ իր ապրած կյանքով տեսել է թե լավ, թե վատ օրեր:
«Մենք, որ դպրոց էինք գնում, մամաս մեր շորերը յալանչու շոր էր սարքում, այնքան էր կարկատում, որ շորի տեսքը լրիվ փոխվում էր: Իմ եղբայրը գյուղինստիտուտը մի շալվարով ու վերնաշապիկով է ավարտել, հագնելու շոր չունեինք, կիսասոված էինք քնում, բայց ուրախ էինք, լավ էինք սովորում, հիմակվա երեխեքը եվրոպացիներից հետ չեն մնում, բայց չեն սովորում: Մենք շատ խելոք էինք, ուսուցիչներին հարգում էինք, համեստ էինք, հիմակվաններն այդպես չեն: Հիշում եմ, բամբակից թել էինք սարքում, գցում էինք ձեթի մեջ ու վառում, որ այդ լույսի տակ գիրք կարդայինք: Հիմա ամեն ինչ կա, բայց սերունդը փոխվել է, առաջվանը չի»,-նշում է Սիրանուշ տատը եւ անմիջապես փոխում զրույցի թեման. «Բալես, ամուսնացա՞ծ ես…դե, քո համար լավ աղջիկ կգտնեմ, բա ոնց»:

Если бы президентом страны была 86-летняя бабушка Сирануш…
Здоровый образ жизни – это не просто записанные на бумаге правила и формальность. 86-летняя Сирануш Аветисян ведет здоровый образ жизни и на здоровье не жалуется. Она не выполняет физические упражнения, не следует диетам, просто любит работать. Бабушка Сирануш живет в селе Аревашат Армавирской области и своей активностью вызывает зависть у многих.
Мы решили побывать у нее дома и побеседовать с ней. Стоило нам появиться на пороге, как пожилая женщина вскочила с места и пригласила нас в гостиную. Потом, устроившись в кресле, она вопросительно посмотрела на домочадцев. После того, как нас представили, бабушка Сирануш воодушевилась и сразу вступила с нами в беседу.
Встает она в 6 утра, с петухами, и первым делом заходит в хлев, где сразу направляется к телке по кличке Цахик и несколько минут ласково беседует с ней. Если погода хорошая – идет на приусадебный участок, где разрыхляет землю, попалывает сорняки.
“Семья у нас трудолюбивая, поэтому мы ни на что не жалуемся. Молоко есть, мацун есть, все есть, слава Богу. Если я не буду работать – умру. Без работы никак нельзя”,- говорит бабушка, сопровождая нас в хлев знакомить с Цахик.
“Мы решили забить корову, а я не пустила, как будто чувствовала, что она стельная. А потом родилась наша Цахик. Сейчас каждое утро я прихожу беседовать с ней. Очень люблю нашу телочку. Я с ней разговариваю, а она внимательно смотрит на меня”,- рассказывает хозяйка. Потом, когда мы вышли из хлева, она показала нам построенные во дворе теплицы. Сейчас уже потеплело, и бабушка Сирануш может работать на земельном участке. Но при этом она говорит: “Не думайте, что я только в земле копаюсь. Я и за новостями слежу, особенно международными. Знаю президентов всех государств, столицы. Международная жизнь меня очень интересует. А как можно не следить за новостями, надо же знать, что в мире происходит”,- говорит Сирануш Аветисян, отмечая, что очень хочет, чтобы наш народ жил хорошо и не испытывал трудностей.
Она очень расстроена тем, что не успела изучить вопрс накопительной пенсии и не так хорошо осведомлена о новой системе. Потом вспомнила, что когда-то хранила в банке деньги, но до сих пор их не получила обратно.
Бабушка Сирануш призвала руководителей обратить внимание на заботы людей, помогать им, чтобы они не уезжали из страны. Мы спросили ее, что бы она изменила в стране, если бы была президентом. Бабушка Сирануш на секунду задумалась, а потом строгим тоном сказала: “Нашла бы пути улучшить положение народа. Во-первых, создала бы рабочие места, чтобы у людей была работа в собственной стране. Почему они должны оставлять свои дома и уезжать в другую страну. Потом снизила бы цены на газ и электроэнергию, все это стоит очень дорого. Знаешь, как я переживаю, когда люди уезжают из Армении на чужбину. Не хочу, чтобы они уезжали. А потом думаю, как же им не уезжать, если здесь невозможно прожить. Наш президент должен предпринять шаги, чтобы удовлетворить нужды этих людей, чтобы они не бежали от этой неопределенности. Надеюсь, что скоро что-то изменится”.
Я прожила большую жизнь, говорит пожилая женщина, видела и плохие, и хорошие дни. В наше время детям нечего было носить и нечего было есть, но они хорошо учились, уважали учителей, а сегодняшние дети не отстают в одежде от европейцев, но учиться не хотят, сказала бабушка Сирануш и неожиданно сменила тему: “Сынок, ты женат? Тогда найду для тебя хорошую невесту. А как же”.